Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ideje za uređenje by Ante3009
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ideje za uređenje by Ante3009

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Ante3009 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 838
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ante3009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ideje za uređenje by Ante3009
    Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 21:38
Neki od Vas prate razvoj mog vrta a sad sam odlučio s Vama podijeliti nekoliko svojih ideja za samo uređenje. Danas ću početi s jednom idejom koja je idealna pogotovo za one koji imaju vikendicu na moru ili negdje drugdje a u kojoj misle provesti dio ljeta i pritom žele uživati u jednoj lijepoj ali nezahtjevnoj gredici.



1. Buddleia davidii
2. Imperata cylindrica "Red Baron"
3. Lavandula Stoechas
4. Sedum telephium
5. Buxus
6. Achilea ptarmica
7. Penissetum
8. Stachys bizantina
9. Mini ruža "Barrocco"
10. Delphinium belladonna
11. Echinacea purpurea

Ovakva ljetna gredica je poprilično nezahtjevna a moguće ju je i popuniti drugim biljkama kako bi se njena atraktivnost održala kroz jesen ( između navedenih biljaka se mogu posaditi krizanteme) i/ili počela već u proljeće ( razne lukovice kao npr. narcisi,tulipani i aliumi). Možete vidjeti da su korištene biljke sa blagom bojom cvijetova (roza, bijela, ljubičasta i plava) jer takve boje na čovjeka djeluju opuštajuće a to bi upravo i trebala biti jedna od karakteristika vrtova, pogotovo onih gdje čovjek provodi odmor.
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
*lady750* View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 56
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje *lady750* Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 21:42
sviđa mi se jako. samo najprije si moram prevesti sve to haha

mislim da cu iskoristiti ovu ideju, barem dijelom. samo da vidim kad se sto dije i sadi i da li mogu nabaviti.

i da, lijep crtez
Freedom is just another word for nothing left to lose...
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 21:46
nema sta,dobro si to uradio..pa vidis ,mogo si ti i meni koju ideju dat,znam da si reko da ne volis davat prijedloge,al ipak ces malo pogledat sad kad dođeš i pomoci mi,i tako nisam gotova sa sadnjom..a plus toga vec sad vidim da nesto moram premjestit...
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
Ante3009 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 838
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ante3009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 21:48
Zato sam i i uvalio ona tri primjerka časopisa "Moj lijepi vrt" kao kukavičje jaje da te izvedem na pravi put
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 22:02
LOLda samo znas da si dobro djelo ucinio..cak i moj muz je prelisto casopise i kaze da me podrzava ,al jedino kad kupujem da pazim  da ne kupujem nesto sto moramo cekat 5 god da poraste LOL
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
sarajka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3644
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sarajka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 23:09
krasna ideja,pa ako si raspoložen  da i meni daš prijedlog jer imam dvije nove gredice koje trebam zasaditi
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 23:19
Moje mišljenje, ispravi me ako griješim, je da bi ovako uređenje odgovaralo i na kontinentu a ne samo na moru.
 
Sviđaju mi se sve biljke koje si naveo, ali ona crvena trava smile93!
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2012 u 23:20
Zanimljivo, ja bi dodao brem jos 2 pennisetuma ili jos 2 buxusa (kod broja 9 ili kod broja 3), tako po jedam mi je neko previse malo i ne dobro izbalansirano. Gredicu bi trebalo redovito zaljevati buduci da su zasadene Imperata, Achillea ptarmica, Pennisetum i Delphinium koji vole vlazniju zemlju od ostalih biljaka. Lavandula stoehas voli kiselu zemlju.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Ante3009 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 838
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ante3009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 07:26
Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:

Zanimljivo, ja bi dodao brem jos 2 pennisetuma ili jos 2 buxusa (kod broja 9 ili kod broja 3), tako po jedam mi je neko previse malo i ne dobro izbalansirano.





Dodao bih i ja ne samo jedan pennisetum nego još puno toga . Ovo definitivno nije gredica koja bi zadovoljila moje potrebe, ali na pp mi se javlja nekoliko njih koji žele što manje jer uglavnom nemaju sredstava ili nemaju gdje nabaviti sve biljke koje bi htjeli. Moja Lavandula stoechas koju imam doma je zasađena u pretežito vapnennačko tlo u koje sam dodao kiselu zemlju i dodajem joj u vodu kojom je zalijevam gnojivo za biljke koje vole kiselo tlo i sasvim dobro se drži. Imjao sam ih i prije ali nisam znao da vole kiselo tlo pa su izgledale poprilično suho, čak im kad im je razdoblje vegetacije.
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 10:39
Stvar je u tome sto ljudi misle da postoji samo jedna vrsta lavande (koliko puta sam cuo te rijeci kad sam poceo nabrajati sorte i vrste lavandi). I kako u svakoj obitelji postoji iznimka, dok druge lavande rastu u sikarama i kamenjarima, na otvorenom, na brdima u "obicnoj" vapnenackoj zemlji, Lavandula stoehas je malo drugacija. Ona voli humusnu ali pjeskovitu zemlju, kisele reakcije koja su uvjek relativno vlazna a raste na rubovima suma ili na otvorenom. Voli malo manje sunca i malo vise vlage od ostalih lavandi mada se moze prilagoditi i na suslje i svijetlije uvjete. Zanimljiva je i Lavandula multifida ili egipatska lavanda.

Mozda bi bilo dobro da navedes okvirne dimenzije gredice.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Ante3009 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 838
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ante3009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 16:09
Okvirne dimenzije bi bile 2,00 x 1,50 m. Večeras stiže novi crtež.
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 20:32
Milina je pogledati te tvoje idejeClap
samo tako dalje,pratim te!Wink
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Ante3009 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 838
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ante3009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:34
Evo jedne moje tihe patnje. Riječ je o gredici za sjenu okvirnih dimenzija 7 x 1-1,5 m.



1. Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens'
2. Ophiopogon japonicus
3. Acer palmatum dissectum
4. Hosta "Sum and substance"
5. Hosta "Blue angel"
6. Heuchera "Caramel"
7. Hosta "Patriot"
8. Carex ornithopoda "variegata"
9. Dryopteris affinis 'Cristata The King'
10. Astrantia major 'Shaggy'
11. Astilbe chinensis 'Superba'
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:39
smile58smile55
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:47
smile141to se trazi,super je...samo..jedna primjedba ,zar ne bi bilo ljepse heucheru stavit na na 4 mjesto a hostu blue angel na 6 ....mislim ja to gledam iz mog kuta ,recimo ,moja gredica,ja sjedim na terasi ,heuchera je manja rastom od hoste ,bar na sliki tako djeluje ..mislim da bi bolje bilo da je ona na 4 mjestu ..gredica je fenomenalna 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
Ante3009 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 838
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ante3009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:52
Heuchera mi zbog nižeg rasta ovdje služi kao obrub gredice.
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:53
Astrantia major 'Shaggy'..Confusednemogu nac nista o njoj,bar ne na hrvatski 
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:55
blago tebi Ante.. ja ni jedan kamenjar promjera 1'5m ne znan ispuniti   ali vjerujem da ću naučiti ... dakle...kamenjar je okrugli,napravljen od kamena sivca-uzdignut nekakvih 30ak cm.....unutra san ga podilila sna 3 dila sa sivim kamenom.....e sad-ja neznam nazive cvića..uglavnom...u jednom djelu sam posadila kaktuse visine oko 10-15 cm....a uokolo čuvar kuće i nešto sitno za kamenjare što cvita raznim bojama...u jedan dio sam zakopala pitar sa điranoM...i stavila nešto nalik čempresu visoko 30ak cm....i jedan sličan mali.. danas sam tamo stavila i mačuhice ali sam ovdje na forumu pročitala da ne vole sunce pa ću ih ujutro ukloniti na drugo misto ...i danas sam tamo posadila i "Heavenly Blue"-izgleda lipo.... kad naučim stavljat slike - vidit ćeš.....NEMOJTE ME SAD IZBACIT SA FORUMA kad vidite kakva sam neznalica...inače vrt mi je lip i svi mu se dive ali kad vidim vas ovdje na forumu onda vidim da ja NEMAN POIMA   
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 21:58
a je ,oprosti ,ocoravila sam,nisam vidla ,ja zamijenila 6 i 7 ...super je gredica ,jos da proguglam o svim biljkicama ..
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
Ante3009 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 15 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 838
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ante3009 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2012 u 22:00
Tko kaže da maćuhice ne vole sunce? Pa na suncu su najljepše.
Vrt je kompleks estetske i oblikovne namjere, a biljka je vrtlaru ne samo biljka - rijetka, neobična, obična ili osuđena na nestanak - ona je i boja, oblik, volumen i arabeska u jednom
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.