Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Božur - Paeonia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Božur - Paeonia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 35>
Korisnik
Poruka
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 12:33
ma mi ga imamo i uvjek procvjeta samo s jednim cvijetom... to mi je preljepa biljka ali ne kuzim sta joj je... 
Per aspera ad astra.



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 15:28
mimar moji roza su isti kao i tvoj na slici. imam jos i crveni koji izraste uvijek malo nizi od rozog. a miris...... savrsen!! a gdje si uspjela nabaviti drvenasti zuti????? ja bih rado i taj a i bijeli jer ih jednostavno obozavam. i stvarno je steta sto kad procvate traje mozda (barem kod mene - u laganoj polusjeni su ispod kruske) 2-3 tjedna.
OBOZAVAM BOZURE!!!!
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 09:46
bok metla dobrodosla.
kakve boje ima cvijetove? kod mene jos nisu procvali a jedva cekam e onda cu ih fotkat pa probat stavit slikice da vidite....
Na vrh
erix View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje erix Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 00:19
imam jedan božur (majsku ružu) koji je pred par godina cvao.
sad je prestao

šta da radim?

nema baš neki veliki grm lišća

i ne znam treba li mu nekoliko godina da ojača ili nešto drugo...??
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 08:18
Originalno poslano od člana dada dada napisao:

mimar moji roza su isti kao i tvoj na slici. imam jos i crveni koji izraste uvijek malo nizi od rozog. a miris...... savrsen!! a gdje si uspjela nabaviti drvenasti zuti????? ja bih rado i taj a i bijeli jer ih jednostavno obozavam. i stvarno je steta sto kad procvate traje mozda (barem kod mene - u laganoj polusjeni su ispod kruske) 2-3 tjedna.
OBOZAVAM BOZURE!!!!
Dada, izvini sto kasnim sa odgovorom, drvenasti su u Flora ekspresu (dobili i narandzasti), po 15e 8ne znam koliko su ti dostupni, ne salju van Srbije
 
Erix imam desetak zbunova i jedan je pre dve godine prestao cvetati bez nekog razloga,spremam se da ga izvadim i zamenim novim
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
lidac1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lidac1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 21:37
Originalno poslano od člana vrtlarica vrtlarica napisao:

Na jesen neka se javi netko za božur ako želi grm imam žarko crven onaj puni dupli i isto tako rozi dupli sa velikim cvjetovima a šeflera je vjerojatno pogriješila u sadnji pa joj je nakon dijeljenja tek nakon 4 godine procvao!
Naime ne smije se saditi duboko nego tek toliko da su gomolji prst ispod zemlje ja sam svoje predprošle godine razdijelila i prošle godine je cvao!
 
Bok! I ja se javljam ako moze. Nemam vrt, ali ispred zgrade imamo  zelenu povrsinu na kojoj sam prosle jeseni posadila gomolj zeljastog bozura. Mislim da ove godine nece cvjetati, ali svi stanari iscekuju da vide kakav ce biti. Voljela bih posaditi neki drvenasti bozur.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 06:27
Božur - Paeonia ssp., porodica Ranunculaceae
Uzgaja se u vrtovima ali raste i kao divlja po močvarnim planinskim uvalama, pod imenom evropska planinčica.
Biljka izaziva povraćanje. Otrovna je biljka i nisu rijetki slučajevi trovanja i ne preporuča se za liječenje "na svoju ruku". Prvi znak otrovnisti i otrovanja je povraćanje i ne koristite ju bez znanja liječnika. Inače se koristi u kontroliranim pripravcima za srce, za inhalaciju kod astmatičara, kao narkotično - uspavljujuće sredstvo. Ponavljam, radije ga gledajte i uživajte u njegovom raskošu, nego da vam ga sade na nezgodno mjesto !
M.I.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2008 u 07:56
ja sam malko razocarana jer cvijet bozurovog gomolja koji sam lani kupila i posadila uopce ne odgovara slici koja je bila na pakiranju
ima samo jedan red latica, a na slici je bio bogat i raskosan cvijet kao sto su ovi prelijepi na slikama prije


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2008 u 21:27
Natalija, ne budi razočarana, prekrasan je i ovakav sa jednim redom latica
Na vrh
marijana View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 19 Travanj 2008
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 67
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marijana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 19:52
frida ove slike koje si pokazala su prekrasne, pogotovo što ne pokazuju one klasične loptaste
nije da ih ne volim, ali kod nas skoro svaka kuća ima grmove bijelih loptastih dok su crveni loptasti malo rjeđi, a rozi loptasti su još rjeđi tako da sam oduševljena svima koji nisu bijeli loptaststi
Natalija tvoj bijeli je prekrasan i ako može javljam se za sadnicu,a sada sličice moga božurića, ovo mu je prva cvatnja i ja sam oduševljena njime, pupoljak mu je ličio na kuglu sladoleda od višanja:
 
 
 
     Cool
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2008 u 09:45

Ja imam nekoliko vrsta božura.

Od svih me najviše oduševljava onaj bijele boje s bež preljevima u unutrašnjosti i malom ružičastim pjegicom. Odiše elegancijom i nježnim, a opet tako snažnim šarmom, jer grmovi znaju doseći popriličnu širinu.
Gomolj ružičastog, kakvog je prikazala Marijana na fotografiji, kupila sam u Austriji i za dvije godine je procvijetao upravo takav, intenzivno ružičaste nijanse s golemim žutim prašnicima, privlačan zbog svoje neobične jednostavnosti. U sklopu s četinjačama plavozelenih iglica idilično se uklopio.
Zapravo je po vrtovima lakše naći paeonie punog cvata no one jednostavnog i naoko nezanimljivog, ali potonji su upravo zbog svoje nezastupljenosti veoma interesantni..., kao i onaj bijeli kultivar s nekoliko krupnih latica na velikoj cvatnoj glavi prethodno prikazan na slici.
Stoga, bez razočarenja, jer upravo takav kakav jeste je neobičan i vrijedan.
Na temu raznovrsnosti može mu se pridružiti još pokoji član duplog cvijeta i idila će biti upotpunjena.
Imam jedan kultivar tamno crvene boje koja u sjeni nalikuje, ne crvenim, već zagasito ljubičastim kuglastim divama.
Mislim da sam i njega nabavila izvan granice, ali očito je da mu habitus nije izrazito bujan pa se sporo i skromno razmožava.
Konačno, ove godine, i svjetlo ružičasti božur ispunjenog cvijeta je procvijetao, no, po svemu sudeći, morat će se preseliti na prikladnije mjesto, što znači još jedno prilagođavanje novom staništu i odgođenu cvatnju
 
Na putu prema vikendici, uz ograde kuća viđam svakakve kultivare, različitih oblika i  nijansi koje me oduševljavaju, pa ću se, u dogledno vrijeme, potruditi još pokoji, na ovaj ili onaj način uvrstiti na svoj repertoar.
Istina, paeonie ne vole presađivanje i nije ih dobro preduboko posaditi, ali mogu uspijevati i pri punom suncu i u blagoj sjeni.
Proljetne su nenadmašne ljepotice.
Uistinu šteta što im cvatnja nije duža, i stoga, za dušu i pogled izdašnijeg vidokruga.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 13:51
marijana  nema problema za sadnicu, ali ovo mu je tek prva godina pa ne znam moze li se tako mlad rasadjivati

a kazem razocarana jer je na slici  bio sasvim drugi oblik cvijeta


Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 12:11
Molim malu pomoć:
Zanima me, kada se mogu božuri - gomolji izvaditi iz zemlje i koje je najbolje vrijeme za sadnju?
hvala
Na vrh
Jasenka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 24 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 505
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jasenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 14:06
Nisam još probala (a trebala bi), ali rekli su mi da se presađuje početkom 10. mjeseca...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 14:19
Ja sam neke presadila u proljeće, neke u jesen i svi su se ulovili. jedino kažu da ne vole premještanje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2008 u 16:43
Ja ih rasađujem u proleće rano.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2008 u 19:25
Kad to kaže Voki, onda se mora vjerovati a 10. mj je već prošao.
Ipak još jedno pitanje?
Rano proljeće - mislite prije nego počnu nicati iz zemlje?
Kad bi to bilo otprilike?

Nisam ih nikada presađivao a nalaze se ispod velikikog bora najmanje 20 godina a gomolji u biti vire iz zemlje gotovo jedan cent.
Pošto bor pije sve pa čak i zemlju, zato bi ih najradije presadio.
Koliko gomolja da ostane u jednom busenu?
Hvala unaprijed svima....
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2008 u 15:33
samo da se javim ,ja sam nova na forumu.božuri su mi najdraže cvijeće i imam ih preko dvadeset.većina ih je mali pa još ne cvjetaju.na proljeće oćekujem da mi petnaest procvjeta.kada naučim kako se šalje slika poslaću vam slike mojih božura
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2008 u 18:30
To bi bilo super Josipa da ih malo vidimo, ja ih volim jako, ali neznam da li bi oni u Dalmaciji uspijevali.
život je more
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2008 u 20:14
Domingo, presadi ih čim prije na proljeće, čim budu temperature pogodne za presađivanje, nemoj čekati da previše porastu.
Što se tiče dijeljenja, tu bih ti preporučila da ih ne podijeliš na premale busene, probaj nekako procijeniti veličinu da kad porastu budu imali dosta lišća i cvjetova, mislim štata da se podijele na premale dijelove, ipak su lijepši kad su malo veći grmići, i kod presađivanja probaj čim više okolne zemlje ostaviti s gomoljima, tako će bolje podnijeti presađivanje.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 35>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.