Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Perlit
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Perlit

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 10:11
Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:

Originalno poslano od člana triggi triggi napisao:



S obzirom da nisam upoznat sa tehnološkim procesima dobivanja tog gotovog proizvoda nebi ni pisao o tome jer to je ono što sa ovom temom pokušavam spriječiti tj. ne pisati nešto u što nisi 100% siguran 


Stvaranje perlita je kao pecenje kokica. Velikim tlakom i temperaturom zarobljen zrak u stjeni se siri i raspuca mineral - stvarajuci tako spuzvastu strukturu.


odgovarao sam na pitanje za plavučac.. a ne za perlit .. a ovo s kokicama stoji.. tako slikovito izgleda postupak ekspanzije perlita
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 10:28
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

ja sam nedavno jedva uspjela naći perlit, uzela vreću od 100l, nije bilo manjeg pakiranja i bila sretna ko da sam si kupila ne znam što, a kad sam ga doma otvorila - razočaranje, skoro pa prah... računala sam na krupnije zrno, zbog mješanja u supstrat ponajviše mesnaticama

čini mi se da je ovako sitan dobar jedino za zakorjenjivanje, griješim li?






Perlita ima u različitim granulacijama. U celularnoj (ćelijastoj) varijanti od 0,5-6mm i u mikrocelularnoj od 0,1- 0,5mm. Poljoprivredni perlit ćelijaste strukture je granulacije 0,5-6mm

 Vjerojatno si naišla na sitnu granulaciju. Točno je da se takav "sitni" perlit koristi kod sijanja i sađenja biljaka sitnog i krhkog korjenja i bilja mekanih stapki. Kod ppljoprivrednog perlita s kojim radim veličina granula u toj sitnoj varijanti je do 3mm, a sad zašto ti prodavač nije ponudio krupniju varijantu neznam?! ili nema ili nezna pa ide linijom manjeg otpora

Što se tiče ovog dijela "praha" naravno da kod transporta i ostalih manevara sa vrećom dođe do struganja pa postoji dio prašine no ona je vrlo mala. Većina tog praha su granule veličine 0,5 do recimo 1mm koje naoko izgledaju kao višak prašine no ta granula od 0,5 ili 0,7 ili 1mm odrađuje isti posao kao i granula od 6mm.

Znači..kupit veću granulaciju


 





Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 13:07
triggiClapja sam mislila da manje granulacije poput tog navedenog praha nemaju istu funkciju kao i perlit veće granulacije odnosno da imaju smanjenu.Puno ćemo naučitThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 14:16
Manja granulacija po meni je jos bolja od krupnije jer npr  litra perlita manje granulacije ima vecu ukupnu povrsinu i tako vecu sposobnost zadrzavanja vlage i zraka od litre perlita vece granulacije.  Barem bi tako trebalo funkcionirati po nekim fizickim i kemijskim principima - sad da li je to stvarno tako i u praksi neka netko potvrdi. :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 14:23
Ja se slažem s triggijem da je manja granulacija bolja od veće kod biljaka sa tanjim i slabijim korjenom a ovo sa površinom nisam sigurna.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 15:10
Jednaka  količina manje granulacije sigurno ima veću površinu, ali ima manje zračnih mjehurića. Bolje je raspoređena u zemlji a time i u boljem kontaktu sa zemljom i korjenjem. Pitanje je gdje je optimum.
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 15:21
Ja bi rekla i s većim i manjim granulama odnosno mješovitoThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 15:41
 Thumbs%20Up  Dobra ideja, za svaki slučaj ... slažem se Tongue
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 18:58

Kako na forumu ima i onih koji se uče mnogo čemu, treba u svakoj temi i za takve članove dati osnovne informacije. I ova tema je krenula samo nabacivanjem, samo natuknicama o perlitu. Trebalo je na samom početku napisati nešto osnovno o perlitu, a onda razvijati temu prema pokazanom interesu...
Napisat ću ono osnovno o perlitu, ako netko ima kakav ispravak neka ga napiše, a u svakom slučaju očekujem da znalci nadopune spoznaje o perlitu i njegovoj upotrebi.

PERLIT
Prirodni vulkanski pijesak koji je (kao lava) kod stvrdnjavanja zarobio u sebe mikro kapljice vode.
Ako se zagrijava na visokim temperaturama, ta u njemu zarobljena voda se pretvara u paru i povećava volumen čestice perlita i do 20 puta.
Tako proizvedene granule perlita imaju mnogostruku upotrebu.

Perlit se upotrebljava u građevinarstvu kao toplinska izolacija, nije zapaljiv pa služi i kao izolacija od požara... služi i kao punilo kod proizvodnje boja, žbuke... u proizvodnji pića upotrebljava se kao filter... u proizvodnji aparata za hlađenje kao materijal za izolaciju, u proizvodnji stakla kao sredstvo za vezanje šljake, u specijalnim zubnim pastama za skidanje naslaga sa zuba...

Ako se kupuje perlit koji služi kao materijal za neke potrebe u građevinarstvu, treba provjeriti da li je čist, jer se za neke potrebe perlit impregnira raznim sredstvima da se spriječi da upija vodu. Tako impregniran nije pogodan za upotrebu u poljoprivredi, povrtlarstvu i cvjećarstvu.

U poljoprivredi, povrtlarstvu i cvjećarstvu se koristi (usitnjen kao pijesak ili u sitnijim ili krupnijim granulama) jer ima vrlo dobra svojstva:
- lagan i kemijski inertan
- anorganski
- sterilan i bez mirisa
- ne privlači insekte
- nepokvarljiv
- bez umjetnih vlakana
- dobro podnošljiv za sve organizme

Uzgoj biljaka moguć je u čistom perlitu ili se perlit miješa sa zemljom.

U zemlju se dodaje da joj poboljša rahlost i prozračnost, a kako upija vodu služi i kao regulator vlažnosti zemlje. Sam perlit nema nikakvu hranjivu vrijednost i ne služi za prihranu biljkama.

Na vrh
lili42 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 71
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lili42 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 19:13
Takve odgovore volim, svaka čast. Sve me to zanimalo a nisam znala sročit pitanje.Clap
It’s a kind of magic, one dream one soul, one prize!
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 19:55
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Kako na forumu ima i onih koji se uče mnogo čemu, treba u svakoj temi i za takve članove dati osnovne informacije. I ova tema je krenula samo nabacivanjem, samo natuknicama o perlitu. Trebalo je na samom početku napisati nešto osnovno o perlitu, a onda razvijati temu prema pokazanom interesu...
Napisat ću ono osnovno o perlitu, ako netko ima kakav ispravak neka ga napiše, a u svakom slučaju očekujem da znalci nadopune spoznaje o perlitu i njegovoj upotrebi.

PERLIT
Prirodni vulkanski pijesak koji je (kao lava) kod stvrdnjavanja zarobio u sebe mikro kapljice vode.
Ako se zagrijava na visokim temperaturama, ta u njemu zarobljena voda se pretvara u paru i povećava volumen čestice perlita i do 20 puta.
Tako proizvedene granule perlita imaju mnogostruku upotrebu.

Perlit se upotrebljava u građevinarstvu kao toplinska izolacija, nije zapaljiv pa služi kao izolacija od požara... služi i kao punilo kod proizvodnje boja, žbuke... u proizvodnji pića upotrebljava se kao filter... u proizvodnji aparata za hlađenje kao materijal za izolaciju, u proizvodnji stakla kao sredstvo za vezanje šljake, u specijalnim zubnim pastama za skidanje naslaga sa zuba...

Ako se kupuje perlit koji služi kao materijal za neke potrebe u građevinarstvu, treba provjeriti da li je čist, jer se za neke potrebe perlit impregnira raznim sredstvima da se spriječi da upija vodu. Tako impregniran nije pogodan za upotrebu u poljoprivredi, povrtlarstvu i cvjećarstvu.

U poljoprivredi, povrtlarstvu i cvjećarstvu se koristi (usitnjen kao pijesak ili u sitnijim ili krupnijim granulama) jer ima vrlo dobra svojstva:
- lagan i kemijski inertan
- anorganski
- sterilan i bez mirisa
- ne privlači insekte
- nepokvarljiv
- bez umjetnih vlakana
- dobro podnošljiv za sve organizme

Uzgoj biljaka moguć je u čistom perlitu ili se perlit miješa sa zemljom.

U zemlju se dodaje da joj poboljša rahlost i prozračnost, a kako upija vodu služi i kao regulator vlažnosti zemlje. Sam perlit nema nikakvu hranjivu vrijednost i ne služi za prihranu biljkama.



Hvala na pomoći.. pokušao sam za početak sanirat dezinformacije o perlitu tako da krenemo od nule... s obzirom na guzvu nisam stigao ispisati ovakav početni suvisli komad teksta al drago mi je da je to napravio još netko
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 21:23
triggi oprostit ćemo tiWinkBitna je namjera.Ipak si nas ti uvukao u sve ovoThumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2012 u 10:33

Samo da vam javim ako nekome slučajno treba perlit, ima ga u bauhausu, ja kupila jučer. smile219

Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2012 u 10:49
ljiljus hvala na info..sad znamo gdje ćemo tražitThumbs%20UpWink
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2012 u 13:42
nema na čemu, Wink
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2012 u 15:30
zaboravih napisati da je gramaža perlita 3 litre i košta oko 15,00 kn
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2012 u 23:27
Originalno poslano od člana ljiljus ljiljus napisao:

zaboravih napisati da je gramaža perlita 3 litre i košta oko 15,00 kn
Ja vreću od 100 l plaćam 110,00 Kn u poljoapoteci
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2012 u 10:07
Bebolina , da li možda znaš koliko je teška ta vreća perlita od 100 l ?

Molim da me savjetujete, koji stavljate omjer perlita i zemlje ? Hvala  na pomoći!
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
triggi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje triggi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2012 u 14:13
U Eurovrtu u zgu, i agroturopolju u vg imate pakiranja od 10 i od 100 litara Agroperla
 
100 L ti je cca 10 kg
 
omjer mješanja ovisi o samoj biljci i njenim potrebama. U grubo može se reći da je omjer mješanja od 30 - 70 %
Ukoliko biljka sebi potrebne stvari crpi iz zemlje onda je uloga perlita zadržavanje potrebne vlage i prozračivanje tj rahljenje cijelog supstrata. U tom slučaju perlit se stavlja u manjem postotku.
Ako je biljci potrebna dodatna prihrana koju unosimo u mješavinu, onda je funkcija perlita da zadrži tu prihranu u samoj sadnici a ne da ona "prođe"
U tom slučaju omjer perlita je veći jer je cilj zadržati prihranu na mjestu gdje je potrebna(korjen i sl.)
 
Kao što rekoh to je u grubo tako i netreba se držati brojki ko pijan plota. Isto tako biljke rastu i bez perlita, isto tako biljke rastu samo na perlitu al to su ajmo rec posebni slucajevi


 
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2012 u 14:26
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Bebolina , da li možda znaš koliko je teška ta vreća perlita od 100 l ?

Molim da me savjetujete, koji stavljate omjer perlita i zemlje ? Hvala  na pomoći!

Općenito je dobra mješavina suptrata gdje je umješana jedna trećina perlita u zemlju.Tako preporučuju za svo (odraslo) bilje dok kod sijanja preporučuju pola perlita pola zemlje.
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.