Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Maranta - Marantaceae
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Maranta - Marantaceae

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Maranta - Marantaceae
    Objavljeno: 02 Listopad 2007 u 17:15
Maranta spp.
Americki salep,strelasti korijen
 

Potječe iz Brazila,

postoje brojne vrste ali među sobnim razlikujemo Marantu sa tamnozelenim listovima i crvenkastim žilama (Massangeana) te svijetlozelenih listova i tamnih pruga (Kerchoveana). Popularna pod imenom Prayer plant (biljka molitva),pred večer svoje listove kao dlanove podiže prema nebu.

Smjestite ju na sjenovito mjesto i nagradit će vas lijepim šarama (ne voli direktnu sunčevu svjetlost). Ako listovi ostaju u zraku i preko dana znači da je biljka u prevelikoj sjeni no ako listovi izblijede biljka je na previše svjetlom mjestu. Da bi se zdravo razvijala potrebna joj je temp. od 20C, premda može podnositi i niže. Biljku je ljeti potrebno zalijevati svaka 2-3 dana a zimi je dovoljno svakih 10. Nemojte dopustiti da se zemlja presuši. Biljka nema veliko korjenje pa ju je dobro staviti u pliću vazu. Presađuje se u proljeće ako je korjen pregust. Razmnožavanje je jednostavno dijeljenjem korjena također u proljeće. Dva puta na godinu biljku podrežite, biti će snažnija i bolje se razvijati.

Ako listovi imaju oštećene rubove biljci je vjerovatno hladno ili nema dovoljno vlage, stavite je na toplije mjesto jer ako ju zanemarite može brzo propasti.

Cvjeta u proljeće i ljeto, cvjetovi su bijeli sa ljubičastim točkicama - neuglednog izgleda.

Jednom mjesečno očistite listove sa vlažnom krpicom

 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2007 u 17:43
Ja se moju ne usudim slikati, nije ni približno ovako lijepa.smile48
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2007 u 20:48
smile43moja bude za 100 godina ko ova sa slike.Sirotica ima tek 7-8 listića(ovakvu sa prve slike imam)
Na vrh
Caca View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 01 Rujan 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 83
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Caca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2007 u 07:22
Shasha, i ja imam ovu sa prve slike. Pa ljudi ona kod mene uopste ne raste, ili joj izraste neki sitan listic. Dodje mi da je bacim.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2007 u 09:31
I kod mene stagnira,Caco,niti mi je za baciti ju a niti znam šta da joj radim.Danas idem presađivati neko cvijeće pa ću i nju.Budem je preselila iako ne znam kuda,ovdje bi joj trebalo odgovarati,di je sad,jer ima svjetla,nije hladno nije suh zrak,sunce ne dolazi do nje...pobogu kaj bi više htjelaAngry.Mislim da je vrijeme da ju ignorirati počnemLOL
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 18:42
evo ja sam ovu juce dobila od MM na poklon

Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 20:10
Vidim, da mnogi ovde muce muku sa Marantom. Dva puta sam pokusala da je uzgojim i dozivela krah! A onda sam nesto procitala, nesto cula, i shvatila da nismo mi krive/i!

Imala sam onu sa tamnozelenim listom i crvenim zilama (Massangeana),oba puta. Prva je dozivela vrhunac i preko noci bukvalno nestala, druga je od pocetka tavorila. A onda sam procitala/cula da Maranta zivi u nekim prasumama ili gde vec, u podnozju visokih biljaka i da joj zato suncevo svetlo nikada ne dolazi direktno, nikada mu nije potpuno izlozena, vec joj se sunce daje u snopovima (zbog toga joj onda, kad je izmestimo iz njenih prirodnih uslova, treba omoguciti senovito mesto). A i sa vodom ima neka kvaka, ne secam se vise. Medjutim, ono sto je najvaznije, i sto ce nas osloboditi osecaja krivice (ili odgovornosti za njen rdjav 'stas' i rast) jeste, kako sam procitala, da je zivotni vek Marante, u kucnim uslovima, dve do tri godine. Posle tog saznanja nikada je vise nisam nabavila.

Mozda ovde ima neko ko ce ovo opovrgnuti.

Dugo sam verovala da mi se to pricinilo, sada, kada sam ovde procitala da Marantu zovu jos i "Prayer plant", jer svoje listove u predvecerje podize "kao dlanove prema nebu", znam da se moja Maranta zaista pokrenula.

Pozdrav svima.

P.S.

Ja takodje imam probleme sa Krotonom. A vidim da ih i u cvecarama prodaju defektne (list im uopste ne ponarandzasti), cesto su sa sitnim listovima, zakrzljali...
Aglaja
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2007 u 09:36
Ja je već dosta dugo gledam, ali naprosto neznam gdje bi ju stavila, jer sad kad je zahladilo muku mučim kuda i s ovim cvijećem koje imam. Možda ipak u proljeće. TongueNaravno opet je neko dospjelo u spavaću sobu.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 09:34

MARANTA

Potječe iz Brazila, postoje brojne vrste ali među sobnim razlikujemo Marantu sa tamnozelenim listovima i crvenkastim žilama (Massangeana) te svijetlozelenih listova i tamnih pruga (Kerchoveana). Popularna pod imenom Prayer plant (biljka molitva),pred večer svoje listove kao dlanove podiže prema nebu.Smjestite ju na sjenovito mjesto i nagradit će vas lijepim šarama (ne voli direktnu sunčevu svjetlost). Ako listovi ostaju u zraku i preko dana znači da je biljka u prevelikoj sjeni no ako listovi izblijede biljka je na previše svjetlom mjestu. Da bi se zdravo razvijala potrebna joj je temp. od 20C, premda može podnositi i niže. Biljku je ljeti potrebno zalijevati svaka 2-3 dana a zimi je dovoljno svakih 10. Nemojte dopustiti da se zemlja presuši. Biljka nema veliko korjenje pa ju je dobro staviti u pliću vazu. Presađuje se u proljeće ako je korjen pregust. Razmnožavanje je jednostavno dijeljenjem korjena također u proljeće. Dva puta na godinu biljku podrežite, biti će snažnija i bolje se razvijati.

Ako listovi imaju oštećene rubove biljci je vjerovatno hladno ili nema dovoljno vlage, stavite je na toplije mjesto jer ako ju zanemarite može brzo propasti.

Cvjeta u proljeće i ljeto, cvjetovi su bijeli sa ljubičastim točkicama - neuglednog izgleda.Jednom mjesečno očistite listove sa vlažnom krpicom.

 

 
Osijek prelijepi grad na Dravi
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 09:36
Ovoj maranti nisam mogla odoljeti jer je bila stigla pošiljka sa izuzetno niskim cijenama cvijeća pa je eto završila uz jednu kalanhou u mojoj košarici.
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 11:02
...imam takvu Marantu i super je biljka, lijepa je i ova tvoja Lana samo joj stavi u sredinu stap da je mozes vezati uz njega, moja je sada vec preko metra narasla Smile
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 11:25
svakako maso, samo ovo je još mlada biljčica. Nadam se da će rasti kao tvoja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 11:49
Maso, hajde nam otkri kako je uzgajas.

Nisam imala srece sa marantom dva puta (o tome sam vec nesto pisala, vec postoji otvorena tema o maranti, ali to neka srede administratori )

Imala sam bas ovu vrstu. Ta mi je najlepsa. A nedavno sam saznala da se zove Maranta leuconeura erythroneuro (Red-Veined Prayer Plant).

Pridrzavala sam se svih pravila: naci joj stalno mesto u poluseni, bez promaje, ne setati je, vise je orosavati nego zalivati, ali su mi ipak obe propale. Druga je od pocetka tavorila, a ipak sam imala vise iskustva.

Lana, zelim ti puno srece u uzgoju tvoje nove prijateljice. A za ovo sto predlaze Maso, preporucujem nizi bambusov stap, ima ga, nadam se u mnogim cvecarama i nije skup.
Aglaja
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 13:19
...moja je bas tako u nekoj sjeni, polusjeni, ne orosavam je, nego normalno zaljevam u tanjiric 1x tjedno...nista posebno i ponekad ju istusiram. Samo mi je zao sto vise ne cvjeta, jedne godine je cvjetala i ima fine njezno ljubicaste sitne cvjetice....Tongue
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 17:05
Hvala Maso, ako je ponovo nabavim, pitacu ja jos ponesto.
Evo odmah jos nesto.
Zanima me koliko godina je imas. U jednoj sam knjizi procitala da kod nas, u kucnim uslovima, opstaju najvise 3-4 godine, ako sam dobro zapamtila. Broj godina je bio mali, toga se dobro secam.
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 17:10
lana
prlijepa je
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 17:10
maso hvala na inf
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
AB100 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AB100 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 20:57

kad sam ju kupila bila je dosta velika neko vrijeme je bila ok onda se poćela sušiti bila je puna uši ćistila sam ju ali ništa oćigledno sam ju i kupila takvu

AB100
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 21:20
AB100..zna se dogoditi da prodaju zarazenu biljku..
 
I meni se to jednom dogodilo..
srecom,prezivjela je ( i sada je kuc kuc o drvo)Wink
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 21:29
...moja je stara 3 godine, ustvari 3 pune 4. ide... ,a to nisam znala da u kucnim uvjetima 3'4 godine zivi, nadam se da ce ipak duze izdrzati, bar za sada djeluje ziva i zdrava :).
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,391 sekundi.