Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gloksinija - Sinningia speciosa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gloksinija - Sinningia speciosa

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Bubamara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bubamara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Gloksinija - Sinningia speciosa
    Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 19:56
Ako može mala pomoć. Dobila sam na dar(ljetos) taj prekrasan cvjetak.
Sličan je ljubićici ali ovaj moj ima bijelo ružićaste cvjetove i to hrpu njih.

Tj. sada više nema ni lišća. sav se osušio i ima pelcere tamo gdje su

 prije bili cvjetovi i lišće.

Pa ako može da mi pojasnite kako da ga spasim.

Kako da presadim te pelcere. Inače sam ga njegovala kao Ljubičicu

ali jedini problem je što u stanu nemam svijetla.Dali je nedostatak svjetla

"krivac" za neuspjeh.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2007 u 20:32
Pozdrav i dobro nam dosla!!!
nego jesi mozda procitala teks sa naslovnice? evo link ukoliko nisi: http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/2/savjet/53.aspx

Ako ni to ne pomaze uskociti ce vec ostali clanovi u pomoc!!

Ažurirao administrator - 01 Prosinac 2007 u 09:16
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 19:01
Gloksinija (lat. Sinningia) Ispis E-mail
Sadržaj
Gloksinija (lat. Sinningia)
Stranica 2
Stranica 2 od 2
Ovo je biljka koja raste iz gomolja i po zimi sasvim miruje. Ima nazubljene baršunaste listove, cvjetove nalik na zvona koji rastu na zasebnim stapkama, a mogu biti u raznim tonovima crvene ili plave boje. Sada, u veljači pravo je doba ako imate gomolj da ga posadite u dobro humusno tlo. Držite umjereno vlažno, na toplom mjestu (18-20 stupnjeva Celzijevh) a kad krenu izboji obavezno neka bude i na svjetlom, ali bez direktnog sunca. Kad potjera listove preporuča se da joj nađete mjesto bez propuha i direktnog podnevnog sunca s kojeg je nećete micati dok ne prođe doba cvatnje.

Zalijevajte u podložak otprilike svaka 3-4 dana po mogučnosti mlakom vodom i prihranite svaka dva tjedna vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za cvatuće biljke. Voli vlažnost pa možete lonac staviti u veću ukrasnu vazu, a međuprosto popunit tresetom ili pjeskom ili pak staviti kamenčiće u podložak. Možete prskati lišće, ali ne cvjetove jer će dobiti mrlje. Kad ocvate postepno smanjite zalijevanje, a kad lišće počne venuti potpuno prestanite zalijevati, otklonite lišće i spremite lonac s gomoljem na suho mjesto. Gomolj mora mirovati barem osam tjedana kako bi ponovo potjerao slijedećeg proljeća. Gomolje prije ponovne sadnje očistite od stare zemlje i viška korijenja. Nemojte gomolje saditi više od 3 sezone, jer se jako iscrpe i ne daju lijepe biljke.

www.vrt.com.hr

Nadam se da će ti pomoći savjeti sa ove stranice na netu.smile186

Na vrh
Bubamara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Bubamara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 01:52
Bas taj Thumbs%20Up
Hvala na pomoći a pošto ne mogu čekati veljaču
morat ću ju sada presaditi.Embarrassed
Hvala!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 09:18
Možeš ju presaditi i sada nece joj nista biti bez brige
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 17:47
Molim pomoc!

Dobila sam danas jedan gomolj gloksinije i imam nedoumicu kako ga posaditi, kako odrediti koja strana ide prema dole, a koja prema gore. Znam da u tom slucaju postoji resenje da ga postavim na bok i sve prepustim Majci Prirodi, ali mozda mi neko od vas i pomogne.

Gomolj je oblikom slican gladiolinom, ali zagledajuci ga sve vise dolazim u iskusenje da ga posadim obrnuto nego sto sadim gladiole. Za razliku od gladiolinog nije pokriven suvim listovima, vec 'zilicama', ne znam kako bih to nazvala. Izgleda kao dlakava jabucica kojoj je pokidana peteljka.

Hvala.
Aglaja
Na vrh
mena View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2008 u 22:57
Aglaja mozes li da slikas gomolj??Ako ne onda kad uzmes gomolj i ona strana sto je okruglastija ide u zemlju,cak mozes malo te zilice da pocupas sa njega,i kvasis ga svakodnevno i iz gomolja ce potjerati listice...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2008 u 23:04
Mena dobro nam dosla u nace malo cvijetno drustvo!!!! 
 
Hvala na ovome vrlo korisnom savjetu!!!
Na vrh
mena View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2008 u 23:11
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Mena dobro nam dosla u nace malo cvijetno drustvo!!!! 
 
Hvala na ovome vrlo korisnom savjetu!!!


Hvala na dobrodoslici,tu smo da pomazemo jedni drugima..
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 20:11

Tako sam ga i posadila! Posle dugog posmatranja. Jedino sto nisam uklonila te dlacice. Nadam se da to nece biti problem.

 

Aglaja
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 20:41
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Tako sam ga i posadila! Posle dugog posmatranja. Jedino sto nisam uklonila te dlacice. Nadam se da to nece biti problem.

 



Žilice ako je ostalo od prije...osušeni korijen...da...ali dlačice ne...to joj je zaštita...smile186
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2008 u 20:58
Onda sam ipak dobro postupila, u neznanju. Te dlacice, to je, dakle, zastita. Hvala Donati na informacijiSmile
Ko bi rekao da jedno takvo maljavo stvorenje izraste u pravu lepoticu.
Aglaja
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 16:56
Gloksinija je tako nevjerovatno predivan cvijet!!!!
kada sam je prvi put vidio tako me je odusevila i zasljepila svojom ljepotom iako sam u cvijecu cijeli svoj zivot ali ona je nesto predivno....
 
Pogotovo crveno-bijela ili ljubicasto-bijela
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 23:10


 
 
1. 
Avanti%20Gloxinia%2010%20Seeds%20Siningia%20-%20Splendid!%20-%20FREE%20SHIPPING%20ON%20ADDITIONAL%20HIRTS%20SEEDS




2. 
Emperor%20William%20Gloxinia%201%20Bulb%20-%20Great%20House%20Plant

William Gloxinia



3. 
Etoile%20de%20Feu%20Gloxinia%201%20Bulb%20-%20Easy%20-Great%20House%20Plant

Etoile de Feu
Gloxsinia



4. 
Violacea%20Gloxinia%201%20Bulb%20-%20Easy%20House%20Plant

Violace Gloxinia




Emperor Federich Gloxinia




5. 
Emperor%20Frederick%20Gloxinia%201%20Bulb%20-%20Great%20House%20Plant
   Evo i ja sam očarana ovom  cvijetom...kod mene jedna Violace Gloxinia
   još spava...nadam se da će me ove godine počastiti lijepim cvijetom...
smile91

  


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 23:31
A ja moram smile220 jer mi od sobnog bilja ništa ne uspijeva u kućici!!! smile43
A, tako bi lijepo bilo da mi jedna gloksinija razveseli interijer!!!!
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 23:33
andrea  pa gloksinija nije baš nešto zahtjevna i ne vidim razloga zašto ti nebi uspjela
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2008 u 23:35
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

andrea  pa gloksinija nije baš nešto zahtjevna i ne vidim razloga zašto ti nebi uspjela

Već mi je toliko biljki propalo, tako da se nisam odulučila opet pokušati sa nečim!!! Cry
Kad se odlučim, znaš da ću se i pohvaliti uspjehom! (sama gradnja i disanje zidova kuće su problematični - stara montažna kuća, pa...)
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Veljača 2008 u 09:47
Andrea, neguje se slicno kao ljubicica. Trazi isti polozaj i nacin zalivanja. Jedino je razlika u postupku posle precvetavanja. Buduci da je gomoljasta cvetnica, nadzemni deo joj propada, gomolj se smesta na mirovanje, da bi se pripremio za sledecu sezonu.

Moze da se nabavi i kao vec odrasla biljka u cvatu. Ako imas ljubice, mozes pokusati i sa gloksinijom.
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 22:40
Evo, da javim da je moja gloksinija poterala i zapisem da se zna, otprilike, koliko je potrebno vremena. Dugo. Skoro mesec dana.


Aglaja
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 21:30
gloxinia polako napreduje, za sada to još ovako izgleda
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.