Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orhideje - generalna tema
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orhideje - generalna tema

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2930313233>
Korisnik
Poruka
cicaaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Ožujak 2015
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cicaaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2015 u 11:03
Ljudiiiiiii treba mi pomoc.Pre par meseci dobila sam divnu roze orhideju,Phalaenopsis od mame..sve je bilo ok imala je par cvetova i lepo lisce zdravo.Precvetala je otpali su cvetici ...ali je stabljika krenula da mi se susi i povija Cry...listovi su i dalje zeleni i deluju zdravo i ono korenje dole je vijugavo i zelenkasto belo.zaalivala sam je jednom nedeljno kako su mami rekli u rasadniku .Vrv je nisam lepo pazila jer mi je to prva orhideja pa nemam puno iskustva.I da..stan mi je malo mraniji.
Jel ste imali slicno iskustvo?ima li joj spasa sta da radim za te suve stabljike ??CryCry
HVALA drugari
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2015 u 13:00
Kako mislis "stabljika" ti se pocela susiti i povijati? Kazes listovi su zeleni i zdravi i korijenje je zdravo, pa ne znam sta je problem? Ako pod "stabljikom" mislis na cvjetnu stapku/stabljiku na kojoj su bili cvjetovi, onda je sasvim normalno da se ona susi i povija kada cvjetovi zavrse za cvjetanjem, mozes je slobodno odkinuti skroz pri dnu gdje je izmedju listova pocela da raste jer njeno susenje nista ne skodi ukupnom zdravlju orhideje, samo izgleda ruzno.

A ako i dalje nisi sasvim sigurna da li ti je orhideja u redu ili ne, stavi sliku da je vidimoSmile
Na vrh
cicaaca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Ožujak 2015
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cicaaca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2015 u 16:08
pa na to mislim Wink malo nam se reci razlikuju ,ali smo se razumeli Clap...aha znaci to je normalno ,odsekla sam je skoro skroz jer je maltene do listova suva ...tako da joj je ostalo samo korenje i lisce koje je doduse zeleno i lepo .Nego,nemam puno iskustva pa se za svaku promenu presecem ziva Ermm.Imam je neka 3 meseca pa se js navikavamo jedna na drugu.\malo su joj pupoljci opadali a nisu se ni rascvetali vrv joj je bilo hladnopri otvaranju prozora.
Hvala ti puno svakako na odgovoru.
Na vrh
tanjadoma View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Travanj 2015
Lokacija: Plettenberg
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjadoma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 14:15
Drage ljubiteljice orhideja. Smile
Imam jedan problem, u 7 mjesecu idem na put od 3 tjedna.
Nemam nikoga tko bi mi se mogao brinuti za orhideje. A ne znam kako ce izdrzati bez vode ta 3 tjedna. Molim vas savjet. Hvala
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 21:30

Ja bi ih potopila u vodu jedno dva sata, dobro ocijedila i ostavila zdjelice sa vodom kraj njih.
Nebi im se trebalo nista dogoditi za tri tjedna (samo ih nemoj ostaviti na suncu da se prebrzo ne osuse)
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 00:23
Možeš riskirati i kako Anastazija piše, držati ih u vodi da kora dobro upije vlagu. Onda ih možeš staviti u široku plitku posudu i to na preokrenuti podložak. Potom se u posudu ulije toliko vode da ne prelazi preko podloška na kome stoji orhideja. 
Držati na svijetlom, ne toplom mjestu i držati cijelo vrijeme fige da uspiju preživjeti. 

Naime, ja se bojim da bi u srpnju ipak mogao biti problem 20 dana ne zaliti orhideju... Da sam na tvom mjestu ja bi ih ipak nekome utrapila da ih dvaput zalije u tom periodu.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 07:03
Kada sam prije nekoliko mjeseci čitala o ovoj temi na raznim specijaliziranim forumima, nisam pronašla ničije konkretno iskustvo, nego samo savjete. Većina tvrdi da više od 2 tjedna, bez "orhideja dadilje", biljke teško mogu opstati bez oštećenja.
Jedni su savjetovali da se biljke stave u kupaonicu (uz uvjet da ima dovoljno svjetla) iznad kade koja je napunjena vodom.
Drugi su savjetovali da se biljke stave iznad nekakve posude u kojoj ima dovoljno vode.
Treći, da se oko biljki stave mokri ručnici.
Sve u svemu, tko god je tražio savjet, na kraju se ipak nije usudio ostaviti biljke same, nego im je osigurao "dadilju" koja će ih u tom periodu 2 puta zaliti.
Do 2 tjedna iskustva su ok, biljke se dobro zaliju i opstanu bez problema.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2015 u 16:49

Ovo kaj sam ja gore napisala za mene uopće nije riskantno.
Naime ja i sada kad sam doma potapam orhideje otprilike svaka 3 tjedna (ili dva kad je baš jako vruće).
Na godišnji odlazim svake godine u 8 mjesecu (ili krajem 7) i nisu potapane oko 3 tjedna i nikada se to nije pokazalo kao nekakav problem.
Tako funkcioniramo već godinama.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2015 u 18:06

Uvijek je praksa ispred teorije pa tako Anastazija dajem prednost tvojem praktičnom iskustvu sa ostavljanjem orhideja toliki period bez zalijevanja.

Osobno tako nešto nisam isprobala i kod mene sigurno toliko nebi izdržale jer su moje smještene na toploj južnoj strani. Očito i mjesto gdje se drže igra ulogu u brzini isparavanja supstrata. 
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2015 u 22:19

Cimi, imas pravo, zato sam i napisala da pazi da ne ostanu na suncu.
Moje stoje kraj sjevernog-sjeveroistocnog prozora.

Mozda su zato tvoje ljepse ?
Jel ti ih ne sprzi sunce ?
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2015 u 15:48
Moje su suncu izložene samo od kasne jeseni do ranog proljeća. Topli dio godine spustim žaluzinice tako da ih ne prži sunce, a opet imaju sasvim dovoljno svjetla. Znalo se dogoditi da kod pomicanja tegle neki list proviri na sunce - i odmah bude opečen kao da sam ga vrućom peglom pritisnula.

Inače, poklonila sam jedno dvadesetak orhideja, a i preostale odlaze ovih dana. Naime, kako je unuk porastao pa možemo odlaziti češće na viksu, odlučila sam "očistiti" svoju balkon sobicu jer ne mogu na dva mjesta istovremeno biti i zalijevati i njegovati biljke.
 
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2015 u 17:01

Ooo bas steta, ti si za mene kraljica orhideja.
Pa kolko ih cesto zalijevas da nemozes otici?
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2015 u 20:31
Ljeti moram zalijevati svakih 3 - 4 dana. Nije problem samo u zalijevanju već i u tome da se taj prostor jako zagrije. Dok sam doma mogu držati prozore na kip otvorene ili potpuno otvorene, no kada nisam doma i prozori su zatvoreni, onda mi se taj prostor toliko zagrije da osim kaktusa ništa ne može preživjeti. 
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2015 u 19:04
Cimi, ne mogu te zamisliti bez orhideja, ali valjda se covjek svega zasiti a unucici su najljepsa cvjecka i najvece blago.

Ja sam svratila na temu samo da kazem da sam sokirana jednostavnoscu i nezahtjevnoscu ovog cvijeta! Mislila sam da je "spansko selo" uzgajati i odrzati u zivotu ovu egzotiku, ali ja ne vidim da je ista teza za uzgoj od najobicnijeg fikusa elastike Smile
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2015 u 07:57
Stavila sam orhideju na južni prozor i procvala mi je. Imam pitanje, pošto ćemo po ljeti često otvarati prozor, kamo da je stavim?Da li se slobodno premjesti ,dok bude otvoren prozor, na ormarić malo dalje od prozora i opet vrati na prozor?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2015 u 10:00
Možeš tako napraviti, jedino što orhideja ne podnosi propuh pa ju od toga moraš čuvati. Njih se ljeti može i vani držati - treba im izabrati zaštićeno, ne pretoplo mjesto gdje ne dopiru direktne zrake sunca. Ja sam ih znala na viksi držati kroz cijelo ljeto vani.
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2015 u 11:37
A smijem ju preseliti? Čitala sam da ona ne voli preseljenje.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2015 u 12:59
Niti jedna biljka ne voli baš selidbe, ali "nužda zakon mijenja" pa ako ju na kraće vrijeme preseliš sa prozora, neće se ništa strašno dogoditi - bolje to nego da na otvorenom prozoru bude izložena propuhu ili suncu.
Na vrh
sloboda11 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Veljača 2015
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sloboda11 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2015 u 18:08
Pitanje! POMOĆ
Orhideja do sada zdrava, puna cvijeta odjednom su počeli žutjeti listovi, mlitaviti. Mislila sam da je prerasla, pa sam je izvadila iz supstrata da otklonim suvišne žile, !!! kad ono mali puzavi crvići bježe. Žile su bile stanjene, smeđe, vlažne. Odrezala sam sve te žile do ONIH GORNJIH BIJELO - SIVIH KOJE SU BILE IZVAN TEGLE - JEL TO JESU ŽILE? Istuširala sam što je ostalo.
Posudu sam oprala, supstarat nemam do sutra, i sad što da radim? Da je ostavim u vodi? Ili bez vode do sutra?
Hvala

I da, zaboravih pitati da li je sansa da je zarazena i druga orhideja koja je bila blizu ove? Imam iskustvo s africkim ljubicama da su krepavale jedna po jedna ili sve odjednom...sto uzrokuje te crvice? Hvala svima
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2015 u 11:50
Jesu li ti crvici bijele boje i sitni, jeeedva vidljivi? Ako jesu, onda su skokuni, tako se zovu.
Mozes na netu naci informacije o toj bubici.

Inace i meni su ljubicice sve stradale, ali od grinje. Mladi listici su im u sredini svijetlili i obolijevali.
Imala sam ih minimum dvadeset saksija.
Ako to kod tebe jesu skokuni, nisu oni izazvali to stanje, vec previse vode a oni idu na prevlazne biljke. Inace ta bubica ne bi trebalo tako da steti biljkama.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2930313233>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.