Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lukovice u posudi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lukovice u posudi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
Korisnik
Poruka
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 08:36
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:


Alkemicar, ja sam mojima prvo samo odrezala cvet, a cvetna stapka se ubrzo posle toga osusila, pa sam je veoma lako otkinula.
 
hvala  Wink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 08:55
Originalno poslano od člana primorka primorka napisao:

Moje iskustvo s lukovicama zumbula u tegli je da sam ih posadila ujesen i tegla je cijelo vrijeme bila vani. I nisam ih godinama vadila iz nje.


Za cvatnju u kući, posadila sam ih, točnije, postavila sam ih samo na zemlju i držala u hladnoj prostoriji.


Lana, susjeda je ovo proljeće od mene uzela cijele već izrasle narcise i isto su joj polegle i izgledale loše tako da zaključujem da te biljčice jednostavno baš ne vole seljenje kad su već izrasle. Ali mislim da će zato druge godine prekrasno cvjetati.

jel pritom misliš da ih ostavim u posudi i čekam sljedeću godinu da mi procvjetaju. ako je to rješenje nije meni nikakav problem sačekat na te ljepotice za sada ću uživati u maminim cvjetovima. i bila bih jako sretna kad bi znala da će mi bar iduće godine uspjeti
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 09:02

Da baš to mislim, ali nemoj im rezati lišće jer preko njega hrane lukovicu. Znam da ne izgledaju baš lijepo, ali pusti ga dok se samo ne osuši i onda poreži.

Ja sam u takve tegle samo posijala prkose da mi baš ne budu prazne cijelo ljeto. I držim fige da te drugo proljeće obraduju prekrasnim cvijetom.
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 09:19
Originalno poslano od člana primorka primorka napisao:

Da baš to mislim, ali nemoj im rezati lišće jer preko njega hrane lukovicu. Znam da ne izgledaju baš lijepo, ali pusti ga dok se samo ne osuši i onda poreži.


Ja sam u takve tegle samo posijala prkose da mi baš ne budu prazne cijelo ljeto. I držim fige da te drugo proljeće obraduju prekrasnim cvijetom.

a ja jednu posudu već osakatila , al srećom ostala druga
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 09:47
primorka, baš ti hvala jer sve to vrijedi i za moje narcise - znači čekamo drugu godinu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 10:24
I samo da znate da onda očekujem foto zapise vaših ljepotica Smile
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2008 u 17:50
evo kako sada izgledaju moje lukovice
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 14:28
htio bih posaditi lukovice u teglu,ali da cvjetaju oko nove godine.naravno u kući.u koje vrijeme bi bilo najbolje saditi.koliko njima treba da se razviju i procvjetaju.hvala
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 15:18
Lukovice šafrana izvadila sam iz zemlje, stavila u posudu sa  zemljom i za 15 dan imam jedan cvijet i dva pupoljka - baš sam sretna.
 
Skitnice ima negdje tema o tim lukovicama koji bi cvjetale za Novu godinu, probaj malo baš po nazivima biljaka ići - sigurno je netko pisao o tome.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 20:09
Savjet , please....stavila bi zumbul u posudu, pitarić.....kako  ( da viri iz zemlje?),  kada, koliko zalijevat , da li prihranjivati????
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 15:36
Meni piše na pakiranju što sam kupila 5-7 cm, ali znam da zumbul može i viriti iz zemlje i imali sasvim malu posudu. Ja svoje pokrijem sa nekoliko cm zemlje, i uvijek bude ok.
Mene zanima koliko često treba od sada pa nadalje lukovice u zemlji zaljevati?
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 15:19
Ajde znalci ponovit ću pitanje o lukovicama, koliko zaljevati, gdje ih držati (sjena ili sunce) i još pokoji savjet u vezi s tim.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 19:39
ja sam negdje pročitao da lukovicu zumbula ako je sadimo u teglicu treba samo položiti na zemlju a tegla nesmije biti puno veča od lukovice.možda dva do tri cm.eh sad zalijevanje.pretpostavljam malo jače nego amarilis, ali opet ne pretjerano da korijenje ne istrune.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2008 u 09:51
Neke su mi lukovice počele nicati (možda iris, frezija-ne znam točno u posudi su i to u hladu - što će se dogoditi i dali će na proljeće cvasti normalno.
Još pitanje sada posađene lukovice tulipana, narcisa, šafrana, zumbula, koje su u posudama- koliko zaljevati i dali da ih držim u sjeni, na suncu, ili gdje?
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 18:49
neke su mi lukovice posađene u zemlju več istjerale.sad sam u strahu,hoće li se smrznuti i ako ne hoče li cvasti na prolječe.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 19:00
Isto se dogodilo i meni i dilema je jednaka tvojoj, ali i priroda ponekad zezne stvar. Čekat ćemo proljeće.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 10:47
Što je to ove godine? Imam isti problem sa mini narcisama i zumbulima. Za narcise još mogu naći opravdanje, u zemlji su koja je vlažna. Ali zumbule sam nakon što su se osušili, izvadila iz zemlje, očistila, zamotala u papir i spremila na suho, i sad vidim da su počeli tjerati. Valjda hoće cvasti za Nikolinje?  Confused
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 12:41
To se zna dogoditi na jesen. Krene kao da će cvasti i onda stane (naraste do max 2-3 cm) i normalno prezimi do proljeća i u proljeće sve najnormalnije. Nema brige. Jedino kaj se može dogoditi je da strunu od previše vlage ili da ih pojedu zvjerkice, ali narcise tak i tak zvjerke ne vole pa ste za njih sigurni!
Jedino ak ih ne držite u kući pa onda cvatu preko zime, ali to neznam kad se moraju zapiknuti tj. preseliti na toplo, da bi imali  ljepo cvijeće preko zime.

Pa ako netko zna - kad se stavlja lukovica u kuću da bi procvala oko Božića!?
Skitnica je to već pitao pa niš!!!

Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 12:54
Ustvari - napravit ću eksperiment. Svaki tjedan ću jednu lukovicu narcise staviti u čašu (na vrh) tak da korjenčeki krenu prema vodi koja je na dnu, pa bum vidla koliko joj treba da potjera.

To s čašom sam davno vidla. A zašto ne i vaza!
Bitno je da je lukovica u zraku , a korjenčeki da imaju pristup vodi i ona bu poterala. Ne mora biti u zemlji. Samo znam da mora biti na suncu(stakleniku) jer inače potjera listove a cvijet ne. Ak se dobro sjećam!?

Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 13:48
Ima nešto o tome u jednoj mojoj knjizi.
Napunite staklenke prokuhanom vodom i ubacite nekoliko komadića drvenog ugljena kako biste sprečili proces truljenja i zamućivanje vode.
Postavite lukovicu na postolje tako da između razine vode i dna lukovice ostane mali razmak ali da lukovica ne bude uronjena u vodu.
Vremenom će nešto vode ispariti , pa je treba dodati opet prokuhanom vodom. Paziti treba da lukovica ostane suha.
Staklenke s lukovicama držite na tamnom i hladnom mjestu gdje teperatura ne prelazi 10 st. sve dok dugačko korijenje ne ispuni staklenku. Dobro zakorijenjene lukovice možete prenijeti na toplije mjesto, ali izboje pokrijte neprozirnim pokrovom, na primjer papirnatim tuljcem sve dok ga cvjetni pup rastom ne nadigne.
 
Još piše i ovo:
 
"Uzgoj lukovica u vodi je vrlo jednostavan. Za takav način uzgoja nabavite preparirane lukovice već u sptembru."   ???!!!
 
Knjiga je prevedena s njemačkog "lukovice, gomolji i sjemenje"
 
 
Slika je iz knjige, nisam uspjela skenirati - bila bi sigurno bolja.
 
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.