Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tritoma - Kniphofia uvaria
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tritoma - Kniphofia uvaria

 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tritoma - Kniphofia uvaria
    Objavljeno: 31 Ožujak 2007 u 18:22
 trit.jpg
Tritoma%20-%20lat.%20Knopphofia
 
Tritoma - lat. Kniphofia

Biljka koje će namamiti znatiželjne poglede u vaš vrt. Predivnog zimzelenog lišća tankog i uskog i elegantnog povijenog. Koje tvori predivan grm u vrtu visine oko 50 cm a iz kojega izlaze horizontalno duge stape na kojima je cvijet u obliku boce ili kukuruza.

Cvijet koji je načinjen od malih sitnih trubica okrenutih prema dole. Ima ih u raznim bojama: žutoj, crvenoj, narančastoj te one višebojne(flamenco).  Njegovo cvijeće će nas oduševljava od početka lipnja pa sve do kraja rujna. Također cvijet je pogodan za rezanje. Nakon sto ocvate cvat treba ukloniti i odrezati i ostaviti biljku da miruje.

Sadi se na sunčana i topla mjesta, koja su propusna i umjereno suha sa bogatim tlom. Ukoliko ima previše vlage to bi mogao biti problem oko prezimljivanja, jer je osjetljiva zimi na vlagu pa ju je potrebno malo zaštiti od velike vlage.

Ukoliko cvijet  sadite u posude, onda neka to bude veća posuda i svake godine ga presađujte i obrezujte izraslo korijenje (neka to ne bude više od jedne trećine cijelog korijenja), i dodajte nove zemlje. Biljka ima iznimno snažno i dugačko korijenje koje vrlo brzo raste te će vrlo brzo ispuniti posudu, ali nije jako osjetljiva ukoliko ga skratite

tritoma1.jpg.


Ovaj baštenski cvet je veoma neobičan i privlači poglede pleneći svojom lepotom. Imam odrasle biljke koje cvetaju i mlade biljke od prošle godine, oko starijih biljaka. Kada treba da se odvoje mlade biljčice, da li neko zna?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2007 u 18:45

izvadiš ih iz zemlje. nakon toga očistiš suvišnu zemlju od korijenja. odreži predugačko korjenje( duže od 20 cm.) te ih raskomadaš rukama na sitne djelove. koliko god možeš i to tako da na svakom komadu ima barem jedna do dvije žilice. nakon toga ih posadi u cvjetnjak i pomalo zaljeva. ali ne previše .

prvih par dana biti če poklepite i dobiti malo sivkastu boju ali nakom 2-3 tjedna se potpuno oporave.

O tritomi možete pročitati ovdje:

http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/67.aspx
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2007 u 18:57
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

izvadiš ih iz zemlje. nakon toga očistiš suvišnu zemlju od korijenja. odreži predugačko korjenje( duže od 20 cm.) te ih raskomadaš rukama na sitne djelove. koliko god možeš i to tako da na svakom komadu ima barem jedna do dvije žilice. nakon toga ih posadi u cvjetnjak i pomalo zaljeva. ali ne previše .

prvih par dana biti če poklepite i dobiti malo sivkastu boju ali nakom 2-3 tjedna se potpuno oporave.


Sorry, odgovor je već stigao!!!Confused
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2007 u 19:00
ovo ti sigurno djeluje ja sam proljetos razmnozio nekih 20 tritoma i sve su zive. a ukoliko ti koja pukne i nema korjenčič, tada ih stavi u hormone i zabodi u zemlju za ožiljavanje i to je to.
 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2007 u 16:10
Cini mi se da ovog ima u razlicim bojama
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2007 u 21:10
ima ih u raznim bojama, i to u žutoj, narančastoj, i sličnim nijanasama, te šarena ( falmenco) koja je trobojna, na vrhu crvena, sredina zelena i dno žuto.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2007 u 12:48
Hvala vam na odgovoru. Sada mi je mnogo jasnije o razmnožavanju Tritome. Pošto su već krenule sa rastom ne bih sada da ih diram, ali sledećeg proleća ću ih razdeliti.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2007 u 14:16

ok! to mi je drago za čuti, ukoliko još šta treba samo pitaj Wink

Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2007 u 08:39
Moj "grm" od Tritoma isterao 11 cvetnih drški. Sledeće proleće moram da ih rasadim.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2007 u 21:50
moj nema 11 al ima dva cvatućaTongue
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2007 u 07:43
Ispravljam se, sada ih ima 14. Neki već procvetavaju, a imam i pupoljaka. Razbio mi se digitalac pa nemam kako da ih slikam.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2007 u 19:02
Na ocvetalim stablima Tritome pojavili su se plodovi sa semenom. Da li se ona može razmnožavati i semenom?
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2007 u 19:04

mislim da može zato što postoji za kupnju sjemena u trogovinama.

a sada kako to uspiti stvarno ne znam. nisam isprobavao!

Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2007 u 19:09
Hteo sam da odrežem ocvetala stabla, ali kada sam vidio da ima plodova odlučio sam da sačekam da sazre, pa ću pokušati da semenke posejem. Razmnožavaju se one dobro i izbojcima sa strane, ali da probamo i ovo, ko zna možda i uspe...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2007 u 19:14
treba probati pa ako uspije, Thumbs%20Up
a ako ne, opet se mogu bez problema razmnožiti djeljenjem.
Na vrh
artemisia View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemisia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 15:35
Voki, ja sam sasvim sigurna da će tebi to uspjeti!!! Jer kad se netko s toliko ljubavi bavi biljčicama, one to osjete i uzvrate na najbolji mogući način - rastu i cvatu i množe se u neslućenim razmjerima. A to te opet tjera da ih voliš još više i na kraju ti život uistinu postane bajka koju si sam napisao!
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 16:23
Ja sam svoje tritome prošle godine zasadila dijeljenjem, bio je jedan veliki i mali cvijet, a evo ove godine su 4 cvijeta tu...


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 17:24
Evo i mojih tritoma!!!


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 18:21
Za tritomeClapClap, u Zadru baš i nisu česte...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2007 u 22:20
AndreaClap i za tritome i brzo savladavanje ubacivanje slikaBig%20smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.