Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrtlarenje s mahovinom
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrtlarenje s mahovinom

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vrtlarenje s mahovinom
    Objavljeno: 18 Travanj 2010 u 17:57
Da li bi mahovina donesena iz šume, onako u "krpama", odvojena s tla, pa položena na vrtnu zemlju nastavila rasti? Onako zelena lijepo bi iozgledala oko grmova.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2010 u 20:53
Ne na suncu,samo u hladu.Roštala sam dosta po netu,jer namjeravam napraviti mali mahovnjak.Vele da podloga za mahovinu treba biti prilično tvrda.Mahovina se u šumi odvaja sa 2-3 cm tla i slaže na obilno namočenu podlogu.Orošavati treba svaki dan nekoliko puta,3 tjedna.
Ili,u mikser čaši miksati mahovinu sa sirutkom ili jogurtom,2 minute,na najmanjoj brzini.Sa tom kašom polijati podlogu,i redovno orošavati barem 3 tjedna.Eto,to je sažetak svih članaka koje sam našla.Ja bum probala prvu verziju na zemlji ,a drugu na kamenju,betonu,panju.Bumo vidli kaj bu s toga.Mislim da je ,nakon kaj se mahovina primi,presudna hladovina i orošavanje.Mahovina uzima vodu preko listova,zato je orošavanje tak bitno.
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 09:28
Teško je vjerovati da većina ljudi zapravo pokušava uništiti prirodni živi tepiha oko njihovih domova i vrtova.
Zašto ne uključiti mahovinu u projekt vrta i vrtlarenja?
Postaviti ćemo nekoliko fotki vrtova s mahovinom pa da vidimo tko je za mahovinu u vrtu, a tko je protiv.

















Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 10:10
I? Kaj mislite, zavređuje li mahovina mjesto u vašim vrtovima?
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 10:50
Naravno, jedino sta si to mogu priustiti samo kontinentalci i ljudi na vecim nadmorskim visinama di  ljetne temperature ne prze. Ja sam bio pokusao u jednom djelu vrta, ali sam odustao jer sam morao svakodnevno zaljevati da bi mahovine ostale zelene. :/
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Vrtlar Ivan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrtlar Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 10:54
Definitivno zaslužuje! Ja na proljeće planiram napraviti slap, uz postojeće jezerce, koji će biti u potpunoj sjeni, eventualno će imati par jutarnjih sati sunca.
Planirao sam kombinaciju mahovine, paprati i kamena, nešto slično sa tvojih fotografija, samo u manjim dimenzijama, jer sam nažalost ograničen prostorom. :)

Jako mi se sviđa tema, hvala!
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 13:02
Evo još jednog ljubimca mahovine.

Baš dobro da je pokrenuta ova tema, jer sam o mahovini pronašla samo teme - kako je ukloniti iz travnjaka, a ništa o uzgoju.

Ja sam kao potpuni neznalica mahovinu donosila iz šume, a upotrebljavala sam je da bi:
 
sakrila tegle



(naravno da tada mahovina ne traje jako dugo, iako je i osušena dekorativna)

istakla neke biljke



pokrila neke površine u svom vrtu (neuređena kosina sa malo zemlje i puno kamenja gdje se ne može ništa saditi





ili tamo gdje mi je bilo ljepše vidjeti nešto zeleno, nego zemlju



Mahovinu iz šume sam položila na dobro namočeno tlo, dobro pritisnula i na najvećem dijelu se je primila i raste

 


Ono što sam htjela postići to sam i uspjela ("tapecirati" neke ružne dijelove, spriječiti pretjerani rast trave na djelovima gdje mi nije baš lako čupati).

Mahovinu sam donijela u proljeće i jedini problem su bili kosovi. Oni sve počeprkaju i izokrenu cijele velike "krpe" mahovine, pretpostavljam da u njoj ima nekakvih crvića kojima se hrane. Ali kad ta opasnost prođe, mahovina se ukorjeni i nastavi dalje rasti.

Obnovit ću moj zeleni tepih sada na jesen.

Nije ništa posebno, šteta što nemam slike prije i poslije, ali ovako je ipak ljepše.

Na forumu je nešto o mahovini napisala Rain, treba u njenom vrtu potražiti slike "mahovinjaka". Još kad se doda koja paprat ....
 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 16:26
Mahovina + paprat = predivnoTongue

Postoji li opasnost od nekontroliranog širenja mahovine, tj. invazije na travnjak?

Kod mene u vrtu ima u travi mahovine i to u dijelu povrtnjaka to ću vaditi van.
Ali me strah je ukorjenjivati po vrtu , pa se onda boriti s njom.Confused
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 17:25
Otok, evo recepture za "tapeciranje" predmeta od terakote:

šalica mahovine(očišćene i raskomadane na djeliće)
šalica mlećenice(nusprodukt kod proizvodnje maslaca)
šalica jogurta
1/4 šlaice piva

Sve sastojke ubaci u stari blender i dobro ih smiksaj. Dobivenom smjesom premazuj predmete od terakote i stavi ih na sjenovito mjesto u vrtu. Neka po njima pada kiša ili ih svakodnevno pošpricaj. Za dva tjedna bi se trebali vidjeti prvi rezultati.
Što dulje predmeti stoje izgledat će bolje.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 17:36
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Mahovina + paprat = predivnoTonguePostoji li opasnost od nekontroliranog širenja mahovine, tj. invazije na travnjak?Kod mene u vrtu ima u travi mahovine i to u dijelu povrtnjaka to ću vaditi van.Ali me strah je ukorjenjivati po vrtu , pa se onda boriti s njom.Confused


Nemaš straha od zakorjenjivanja mahovina pošto one nemaju klasičan korijen. Umjesto korijena, većina mahovina ima tanke, dlačicama nalik cjevčice, koje nalazimo i kod algi, a nazivaju se rizoidi. Njima se tijelo mahovine učvršćuje za podlogu te opskrbljuje hranjivim tvarima iz tla.
Moraš paziti na kiselost i vlagu tla gdje ne želiš mahovinu i redovito trebaš održavati taj teren.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 18:30

Dobro si se sjetio Božikovino na mahovinu. Uglavnom ju ne gledamo, smatramo ju nečim običnim, manje vrijednim... a bez nje bi mnogi predjeli bili daleko manje privlačni.
Mahovinu volim jer mi djeluje prirodno i svježe, a posebno uživam hodati po mekanom travnjaku punom mahovine, (a takav mi je jedan dio travnjaka na vikendici).
Interesantna mi je za staviti u aranžmane ili sa njome pokriti zemlju u tegli sa cvijetom pa iskombinirati sa kamenčićima... Volim njen miris koji mi dočarava svježinu šume...

Otok, dobro si se sjetila mahovine, a i super izgleda u tvome vrtu.

Evo mahovine na slikama sa neta








Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 18:46

Šmrckiceee, pa gdje si ti? Hug

Što se tiče mahovine u travnjaku - to je noćna mora svih ljubitelja pravog engleskog travnjaka. Kada se jednom mahovina zavuče među trave, onda ju je vrlo teško iskorijeniti. Problem je što ona "guši" travu koja postaje slabija i rjeđa, a mahovina se sve više širi. Ljeti mahovina požuti i vene pa taj dio travnjaka ne izgleda baš dobro.

Zato bih ti preporučila ako želiš dobar travnjak onda čim vidiš mahovinu odmah ju grabljicama očisti između trave.

Ja sam pokušala imati lijep i čist travnjak, poduzimala sam razne mjere protiv mahovine, ali na kraju smo odustali i pustili sve prirodi pa sada samo redovito kosimo travu. Tako sada imamo na jednom dijelu travnjaka toliko mahovine u travi da je (pogotovo u proljeće) izvanredan doživljaj po njoj hodati - kao po najmekšem i najfinijem tepihu.

Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2011 u 19:10
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2011 u 10:25
Evo nekoliko primjera "tapeciranja" maohvinom.

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2011 u 11:06
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2011 u 11:07
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2011 u 11:08
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2011 u 23:31
super idejeClap imam mahovine za izvoz u dvorištu, obično ju donesem za uređenje jaslica pod bor za Božić
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 10:06
Friške fotke ...

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 10:07
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.