Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mango
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mango

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mango
    Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 18:43
Nakon prefinih plodova,odlucio sam posaditi kosticu..
Nisam ju drzao u vodi,nego direktno u zemlju.
Nakon dva tijedna biljka je krenula.
Raste u "intervalima"
Prvo krenu tamniji listovi (kao na vrhu) i izgledaju klonulo,a nakon nekoliko dana zazelene..
Prinjetio sam da trazi puno vode,i sunca..
 
Za sada napreduje jako lijepo (kuc kuc o drvo Big%20smile )


Ažurirao administrator - 24 Prosinac 2007 u 21:17
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Malky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Malky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 19:17
sutra idem u Konzum po sve voce kaj mogu naciBig%20smile
Odranski Obrež, N.Zagreb
Na vrh
Malky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 94
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Malky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 14:40
Evo ociatio sam kosticu manga koliko sam mogao. Ona je plosnata, pa me zanima kak ju staviti u zemlju?? Okomito, vodoravno ili bas svejednoConfused
Odranski Obrež, N.Zagreb
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2008 u 21:49
Ja sam prošle godine probala posadit 2 manga, ali nisu niknuli, nego su koštice istrulile. Sad ću probat opet; nadam se da će uspjeti. Sto bi bilo da maknem vanjski dio kosice, onaj drvenasti?
El adhe Alqualonde
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2008 u 01:08
Mislim da se taj vanjski dio ne smije dirat jer sta ce ti ostat? samo jezgra a onda je gotovo.

Ne mogu nikako oziliti mango.
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2008 u 01:18
Mango je malo komplicirano uzgojit iz sjemenke. Ne znam zašto.
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2008 u 20:52
Imam samo jednu skroz suhu košticu, druge se tek trebaju posušiti. Mislim da ću neke probat probat prvo ožiliti, a ostale ću frknut ravno u zemlju.
El adhe Alqualonde
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2008 u 20:17
kupil sam mango,ali je još dosta zelenčiv naspram ovih na sliki jel da gapojedem i posadim ili da još pričekam?
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2008 u 20:39
opet sam probala i nista
kad bi neko bio ljubazan i rekao koja strana ide gore a koja dole i sl bila bi zahvalna
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 22:02
Ja sam otvorila jednu da vidim. Klija na onoj strani gdje vidiš da je zadebljano. :-)
El adhe Alqualonde
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2008 u 09:19
I ja sam izvadila moja 2 manga iz zemlje i bas su me ugodno iznenadili-pojavile su se klice ali su toliko male da jos uvijek nisu nikle iznad zemlje.

Jako sporo to sve ide.
Na vrh
Nimloth View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nimloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 22:35
Moja 2 manga još nisu nikla, a u zemlji su već mjesec dana. Imam fobiju od toga da su mi koštice istrulile.
El adhe Alqualonde
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 23:26
Ja sam isto probala - istrulile su....
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 21:28
sztra ja idem u konzum i kupujem šta nađem pa ću isto probati .
Na vrh
tinka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 07:57
ok danas i ja sadim svoj mango, valjda će biti nešto od toga
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:55
Mango (Mangifera indica)
Mango - Mangifera indica je voće poreklom iz tropskih područja,. Raste kao zimzeleno drvo, a postoje i kultivari koji se uspešno mogu uzgajati i u suptropskim područjima. Boja ploda Manga može biti zelena, žuta, narandžasta ili crvena, a razlikuju se i veličine plodova, tako da neki varijeteti mogu imati plodove i od 2 kg. Ova voćka zahteva vlažnost veću od 60% i temperature iznad 24 stepena celzijusa. Uspeva na slabo kiselim zemljištima i zemljištima neutralne reakcije. Zemljište mora biti ocedno, a prilikom cvetanja bitno je da nema kiše i da je smanjena vlažnost vazduha jer pri povećanoj vlažnosti vazduha ne dolazi do oplodnje. Ova biljka traži mnogo svetla i povoljno reaguje na đubrenje azotom i kalijumom. Dok se mlado stablo razvija neophodno ga je obilno zalivati kako bi se što bolje razvio korenov sistem. Proizvodnjom iz semena dobijaju se stabla koja nisu pogodna za gajenje u zatvorenom prostoru, zbog svoje visine. U prirodi drvo manga može narasti i do 30 metara visine. Za gajenje u zatvorenom prostoru obično se mango kalemi na patuljaste podloge. U zaštićenom prostoru treba obezbediti temperaturu veću od 20 stepeni i redovno prihranjivanje azotnim i kalijumovim đubrivima. usled nedostatka azota može se desiti da listovi žute i opadaju. Ako su u zaštićenom prostoru obezbeđeni dobri uslovi za rast pred kraj sezone rasta biljke može doći i do cvetanja i plodonošenja, ali ovde problem predstavlja oplodnja koja često izostaje zbog povišene vlažnosti vazduha u zaštićenom prostoru. Kada stablo naraste oko 1 metar visine glavno stablo se prekrati na vrhu da se potstakne bočno grananje. Cvetanje i plodonošenje možemo očekivati četvrte godine nakon sadnje.
Kod razmnožavanja manga semenom bitno je da plod bude zreo. Semenka se potopi u vodu 48 sati, a nakon toga se ukloni ljuska semenke. Posadi se tako da ona strana sa izbočinom bude prema gore, prekrije se zemljom i zalije. Mango brzo niče, a nakon 2 meseca od nicanja biljke treba presaditi u veće posude
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
tweetuša View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tweetuša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2009 u 21:48
Dakle, ja sam nabavila mango. Zanima me, trebam li ga držati u vodi, kao što radim s avokadom ili direkt u zemlju? Help! smile143
Na vrh
tamyja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tamyja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2009 u 03:47
IMA LI KOGA.I MENE ZANIMA KAKO DA UZGOJIM MANGO'
Na vrh
alias View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Siječanj 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alias Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2011 u 12:50
Originalno poslano od člana tamyja tamyja napisao:

IMA LI KOGA.I MENE ZANIMA KAKO DA UZGOJIM MANGO'

kupi plod,razreži ga napola i stavi sjemenku da se suši.. onda je nakon par dana pažljivo otvori da ne oštetiš unutarnju sjemenku.. možeš ju omotat komadom vate (pamuka) ili je zabost na par mjesta čačkalicom..možda je ipak najbolje odmah u zemlju
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 12:52
Evo i mog klijanca. Radikula je oštećena prilikom presadnje, pa su niknula dva klijanca iz jednog ploda!

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.