Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Falenopsis - Phalaenopsis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Falenopsis - Phalaenopsis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5354555657 58>
Korisnik
Poruka
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2016 u 17:59
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2016 u 07:30
Moje su pune cvijetova. Isterale su četiri nove grane u zadnjih desetak dana, ali listovi su kao dehidrrani, nisu glatki i sjajni.
U čemo je problem?
Da li u tome što stoje na prozuru gdje je dopodne sunce.  Bojim ih se premjestiti u hlad da im pupovi ne otpadnu. 
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Mary85 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Lipanj 2016
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mary85 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2016 u 21:54
Ja sam prvu kupila prije tri tjedna a jučer sam kupila već četvrtu. Jednostavno im ne mogu odoliti. Zadnju sam kupila u Konzumu za 20 kn zajedno sa teglom keramičkom. Ima samo dva cvjetića ali listovi i korjenje je super tako da mi se isplatilo.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2016 u 18:18
Dijana, orhideje ne podnose ljeti sunce, eventualno samo rano ujutro ili kasno poslije podne. S obzirom na toplo vrijeme i još k tome izloženost listova suncu dovodi do brzog gubitka vode pa listovi omlohave (mogu dobiti i opekline), a cvjetni pupovi počnu otpadati. Ako je moguće može se i staklo zasjeniti tankim flisom ili nečim sličnim da ublaži sunčeve zrake. 

Uz to ako se supstrat u koji je orhideja posađena sastoji samo od komada kore i ako u njemu nema dovoljno sitnih organskih čestica koje inače zadržavaju vodu, potrebno je orhideje češće potapati u vodu da se nadoknadi isparavanje za vrijeme toplih dana. 

No, ako si do sada na toj poziciji imala orhideje i dobro su uspijevale, ako im je supstrat dovoljno vlažan, onda takav izgled listova kakav opisuješ može biti znak da je bolestan korjen. Ako je to u pitanju, onda znaš da trebaš sve trule i suhe korjene odrezati, dobro pod tekućom vodom oprati preostalo korjenje, posuti ga cimetom i posaditi u novi supstrat (ili stari supstrat dobro prepeći u pećnici i onda ga močiti u vodi par sati). 
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2016 u 21:45
Hvala Cimi smile79
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
mentapiperita View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Kolovoz 2016
Lokacija: split
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mentapiperita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2016 u 15:31
zašto su u splitu orhideje skupe?  sa oštećenim cvjetovima i listovima pal košta od 39 - 59 kn.
Na vrh
mentapiperita View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Kolovoz 2016
Lokacija: split
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mentapiperita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Kolovoz 2016 u 10:28
imala sam prekrasan pal koji kad je odcvjetao najedanput je propao. imao je puno zelenog korijenja koji su usahli, listovi se objesili i smežurali. ostao je samo jedan zračni korijen žute boje koji se drži čvrsto pa neznam dali ga ostavit i sli odrezat. može li mi netko savjetovat šta da radim osim što svaki dan po 2 puta prskam po lišću. neznam stavit slikice inače bih vam pokazala i slikicom kako izgleda moja "ljepotica"
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2016 u 22:24
Mentapiperita, nemoj rezati taj zdravi korijen! Ako je ostatak korijena u losem stanju, ovaj zdravi je moze spasiti da ne propadne. Taj opis izgleda biljke mi lici na prezalivanje, smanji vodu ako je to. Trulo korijenje odreži makar jedan zdrav ostao i posadi ponovo. Tek kad je korijen srebrno bijeli, onda zalivaj.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2016 u 22:27
I nemoj toliko da prskas, daviš ih Ermm  Ja svoje NIKAD ne prskam, ne kazem da treba tako, ali one cvjetaju i luduju, super zdravo lišće imaju.
Na vrh
mentapiperita View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Kolovoz 2016
Lokacija: split
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mentapiperita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2016 u 11:48
 zahvaljujem na savjetima.neću Je prskat, smanjit cu zalivanje. pa sta bog da
Na vrh
Mary85 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Lipanj 2016
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mary85 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2016 u 10:06
http://s1186.photobucket.com/user/Marija85/media/20160721_181027_zpstj2719ye.jpg. -


Ovo je moja najnovija ljepotica
Na vrh
maldini View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Rujan 2016
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maldini Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2016 u 14:17
Zdravo svima. Ja sam kupila jednu veliku belu orhideju i resila da se prikljucim ovoj temi. Iscitala sam sve poruke i dosta sam saznala. Stavila sam orhideju na jugo-zapadni prozor ali roletnu spustim oko podneva pa do 5-6, zavisi koliko je jako sunce. Kada je oblacno podignem je i ranije. Saksija je prepuna korena a neki i vire iz saksije, ima dosta zelenog korena ali ima i nekog suvog, supljeg van saksuje. Prodavacica mi je rekla da je ne presadjujem jer ima cvet. Nadam se da cu je ocuvati.Jednu mini orhideju sam dobila pre dva meseca i zamalo je propala, valjfa sam je previse zalivala. Isekla sam trulo korenje i ponovo zasadila i listovi su se podigli,mada jos imaju brazde po sebi i deluju smezurano. Nijedan novi list nije krenuo a ni cvetni stap. Videcemo sta ce biti. Pokusacu staviti sliku .
http://s36.photobucket.com/user/maldini0806/media/Mobile%20Uploads/20160911_133428_zpsflkzbx40.jpg. -


http://s36.photobucket.com/user/maldini0806/media/Mobile%20Uploads/20160911_133419_zpsrpttqzic.jpg. -
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2016 u 07:01
Pozdrav maldini i dobro nam došla. Smile
Jako ti je lijepa ova bijela i vjerujem da će još dugo krasiti tvoj dom. Nemam neko dugovječno iskustvo sa ovim ljepoticama, ali evo već treću godinu (bar za sada Wink)  uspješno se družimo. Za to vrijeme isprobavala sam nekoliko režima zalijevanja, prskanja i na kraju se ipak pridržavam zalijevanja svakih 15 dana. Znači, otprilike 01. i 15. u mjesecu potopim ih na 15-ak minuta, ocijedim višak i to je to. Prskati sam prestala jer su mi se počele javljati smeđe fleke na stabljici biljke.
Imam i jednu mini koju sam prošle zime umalo izgubila (list se smežurao) ali uspješno se izvukla. Nju ne potapam nego samo zalijem sa 2-3 čaše vode i to je to. Smežurano lišće se potpuno oporavilo i ispravilo nakon cca 2 mjeseca. 
Isto kao i ti zaštitim ih roletama od sunca. Prije nekoliko dana kupila sam jednu u cvatu, ali sam ju odmah presadila jer je bila užasno natopljena i puna mahovine. Ipak samo prakticiram čistu koru jer nekako mi je to sigurnije. Ja sam sa svojima zadovoljna, jedino bi ih željela možda presaditi u malo veće posude, jer su ove pune korijenja. Ali teško se nalaze (još ih do sada nisam vidjela ovdje kod mene)
Pozdravčić i puno sreće. Hug

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
maldini View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Rujan 2016
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maldini Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2016 u 12:33
Hvala puno na dobrodoslici! Jeste lepa ali ja sam se neiskusna mozda i zaletela previse kada sam je kupila. Tek juce sam videla da je desni cvetni stap polomljen i polovina cvetova zbog toga visi na dole. Za sada kao da joj to ne smeta, ali ipak je trebalo bolje da gledam. Takodje sam videla da izmedju dva lista u korenu ima kao paucina, ali samo tu, nigde se vise nije pojavljivalo od kako je kod mene pa mozda i ne znaci da je neki pauk, ali ipak me zabrinulo. Ne znam da li da me brine sto ima nekoliko suvih i praznih korena van saksije s obzirom da ima puno zelenih u saksiji. Inace je prepuna saksija i koreni izlaze na sve strane.
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2016 u 23:07
Slobodno poreži suho korijenje.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2016 u 14:12
Novi član moje cvjetne obitelji

     
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2016 u 14:13

     
Na vrh
Mary85 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Lipanj 2016
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 51
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mary85 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2016 u 16:02
Prekrasna je. Slicnu sam ja gledala nedavno.
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2016 u 19:17
Hvala Mary85 Tongue
     
Na vrh
maldini View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Rujan 2016
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maldini Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2016 u 21:33
aurelia, prelepa je, kao oslikana!
ja sam kupila jednu ocvalu orhideju na snizenju, listovi su cvrsti i zeleni, zdravi i korenje je kroz saksiju delovalo svo zeleno i zdravo. Medjutim, kada sam je izvadila iz supstrata videla sam da korenje i nije bas tako zdravo. Koren je npr do pola zut, ali cvrst a od pola zelen do kraja. Dakle, zuta je ona polovina korena koja je blize stabljici, a polovina korena ka vrhu je zelena. I nisam mogla da odsecem svo to zuto korenje jer je na krajevima zeleno, to bi znacilo da odsecem svo korenje. Vratila sam je tako u novi supstrat i sada ne znam hoce li preziveti sa takvim korenom :( je l imao neko takav slucaj?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5354555657 58>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.