Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Perlit
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Perlit

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Perlit
    Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 12:28
Volio bih razjasniti. Perlit i stiropor imaju zajedničko ko i šljiva i milka krava. Dakle boju! perlit i stiropor su bijeli a milka i šljiva su ljubičaste :))   No dobro, šalu sastrane... vodoupojnost nema veze jel tvrdo meko mlohavo il zilavo nego ima veze sa strukturom pora. Granulirani stiropor ili stiropor opcenito je itolator i ima zatvorene pore sto bi značilo da ako nije falši ne bi trebao upijati vodu pa bi mu funkcija u mješavini sa zemljom mogla biti rahljenje zemlje. Poljoprivredni perlit ima otvorene pore visokog kapilariteta što znači da granula perlita u suhom stanju akumulira vodu u svoje međusobno povezane pore.

Perlit i stiropor po svojem kemijskom sastavu a i samim karakteristikama nemaju veze jedan sa drugim

Ako nekog zanima mogu pisat i dalje ali nebi htio ispast naporan u startu

Pozdrav 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 12:37
@triggiThumbs%20Up
Samo se ti raspiši, ovdje smo da nešto naučimosmile78
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 13:11
Originalno poslano od člana triggi triggi napisao:

Volio bih razjasniti. Perlit i stiropor imaju zajedničko ko i šljiva i milka krava. Dakle boju! perlit i stiropor su bijeli a milka i šljiva su ljubičaste :))   No dobro, šalu sastrane... vodoupojnost nema veze jel tvrdo meko mlohavo il zilavo nego ima veze sa strukturom pora. Granulirani stiropor ili stiropor opcenito je itolator i ima zatvorene pore sto bi značilo da ako nije falši ne bi trebao upijati vodu pa bi mu funkcija u mješavini sa zemljom mogla biti rahljenje zemlje. Poljoprivredni perlit ima otvorene pore visokog kapilariteta što znači da granula perlita u suhom stanju akumulira vodu u svoje međusobno povezane pore. Perlit i stiropor po svojem kemijskom sastavu a i samim karakteristikama nemaju veze jedan sa drugimAko nekog zanima mogu pisat i dalje ali nebi htio ispast naporan u startuPozdrav 




trigi,hvala na objasnjenju ali sad imam jedno pitanje :-) Ako ne pitam,necu naucit.Perlit je kamenina,tako pise na netu.E sad ako je kamenina kako moze upijat vodu?Ili ja onda ne znam sto znaci kamenina???
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 14:16
Neznam kaj je točno kamenina, gospon google veli da je to neka vrsta keramike. Perlit je vulkanska stijena iliti kamen, znači sirovina za dobivanje ekspandiranog perlita je vulkanska stijena tj preciznije jedna vrsta vulkanske stijene koja se također zove perlit. Ovisno o mineralnom sastavu i tehnologiji prerade perlit sirovine dobiva se postupkom ekspanzije bolji ili lošiji ekspandirani perlit. Vodu u granule perlita ne ulazi u materiju ili tvar(nadam se da sam jasan) nego u pore. U suhom stanju bilokojeg materijala u porama se nalazi zrak. Ako materijal ima otvorene pore on upija vodu u svoje pore. Spuzva također ne upija vodu u sebe nego u svoje pore. Možda bi bilo lakše to nacrtat nego ovak napisat

Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 14:19
Sve jasno,samo mi je teško shvatit da kamenina,ili bilo koja stijena može upijati u pore.Ja sam mislila da je to čvrsti materijal koji ne može upijati.Sve u svemu,hvalaThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 14:27
Neznam kak da pogodim slikovito objašnjenje al recimo da si zamisliš kanistar. znači to je recimo plastični oblik koji ima u sebi jednu veeeeliku poru.  Pa onda probaš zamislit 100 takvih kanistara spojenih međusobno znači imaš nekakav oblik sa 100 pora. e Tako granula perlita ima unutar sebe xy rezervoara za čuvanje vode ili bilo kakve tekuće prihrane
 
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 14:28
Što je materijal tvrđi krući il kak očeš je bolje jer će sigurno bolje rahlit zemlju nego nešto mekano što će zemlja stiskat
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 14:29
Sve 5 i to je jasno.Znam što su pore i kako se pune samo mi nije palo na pamet da stijena može upiti tekućinu.Sad sam nekaj novoga naučilaThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 15:12
Ak neko ima još kakvih pitanja vezano za perlit nek slobodno pita tak da se razjasni sve oko toga.

Nebi htel da me neko krivo shvati al ove konstatacije da je perlit sitan stiropor i sl su mi fascinantne. Nemoguće je da je neko primio u ruku jedno i drugo i rekao da je to isti materijal, također je nemoguće da je to itko pročitao u bilo kojoj suvisloj literaturi, a najnevjerojatnije je da je neko uzeo čašu perlita i čašu stiropora, ulio vodu unutra i zaključio da je to isti materijal.  Smile
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 15:18
S obzirom da radim s perlitom i s obzirom da internetom i forumima ovog tipa kruze ponekad nevjerojatne definicije perlita, predložio bi ovu temu da pokušam odgovoriti na pitanja vezano za taj materijal
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 16:04
Najbolje pitanje koje mogu postaviti je gdje ga mogu nabaviti u manjim količinama? :D I da li je plavac (stijena mislim) bolji od perlita, pošto ga vani više koriste nego perlit?

Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 16:28
Perlit se može nabaviti u Bauhausu, 3 l nekih 10-11kn ne znam točnu cijenu.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 16:34
Baka Bea,hvala na informacijamaThumbs%20UpWink
Usput,triggi,dobro da si otvorio ovu temuClapSad ćemo svi znati višeThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 17:16
U Eurovrtu u zgu, i agroturopolju u vg imate pakiranja od 10 i od 100 litara Agroperla

Obsidian i plavučac jesu stijene srodne perlitu ponešto drugačijeg kemijskog sastava no istih karakteristika - "zarobljeni zrak"

S obzirom da nisam upoznat sa tehnološkim procesima dobivanja tog gotovog proizvoda nebi ni pisao o tome jer to je ono što sa ovom temom pokušavam spriječiti tj. ne pisati nešto u što nisi 100% siguran 
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 17:37
ja sam nedavno jedva uspjela naći perlit, uzela vreću od 100l, nije bilo manjeg pakiranja i bila sretna ko da sam si kupila ne znam što, a kad sam ga doma otvorila - razočaranje, skoro pa prah... računala sam na krupnije zrno, zbog mješanja u supstrat ponajviše mesnaticama

čini mi se da je ovako sitan dobar jedino za zakorjenjivanje, griješim li?




Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 18:59
natalija,ja isto volim da je krupnijiThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 19:11
Natalija ocito se taj perlit raspao jer je dugo bio zapakiran i nisu bili brizni pri rukovanju pa su ga vjerojatno bacali dok su ga slagali. I tako sitan ce isto sluziti svrsi.

Perlita ima i u Bricu, pakiranja od par litara.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 19:19
Originalno poslano od člana triggi triggi napisao:



S obzirom da nisam upoznat sa tehnološkim procesima dobivanja tog gotovog proizvoda nebi ni pisao o tome jer to je ono što sa ovom temom pokušavam spriječiti tj. ne pisati nešto u što nisi 100% siguran 


Stvaranje perlita je kao pecenje kokica. Velikim tlakom i temperaturom zarobljen zrak u stjeni se siri i raspuca mineral - stvarajuci tako spuzvastu strukturu.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 01:11

Triggi, pa daj napiši ukratko o perlitu: što je to i čemu služi, a onda ćemo dalje...
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 04:17
Ako bude dugo čekao budemo mi LOL 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.