Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bobice vitalnosti - Shisandra Chinensis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bobice vitalnosti - Shisandra Chinensis

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bobice vitalnosti - Shisandra Chinensis
    Objavljeno: 17 Prosinac 2011 u 20:57
ŠISANDRA Wu-Wei-Zi
Bobice-grozd vitalnosti.
Prije dvi sedmice sam stavio slike te čudo biljke kod vočke u mom vrtu. Pošto me je G.Femina-daza zamolila, da napišem nešto o toj biljki tu sam odlučio napravit  koliko znadem zapis na tu temu. A bih i zaprosio admina, da slike prenese ako je to teh. moguče ovamo hvala.
Kao što več samo ime Shisandra Chinensis kaže biljka dolazi iz Kine. Šisandra je u Kini u upotribi več stotine godina kao ljekovita biljka, a ne toliko kao ljek več kao svestrana preventiva za mnoge tegobe.
Jako je cjenjena radi svojih osobina, jako dobro djeluje protiv poapnenja ožilja znači rastvara naslage u žilama čisti krvne sudove i s time sprečava trombozna začepljenja. Ojačava rad jetre i bubrega te balansira nervni sustav i čisti krv.
Wu-Wei-Zi znači na kineskom ljekovito bilje 5 ukusa tj. sladko-slano-kiselo- gorko i ljuto sve te osobine su u svakoj bobici prisutne,kad bobicu šisandre probamo u ustima osetimo ukus kiselog slanog i ljutog intenziteta. Svjetski znanstvenici su dosad u šisandri otkrili oko 30različitih lignjana koji tako se predpostavlja potpomažu boljitku zdravlja. Od 1972 naučnici su dokazali koristnost šisandre za jetru u 76%  bolesnika a da pritom šisandra nije uzrokovala stranskih indikcija. Šisandra pojačava ugodno djelovanje nervi, odaziv pamčenja, refleksa i ugodno djeluje protiv depresije i zaboravljivosti. Kratko malo šisandra je izrecno jačalo tjela.
Također je u Kini poznata kao poboljšivač libida kod žena i muškaraca. Upotrebljava se i za trudnice kod poremečenog sna u trudnoči, koristi se i za lječenje inkontinence i nočnog prekomernog znojenja. Svakodnevno pitje čaja od šisandre poboljša vid i sluh.
      Biljka Šisandra
Raste u obliku lijane te se penje po zato pripremitom postolju-latniku ili ogradi pa i po suvim stablima. Šisandra je nepozebna do -30 Celzijevih stupnjeva.Biljka je listopadna, cvate u 5 mjesecu i ima  muški i ženski cvit, plodovi su slični ribezu i imaju na grozdu 20-30 bobica koje sazru kraj 9 do kraj 10 mjeseca. Od šisandre Kinezi koriste sve lišče,plod, korjen i grane.
Kodnas se koriste samo listovi i bobice za čaj prikuhe dodatke vočnim solatam,jogurtu ili jih jedemo kao snack posušene. Dvi male kašike suvih lista i bobica skuvamo u tri dcl. vode samo zavrit i pustit pola sata do se topi čaj šečerimo samo malo sa medom.
Šisandra uzgoj
Šisandru možemo uzgajati sa sjemenom ili sa pelcerima ai sa izrastcima na korjenu.Kao stablo sadimo u zemlju pola pola rododendron i zemlja koju smo izkopali ako je kvalitetna vrtna zemlja je pomješamo. Izkopamo rupu 50 sa 50cm biljku posadimo 15 cm duboko i pošteno zalijemo sa prestanom vodom. Gnojenje do prvog prolječa ne dolazi u obzir, a poslije samo organski gnoj- stari đubar od goveda ili ovaca. Tla moraju biti uvjek vlažna ne mokra. Da očuvamo vlagu oko biljke nanesemo zdrobljeno drveče. Šisandru prve ti godine ne obrezujemo posle toga izrezujemo samo jako tanke grančice i špiceve. Šisandra znade rasti i do 6i više metera. Požnja Šisandru ne sadimo na sunce nego u sjenu ili na Zapad sjever dovoljno je sunce od 13-sati do navečer.
Kako upotrebljavat šisandru i gde je dobit nemogu ovde pisat ali se to dade nači na NETU i Privatna poruka. Toliko o biljci a fotografije ako je nemoguče prenjet ču ponovo naložit kasnije L.P. Ivan
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 00:38
Imam baš pravo mjesto za šisandru, sunce od 13h, voda blizu, ograda se lako napravi...Wink
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 07:39
imate koju sliku možda da vidimo ovu ljepoticu??Wink
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 10:31
Bok administratore
Fotografije Šisandre od ove godine. Kao što se vidi je stara 3 godine i još nije dala pun rod a je za iduču godinu izgled puno obetavniji.

Šisandra posađena  10.10 2008

Plodovi sakriveni u lišču.

I još ovogodišnja berba, bilo je za probu i za sjeme a bit če i reznica u 2mjesecu.

U prolječe kad procvate ču staviti nove fotografije. Ivan
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 14:25
Ivane, ako si je posadio 2008. godine, da li si već 2009.  brao njene listove i kuhao čaj?
 
A kada su se pojavili plodovi?
 
Jako interesantna biljka...
 
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 20:00
 Ne nisam prve dvi godine sam pustio da se razraste. Drugu godinu je več cvala i plodiči su svi odpali jer još nije imala muških cvjetova.U trečoj su se pojavili i ženski i muški cvjetovi i bilo je nekolicina plodova za kušinu. Prošle sam godine imao plodova i listova. Tako da smo čaj probali sam i pomješan sa Jiaogulanom. pomješan je fantastičnog ukusa i dejstvo počut jako povoljno ugodno. Shisandru se dade kupit u svim našim vrtnim centrima i ponekad čak u Tušu, mislim da su ngde 9€ po bilci. Kako kaže če ove godine rodit obilno.
url=http:[//www.Slikomat.com/slika/5150342.htm][/url]
Danas napravio zimsko proljetni rez.

Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2012 u 20:08
Hvala na lijepom objašnjenju.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2012 u 09:42
I ja zahvaljujem, ti si mi živa enciklopedija. Smile
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2012 u 22:35
Shisandra se priprema na novu sezenu još dan dva i sva če da cate.

I cvijetni pupoljci.

Lp. Ivansmile127
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2012 u 09:24
Izgleda prekrasno! Smile
 
Da li to znači da njoj hladnoće ne smetaju puno, kada ima već tako puno lišća?
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2012 u 20:39
Schisandra mraz i zimu dobro prenosi, oko - 25Czanju nije problem. Osim toga da je na skoro sjevernoj strani i uza zid je prošla bez i jednog pomrznutog cvijeta.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2012 u 23:03
Ivane, imam jiaogulan iz tvog uzgoja.Nadam se da ću doći i do shisandre.Ako ne prije ali kad uđemo u EU, sigurno.Ne znam samo kako će se ona prilagoditi toplom jugu Dalmacije.
Ovu biljku moram imati.Hvala ti što si nam skrenuo pozornost na nju.Thumbs%20Up
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 21:44
Čao Fermina-Daza
Mislim, da i ove godine dođem na Jadran pa bi se moglo i desit da postaneš vlasnik Schisandre a posadiš je u sjevero-zapadno stranu kuče dobro zaljevaš i problema nema.
Fotkice cvitiča Schisandre.
Muški cvijet sa prašnicima  lila boje.


Ženski Cvitak sa vidnim plodom -grozdič.

Tako cvate sve ove dane.

Ija sam pčelica buba mara svaki dan sat i pol skale i pinel. Lp. ivan
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2012 u 09:52
Prekrasni cvjetići. Smile
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2012 u 00:35
Ivane, hvala.Nadam se da će se to i ostvariti.
Imam mjesto za Schisandru koja god da joj orjentacija treba.
Ova tvoja je predivna i jako zanimljivo smještena.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2012 u 21:32
Bok
Moram malo da pohvalim moju Schisanru. Cvala je obilno sa  ženskim i muškim cvjetovima pošt tada pčela nije bilo sam to preuzeo ja sa pinelom i moram reči da nije bilo đaba. Stablo je puno prekrasnih plodova dužine do tri cm. Ako sve ostane če biti čaja za čitavu godinu.
No da nebi došlo do fijaska od tuče sam ju zaštitio sa mrežom protiv leda.

Tako to sada izgleda nije ljepo a je pomirjujuče. Lp. Ivan.



Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2012 u 21:34
Originalno poslano od člana ivane ivane napisao:

Bok
Moram malo da pohvalim moju Schisandru. Cvala je obilno sa  ženskim i muškim cvjetovima pošto tada pčela nije bilo sam to preuzeo ja sa pinelom i moram reči da nije bilo đaba. Stablo je puno prekrasnih plodova dužine do tri cm. Ako sve ostane če biti čaja za čitavu godinu.
No da nebi došlo do fijaska od tuče sam ju zaštitio sa mrežom protiv leda.

Tako to sada izgleda nije ljepo a je pomirjujuče. Lp. Ivan.



Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2012 u 09:14
Ivane,stigla mi je schisandra i ostalo.Neizmjerno puno hvala.Srce si.
ldem ih spasavati buduci su neke biljcice u losem stanju radi vrucine i puta.
HVALA uz big hug.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2012 u 20:20
Cao ferminaD
Drago mi je što je opšte stiglo jer sam htio slati još na jedno mjesto u RS Bih ali izgleda oni još imaju zakone propale juge, da ne vređam ali skoro misija nemoguče.
Sam sam siguran da češ biljke uspjet spravit u kondiciju i želim ti mnogo uspjeha sa njima i naravno da rastu i za dobre prijatelje. Lp. Ivan.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2012 u 05:20
Znaci da se uzalud nadam ivane.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,164 sekundi.