Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - dve biljke kojima ne znam ime
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


dve biljke kojima ne znam ime

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: dve biljke kojima ne znam ime
    Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 19:14
Imam dve biljke kojima ne znam ime. Mozda ga zajedno otkrijemo. Bice tesko, jer nema slika. Pokusacu zato sto bolje da ih opisem.

Jedna je drvce koje zovu japanska ukrasna tresnja, ali to nije.
Ima puno listica, izduzenog oblika, tamno zelene boje. (List je slican benjamininom, ali je jos sitniji i ima ga vise. I struktura mu je drugacija.)
U kasno prolece i leto cveta malim belim cvetovima koje ubrzo zamene zelene bobice. Zelene bobice postanu crvene. Zbog toga je vrlo dekorativna. Bez toga i nije nesto.
Cesto se u isto vreme na njoj moze videti cvet, zelene i crvene bobice. Tada je mozda i najinteresantnija.

Unutar bobica, kad sazriju, nalaze se semenke iz kojih mozemo dobiti novu biljku.


Druga je neki sukulent. Nema stablo. Cini je puno malih mesnatih listova lepezastog oblika koji rastu na uskim stabljikama (po tri lista iz iste tacke). Stabljika (na kojima se nanizu ovi mesnati listici) ima puno, povijaju se prema dole, a zavrsavaju neznim roza cveticima koji rastu u skupini loptastog oblika.

Ako neko zna bilo sta sto bi pomoglo pri identifikaciji, neka se javi.

Merci.

P.S.

Dobrodosli su, naravno, i oni koji znaju o kojim biljkama je rec.
Aglaja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 19:44
Aglaja da prvo nije solanum..zimska tresnja?
Solanum pseudocapsicum ...
slika sa net-a
 
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 19:54
Jaaoo, Tibore, to je ta! Bas si me iznenadio!
Pravi si maher.

Samo, moram priznati, moja nije tako lepa kao ova. Veca je, izgubila je dosta lisca, pogotovo ovih dana, nesto mnogo tuguje otkada sam je unela. Zato joj i trazim ime.

Hala puno, puno, puno...
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 19:56
Od silnog uzbudjenja zaboravila sam te pitati, kako si joj ime pronasao? Imas li je?
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 20:06
Bas mi je drago da smo jednu identificirali..
Slika bi zbilja puno pomogla..
 
Imam i ja solanum samo jos nije imao cvijet (ni plod)
jos je beba


Ažurirao tibor - 18 Studeni 2007 u 20:08
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 20:07


Da nije ovo ona druga biljka?
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 21:12
Jeste!

Samo,Mima,cini mi se da je ovo neki veci primerak, ili ona tako ogromno izgleda na fotografiji.

Znas li mozda kako se zove?

Hvala Mima!
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 21:20
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 21:24
Tibore, kako to kazes da jos nije imao cvet, kada ga prva fotografija pokazuje u cvatu?

Tvoja beba ce brzo porasti.

Nedavno sam nekoliko zrelih plodova rastvorila, izvadila semenke i ostavila da se osuse. Htela sam vam ovde na forumu ponuditi. Ali, semenke su nestale. Sigurno su ih macke srusile sa prozorske daske, a onda ih je MD najverovatnije usisao.

Ali ima jos nekoliko bobica, bice semenja.

Iz semena lako izraste mlada biljka, i onda vrlo brzo napreduje. Jos iste godine da plod.

Moja mama ju je pre nekoliko godina nabavila pod pogresnim imenom, sto smo brzo ustanovili, japanska ukrasna tresnja. Sada citav komsiluk ima i po nekoliko komada. Ali eto nikada nisam saznala pravo ime. Do sada.
Ove jeseni baka i mama su dve posadile vani u vrt, pa cemo na prolece saznati da li mogu da prezime nasu zimu.

Trebalo bi i o njoj otvoriti temu.
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 21:31
crassula je u pitanju...
 
Ma Aglaja,ja sam mislio na naranđaste bobice (cvijet)smile96
A to je plod.
 
 
Hmm..mislim da nece prezimiti vani..
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 21:36
Ti to onako usput: krasula je u pitanju.

Merci.

I ja mislim da nece prezimiti. Ali one mogu da eksperimentisu, jer imaju po vise komada. I uvek semenki.

Ako se nekom dopalo drvce i zeli semenke, neka mi se javi!

Aglaja
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 21:53
Ne znam kako se biljka zove, ali već će je netko po slici prepoznati.


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 21:59
Evo, Tibor kaze: crassula je u pitanju...

Hvala Mima. Tvoja fotografija je puno pomogla.
Aglaja
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 22:09
 na slici ona  s rozim cvjeticima je Sedum spectabile, e sada da li je to upravo sto trazis tj. da li je to biljka koju imas...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 22:14
Jeste, Flora, to je ta. jedino mi ova na fotografiji deluje kao neka dzinovska vrsta. Sve drugo je isto.

Kolika je ta Sedum spectabile velika?
Aglaja
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 22:29
Pa listovi su joj u promjeru 3-4 cm, a ona može napraviti veoma lijep grm, onako poluviseći, jer joj se stabljike blago povijaju. U Primorju može biti vani bez problema i tokom zime samo pod uvjetom da se ne zalijeva. Možda ti je najjednostavniji način u google ukucati ime i tražiti pod pretraga slika. Izbacit će ti ih jako puno, a onda ćeš biti sigurna da li je to upravo biljka koju i ti imaš.
Sjetila sam se u međuvremenu da su  bobice od solanume otrovne pa ako imaš mace pripazi.

Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 22:39
Flora je u pravu!
Bravo!
 
 
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 23:04
Jeste! Proverila sam. Ali i ti Tibore nisi pogresio, samo si otisao predaleko.

Ovo na slici (a i kod mene kuci) je Sedum spectabile, iz roda Sedum-a (koji broji oko 400 vrsta lisnatih sukulenata) a pripada porodici Crassulaceae.

Hvala puno svima!

Flora, hvala sto me podsecas na to da su plodovi solanume otrovni. Imam kuci bas nemirne i radoznale mace.

Hvala jos jednom svima!
Sjajni ste.
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 23:08
Kako god,JAKO mi je drago da smo tako brzo rjesili ovu identifikaciju!
 
Pravi smo tim svi zajednosmile213
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2007 u 23:27
...i ja imam takav Sedum i upravo je u cvatu ali stvarno minijaturan u odnosu na taj na slici...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.