Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Blitva (Beta vulgaris, vulgaris var. vulgaris)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Blitva (Beta vulgaris, vulgaris var. vulgaris)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Blitva (Beta vulgaris, vulgaris var. vulgaris)
    Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 07:44
Molim pomoć u vezi blitve, naime od one dvije vrste lisnate i rebraste koja je bolja i zašto. Imam malen vrt pa nisam sigurna što mi je bolje posaditi i da li pokraj rajčice ide češnjak i salata. Hvala na pomoći.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 08:10
...ne  znam  sto  je  to  lisnata  ili  rebrasta?...kod  nas  se  puno  blitva  jede....najbolja  je    sa  bijelom  peteljkom    i    srednje   velikim  listom,  meni  nije  draga  ona  sa  divovskim  listovima   iako  jedemo  svaku  i  onu  sa  crvenkastom  peteljkom...ne  znam  imena  sorta...
...u mom  vrtu  slabo  uspjeva  zbog  suhog  tla...voli  dobro  pognojenu  zemlju  i  vlaznu....
Na vrh
gugolina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gugolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2011 u 14:13
Koliko treba blitvi (rebrastoj) da nikne? Posijala sam ju prije 10-ak dana i nema nikakvih naznaka nicanja. Jesam li ju možda preduboko posijala?
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 10:24


Blitva je lisnato je povrće tamnozelene boje.  Razlikujemo dvije glavna oblika blitve koje se uzgajaju u Hrvatskoj. Prva uzgojni oblik blitve je širokim mesnatim listovima u obliku "raščupanih" glavica Drugi oblik blitve građen je tako da su joj listovi relativno mali u odnosu na debelu, jako razvijenu i mesnatu peteljku.
Blitva je dvogodišnja povrtna kultura koja se uzgaja zbog izuzetno hranjivog lišća.
 Može se sijati cijele godine. Prezimljava na otvorenom, ali u proljeće potjera u cvijet, koji je slastan u početnoj fazi.
 U prvoj godini vegetacije razvija vretenast korijen i lisnu rozetu sastavljenu od mnoštva spiralno poredanih listova. Druge godine vegetacije iz vegetativnog se pupa formira cvjetna stabljika koja naraste do dva metra visine.

UZGOJ

Najbolje uspijeva na srednje teškom, plodnom zemljištu. Može se sijati direktno iz sjemena ili rasadom.Sjeme klija 12 - 17 dana. Sije se od veljače do svibnja za ljetnju i jesenju potrošnju a od kolovoza do studenog za potrošnju u rano proljeće, na dubini 2-4 cm   Uzgaja se u redovima s razmakom između redova od 20-35 cm Često se mora prorjeđivati kada je u fazi 1-2 lista, a presađujemo je poslije 30-50 dana od sijanja. Kada je u fazi 6-8 listova potrebno ju je prihraniti. Blitva se bere otkidanjem dva do tri vanjska lista rozete tijekom 2-3 mjeseca.

Sjeme zadrzava klijavost i do 4 godine ,te ju je moguce uzgajati u loncaricama.

VRSTE:

Blitva srebrenolisna

 - rana, brzo rastuća blitva s tamnozelenim
naboranim listovima koji imaju bijela rebra i mesnate bijele peteljke. Jesenska sjetva: listove režemo od proljeća do jeseni. Peteljke i rebra koristimo kao šparoge, listove kao ukusni špinat.
Blitva zelena Riccia Verde da taglio

-Brzorastuća sorta sa zelenim
naboranim listovima i zelenim lisnatim peteljkama. režemo ih od ljeta do jeseni te ih koristimo kao špinat.
Blitva lisnata  lukullus :
Brzo rastuća sorta. Žuto-zelenijako naborani listovi s bijelim lisnim žilama i bijelim peteljkama.
Blitva crvenolisna rhurbab chard

- Brzorastuća i dekorativna sorta
sa crveno-zelenim naboranim listovima koji imaju mesnate crvene
lisnate peteljke. režemo ih od ljeta do jeseni. listove koristimo kao špinat i peteljke kao šparoge.

 
Savijeti:
  • Blitvu je pozeno prorjedjivat,jer uprotivnom se u njoj skrivaju puzevi ,te listovi pozute ako je pregusto zasijana
  • Ako su velike vrucine ,zalijevati povremeno jer oce otici u cvijet
  • Ako ju napadnu usi ,bilju porezati do korijena te ce ona ponovo potijerati zdravim listovima ( spricati koprivom)









Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 12:08
Kakav je postupak kod prošlogodišnje blitve? Ostavila sam je na gredici i ovih dana je gledam kako se zelene prošlogodišnji listovi. Što sa njima? Da li da ih odrežem pa da mogu narasti mladi listovi? Pretpostavljam da će brzo "otići u cvijet" ali želja mi je iskoristiti poneki list ako to bude moguće! Smile
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 12:36
Nek ode u cvijet pa imas sjeme za sljedecu godinu:).
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 12:51
U ovom slučaju nije mi u interesu dobiti sjeme nego ručak! LOL Ako bude listova biti ću sretna, ako ne moram čekati frišku! 
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2014 u 18:40
Upravo danas na meniju blitva na lešo i ribe smile144 . Inače, nemam u vrtu blitvice od prošle godine, ovu sezonu sijem rundu nove. S njom stvarno nikakvih problema kod uzgoja, raste ko luda. Ali, vole je puževi Angry...
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 21:57
Moze li blitva uspijevati djelomicno u sjeni?
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 07:55
Originalno poslano od člana magadan magadan napisao:

Moze li blitva uspijevati djelomicno u sjeni?


Može, moja je bila zasijana ispod loze, totalno u sjeni od susjedove jabuke, doslovce ništa sunca cijeli dan i bila je odlična, velika i bujna. Jedina greška su bili puževi, takmičila sam se s njima tko će prvi do blitve. Zato je na to mjesto više ne sadim, sad je tamo piljevina kao protupužna barikada. LOL 

Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 11:29
Ah, ti puzevi. Bas sam mislila posijati  blitvu u dijelu koji je u hladu i ima dosta puzeva:(.

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 12:06
Ma, da, to je problem. Ali, ja sam to gledala ovako: ja dijelim s njima blitvu, a oni ne diraju ostalo povrće, jer se prejedu LOL
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 13:33
Evo, danas sam posijala blitvu Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,391 sekundi.