Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bijela imela
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bijela imela

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 11:57
Buba, kao prvo : koja ti je dijagnoza bolesti (latinski)?. Jesi sigurna da ćeš si pomoći a ne odmoći? Ono što ti smjeraš  je pomalo riskantno: sve su to jake biljke i  dovoljno je malo neopreza da se bolest pogorša a ne ublaži ili izliječi.... i razmisli o interakciji biljaka!!!!!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 12:22
Ja sam nedavno dva mjeseca pila čaj od bijele imele jer mi je tlak ludovao (visok ).Močila sam 2-3 čajne žličice imele u 1/2 litre hladne vode preko noći.Sutradan sam to u više navrata popila.Tlak mi se normalizirao.Ali,ipak me je strah imele.Nju se treba uzimati oprezno.
Ivane, da li ti znaš koliko puta godišnje smijem ponoviti ovu terapiju, i da li je količina koju sam uzimala prevelikaQuestion
S kojim biljkama je u interakcijiQuestion
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 12:33

Malo je prevelika doza ; opčenito se preporučuje  čajna žličica na 2-3 dl hladne vode da se moči preko noći ili oko 12 sati i pije  tijekom dana. Interakcije mogu nastati sa preparatima ili biljkama koje sadrže viscin ili pak koje isto pospješuju rad srca i krvnih žila.. npr. glog ili gorocvijet...ili digitalis. svakako valja se savjetovati s aliječnikom. I potrebno je  praviti prekide od po 7 dana (nakon 42 dana uzimanja). Najsigurniji način je uzimanj epreparata u vidu kapljica (tinkture) : 30-40 kapi  3 x na dan...

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 13:02

Hvala, posebno na brzini odgovora.smile211

I ja bih radije uzimala tinkturu jer "sirovi" čaj od imele je grozan...bljak.
Inače sama pravim tinkture od svježih biljaka.Ali kod nas,mislim na moru, Južna Dalmacija, nema imele, bar koliko ja znam.
Što se tiče interakcije sa viscinom je logično.Ali s glogom...?Zlatko Gursky u svojoj knjizi "Zlatna knjiga ljekovitog bilja" upravo za visoki tlak i  sklerozu savjetuje čaj od imele, gloga i preslice zajedno.smile168
Na vrh
buba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje buba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 13:04
hvala na brizi, ali ne radi se o dijagnozi i bolesti već o alkoholnom piću koje spominje mima:
Napravila sam bisku. To je žestoko piće, dobiva se miješanjem listova imele, šećera i rakije. Priprema se krajem svibnja. Na 1 litru rakije (komovice) dodaje se 100g šećera, 20 listića imele, ostavlja se u podrumu 28 dana i svaki dan se malo primiješa. Na kraju se ocijedi kroz gazu i puni u boce.
Isprva je piće zeleno, ali kasnije dobiva boju meda.
Piće se toči u uske visoke čašice, koje su prethodno bile jako ohlađene.

a ja sam ga probala i željela bi ga napraviti sama.valjda neću iskemijat nešto pogrešno?!? molim ako još netko nešto zna....Embarrassed
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 22:46
20 listića na litru rakije?Popiješ jednu čašicu dnevno, ma to te sigurno neće ubiti.
Ono što bi mene ubilo je okus toga pića budući da imela baš i nije aromatična.Iako mala čašica dnevno bi mi sigurno dobro došla za srce i krvne žile.smile135
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 07:04
BI !
Na vrh
buba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje buba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 07:33
smile181pa sad mi baš nije jasno?! Biska, rakija s imelom koju sam ja probala bila je ukusa poput makedonske mastike ili negro bombona, možda je to ukus neke od tajnih trava, a to bi mogao biti komorač? kako bi bilo njega malo dodati? za bolji ukus.  
Na vrh
buba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje buba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 11:49

Čudesna biska je domaća rakija koja se priprema od komovice, imele i triju vrsta trava. Originalni je recept star oko dvije tisuće godina i potječe iz doba Kelta koji su tada obitavali na ovim prostorima. Taj je recept pronađen zapisan na glagoljici, originalnom starom pismu, a od kada je zapis odgonetnut, u "Vrhu" upravo na taj način pripremaju svoju izvornu bisku.

Lišće i cvijet imele se najprije suše na suncu da bi se dobio koncentrat, zatim se on miješa s domaćom rakijom.

Biska je domaći naziv za imelu (Viscum album) čija su ljekovita svojstva poznata od davnina. Od keltskih druida, Grka i Rimljana pa do danas, imela je vrlo cijenjena. Dokazano je da opušta, djeluje protuupalno, regulira visoki krvni tlak te rad srca i bubrega, pomaže cirkulaciji i kod raznih drugih tegoba.


- ovo je prilog o biski s interneta!
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 12:04
S imelom pažljivo! Nije svejedno s kojeg se drveta uzima.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 12:36
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

BI !
 
Ivane , na što se odnosi ovo BI ! Da bi me ubilo ili da bi mi pomoglo za srce i krvne žileQuestion
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 08:32
Imela sadrži: zelenu smolu, masno ulje, eterično ulje, viscin, sluz, gumu, neku tvar koja steže, kiselinu, vosak, holin,alkaloid viscotoxin, inozitolin i flavonske heterozide.
Bere se: Cvate u ožujku i travnju. Za lijek se skupljaju mlade, mekane grančice do trećeg koljena i lišće. Plod se za lijek ne upotrebljava.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje: Imela liječi od padavice, grčeva, arterioskleroze, povišenoga krvnog tlaka, smetnji srca, klimakteričnih tegoba, osobito od navale krvi u glavu i vrtoglavice, potiče rad žljezde gušterače (pankreasa), liječi od žutice, čisti nezdravu krv, osobito kod raka, regulira stolicu, zaustavlja krvarenja, umiruje živce, pomaže protiv nesanice i šumova u ušima.
Protiv svih navedenih bolesti služe ovako pripravljeni ljekovi: praššak od osušene i stucane biljke ili lišća uzima se dvaput koliko stane na vrh noža, s vodom ili u jelu. Močimo li 3 sata u 2 dl tople vode 1/2 kavske žličice praha od imele, dobivmo ekstrakt koji se popije u dva obroka: pola ujutro, a pola navečer prije spavanja.
Ako 2 velike žlice praška dobro izmješamo s 1 kg meda, to valja uzimati dvaput dnevno: po 1 kavsku žličicu ujutro natašte i navečer pred spavanje: dobro je, također, 1 kavsku žličicu praška močiti u 2 dl vode 8 sati, zatim procijediti. To se pije u gutljajima u toku dana.
Čaj se priprema tako da se 2 kavske žličie praha preliju s 2,5 dl kipuće vode, zatim se ostavi da poklopljeno stoji 5 min., pa se procijedi. Pije se ujutro natašte i 1 sat poslije večere, po 1 šalica.
Ako se 15 g imele s hrasta kuha 10 min. u 1/4 l vina, dobiva se čaj, od kojega valja uzimati svaki sat po 1 veliku žlicu, i to protiv rastrojenih živaca, padavice i uzetosti, za pospješivanje pravilnog kolanja krvi, zaustavljanje krvarenja iz želuca, pluća i maternice (u ovom posljednjem slučaju popije se 1 šalica čaja odmah, a zatim svaki sat po 1 velika žlica). Za vrijeme dok se pije taj čaj običava se na želudac, trbuh ili prsa stavljati oblog od ilovače.
Protiv dječjih glista treba 10 g imele kuhati u 2,5 dl mlijeka; to se mlijeko pije ujutro, natašte, i navečer prije spavanja. Čaj od imele, pomiješan s bjelanjcetom, pije se protiv krvarenja hemoroida. Razdražljivi ljudi treba da, radi smirivanja živaca, uzimaju 6 tjedana natašte prašak imele, koliko stane na vrh noža, s malo vode ili kozjeg mlijeka, ali osim toga godinu dana neka ne jedu sušenu ni svježu svinjetinu, jaretinu, meso od guske i purana, ni povrće koje nadima, kao grah, grašak, kelj, ... Za tu svrhu najbolja je imela sa hrasta, osobito, ako je posrijedi i neko krvarennje. Najveća dnevna doza toga praška smije biti 1 g.
Postoje razlike u otrovnosti sastojaka pojedinih vrsta imele, npr., imela s jabuke otrovnija je od one s topole itd. Najdjelotvornije snizuje tlak imela s kruške, manje ona s jabuke, a najmanje s oskoruše. Zbog otrovnosti, imelu treba primjenjivati samo pod nadzorom liječnika.
Imela je djelotvorna u ozbiljnim slučajevima visokog tlaka i skleroze, jer putem moždanih živaca smanjuje napetost krvnih žila i tako onemogućuje njihovo pucanje i krvarenja, snizujući u njima tlak.

Tekst je preuzet iz knjige: Zlatna knjiga ljekovito bilja, autora Zlatka Gurskya.

Na vrh
Ivva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 17:32

Pozdrav članovima. Tek sam se registrirala. Interesira me da li je netko od vas imao iskustva sa primjenom čaja od bijele imele kod osoba koje imaju dijabetes tip 1.

Hvala na odgovorima.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 10:55

Dijabetes se obavezno liječi službenom medicinom, dakle najprije doktor.smile173

Ali ima trava koje mogu pripomoći u liječenju ali i to se uzima uz dogovor s liječnikom.
Sve trave koje pospješuju rad gušterače su dobro došle a to su:
korijen iđirota, listovi borovnice, bijela imela, listovi i mladice bazge, maslačak, korijen vodopije,kopriva... 
Povrće:šparoge, poriluk, krastavci, maslačak...
U čajeve se dodaje 3x dnevno po jedna mala žličica švedske grenčice.
Korijen iđirota i bijelu imelu treba uzimati pažljivo, po naputku stručnjaka fitoterapeuta.
U knjizi Marije Treben:"Zdravlje iz Božje ljekarne" ima jako dobrih savjeta koje trave pomažu za ovu bolest.
Na vrh
Ivva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 21:45
Da znam da se mora liječiti lijekovima, a ljekovito bilje je samo pripomoć.
 
Ja sam isto tako pronašla u knjizi dr Treben podatke o dijabetesu koje si i ti napisala (nadam se da se ne ljutiš što odmah pišem ti), a tamo je baš bijela imela bila istaknuta kao posebno dobra.
 
Mislim, da li će ljekovito bilje pomoći je dosta individualna stvar, a dobro je pokušati.
 
Hvala
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 10:23
Svi smo mi ovdje na ti.

Puno puta sam pomogla sebi, svojoj obitelji i prijateljima držeći se savjeta iz iz te dobre knjige.Naravno, uvijek provjerim i druge autore i internet a ako je bilo što upitno i lječnika, fitoterapeuta...
Bolest se ne može izliječiti s nekoliko šalica čaja kao ni s nekoliko tableta.
Treba biti uporan i strogo se pridržavati receptute.
Vrijedi pokušati.Sretno!
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 09:22
Pio sam dosta čaj od imele u periodu liječenja slezene i jetre, no ne znam da li tako učinkovito djeluje i na gušteraču što me posebno zanima jer mi dijete ima dijabetes tipa 1. Naime, kod tog dijabetesa autoimuni sustav uništi beta stanice gušterače (što nije slučaj kod dijabetesa tipa 2) pa gušterača više ne proizvodi potreban inzulin koji se onda do kraja života mora uzimati injekcijama. Zato mi nije jasno kako bi imela mogla pomoći toj bolesti jer jedina pomoć bi bila mogu reći "čudesno" ozdravljenje gušterače koja bi morala ponovno formirati uništene beta stanice za proizvodnju inzulina, a to se koliko sam do sada upućen nikada nikome nije dogodilo.
 
Molio bih da mi netko tko je nešto konkretno pročitao u tom pogledu koristi imele da mi to napiše i razjasni, jer u ovom slučaju nije dovoljno reći samo to da je imela korisna za dijabetes (tipa 1). Hvala.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 13:34
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

BI !
 
Ivane , na što se odnosi ovo BI ! Da bi me ubilo ili da bi mi pomoglo za srce i krvne žileQuestion
pomoglo bi, ali samo  oprezno i umjereno, onako kako si  napisala.
Na vrh
Ivva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 15:47
Mene isto zanima primjena bijele imele zbog konkretnog razloga, jer mi muž ima dijabetes tip 1.
Sve što si mi naveo o autoimunoj reakciji gušterače već mi je poznato. Isto tako znam da nitko ne zna zašto se to desilo. Ukoliko je se to desilo ničim izvana izazvanim možda je moguća i povratna reakcija. Naravno da ovo samo nagađam.
Da li je nekome nešto već pomoglo u izlječenju dijabetesa tip 1 to se nikad ne zna jer nikad sve informacije ne izađu u javnost. Uostalom i moderna medicina puno više vjeruje u lijekove nego u neke metode alternativnog liječenja. Što ne mora biti točno.
Jednom sam čula jednu pametnu stvar,a to je da hrana koju unosimo u organizam može biti i otrov i lijek, i da je pri tom jako bitno kako čovjek osjeća svoj vlastiti organizam, kako funkcionira i što je za njega najbolje.
Drago mi je da si napisao da si pio čaj od imele, jer se nikad nisam susrela sa tim da je netko to već pio. Možeš li mi napisati po kojoj recepturi si ga pripremao?
 
 
 
 
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 19:47
Originalno poslano od člana Ivva Ivva napisao:

Drago mi je da si napisao da si pio čaj od imele, jer se nikad nisam susrela sa tim da je netko to već pio. Možeš li mi napisati po kojoj recepturi si ga pripremao?
 
Čaj od listića imele imaš za kupiti čini mi se već i po trgovačkim centrima, a ne samo apotekama. I premda ponekad na tim čajevima pišu upute kako se čaj od imle kuha, na više mjesta (stručna literatura) sam pročitao da se kuhanjem unište važni ljekoviti sastojci imele pa se čaj od imele priprema "hladan". Ja sam navečer stavio čajnu žlicu u 2dcl negazirane jamnice i to ujutro popio. Ako ga kombiniraš s čajevima koji se kuhaju, pripremi odvojeno pa kad se ovi kuhani rashlade pomiješaj.
 
Inače samo kao napomenai ohrabrenje za korištenje imele, ljekovitost imele je i znastveno priznata tako da se po recepturi koju je dao mistik Rudolf Steiner još prije skoro stotinjak godina danas pripremaju posebnom tehnologijom (tada ju po Steineru nije bilo moguće realizirati) u Austriji injekcije od imele kojima se najučinkovitije liječe maligne faze tumora.
 
A o dijabetesu ne bih ovdje šire jer ovo nije medicinski forum pa ne želim ljude zamarati, ako želiš mogu ti svoja saznanja poslati na pp.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.