Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Medonosno bilje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Medonosno bilje

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Medonosno bilje
    Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 08:31
Dobro jutro svim forumašima:
Da se predstavim: moj nick je "schumy", ljubitelj i poznavtelj cvijeća i
ostalog raslinja koje me zanima od moje najranije mladosti.
Budući nema na forumu portala pod nazivom "predstavlja se novičlan", to sam ovim putem izvršio predstavljanja.
Aktivni sam pčelar i vinogradar, pišem puno o medonosnom bilju, pa ako
vas to interesira mogu i ovdje objaviti par svojih uradaka.
Vas svih bih zamolio da mi šaljete slike ljekovitog, začinskog i medonosnog bilja kako bih popunio kolekciju i galeriju svojih slika. I ja vama mogu poslati sve iz svoje galerije što vas zanima....Pozdrav.........schumy



**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 08:40
schumy, dobro došao!
Ja sam mislila da buš napisal da voliš aute i brzine, a ti si ljubitelj cvijeća i osatalog raslinja!Wink
Šalim se!
Mislim da je ovo link za predstaviti se!
http://www.cvijet.info/forum/forum_topics.asp?FID=34

uživaj s nama!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2011 u 08:56
Pozdrav schumy! Meni je tema medonosnog bilja vrlo zanimljiva, trenutno nemam pčele ali uređujem (sadim) jedan vrlo mješoviti vrt pa nastojim paziti i na to.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2011 u 10:56
Originalno poslano od člana LOVRO LOVRO napisao:

schumy, dobro došao!
Ja sam mislila da buš napisal da voliš aute i brzine, a ti si ljubitelj cvijeća i osatalog raslinja!Wink
Šalim se!
Mislim da je ovo link za predstaviti se!
http://www.cvijet.info/forum/forum_topics.asp?FID=34

uživaj s nama!

Lovro, imam ja hoby-ja "koš i još" a nick "schumy" imam upravo radi velikog Michaela Schumahera. Ja sam fan Ferrarija još od malih nogu i kada se "poklopila" situacija da je Schumy došao u Ferrari mojoj sreći nije bilo kraja. Utrke F1 pratim pomno otkada znam za sebe i to je u doba dok nije bilo medija kao danas (TV, NET, društvene mreže) bilo vrlo teško i zahtjevno, prema teško dostupnim podatcima i tu-i-tamo napabirčenim vijestima. Sada u ovo "novo" doba snimam sve trke F1 već 12 godina...
Uz F1 bavim se kao hobijem i uzgojem kaktusa, koje u novije vrijeme moram malo zanemariti jer sa "ful ufuran" u pčelarstvo i vinogradarstvo.
Toliko ukratko o meni, sve što vas još interesira tu sam da vam odgovorim i pokušam ostvariti moja nastojanja da sa krugom ljudi koji istinski vole prirodu družim na ovome portalu koji sam ocijenio kao pravi za moj slogan u pčelarstvu koji glasi "za čistu prirodu i obilje pčelica"....
Pozdrav..........schumy
P.S. Ukoliko koga od vas interesira moj hoby "pčelarstvo" na forumu portala "Pčelarstvo bosne i hercegovine" pod nickom "schumy" su svi moji postovi i (nadam se) teme koje će sve prave prijatelje Prirode razveseliti
Ovaj forum je otvoren za pristup svim zainteresiranim gostima

Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2011 u 11:01
Originalno poslano od člana Drug Mile Drug Mile napisao:

Pozdrav schumy! Meni je tema medonosnog bilja vrlo zanimljiva, trenutno nemam pčele ali uređujem (sadim) jedan vrlo mješoviti vrt pa nastojim paziti i na to.

Drug Mile, medonosno bilje se dijeli u tri velike skupine:
1.) Medonosno drveće
2.) Medonosno grmlje (šiblje)
3.) Medonosno nisko raslinje (trave, grmići, buseni, ostale forme niskog
     raslinja)
Što te zanima oko uređenja tvoga vrta, slobodno pitaj rado ću ti pomoći!
Pozdrav............schumy

**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2011 u 12:48
Originalno poslano od člana schumy schumy napisao:


Što te zanima oko uređenja tvoga vrta, slobodno pitaj rado ću ti pomoći!


Imam mnogo samoniklog bilja na svojoj zemlji, ili oko nje, pa u dilemi što eliminirati a što ostaviti, vodim računa i o tome je li biljka možda meni "beskorisna", ali korisna pčelama (ili pticama, divljači...). Jer tako može meni postati korisna, kada budem imao pčele. Recimo stablo divlje kruške. Na rubu je terena, zapravo i ne smeta puno, i da ga srušim ne bi mi puno značilo, a čitam da je medonosna biljka. Zato ću ga ostaviti. Samo tu nalazim problem jer ne poznajem dovoljno bilje, pa možda nehotično posječem nešto što je od velike koristi za pčele. U pravilu, kod krčenja šume gledam ostaviti sve što je rijetko, recimo neki nepoznati grm zaobiđem ako je jedini na terenu, a neki drugi nemilice sječem ako vidim da isti takvi rastu svuda naokolo. Imam puno lijeske, jasena, graba, neko grmlje poput drena samo su bobice sitne i crne, imam nekoliko javora, hrast, bukvu, divlju trešnju, krušku, jabuku, i još tko zna što jer mi je dio terena nepristupačan. Imam i livadu koja neće dugo ostati livada, tu ću saditi voćnjak, uzgajati žitarice, itd.

Po svemu sudeći, kada budem radio med, to će biti neki mix jer ne mislim prodavati, a osobno više cijenim dobru mješavinu nego neki strogi bagrem ili kesten i sl. Pa me zanima, ima li neka biljka koja kvari okus medu, ima li nešto što se svakako ne isplati imati u blizini pčela? Mogu li slobodno povećavati biološku raznolikost i očekivati da ću imati dobar med?
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 09:08
Drug Mile,
medonosno bilje je podijeljeno kako sam ti već i napisao u tri osnovne grupe - drvlje, šiblje i travnato bilje, a po porijeklu nektara dijeli se na:
1.) Med dobiven iz svih vrsta cvjetnica (drvo- bagrem, lipa, kesten, divlja i pitoma jabuka, kruška, trešnja, kao "naše" drvlje i donešeno i zasađenu u umjetnom uzgoju - evodija, paulownija, koeluterija, tibetanski goji, ...
2.) Med životinjskog porijekla od štitastih i lisnih uši koji je obično tamnije boje i koje narodski zovemo "šumski med"
Zato ne sijeci ništa što ne prepoznaješ kao potencijalno medonosno bilje nego se orijentiraj samo prostorno tj. uređuj sebi stanište za određenu vrstu djelatnosti kao vrt, njiva, sjenokoša i sl.
Još nešto, pojedinačna stabla i grmovi nisu paša za pčele koju one mogu znatnije iskoristiti, zasadi moraju biti plantažni za nisko raslinje ili šume za drveće. Ja svake godine zasadim do 50 kom drveća (pretežno lipa, kesten, bagrem) koje sadim po šumi oko svojeg imanja i sijem sjemenom po livadama koje se kose kokotac žuti i bijeli, djetelinu crvenu i bijelu, esparzeta...
U svakom slučaju sve što trebaš po ovoj temi slobodno pitaj, ja sam uvijek spreman pomoći.
Za danas toliko, pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 10:28
schumy dobrodošaosmile73
što znaš o biljci solidago vezanu uz ovu temu
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 12:49
schumy dobro nam došao , ja za sada nemam pčele ali možda nabavim 2 košnice za vlastitu uporabu ali su mi nekidan navratili poznanici koji se bave naveliko išli su kupiti faceliju pa sam užicala malo sjemena pola sam odmah bacila po vrtu a pola ostavila za proljeće čitala sam osim što je medonosna da je korisna i za tlo  kao zelena gnojidba smile113
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 15:47
Originalno poslano od člana Mari,5510 Mari,5510 napisao:

schumy dobrodošaosmile73
što znaš o biljci solidago vezanu uz ovu temu

MARI, 5510 znam dosta i mislim da znam smisao tvoga pitanja.
Suhoparnim rječnikom rečeno to je INVAZIVNA BILJKA koja je u Europu dospjela u 19.stoljeću.
Rječnikom pčelara to je JEDAN OD NAJBOLJIH MEDONOŠA, ja osobno ju svrstavam u "zlatnu ligu"  medonoša (bagrem, kadulja, esparzeta, evodija, kokotac, kesten, lipa, cigansko perje, bagremac -amorfa....)
Od nabrojenih alohtone biljke (donešene, nezavičajne) su bagrem,  esparzeta, cigansko perje, bagremac -amorfa....), a to su redom i ljekovite biljke, iako ih mnogi tako ne doživljavaju, već ih kore i grde....
Odgovor na pitanje:
ZLATNICA
VELIKA ( Solidago virga-aurea L. ),
Ljekarnički naziv : Herba solidaginis virga-aureae
Ostali uvriježeni (narodni nazivi)
-čelebi-grana (turcizam, najviše se upotrebljaba u BIH-i)
-štapika, zaltošipka (u Hrvatskoj)
-navadna zlatna rozga (po fratru Simonu Ašiču, Slovencu, koji je ljekovito bilje najbolje u svijetu klasificirao po rodu i vrsti, namjeni i uporabi te načinu pripravljanja ljekovitih pripravaka za svaku bolest i neugodu.....
Zaltošipku neki pčealri svrstavaju u najboljeg medonošu jer cvjetai medi u 7 i 8 mjesecu kada je za pčelarstvo "koma" i ništa pčele ne mogu naći u prirodi!
I ja sam sklon ovom mišljenju što se pčelarstva tiče.
U sjevernoj Americi i Kanadi su poznate medonosne vrste:
a) USA.......Solidago californica L. (lat), engleski California Goldenrod
b) CANADA.......Solidago canadensis L. (lat), engleski Canada Goldenrod, Canadian Goldenrod 
Nadalje sa aspekta ljekovitosti  je nezaobilazna za liječenje svih vrste proljeva, urinarnih tegoba i sl. i čak joj se u više latinskih naziva i određuje djelovanje jer je u dodatku "urea" nakon naziva ZLATNICA VELIKA.
Zlatnica je u svijetu zastupljena sa preko 180 vrsta, tako da i ova "naša" koja je uvezena i ustvari je alohtona vrsta već ima svoj dodatni naziv koji će se u najnovijoj budućnosti usvojiti kao jedan od povarijeteta zlatošipke.....
Nadam se da nisam bio preopširan, za danas toliko,
pozdrav.............schumy



**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 07:23
Originalno poslano od člana enrikova nona enrikova nona napisao:

schumy dobro nam došao , ja za sada nemam pčele ali možda nabavim 2 košnice za vlastitu uporabu ali su mi nekidan navratili poznanici koji se bave naveliko išli su kupiti faceliju pa sam užicala malo sjemena pola sam odmah bacila po vrtu a pola ostavila za proljeće čitala sam osim što je medonosna da je korisna i za tlo  kao zelena gnojidba

smile113

Enrikova nona, dobro jutro!

Facelija se puno bolje zakorjenjuje i počne sa rastom ako se sije u zaoranu zemlju. To obično rade na velikim površinama jer je jako dobra krmna biljka a ako se ne iskoristi najesen se jednostavno zaore i kao "zelena gnojidba" vrši oplemenjivanje tla sa dušikom kao i sve djeteline. Ona medi u isto vrijeme kada i jedan od najboljih medonoša - bagrem, a pčele ju "vole" do te mjere da će radije posjećivati nju nego bagrem, što je šteta jer se ipak treba iskoristiti bagremava paša koja je obilnija i ide jednom u godini a faceliju se može pametnim tajmingom sijati u vrijeme koje nam odgovara.
Ako se budeš htjela baviti pčelarstvom, slobodno me pitaj o svemu što ti treba, rado ću ti biti "mentor na daljinu".

Pozdrav............schumy

**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 08:56
schumy, obdro došao i ajde malo navrati do nas.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 14:12
Božikovine, bio ja"kod vas" - sve je super, samo je to američki način pčelarenja koji se unekoliko razlikuje od nas. Ja ću vam (ako se slažete) poslati slike sa moga pčelinjaka. Lijepo je da se družite sa Prirodom (cvijeće, raslinje, pčelice...) i uvijek ću vam pomoći oko svih stvari koje ja znam.Gdje ste stacionirani ako nije tajna?Pozdrav............schumy


**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 18:16
zahvaljujem na iscrpnom odgovoru, sve mi je novo u vezi ljekovitosti zlatnice..
evo jedne slike iz mog vrta

Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 18:44
Super Mari,5510 lijepa ti je i razgranata ova tvoja zlatnica, samo da ti kažem da se razmnožava dijeljenjem korijena, a oprašuje se samo pomoću pčele medarice, zato je simbioza ovoga cvijeta i najvrijednijeg kukca u Prirodi ovako posebna.....Pozdrav.................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 18:54
Originalno poslano od člana schumy schumy napisao:


Božikovine, bio ja"kod vas" - sve je super, samo je to američki način pčelarenja koji se unekoliko razlikuje od nas. Ja ću vam (ako se slažete) poslati slike sa moga pčelinjaka. Lijepo je da se družite sa Prirodom (cvijeće, raslinje, pčelice...) i uvijek ću vam pomoći oko svih stvari koje ja znam.Gdje ste stacionirani ako nije tajna?Pozdrav............schumy


Stacionirani smo u Prkosu, blizina Lasinje na desnoj obali Kupe. Radiona(čitaj garaža) nam je u Vrbovuc.
Do informacija možemo lako pošto smo okruženi vekilim pčelarima no mi smo se odlučili za "svoj put".
Nekako nam najviše leži japansko tradicionanlo pčelarenje a janapske košnice su uz funkiconalnost i pravi ukrasi u vrtovima.
Ne leži nam intenzivno pčelarenje pa smo se odlučili za stacionarni tip pčelarenja.
Za sada imamo RV(rodna voja) košnice no tek smo početnici. Na proljeće planiramo naseliti par "japanskih" košnica i mislimo polako povečavati njihov broj.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2011 u 07:41
Božikovine, dobro jutro,
razumijem vas potpuno, vi ste istinski ljubitelji Prirode. Zato bih vam preporučio da se pozabavite i uzgojem solitarnih pčela i bumbara. U nekih vrsta njihova "košnice"-nastamba je svežanj šuplje trske koja se zaveže u snop i postavi horizontalno na neko postolje. Pojedine vrste kojima je to prirodni dom  same će naseliti ove nastambe. To su uz pčelu medaricu vrijedni oprašivači bilja i nezamjenjivi dio prirodnog lanca reprodukcije flore...
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2011 u 09:44
Solitarnih pčela ima dosta u blizini našeg stacionara tako da i hnetrebamo uzgajati.
Napiši nešto o uzgoju bumbara i kako da se riješimo srtšljena. Iamo ih za izvoz.
Može i nešto o pčelarenju u pletarama.
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2011 u 06:21
Schumy, baš sam se pitala koja je to tako lijepa medonosna biljčica koju su okupirale pčelice.



ovo je samo jedan dio, na svakom od četiri cvijeta pčelice su marljivo radile
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2011 u 07:29
Silvy, to je zlatošipka ili zlatnica velika (Solidago virga-aurea L), o njoj sam spremio štivo (članak) koji ću sutra ovdje objaviti. 
Spada u red jednog od najboljih medonoša i po ljekovitim svojstvima u prvih
10 trava (bilja) koje se nalaze u prirodi. Kuriozitet je da je to alohtona biljka (donešena k nama) tijekom 19 stoljeća putevima ondašnjeg "bum"-a trgovine i razmjene sirovina i dobara između Novog Svijeta (Amerike) i Europe.
Tu biljku naši stručnjaci zovu "biljka-invazor", ili "ljuti kolonizator" jer se brzo prilagođava i širi na novim staništima. Voli sunce, sjenovite obrube neobrađenih livada i krčevina, blizinu vodotokova i ušća potoka i rijeka, pa na taj način postaje sve prisutnija u našem okolišu.
Biljke-invazori su i bagrem (robinia pseudoacacia) i cigansko perje (Asclepias syriaca L.) te amorfa (bagremac, amorpha fruticosa),koje su sve redom ljekovite biljke i izvrsni medonoše!
Mislim da u ovome prijeporu moramo ostati na strani naših "dragih" invazora koje ja volim i sa ushićenjem ih gledam u punome cvatu kada ih pčelice neumorno oprašuju......
Do sutra, pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.