Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrtlarenje s mahovinom
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrtlarenje s mahovinom

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vrtlarenje s mahovinom
    Objavljeno: 29 Studeni 2015 u 13:02
Koja predivna tema! Ne mogu vjerovat da ju nisam otkrila ranije... Mahovinu naprosto volim i uvijek joj se divim kad je vidim po vrtu... Iduće godine planiram malo eksperimentirati sa njom...
Evo koji detalj iz mog vrta Embarrassed







Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2013 u 11:49
Mene zanima da li ima tko iskustva sa mahovinom da je "naljepljena na neku teglu i slično, a da je preživjela ... je li dovoljno samo orošavanje ili treba ispod naljepiti zemlju.....Hvala na odgovoru i pozdrav.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2013 u 12:17


Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 01:14
Izvrstan blog s mnoštvom savjeta i ideja:
http://www.mossandstonegardens.com/blog/
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
tomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2012 u 19:48
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:



Originalno poslano od člana tomo tomo napisao:

...mislio sam je napravit od drva i zatim na nju poljepit spužvu koja se koristi za pravljenje aranžmana. zanima me hoće li se mahovina primiti za tu spužvu uz redovito vlaženje?
Ako misliš na onu čvrstu "spužvu" u koju se zapikavaju cvijetovi i
grančice, mislim da ona nije podesna. Što se tiče vlage
zadovoljava jer apsorbira vodu, međutim, za prezimljavanje nije dobra
jer se promijeni poslije zimskog smrzavanja (vjerojatno ju zamrznuta
voda ošteti) tako da se u proljeće rulji i raspada.


da, na tu mislim. ak ne nađem neko bolje rješenje, nastat će stolica sa jednogodišnjom mahovinom :)
u svakom slučaju, nešta bude nastalo! :D
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2012 u 22:18

Prekrasne su mi ove ideje sa mahovinom, ali me jedna stvar zbunjuje.
Mahovina u kombinaciji sa čuvarkućama - čuvarkućama treba puno sunca, a mahovini hlad i vlaga, pa kak to onda može opstati zajedno  Confused ?

U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2012 u 22:03
malo poigravanja:




~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~
Na vrh
Morana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Morana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2012 u 21:55
u vrtu:










~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~
Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 00:52
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Malo mahovine u kombinaciji s drvećem ...

Evo, ovako nešto je baš ono što mi se jako sviđa.
Sutra je novi dan.
Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 00:49
Ideje s mahovinom su originalne. Istina, u šumi su najljepše, najprirodnije, ali kad bih mogla rado bih komadić te ljepote kreirala u svom vrtu.
Sutra je novi dan.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2012 u 19:03
Originalno poslano od člana tomo tomo napisao:

...
mislio sam je napravit od drva i zatim na nju poljepit spužvu koja se koristi za pravljenje aranžmana. zanima me hoće li se mahovina primiti za tu spužvu uz redovito vlaženje?

Ako misliš na onu čvrstu "spužvu" u koju se zapikavaju cvijetovi i grančice, mislim da ona nije podesna. Što se tiče vlage zadovoljava jer apsorbira vodu, međutim, za prezimljavanje nije dobra jer se promijeni poslije zimskog smrzavanja (vjerojatno ju zamrznuta voda ošteti) tako da se u proljeće rulji i raspada.

Na vrh
tomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2012 u 17:18
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:


Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Otok, evo recepture za "tapeciranje" predmeta od terakote:

šalica mahovine(očišćene i raskomadane na djeliće)
šalica mlećenice(nusprodukt kod proizvodnje maslaca)
šalica jogurta
1/4 šlaice piva

Sve sastojke ubaci u stari blender i dobro ih smiksaj. Dobivenom smjesom premazuj predmete od terakote i stavi ih na sjenovito mjesto u vrtu. Neka po njima pada kiša ili ih svakodnevno pošpricaj. Za dva tjedna bi se trebali vidjeti prvi rezultati.
Što dulje predmeti stoje izgledat će bolje.
Tomo, isprobaj ovaj recept i javi nam kako je uspjelo. [IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />


a mislio sam gore stavljati gotovu mahovinu jer je na jednom djelu travnjaka imam jako puno, pa da spojim ugodno s korisnim ;)
zanima me da'l bi sama spužva funkcionirala kao podloga?
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2012 u 17:03
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Otok, evo recepture za "tapeciranje" predmeta od terakote:

šalica mahovine(očišćene i raskomadane na djeliće)
šalica mlećenice(nusprodukt kod proizvodnje maslaca)
šalica jogurta
1/4 šlaice piva

Sve sastojke ubaci u stari blender i dobro ih smiksaj. Dobivenom smjesom premazuj predmete od terakote i stavi ih na sjenovito mjesto u vrtu. Neka po njima pada kiša ili ih svakodnevno pošpricaj. Za dva tjedna bi se trebali vidjeti prvi rezultati.
Što dulje predmeti stoje izgledat će bolje.


Tomo, isprobaj ovaj recept i javi nam kako je uspjelo. Wink
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
tomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2012 u 16:27
vidio sam na slikama koje su neki članovi foruma stavili na temu ideje za vrt stolicu obraslu mahovinom. imam dio u vrtu koji je cijelog dana u hladu u koji namjeravam ukomponirat hoste, hortenzije i heuchere i jednu takvu stolicu.
mislio sam je napravit od drva i zatim na nju poljepit spužvu koja se koristi za pravljenje aranžmana. zanima me hoće li se mahovina primiti za tu spužvu uz redovito vlaženje?
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2012 u 17:48
Evo još jedne slike fuga od mahovine. Ove su kod crkve u Mariji Bistrici.
 
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Prosinac 2011 u 10:11
Fuge od mahovine ...

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Prosinac 2011 u 09:24
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Prosinac 2011 u 09:22
Malo mahovine u kombinaciji s drvećem ...

Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2011 u 23:33
Prekrasne slikice, neznam koju bi izdvojila, pogotovo mahovina u kombinaciji sa sukulentima ili ukrasnim travama. Pa opet i ja ponavljam......sve je to OK dok ne uprži sunce, a mahovina nije u hladu, nego na čistini, u travnjaku, a kosilica "crkava" jer je guši mahovina. I ja bi pustila da priroda radi svoje, ali onda po ljetu nemam niti mahovinu, niti travnjak (koji i tak nije bog zna kakav).
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2011 u 00:24
One mahovine s početka priče su prekrasne. Lijepi su mi i vrtovi s mahovinom, ali ih je teško održavati jer taj dio vrta mora biti u hladu, a lišće treba stalno čistiti s mahovine.
Kod mene se mahovina rasprostrla u travi. Lijepa je dok je zelena, odnosno dok je sunce ne sprži pa nastanu smeđe fleke. A travu koja ipak raste, treba kositi. E , tu nastaje problem jer kosilica upadne u duboku mahovinu.
Ali, isprobat ću onaj zanimljiv recept za uzgoj mahovine. Možemo reći omahovanjivanje :-)
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,198 sekundi.