Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zimska tresnja - Solanum capsicastrum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zimska tresnja - Solanum capsicastrum

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zimska tresnja - Solanum capsicastrum
    Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 10:33
Solanum capsicastrum ili Solanum pseudocapsicum
(Zimska ili (lazna) Jerusalemska tresnja)



Ovo drvce mozemo nabaviti pod najrazlicitijim imenima: japanska ukrasna tresnja, ukrasna mandarina, narandza, papricica, ukrasni paradajz…
Pripada porodici solanum zajedno sa paradajzom, patlidzanom, krompirom, pa otuda sigurno i zabuna oko imena.
Zovu ga jos i ‘Bozicno drvce’, jer se moze okititi bobicama upravo u vreme Bozicnih praznika. Visegodisnja je biljka, potice iz Juzne Amerike. U Evropu je stigla iz Brazila u 17.veku.

Moze se uzgajati kao drvce, ali i kao grm, ukoliko joj u doba rasta zakidamo vrsne stabljike, ukoliko je kao mladu biljku ‘pinciramo’.

U kasno prolece i leto cveta malim belim cvetovima, veoma slicnim cvetovima krompira. Iz njih izrasta okrugli plod koji tokom leta i jeseni promeni boju od zelene, preko zute i narandzaste, do crvene. Plod je nejestiv i sadrzi otrovne materije. Nije smrtonosan, ali moze da izazove izvesne smetnje.

Da bi biljka dala plod, potrebno ju je u prolece izneti van, kako bi se cvetovi oprasili.

Trazi osvetljeno mesto ili laganu senu. Tokom proleca i leta trazi puno vode pa ga zalivajte svaki drugi dan (a tokom velikih vrucina i svako vece) mekanom (ustajalom) vodom, najbolje kisnicom. Prskajte ga često po liscu mlakom vodom, pogotovo u doba cvatnje jer cete tako pospesiti razvoj plodova.

U prolece, neposredno prije nego ga iznesete van (prije nego sto krene izbijanje mladih grana), drvce treba skratiti za 1/3 ili na polovinu rasta biljke, pogotovo ako je mirovalo na hladnom.

Sa padom temperature unesite ga u kuću, ali ga nemojte smestiti u jako toplu prostoriju, kako biste mu osigurali vreme mirovanja. Zimi zalivanje treba redukovati, ali ne i totalno obustaviti. Povremeno i oskudno zalite.

Ovo drvce se vrlo lako obnovi iz semena, koje sazreva unutar njegovih ukrasnih bobica.
U martu (temperatura ne bi smela biti niza od 18*C), posadite semenke: razbacajte ih po kompostu, pokrite tankim slojem zemlje, zalite, pa prekrite tamnom krpom ili folijom. Trebaju biti na tamnom dok ne proklijaju, a tada ih prenesite na svetlo mesto. Kad biljcice dobiju nekoliko listova, zasadite ih zasebno. Veoma brzo napreduju i jos iste godine mogu dati plod.

Obnavljanje iz semena se preporucuje otprilike svake trece godine, jer biljka posle izvesnog vremena izgubi nesto od svoje lepote i sjaja, i slabije daje ukrasni plod.







Aglaja
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 10:36
Pomislila sam kako je ovo pravo mesto za ovu biljku. Ako neko misli da bi trebala pripasti pod neku drugu temu, neka je slobodno tamo i premesti.

Imam ovo ukrasno drvce i jos tri bobice sa semenjem. Unutar jedne bobice nalazi se tridesetak, ako ne i vise semenja. Ako ga neko zeli pokusati uzgojiti iz semena, neka mi se javi.

poz.

Aglaja
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 11:36
Ja pokušavam, dobila sam nemadugo sjeme, pa sad čekam da vidim što će se dogoditi smile56
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 18:13
kad se treba sjeme posaditi
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 18:28
  U proljeće. Dina nisi sve čitalaThumbs%20Down . Evo kopiram dio teksta koji je napisala Aglaja:
Ovo drvce se vrlo lako obnovi iz semena, koje sazreva unutar njegovih ukrasnih bobica.
U martu (temperatura ne bi smela biti niza od 18*C), posadite semenke: razbacajte ih po kompostu, pokrite tankim slojem zemlje, zalite, pa prekrite tamnom krpom ili folijom. Trebaju biti na tamnom dok ne proklijaju, a tada ih prenesite na svetlo mesto. Kad biljcice dobiju nekoliko listova, zasadite ih zasebno. Veoma brzo napreduju i jos iste godine mogu dati plod.

Obnavljanje iz semena se preporucuje otprilike svake trece godine, jer biljka posle izvesnog vremena izgubi nesto od svoje lepote i sjaja, i slabije daje ukrasni plod.
 
 
Još bih dodala 2 ispravke, bar iz mog iskustva.
Mislim da ne treba prekrivati tamnim najlonom jer kod mene nikne i bobica koja je pala s biljke na površinu zemlje ako je ne maknem.
I drugo, imam biljku staru oko 7 godina, uredno je šišam u proljeće i ni malo se nije ofucala, tako da ne vidim da bih trebala svake 3 godine uzgajati mlade biljke.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 18:57

moram nabaviti

hvala kika
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 19:38
Dina ponudila sam i seme. Ako zelis mogu ti poslati sada ili na prolece. Mogu ti poslati i citavu bobicu, pa da krenes sa proizvodnjom!

Ili da seme podelis sa jos nekim.

Kika je u pravu u vezi obe stvari.

Ne mora se nuzno posijano seme prekrivati.

I druga stvar je relativna. Ako se brinemo o svom drvcetu, redovno ga i pravovremeno orezujemo, duze ce biti i lepse.

Lepse ce biti i ako ga u prolece iznesemo van ili na terasu, ako nemamo dvoriste. Mada ga neki uzgajaju i kao sobno drvce.

Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 19:53
cini mi se da sam dobila sjeme od jedne dobre duse sa ovog foruma

ipak hvala ti
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 20:12
Dina, nisam te razumela.
Pomislila sam da trazis seme, a ti ustvari trebas zube, ovaj naocale.
Aglaja
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 21:12
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

cini mi se da sam dobila sjeme od jedne dobre duse sa ovog foruma

ipak hvala ti



A ja već smile42, kako da ti to nemaš.

A osoba od koje sam ja dobila sjeme je sada članica našeg foruma smile78
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 17:59
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Dina, nisam te razumela.
Pomislila sam da trazis seme, a ti ustvari trebas zube, ovaj naocale. [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />




Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 17:59
TeaK za tebe i za tu nasu clanicu jedna velika


Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 08:46
ma zamisli, a meni cvjećarica rekla da se solanum sadi vani i rži vani (razmišljala sam se da ga kupim za u dvorište)
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 08:47
sad sam tek zbunjena
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 10:20
Alkemičar,ti si na jugu pa možda i može biti vani kod vas.Izgleda da ovdje ima viška sjemenki pa,ako budeš dobrasmile76i zatražiš,možda i dobiješ.E onda eksperimentiraj,neke zasadi vani neke ko lončanice koje ćeš prenjeti u kućusmile187
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2007 u 19:03
Originalno poslano od člana alkemicar alkemicar napisao:

sad sam tek zbunjena


Nema zbunjole....u zadru se drži vani...moja frendica ima lipi grm vani...smile186
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 08:41
aaaaaaaaaa
e pa sad je jasno onda
predvan mi je grmić i baš sam se razmišljala uvrstiti ga u neki lijepi kutak u dvorištu
mislim, ipak je ovdje sada 9'C a negdje je ispod 0'C pa valjda može vani kako cvjećarica kaže smile42
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 18:51
Ako ga zelis sama posijati, javi se.

Nema potrebe da svakoga pojedinacno nudim. Ko zeli seme, neka se javi.
Aglaja
Na vrh
Dorotea View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 25 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 56
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dorotea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 19:27
Ja imam taj grm vani i super napreduje a moram probati iz sjemena.
http://venus.hooxs.com/portal.htm
Na vrh
kloi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kloi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 17:10

biljka je zaista oredivna.imam ih dve.jedna stalno daje cvet,ali nikada se ne formira bobica.drugu sam dobila sa puno bobica,ali su mi se crvene pocele smezuravati i opadati.da li je to normalno?jel ovoj biljki treba prehrane ili ne?i koliko cesto?drzim je u kuci na toplom jer nemam mogucnosti drugacije,nemam terasu.



Ažurirao kloi - 05 Prosinac 2007 u 17:19
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.