Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sveti bosiljak (Ocimum sanctum)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sveti bosiljak (Ocimum sanctum)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sveti bosiljak (Ocimum sanctum)
    Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 16:39
Biljka izraste u u srednje velik grm,visok oko 0,5m. Ima sitne jako mirisne listove i ljubičaste cvjetove. Zahtjeva mnogo topline i sunca. Ljekovita je zbog posebnih ulja u listovima,krijepi imunološki sustav. U obliku čaja djeluje protiv prehlade. Sijemo je u vrt zajedno s cvjetnicama na rub povrtnih gredica ili na balkone i terase.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 16:42
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 16:43
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 16:47
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 19:17
Slike posuđene s net-a.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2013 u 20:09
Lat. Ocimum Sanctum, Ocimum tenuiflorum

Na zapadu se ova biljka naziva sveti bosiljak, a u Indiji poznata je kao kraljica bilja i štuje se već više od pet tisuća godina. Jedna je od važnih biljaka i u ajurvedskoj medicini. Snažnim mirisom podsjeća na klinčić, vrlo je razgranata i naraste do 50 centimetara u obliku niskog grma. Cvjeta ljubičasto.

Ljekovito djelovanje

Sveti bosiljak ili Tulsi je snažan izvor antioksidansa i pomaže kod smanjenja stresa, osnažuje imunitet, ubrzava metabolizam, jača i krijepi organizam što je pogotovo važno u sezoni gripe, snižava kolesterol, pomaže izlučivanju toksina, štiti od radijacije, pomaže u prevenciji čireva, poboljšava probavu. Pogotovo je korisna kod zaštite srca i krvnih žila te zaštiti jetre i pluća. Također regulira krvni tlak i šećer u krvi.

Tajna toliko širokog spektra ljekovitosti kod svetog bosiljka je u jedinstvenoj kemijskoj strukturi. Naime, ona sadrži stotine blagotvornih fito-kemijskih spojeva. Djelujući zajedno ovi spojevi posjeduju snažna antioksidativna, antibakterijska, antivirusna, antialergijska te adaptogena svojstva. Adaptogen umanjuje intenzitet i negativne posljedice stresa koji je danas velik problem čovječanstva. Na taj način tijelo razvija snažniji imunitet koji na prirodan način štiti od stresa i bolesti.

Poznata je uporaba tulsi lišća kod:

prehlade i gripe
za pomoć kod iskašljavanja
respiratornih problema
bubrežnih kamenaca
kardiovaskularnih bolesti
proljeva i povraćanja
infekcija usne šupljine
Sok od svježeg lišća se koristi i kod uboda insekata, kožnih oboljenja, zubnih oboljenja, glavobolje, a koristi se i u kapima za oči kod nadraženih očiju. Listovi ove biljke sadrže esencijalna ulja koja daju osvježavajući okus čaju a iznimno su bogat izvor vrijednih fito-kemijskih spojeva.

Redovitim konzumiranjem tulsi čaja kroz nekoliko tjedana organizam se dovodi u ravnotežu tako da se prirodno pokreću procesi ozdravljenja i održavanja zdravlja. Tulsi čaj ne sadrži kofein i mogu ga konzumirati djeca od dvije godine nadalje a u Indiji ga čak konzumiraju i trudnice i dojilje. Njegov blagotvoran učinak dokazan je kod svih dobnih skupina. Tulsi se često miješa s crnim (pa se može dodati i mlijeko po želji) i zelenim čajem.

Dakle, za sve koji vole isprobati nešto novo i osnažiti svoj organizam, pogotovo u nadolazeće hladne dane, ova biljka je odličan izbor.

                  ( tekst je posuđen s net-a )
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2013 u 20:11
Ja sam ga lani sijala, no bez uspjeha. Ove godine sam ponovila gradivo, vidjet ćemo hoću li ove sezone imati više sreće..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 11:25
Tesko ces naci ovde seme ove vrste bosioka. Ja sam uspela da narucim iz Engleske ali izgleda seme nije bilo dovoljno sveze. Niklo mi je od 200 semenki samo 5. Od toga dva sejanca su propala. Sada drhtim nad preostalih 3 jer sam ovaj bosiljak trazila godinama. Redovno cu pisati kako biljcice napreduju. Najveci izazov, cini mi se, je da biljka prezimi kod nas. Nije joj potrebna samo toplota (minimalna +18) sto znaci da je idealna + 25, vec potreba za suncem.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 11:44
Ima ga ponekad i kod nas, ja sam ga kupila u Agrokući, no izgleda da je veliki problem klijavost.....od hrpe sjemena , niknula mi tek jedna biljčica...UnhappyThumbs Down
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 13:20
Monstera, negde sam na netu procitala da klijavost drzi do godinu dana. Sto je starije, to slabije klija, a mi nemamo nikakvu garanciju sta kupujemo. Drzite palceve da ja odgajim ove tri biljcice. Jedna ce svakako biti namenjena pravljenju semena. Onda nam kupovne nece trebati Wink
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2013 u 13:41
Da nažalost nije problem samo s tim bosiljkom, većina i ostalog sjemenja tu i tamo prođe nezapaženo, tj. slabe je klijavosti i dosta je staro...Već sam se nekoliko puta uvjerila u to.....Znam točno što rade, ali nema smisla ovdje pisati o tome, nije ni vrijeme, ni mjesto....Tebi svakako držim Thumbs Up da biljkice uspiju i nadam se da će biti puno sjemena !  SmileClapThumbs UpHeart
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 08:52
Ja sam imala sjeme baš ovoga o kojem sam otvorila temu... Ocimum Sanctum, Ocimum tenuiflorum i baš sam se razočarala jer je jako loše klijavosti.....A imam i onaj tajlandski, nažalost isti slučaj kao i s ovim Svetim bosiljkom...ConfusedOuchOuch
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 10:10
Evo sejanaca Smile
O. Sanctum
 
"Siam Queen"
 
 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2013 u 13:32
Super ti se drže ove biljčice Druid !  ClapClapThumbs Up
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 00:45
To bi bilo to, ili?

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 01:02
Bebi, možda je, možda nije,  taj sveti bosiljak i tajlandski bosiljak su jako slični, meni se više čini da je ovo što ti imaš tajlandski bosiljak, iako nisam sigurna baš 100%..Smile
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Druid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 27
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Druid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 14:41
I meni se cini da je tajlandski. Tulsi ima veoma specificne male dlacice na stablu. Naziru se na mojoj fotki.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 15:00
Ima i ovaj moj sitne dlačice, samo što je ovo fotkano nakon kiše pa se ne vidi.
Kakav god da je, aroma mu je savršena
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Leona31 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 3106
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leona31 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2013 u 22:53
Siam Queen

Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku
Na vrh
Leona31 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 3106
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leona31 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Svibanj 2013 u 22:54
Ovaj ne znam kako se zove

Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.