Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cikla (Beta vulgaris var. conditivia)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cikla (Beta vulgaris var. conditivia)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Cikla (Beta vulgaris var. conditivia)
    Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 11:12


Drugi nazivi: cveka,cvekla,crvena repa,crljana blitva

OPIS
Pripada porodici  korjenastog povrca.  Biljka je u pravilu dvogodišnja, ali se uzgaja kao jednogodišnja. Uzgaja se kao druga kultura poslije gnojenja stajskim gnojem, šta znači nakon kupusnjača, rajčica ili krastavaca, a kao miješana kultura dobro uspijeva uz kopar.To je biljka sa zadebljanim korijenom i listovima koji su zelene do crvenkaste boje.

UZGOJ
Uzgajmo ju na suncanim,toplim mjestima,tlo mora biti bogato ,ilovacko ,s dovojno vlage.Mlade biljke su osjetljive na mraz te duguljaste sorte imaju veće zahtjeve od okruglih.
Sjeme klija oko 15 dana,te ju sijemo direktno na zemlju s razmakom 15-30cm. Na juznijem dijelu pocetkom travnja ,a sredistu ,kad prodje opasnost od mrazova.Sije se u redove ,te sijeme treba pokriti 2-3 cm kompostnom zemljom i obilno zaliti.
Redovito okopavati,te biljka zahtijeva mnogo kalija.
Cikla zazrijeva 50 - 70 dana .

Cikla se bere kad lisce pozuti.
Od bolesti ju napadaju usi.

Dobri susjedi: grah, kupusnjače,koraba, češnjak, luk, tikvice,krastavci, 
                        čubar, kopar,kumin
Loši susjedi:   krumpir, kukuruz, poriluk, špinat

VRSTE:
Cikla egipatska:
nije zahtijevna,raste u polusuncajnoj gredici.Srednje rana,pločasto okrugla,tamnocrvena sa svijetlim krugovima.
Cikla detroid:
nije zahtijevna raste u polusuncanoj gredici,rana,okrugla
tamnocrvena cikla,Sok iz sirove crvene cikle je ljekovit.
Cikla Bikor:nema posebnih zahtjeva, raste na polusuncanim gredicama rana, uspravno okrugla, izrazito tamnocrvena cikla. krvavo crvena
do tamnocrvena, duguljasto okrugla. Primjerena za rani i kasni
uzgoj. Vrlo dobro se skladišti! odlična je za konzerviranje!
Cikla cylindra: nije zahtjevna, raste na polusunčanoj gredici i dobro podnosi sušu. Duguljasta cikla s tamnocrvenim mesom.

Savijeti:
  • cikla se moze i gusto saditi ,te ju kiselit kao male okruglice
  • Mlade biljčice možete presaditi ili ih kao mahune pirjati na maslacu.
    Prije zime, od rujna nadalje, repu pažljivo ogulite i dio stabljiki
    te lišća pohranite u podrum, u vlažni pijesak. kuhanu je možete staviti u ocat ili zamrznuti izrezanu na kriške.
  • Ciklu za zimu bolje je sijati kasnije (lipanj, početak srpnja).


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 13:43
Hvala na poučnom tekstu.Clap

Ovo zadnje ljeto  cikle su me pozitivno iznenadile, iako je bila velika suša i crvi su mi sve korjenasto sredile. Ta duguljasata je bila bolja od okruglaste.
Mravci su mi prorjedili sjemenke, te je niknuto imalo dovoljno prostora za širenje.

Inače iskustvo mojih susjeda je da cikla ne nikne dobro svaku godinu ili budu lošije.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 14:32
Prije 2 god ciklu sam posijala i tek kasnije skuzila da je u blizini stvorio se mravinjak,al za cudo nikla je skoro svaka sjemenka,a prosle godine sam na drugo mijesto sadila ,al zbog ove suse ,jako slabo je rodila,posto nema vodovoda u mom kraju , zaljevala sam s ono malo kisnice sto se skupilo. Ove godine ju planiram sadit mjesanom kulturom pa cemo vidjet a i vodovod nam je dosao ,obavjestavat cu vas od pocetka do kraja :-)smile126
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 14:43
svo povrće pokušavam saditi miješanjem kultura i mogu reči da vrijedi.

Voda je osnovna za sve. Namjeravam kupiti PVC cisterne i postaviti tako da se krovna voda u njih sakuplja. Po mojoj procjeni mogla bii sakupiti najmanje 6000 lit. i trebalo bi mi izdržati za jedno vrijeme. Problem mi je zalijevanje jer se mora paziti da se ne polije po stablici, a za kap na kap i nije preveliki trpošak, ali ili treba pumpa ili cisterne postaviti visoko da imaju slobodan pad. Kako su mi cisterne na više mjesta ovu drugu opciju ne mogu primjeniti, a struje na brijegu još nemamo.
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 15:19
Gospina trava kod tebe problem struja kod mene vodovod ,hehehe..A posto cikla,i svo korjenasto bilje voli propusnu zemlju,kako bi moglo razvijat korijen u dubinu ,bez vode za vrijeme ogromnih vrucina to je teze izvedivo,Sto se tice kap po kap iskusali smo i to ,al nismo bili previse zadovoljni .dobro u to ide sto smo koristili vodu iz ogromnog bazena koji skuplja kisnicu,ali previse koplikacija ima s tim. pogotovo kod nas di je vrt smjesten niz brdo ,pa padne malo jaca kisa i sve rube zastopa ,pa sad trazi di je od1000 minijaturnih rupica.

Bit ce jos o povrcu,bacam se na posao...
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 15:12
kupila sam sjeme cikle"cylindra" to je duguljasta lane sam sijala i nju i okruglu ali mi se ova pokazala bolja 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 00:25
Sve ovisi o ukusu. Probala sam cilindru jer je praktična za rezanje, ali mi je slađa bikori. I dobro mi rodi, makar je zemlja u vrtu glinena. Naravno, lani je bil slabiji urod zbog suše iako sam zalijevala svaki dan jer imam hidropak i cisternu od 7 kubika koju nismo zapustili nakon uvođenja vodovoda. Sada tu vodu koristimo za vrt. Jedini nerješivi problem ostaju voluharice koje isto vole ciklu.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 10:41
kod mene nije ta bikori bila dobra zato što smo dobro nađubrili gredicu a i zalijevali smo tako da je bila prekrupna a onda gubi u sredini boju a cilindra je isto bila velika ali kako je duguljasta ostala je lijepe boje
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2012 u 00:31
U ožujku sam posijala okruglu ciklu, ne znam ime. Sve do prije par dana rasla je i razvijala se bez problema. Iznenada su se na listovima pojavine neke tamne pjege. listovi se savijaju i izgledaju vrlo neugledno. O čemu se radi, šta činiti da ju spasim. Smijem li ovo lišće porezati. Sto pitanja, ako tko može dati svjet bilo bi dobro. Da napomenem, uz ciklu je posađena blitva i mrkva. na mrkvi ne primjećujem ništa, ali blitva je počela pokazivati slične simptome.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2012 u 11:56
Moja cikla ove godine prekrasna, već je toliko velika da je vadim jer se bojim da nebi postala tvrda i končasta. Nismo je ni jednom zalijevali, prije dvadesetak dana ponovo smo posijali i ova nova već je iznikla, nju ipak malo zalijamo jer sad su stvarno suše, nadam se da do jeseni će ipak biti i ponešto za brati.
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
sagare22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 185
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sagare22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 18:47
Ksan, slažem se, i kod moje mame u vrtu ove godine prekrasna cikla. Zapravo, još nikad nisu bili ovako veliki plodovi.

Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 17:48
I ova druga tura lijepo narasla, nije kao prava ali mi je jako drago što sam je ponovno posadila. 
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,320 sekundi.