Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje je ovo drvo?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje je ovo drvo?

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Koje je ovo drvo?
    Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 17:08
ovako, vidio sam ljetos jedno simpa drvo, ima cudne"plodove" a nikako da dođem do njegovog imena! Pa ako netko nešto zan bio bi jako zahvalan.
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 19:10
Trebala bi biti Paulownia.Fokus ti je malo "kidnuo"pa se neke karakteristike ne primječuju,ali po obliku ploda daje naznaku da je ona.Ako ti treba sjeme javi .
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 14:13
nije li to tzv. kanadski orah?
paluownia neznam sta je mozda je isto
Na vrh
sasa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sasa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 00:12
To ti je Paulownia thomentosa
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 09:46
Paulownia tomentosa (Paulovnija)

Porodica: scrophulariaceae,
Domovina Kina, ime je dobila po Ani Pavlovni (1795 - 1865), kćerki ruskoga cara Pavla I
OPIS BILJKE

Vrlo dekorativno i egzotično ukrasno drvo, neki ga nazivaju "najbrže rastućem na svijetu", do 20 metara visine sa širokom krošnjom koja ljeti daje prekrasnu hladovinu. Uz to ima vrlo uzak i dubok korijen pa ne predstavlja problem sadnje uz kuću ili terasu.
Listovi su vrlo veliki, srcoliki, sa gornje strane dlakavi, zelene boje; u jesen otpadaju dosta rano i to odjednom u vrlo kratkom roku, pa je olakšano uklanjanje lišća ispod stabla. Cvjetni pupovi se oblikuju već u kasnu jesen, no cvate tek na proljeće i to prije olistavanja pa drvce izgleda prekrasno, obasuto velikim ljubičastim grozdovima mirisnih cvjetova od travnja do svibnja. Cvate već u trećoj do četvrte godine starosti.

Drvo paulovnije je boje meda i vrlo visoke kvalitete, iako dosta mekano, pa ima i veliku ulogu u izradi namještaja i glazbenih instrumenata. Osim toga i vrlo skupo usprkos tome da je spremno za sječu već nakon 10 godina od sadnje. Najveći izvoznici su Australija, Japan i Kina uz SAD, dok u Hrvatskoj tek niču pokusna polja zasada paulovnije za industrijsku namjenu.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 19:45
ja mislim da ga i u zadru ima - kod gospe od zdravlja

stvarno prekrasno izgleda kad procvjeta
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2008 u 18:48


ovo je samoniklo drvo u goricam ,a neznam kaj je'
Ovaj grm počne cvasti krajem sječnja i sad je prikraju,a prkrasno miriše!Nepoznato ime?

Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2008 u 13:06
I ja sam ovaj grm  slikao nedavno uz Slavonsku aveniju kod Vjesnika, ali ipak ne znam koji je to grm, a supruga se oduševljava njegovom mirisom, ipak, morati ću zagrijati stolicu i pronaći o kojemu se grmu radi...
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 21:37

sad kad je procval to je divlji jorgovan tak se zove kod nas,stručno neznam gde poiščem najdem samo okolokučni jorgovan

Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2008 u 22:30
To je Prunus padus- Sremza
Na vrh
Zara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2008 u 18:09
Da se i ja pridružim znatiželjnim a neukim...Embarrassed Vidjela sam ove godine kod rođaka u Zagorju jedno drvo / stablo / grm, ni sama ne znam kako da definiram biljku... a tako bi volila da raste i mom vrtu (koji nije u Zagorju već u Zadru) Pa ako bi se našla kakva dobra duša da mi kaže koje je to drvo!? Nadam se da ne tražim puno... i da ću uspiti slike staviti





Na vrh
Zara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 15:02
Da probam opet......... Embarrassed Možda sad bude bolje..




Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 15:28

izgleda da još nije naišao nitko tko zna Smile 

Na vrh
Zara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2008 u 16:02
Totalna misterija.... a baš je simpatično stabalce... smile180mozda se notko sjeti...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2008 u 08:28
E sad vidim i ja tu "misteriju",ZaraTongue.
To ti meni liči na grab,neki pendulasti grab.Big%20smile
Na vrh
Zara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2008 u 17:20
Shasha hvala ti... pokušati ću ga negdje naći,, još kad bi znala što je grab?! Confused Valjda toga ima kod nas.....Oprosti mi na neznanju, priznam da sam totalna neznalica za cvijeće a stabla pogotovo.........
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2008 u 21:12
Grab,bukva i hrast su najpoznatije,a možda i najraširenije,vrste bjelogorice.
E sad,kad bi se meni dalo bi potražila,al mi se neda,pa si ti virni na netu kako se latinski zove.Imaš i tu temu o grabu i piše latinski naziv,pa ti to "progooglaj"malo.Uz taj latinski samo stavi pendula pa ti bude tako nešto izbacio.
Sorry,no lijena sam googlatismile42
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 08:18
Drvo je fantasticno, kako je lijepo oblikovano.
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 23:43
Mogla bi biti  Fagus sylvatica 'Purpurea Pendula',evropska crvenolisna bukva 
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2008 u 09:04
"pendulasti grab"?????
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.