Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bijela imela
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bijela imela

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bijela imela
    Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 11:26
Osnovne informacije, povijest i rasprostranjenost: bijela imela je poluparazitska biljka nalik na jako razgranat grmić, ponekad i do 1 metra u promjeru. Posebno voli rasti na mekom drvetu koje ima raspucanu koru (hrast, lipa, breza, vrba, jabuka), ili crnogoričnom drveću (V. laxum). Štetnost - parazitiranje se očituje uzimanjem vode iz domaćina, dok je sama biljka sposobna za proces fotosinteze.
 
Kad o Božić i Novoj godini vidimo u izlozima i na trgovima tako mnogo grančica imele koje svojim smeđezelenim grančicama i lijepim bobicama ukrašavaju iste, nitko ne bi ni naslutio da se u toj biljci nalaze najčudesnije ljekovite snage.
 
Biljku najviše povezujemo s Božićem, iako se njome ne ukrašavaju crkve jer se smatra kao pogani ukras. Razlog je, možda, u tome da je Božić preuzeo dosta tradicija iz drugih kultura.
 
 
imate li vi kakvih iskustava sa imelom??


Ažurirao administrator - 27 Studeni 2007 u 11:28
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 12:05
Koristio ju je moj pok. otac, dosta dugo i dosta mu je pomogla.
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 18:23
°Napravila sam bisku. To je žestoko piće, dobiva se miješanjem listova imele, šećera i rakije. Priprema se krajem svibnja. Na 1 litru rakije (komovice) dodaje se 100g šećera, 20 listića imele, ostavlja se u podrumu 28 dana i svaki dan se malo primiješa. Na kraju se ocijedi kroz gazu i puni u boce.
Isprva je piće zeleno, ali kasnije dobiva boju meda.
Piće se toči u uske visoke čašice, koje su prethodno bile jako ohlađene.
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 18:24
Zanima me bih li mogla bobice imele staviti na koru hrasta i tako nasaditi imelu da je imam tamo gdje meni odgovara, a ne da je moram tražiti "po šumama i gorama" LOL
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 14:44
možeš, jer jedino tako se imela i razmnaža ! ali ćeš čekati 2-3 godine dok se biljka razvije...
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 19:22
Baš ću probati, za mjesec dana bit će imele na prodaju. Ako pokus uspije, bit ćete izvješteni Wink
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 20:03
ma uspiti ce bez brige.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 20:32
Mima,ti kupuješ imelu????
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 20:44
A kupujem, vješam na vrata, kažu da je dobro za ljubav, hahhaha 
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 10:51
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

A kupujem, vješam na vrata, kažu da je dobro za ljubav, hahhaha 
smile50 SAMO JE NEMOJ  popapati :)
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 12:32
lakse ju je kupiti nego se penjati na vrh hrasta po nju :o)
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 18:21
Kod mene rastu nisko,tako da se ne moram penjatiWinkTongue
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 13:22
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Kod mene rastu nisko,tako da se ne moram penjatiWinkTongue
bijele ili žute bobe ?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 13:25

kod nas u parku ih je pruje bilo stvarno puno, no u zadnjih par godina stvarno h rijetko viđam.

 

Šteta, jer stvarno su predivne u jesen, kada se zelene na opustošenim granama...

Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 16:40
nema više ptica kao nekada, a najpoznatiji je drozd imelaš. Uz to, i šumari suzbijaju imelu još dok je mlada (ruše se zaražena stabla) te se i na taj način slabije rasprostire i razmožava. Biti će ih više po parkovima ukoliko budu opstale ptice.. a to sv espada u jedan prehrambeni lanac
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 17:05
To je tako, zeznes jedno odma to se povezuje s drugim...
 
ali pomocemo mi u njenom opstanku!!!
 
Polako cemo ju siriti mima je vec dosla na ideju!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 17:42
Ivane,bobice su bijele na ovima što ja berem.Nisam ni vidjela žuteErmm
Na vrh
buba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje buba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2008 u 08:56
oduševila sam se što sam pronašla recept za bisku.pila sam ju u rovinju prije par godina i stalno namjeravala naći recept da ju pokušam napraviti sama...samo molim još savjet-da li je važno s kojeg je drveta imela - navodno da nije dobra sa oraha?
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 12:44
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

imate li vi kakvih iskustava sa imelom??
 
Imam, po mojim saznanjima, premda ne toliko poznata i popularna u tom smislu, jedna od najvažnijih biljaka za oporavak i revitalizaciju unutarnjih organa - žlijezda. Uostalom, prodaje je svaka apoteka kao listiće za čaj koji sam osobno dosta pio (važno je napomenuti da se obvezno priprema hladan).
Na vrh
buba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje buba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 13:38
smile55pokušat ću praviti bisku, imelu, ako uspijem,  skinut ću sa stabla bagrema jer sam uočila da mi je to najdostupnije, domaću komovicu imam, samo kad bi netko još pomogao...navodno u bisku idu još i neke tri vrste ljekovitih trava....pa ako netko zna, bila bih zahvalna! pozdrav od mene početnice!

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.