Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paulownia tomentosa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paulownia tomentosa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 20212223>
Korisnik
Poruka
bjesomar View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2014
Lokacija: Bjelovar
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bjesomar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2014 u 11:45
ne znam odakle informacija da je niskokalorično drvo, kada se svugdje navodi da je jedno od najkaloričnijih drva za ogrijev. dosta plantaža u svijetu i posađeno je baš u svrhu dobijanja sječke za grijanje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 06:14
I ja sam naišao da je to dosta kalorično drvo iako je nevjerojatno da je istinito kad već tako brzo raste. Prije bih rekao da mora biti kao topola ali nikad se ne zna.

I ja sam odlučio posaditi koje drvo pa bumo vidjeli kako sve to skupa raste i ponaša se u živo.
Na vrh
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2014 u 15:35
Pozdrav svima!
Nakon svega procitanog i na ovom forumu i na internetu, nikako da shvatim da li je moguce oblikovati krosnju ovog divnog stabla
S obzirom na ograniceni prostor za sadnju, htjela bih se pobrinuti da mi nakon par godina ne ode "preko plota".
Negdje sam procitala da se moraju skidati zaperci (kao kod paradajza i loze), ali ne znam da li je to vezano za komercijalni uzgoj ili onaj koji mene interesira- "dizajnerski"
Zelja mi je imati drvo do cca 6 metara promjera, visina do 10, te da se ispod moze stajati (da grane ne pocinju prenisko).
Kupili smo sadnicu koja je vec "cepovana" pa sad cekam Svibanj da je posadim u vrt. Sadnica je dosla u obliku male grancice, a sada je pocela pustati lisce sa svake strane. Nadam se da je necu opet morati rezati "u glavu" bas zato sto je cepovana.
Ps. ja sam apsolutni amater sto se tice vrtlarenja, dosla iz stana u kucu prosle godine, al imam volje nauciti. Cak sam i enciklopediju "Vrt" od Mozaika nabavila i prolistala (a procitala samo meni interesantne teme)

Eto, ako netko ima bilo kakva saznanja o oblikovanju krosnje molim za savjet
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2014 u 17:57
mare ovaj forum ti je bolji od bilo kakve enciklopedije.tu ćeš sve naučiti iz prakse.nije mi baš jasno kolika je ta tvoja paulovnija i što znaći ''cepovana''.najbolje je da ju uslikaš pa da ju vidimo.
možeš ti nju posaditi slobodno u vrt na mjesto.ona je osjetljiva na prezimljavanje samo prvu godinu.
naravno da moraš trgati doljnje grančice.ne treba ti žbun već drvo
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2014 u 10:18
eee to "cepovanje" mi je napisao gospodin od kojeg sam kupila sadnicu. ja mislila da to neki standardni izraz za paulovniju koja je rezana pa premazana nekakvim voskom (barem mi je tako izgledala kad je dosla do mene).

evo mojeg drvceta, pocela je pustati listice, bas me razveselila. prvo je dosao samo korjen sa tom grancicom pa sam se prepala da se nije ostetila u paketu, ali vidim da se lijepo razvija. napravila sam joj i na dnu dobru drenazu pa da se previse ne kupa u vodi. za koji dan (kad NAPOKON dodje sunce) ide u vrt.

[/URL]

kada da počnem trgati donje grančice? na kojoj visini? to mene buni, koliko moram pustiti drvo u zrak i u kojem momentu kidam donje grane? i da li se vrh može skinuti da ne raste više u vis ili ako ga prekinem da ona ne podivlja pa još jače potjera (s obzirom da je luda biljka hehe)
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2014 u 10:47
tu tek treba da ti naraste stablo.ostavi jednu granu,ostale potrgaj.ona jako brzo raste i brzo će narasti do visine koju želiš.na godinu ćeš formirati krošnju.
dakle ostaje samo jedna stabljika.nakoli ju da ti bude ravna
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Mare11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2014
Lokacija: kontinent
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mare11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2014 u 16:08
ajama, thx na odgovorima, sad jos samo da naraste i stvori ogroman hlad i to je to Big smile
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2014 u 15:48
naše male


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2014 u 12:36
napreduju

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2014 u 20:01
moja paulovnija snimljena 19.07.sad je još veća,ima  recimo oko 6 m.tako sam ju procijenila.ne mogu ju više izmjeriti.ovo joj je treća godina

-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2014 u 20:07
evo našla sam još jednu sliku iz 7 mj.


-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
PaulaBella View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 08 Listopad 2014
Lokacija: Vrbovec
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PaulaBella Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2014 u 16:05
Pozdrav svima. Nova sam ovdje i molim savjet. Naime, početkom ove godine sam nabavila nekoliko malih paulovija, a pošto tada nisam bila u mogućnosti posaditi ih van, ostale su u teglama. Sada su u velikim teglama i otprilike visoke 1m. Sljedeće godine u proljeće bi ih definitivno posadila van, ali ne znam kako je najbolje da prezime. Očekujem da će sad uskoro otpasti lišće, ali ne znam kada da ih pospremim u podrum i da li da pospremim cijelu biljku (drvenasti dio koji ostane nakon otpadanja lišća) ili da je čepujem u tegli i takvu pospremim u podrum. 
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2014 u 18:27
Mislila sam je posaditi u vtr ali kažu da je poslije neuništiva(jako invazivna)jer se iz jednog malog korjenčića može razviti nova biljka-stablo,pa sam odustala od sadnje.
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2014 u 22:16
Makar kažu da je invazivna, rado bi je imala u svom vrtu.
Ali, dobila sam kutiju napravljenu od drva paulovnije. Drvo je lijepo i izuzetno lagano. Kutija je dugačka 27 cm, široka 18 cm i visoka 2 cm, a teška je samo 14,5 dkg.


Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2015 u 11:02
naše lanjske potjerale

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2015 u 18:56
nemojte vjerovati da je baš tako.nemože od korjenčića .ja sam sijala i odgojila paulovniju (vjerojatno tomentozu).nadjelila sam valjda 30-tak biljaka.u mojoj okolici su ostale samo moje dvije i još tri koje su udomljene.vjerojatno im tlo nije odgovaralo.da je tako invazivna bilo bi joj svejedno
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2015 u 19:26
Nije invazivnija od bagrema, kiselog ruja ili pajasena. Iz korijena se jako lako umnaza.
Korjencici nakon 3 tjedna od sadnje.

Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2015 u 20:39
Čepovana znači da je godinu dana stara bila odrezana nekoliko cm iznad zemlje ... nakon rezanja iz svakog korijena (relativno blizu odrezanom mjestu) napravi nove izdanke. 
Izdanak koji je najbliže odrezanom mjestu se ostavi ... ostale se odreže. Nakon godinu-dvije ostavljen izdanak toliko se "udeblja" da se zaraste u odrezano mjesto.
Kažu da je čepovanje obavezno ako želite veliko drvo.
što vlažnije - to zabavnije
Na vrh
Drveniri View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Svibanj 2015
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drveniri Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2015 u 03:10
Molim pomoc. Kupio sam u Bauhausu sadnice Paulovnije Tomentose u obliku stabljike sa korjenom. Visina oko 1 metar, debljine oko 1 cm. Posadio sam ih krajem travnja i jako lijepo su prolistale. Zanima me koja je procedura, dali je moram oderazati kada lisce otpadne? Napominjem da su posadjene u svrhu ukrasa i hladovine jednog dana, ne za komercijalnu upotrebu, t.j. grijanje.
Na vrh
Drveniri View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 16 Svibanj 2015
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drveniri Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2015 u 03:49
Ovo je na slici veca visine oko 130 cm

http://s1167.photobucket.com/user/ridrveni/media/Mobile%20Uploads/IMG-20150506-WA0002_zpsuldhw2nd.jpg.html -
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 20212223>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,164 sekundi.