Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vrtlarenje s papratima
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vrtlarenje s papratima

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vrtlarenje s papratima
    Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 11:22
Mislimo pisati o vrstama paprati koje bi mogle biti ukras naših vrtova.
Nadamo se da će vam se tema svidjeti i da ćete aktivno sudjelovati u njoj.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 11:30
Blechnum spicant - Jelenska paprat



Blechnum spicant je vrsta paprati poznata pod imenom Jelenska paprat. Porijeklom je iz Europe i zapadne Sjeverne Amerike. Poput svih Blechnuma ima dvije vrste lišća. Sterilno lišće ima ravne, valovite rubove, široko je 5 do 8 milimetara, a plodni listovi su mnogo uži, svaki s po dva reda spora na donjoj strani.

Zone 2-9
Visina 20-50 cm
Vazdazelena
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 12:14
Polystichum acrostichoides - Božićna paprat



Polystichum acrostichoides (Božićna paprat) je zimzelena paprat porijeklom iz istočne Sjeverne Amerike.
Ostaje zelena tijekom cijele zime - lišće se nekad koristilo za božićne dekoracije.
Može tolerirati više sunca nego većina drugih paprati ako je osigurana odgovarajuća vlažnost tla. Ipak, najbolje će rasti u hladu ili djelomičnoj sjeni.

Zone 3 - 8
Visina 60 - 100 cm
Vazdazelena
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 19:30
Za sadnju sa papratima može se koristit bršljan sa sitnijim listom i neke vrste trava koje podnose sjenu.

Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 19:30
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2011 u 19:30
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2011 u 22:56
meni se ovo bas svidja ,volim paprat,ali ne mogu se pohvaliti da je puno zastupljena u mom vrtu...imam dve vrste,jedna obicna sumska,a druga izvadjena iz bunara,tacnije, sa zidova bunara,ali planiram nabaviti vise vrsta
Na vrh
Gordana102 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 06 Studeni 2010
Lokacija: Slatina
Status: Offline
Bodovi: 244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gordana102 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 16:43
Krenula sam u potragu za paprati koju sam kupila jučer u baumaxu,, i slučajno naletila ovamo...i ja imam samo ovu iz šume i iz bunara te ovu od jućer (mislim da je vanjska jer je bila na otvorenom kad sam je kupovala) ...nadam se da ću saznati nešto o njoj uskoro.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 18:01
Kod mene u dvorištu rastu dvije vrste paprati. Preko zime  se osuše i u proljeće ponovo narastu. Ne znam kakav ima naziv ova paprat, potekla je od biljke koja je donešena iz Njemačke.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2011 u 18:05
Ovo je druga vrsta paprati. Grane su nešto duže. Ne znam koja je to vrsta.


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2012 u 19:12
I meni su paprati jako drage. Nekad sam imala prekrasnu sobnu paprat. U vrtu je nemam. Neki se moji prijatelji žale na sjenovit dio vrta, a ja se žalim da ga nemam.
Sutra je novi dan.
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 18:54
Obožavam paprate,nastojim ih njegovati,ali po zimi nestaju,sada sramežljivo izlaze!
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2012 u 22:59
Malo da aktiviram ovu super temu, pošto sam upravo nabavila japansku bujadiku, ima li netko iskustva s njom??
Vaše paprati su prekrasne, a inače su mi jedna od najdražih biljaka. Zaista vrtu daju poseban ugođaj...
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.