Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Egipatska zvijezda - Pentas lanceolata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Egipatska zvijezda - Pentas lanceolata

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Egipatska zvijezda - Pentas lanceolata
    Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 17:47

Ljetos sam nabavila jednu meni do sada nepoznatu biljku. Cvjeta cijelo vrijeme i lijepo izgleda. Prikupila sam informacije o toj biljci pa ću ih podijeliti sa vama.

PENTAS LANCEOLATA - EGIPATSKA ZVIJEZDA

Grm iz istočne Afrike gdje raste u svijetloj polusjeni, a koji se kod nas uzgaja kao lončanica kojoj treba sunčano toplo mjesto.

Cvjeta od 9. do 2. mj. u bojama: bijela, roza, ljubičasta i crvena.

Ne podnosi temperature niže od 12°C. Zimi ju treba držati na toplom sunčanom mjestu, a ljeti se može iznijeti van i držati na polusjenovitom do sunčanom položaju. Završetkom cvatnje u veljači dobro je biljku staviti na nekoliko tjedana na malo hladnije, ali svijetlo mjesto.

Najbolje uspijeva u humusom bogatoj i dobro dreniranoj zemlji.

U vrijeme cvatnje prihranjivati svakih 10-tak dana gnojivom bogatim željezom i magnezijem.

Zalijevati redovito ali pažljivo da zemlja ne bude mokra jer će onda korijen trunuti. 

Kod mlade biljke može se izdanke pincirati da bude gušća. Ocvale cvatove odrezati. Poslije cvatnje (u veljači) mogu se grane prikratiti.

Razmnožava se poludrvenastim reznicama u proljeće ili ljeti ili sjemenjem.


Poslikala sam ju pa pogledajte kako izgleda. Boja cvijeta je malo više ljubičasta nego li je to na slici - fotić malo vara.







 

 


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 17:53
izgleda mi strasno poznata ali ju ne mogu svrstati odakle i gdje sam ju vidjao.
a na prvi pogled kada sam ju vidio asocira malo na hortenziju Wink
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 18:16
Prekrasna biljčica,meni cvjetići jako liče na ljekovitu biljku KANTARIU MUŠKU (gorka kitica, tavžentroža....)
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 05:35
Cicimifuga, suuuper. Dakle,moja susjeda ima crvenu, a ja se mucim vec mjesecima da otkrijem sta je to. Hvala!!
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 08:15
cimi, zar još cvjeta?
ovo je sada slikano ili još ljetos? stavrno se lijepo drži

ovog ljeta ih je bilo u jednom trg. centru, mislila sam da je jednogodišnja, tj. da ne može prezimiti u nikakvim uvjetima

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 10:52

Natalija, cvati ona cijelo vrijeme. Prije desetak dana sam joj odrezala ocvale cvatove, sada cvati nešto slabije jer već dugo nema sunca.
Evo kako sada izgleda


A ovdje se vide novi izdanci na kojima će dalje cvjetati


Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2011 u 11:00
Hvala Cimi za ovaj post i upoznavanje sa ovim cvijetom koji nas veseli u jesen. Da nisam vidjela u Turskoj, nikada nebih znala koja je to ljepotica. Imam reznicu ali je pitanje hoće li se to primiti a ako i ne važno je da je ima za kupiti pa ću malo pratiti temu. Natalija, ada je bude u prodaji izvjesti nas jer si je dobro zapamtila. Mislim da nije tako zahtjevna, tamo raste u vrtu hotela gdje joj,  osim klime ništa ne pružaju, dosta su im zanemarene biljke, valjda što im rastu kao korov.
 
Evo i ovdje moj doprinos slikom koju sam već pod večer uslikala
 
 
Rijeka

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2011 u 11:49

Moja je zvjezdica (kao i još neke biljkice) završila u smeću!!!Cry

Naime, jednom je mm otvorio prozore i zaboravio - nekoliko sati!!! Kako je vani bilo minus pet...
Baš mi je žao jer je od ljeta cijelo vrijeme cvjetala.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2011 u 14:37
cimi baš mi je krivo što je tako završila, inoxa treba smile232

sad ga uzmi pod ruku pa u đir i neka nadoknadi štetu - s kamatama
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2011 u 15:04

Bez brige budi, naplatit ću ja to njemu i to sa zelenaškim kamatama!WinkLOL
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2011 u 17:02
Steta da si bacila prije nego si provjerila hoce li baciti iz korijena. To nije tako osjetljiva biljka i ne mora krepati na -5, pogotovo ako je kratko bila izlozena.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2011 u 17:09

Meni je problem što ja nemam mjesta za prezimljavanje puno biljaka pa na ovo mjesta što imam držim samo biljke koje su atraktivne. Žao mi je i što nemam bliže nekoga kome bi u jesen poklonila neke biljke koje sakupim preko godine, a koje nemam gdje spremiti pa jadnice završe u kompostu. Nekoliko puta sam nudila bližima pa je ispalo da im nešto utrpavam. Na forumu ne objavljujem jer to uglavnom budu velike biljke u velikim loncima pa slanje poštom ne dolazi u obzir.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2011 u 18:37
Cimi, koja je to šteta.... Cry 
Znam da je jesen mučna za spremanje ali probaj ih pustiti vani malo zaštićene pa ako prežive biti će ti zahvalne u proljeće, nemoj ih odmah otpisati i "kompostirati".
Rijeka

Na vrh
anta 188 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 11 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anta 188 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 10:05
Cimicifuga i mira prekrasni cvijetovi
 
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 23:37
Evo danas na placi kupila crvenu ljepoticu za samo 10,00knWink Puna je cvata pa mi nije jasno kako sada cvate kada piše cimi da cvate od 9mj. do 2 mj.?
Rijeka

Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 08:32
i ja san je kupila prije misec dana i posadila u vrt...ali Cimicifuga pišr da zimi mora u kućui....kako je,Mira, onda ona tvoja na slici u prosincu u vrtu???Jeli ti prizimila? Moram li je sad iz vrta primistit u pitar?
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 09:10
Ovu sam slikala u Turskoj kada sam bila, nisam je imala, tek sada sam je kupila. Neznam ništa o njoj osim ovoga što je cimi pisala ...
Rijeka

Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 17:53
cimicifuga.....znači da je triban izvaditi iz vrta i staviti u pitar???
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 22:39
11111 kada ti je već posađena u vrtu može u njemu ostati sve do jeseni, a onda ju premjesti u teglu i preko zime drži ju na sunčanom mjestu gdje temperatura ne pada ispod 12 stupnjeva.

Što se tiče cvjetanja, biljke koje uzgajaju u staklenicima mogu tako preparirati da cvjetaju u bilo koje doba godine.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2012 u 13:38
znači mora mi zimu u kuću ... a joj joj ...samo ne znam di
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.