Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Aloa Vera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Aloa Vera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4142434445 46>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 00:25
Silvy,i to je dokaz o izdržljivosti aloja.Možeš je baciti na beton i ostaviti mjesecima bez vode isto će preživjeti ( probala! ).
Ove tvoje su a,barbadensis M. Veće možeš posaditi samostalno a manje sve u jednu širu teglu do sljedeće godine.

celent,krasne su ti a.arborescens ali ne mogu vjerovati da su toliko učinile u godinu dana.Jedino ako si ih prihranjivao umjetnim gnojivom što ja nikako ne preporučujem za aloje koje će biti upotrebljene kao lijek.
Ne znam što da kažem za zadnju sliku u predzadnjem postu.Jednostavno, jedna od njih nije a. vera (barbadensis ) ili je u pitanju opet gnojidba i pozicija koje mogu utjecati na boju lista.Trebala bih više slika.

Fiki, radi se o pateru Zagu a o ljekovitosti aloje više možeš pročitati na Ljekovitom i začinskom bilju , tema Aloe vera.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 01:32
Puno ti hvala Fermina.
Kako sam rasla u ovom našem kršu, šetala po brdima i livadama zanimale su me sve travke, cvjetići, drva, a od pok. nona i mojih roditelja sam nešto naučila, ali bolje potvrditi nego pogriješiti.
                smile79

Na vrh
celetnt View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje celetnt Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2012 u 08:41
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

celent,krasne su ti a.arborescens ali ne mogu vjerovati da su toliko učinile u godinu dana.Jedino ako si ih prihranjivao umjetnim gnojivom što ja nikako ne preporučujem za aloje koje će biti upotrebljene kao lijek.Ne znam što da kažem za zadnju sliku u predzadnjem postu.Jednostavno, jedna od njih nije a. vera (barbadensis ) ili je u pitanju opet gnojidba i pozicija koje mogu utjecati na boju lista.Trebala bih više slika

Nikakvo umjetno gnjojivo ni prehrana, za zemljanu podlogu sam koristio zemlju koja je nekoliko godina bila ispod sijena (tj.zemlja koja se stvorila raspadanjem sijena)pa sam to pomiješao s pijeskom. Možda je tajna u tome što su pitari dosta veliki jer arborescens to sve ožili i potroši zemlju kolika god bila posuda (sljedeće sadim u kante od jupola).
Pitanje: kad ću mijenjat zemlju (koje godišnje doba)?
Arborescens koje vidiš iako su dosta veliki ali u listovima ima vrlo malo soka jer su cijelo ljeto stali direktno na udaru sunca dok imam druge arborescens koji su bili u hladu a od tih listovi su već mesnatiji jer im sunce nije izvlačilo vlagu u tolikom omjeru .
Moja procjena je da velike imaju oko 3 godine (neznam koliko su bile stare kad sam ih nabavio ;lijeva slika, već su bili kidani donji listovi dok su bili u rasadniku.Pa procjenjujući brzinu rasta kod mene i veličinu koju sam kupio starost je oko 3 godine.
Još želim napomenuti da ne treba pretjerivati s propusnošću zemljane podloge jer primjetio sam kod arborescens gdje je podloga manje propusna bolje napreduju i mesnatije su od od onih gdje voda samo proleti.
A što je tiče one dvije barbadensis svijetlozelena je stara godinu dana (svo vrijeme je kod mene, podmlatke baca češće od najvećeg korova).Dobio sam je pod imenom aloja vera (samo kod nas se sve živo zove aloja vera)
ja je na netu nalazim pod imenom chinensis ili barbadensis (na ovom forumu je potvrđeno da je barbadensis) , dok na nekim stranicama sam našao da su chinensis i barbadensis sinonimi za istu biljku).
Tamnozelenu sam prije 2 mjeseca kupio u rasadniku na duilovu također pod imenom aloja vera (na vazi je pisalo uvoz iz nizozemeske), zatim sam je presadio u veću posudu.
Dali su one obje prave aloje ili neki hibridi ja neznam , ili samo jedna od njih.
Trenutno obje stoje na sličnoj poziciji hlad i puno svjetla tako da bi se boja listova morala izjednačiti ako je riječ o istoj vrsti (tamnozelena se malo iskrivila u potrazi za suncem).
Još jednom kažem uživo kad ih gledaš jednu do druge , znači raspored pjegica,bodlji oblik i veličina lista meni ispada da je riječ o potpuno istoj biljci da nije boja drugačija.

Još želim napomenuti što se tiče cvjećarstva ja sam potpuni amater te se nisam bavio s nečim sličnim (u životu nisam usadio niti zalio cvijet sve do aloja).
Znači ako sam ja s ovakvim znanjem uspio odvojiti 40-50 mladih i presaditi a da niti jedna nije propala a i velike dobro napreduju znači da je uzgoj aloja jednostavan da jednostavniji da ne može biti.
Zalijevanje ljeti ako je direktno na suncu svaka 2-3 dana, ako je u hladu 2 puta tjedno, zimi 2 puta mjesečno (neznam koliko ako su u grijanom prostoru jer moje nisu bile).
Naravno učestalost zaljevanja treba ovisiti o propusnošću podloge što je podloga propusnije smatram da treba češće zalijevati.
fermina ja ću još malo poslikati ove 2 pa daj mišljenje .
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 14:58
Na internetu ćete naći svakakvih informacija što se tiče naziva i identifikacije aloja.
Naći ćete da mnoge aloje zovu aloa vera ( i barbadensis i arborescens a i neke druge ), da je chinensis i barbadensis jedno te isto, naći ćete 10-ak naziva  (sinonima ) za a.barbadensis, na pr..Treba se u toj šumi snaći  i odabrati kome vjerovati.A da ne govorim o mnogim kultivarima, varietetima jedne vrste.Pa sam ja između ostalog našla da je chinensis varietet od a. barbadensis na jednom mjestu a na mnogim da je posebna vrsta.

Prema tome, ostajem pri tome da te 2 aloje na celentovoj slici (tamnog i svjetlog lista ) nisu ista vrsta i da tu još treba istraživati.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
celetnt View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje celetnt Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 16:26
usporedba

Na vrh
celetnt View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje celetnt Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 16:30
Na vrh
celetnt View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje celetnt Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 16:31
Na vrh
celetnt View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Rujan 2011
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje celetnt Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2012 u 16:32
Na vrh
cipelcug View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cipelcug Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2012 u 18:56
pozdrav ekipo,
novi sam ovdje pa me zanima koliko mora bit aloe vera barbadensis stara da se moze pocet koristit za pripremu lijeka..
ako mi netko moze prodat 300gr. tih listova,jer sam nasao recept na netu,a trebaju mi hitno jer mi clan obitelji boluje od raka grla,tako da bi zelio cim prije napravit taj lijek..
udaljenost nije problem..plzzz 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2012 u 20:59
Originalno poslano od člana cipelcug cipelcug napisao:

pozdrav ekipo,
novi sam ovdje pa me zanima koliko mora bit aloe vera barbadensis stara da se moze pocet koristit za pripremu lijeka..
ako mi netko moze prodat 300gr. tih listova,jer sam nasao recept na netu,a trebaju mi hitno jer mi clan obitelji boluje od raka grla,tako da bi zelio cim prije napravit taj lijek..
udaljenost nije problem..plzzz 
 
Dobrodošao.
Kontaktiraj Fermina-Daza na pp, a klikni na link i dovest će te do odgovora:
 
 
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2012 u 00:43
Originalno poslano od člana cipelcug cipelcug napisao:

pozdrav ekipo,
novi sam ovdje pa me zanima koliko mora bit aloe vera barbadensis stara da se moze pocet koristit za pripremu lijeka..
ako mi netko moze prodat 300gr. tih listova,jer sam nasao recept na netu,a trebaju mi hitno jer mi clan obitelji boluje od raka grla,tako da bi zelio cim prije napravit taj lijek..
udaljenost nije problem..plzzz 


Lijek o kojemu govorite ne pravi se od aloe barbadensis nego od aloe arborescens ( one sa tanjim listovima ).
Mora biti stara najmanje 3 godine.
Ja imam staru 5 godina.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
meri7777 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Prosinac 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje meri7777 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2012 u 13:17
Bok,

jel netko zna zasto aloe vera ima jako neugodan miris?

ili je to samo moj primjerak Shocked.

gledajući po slikma koje su na forumu rekla bih da imam doma Aloe barbadensis.


Kupila sam je u Lidlu prije 6mj. (tad je bila jako mala, do 10ak cm, sad je u visinu negdje oko 30cm)
Na vrh
Ivmi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 08 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivmi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 01:16
Pozdrav, dragi moji! javljam se nakon godinu dana...Od fermine sam još davno nabavila alojicu...i bila je divna... danas sam jako tužna. Koš na ljeto, kada smo išli mjesec dana na more, ostavila sam je dečkovoj mami na čuvanje...a ona ju je previše zaljevala obzirom da je alojica bila u hladu. Od kad sam ju preuzela natrag, i dalje je puštala nove listiće, ali je stalno imala tu žućkastu boju, opale listove koji nikad nisu više bili onako zdravo nabrekli...kao što to inače bude... U par navrata sam ju vadila iz zemlje, iz straha da joj korjen nije potrunio - ali nisam nikad ništa vidjela. Danas sam ju opet izvadilai imala sam šta vidjeti...korjen (onaj gornji dio, već kod lišća) je potpuno mekan, dok onaj doljnji dio normalan. I sad sam ja nju orezivala, i jedno 7 listova skinula tako da su joj jadnici još samo tri lista ostala (nebi li došla do zdravog korjena, međutim cijeli taj gornji dio korjena je posmeđio...IMA LI JOJ SPASA?? toliko me to pogodilo da nikome ne mogu opisati! gotovo sam se rasplakala kad sam vidjela svoju ljubimicu u tom stanju...i sad kad ju pogledam s ta tri listića ,takvu vani...suze mi idu na oči! Nemam nikakvog drugog cvijeća...ne volim! samo nju...i sad mi je otišla :(
Molim vas pomoć - Fermina HELP!!
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 01:19
E ovako,korijenje sve poreži,da ostane onaj bijeli dio uz listove i zabodi u zemlju,nadam se da će ti pomoći!!!
Tako sam ja svoju spasio!
 
 Pustila mi je žilice i sad je već velika aloja!Puno sreće!
Na vrh
Ivmi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 08 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivmi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 08:53
Dali da ju odmah stavim u zemlju ili da cekam dok malo zacijeli taj dio sto sam odrezala? Gledala sam i ferminin savijet kako spasiti aloju od potrunulog korjena, ali moja nije trunula od dolje... Tako da mi nista korjena nije ostalo sad kad sam ovo odrezala...a i nemam cupre blau niti modre galice da ju umocim u to... Probat cu s tvojim savijetom, samo mi reci dali da sacekam malo ili da ju ubodem u zemlju odmah?
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 19:32
Originalno poslano od člana Ivmi Ivmi napisao:

Dali da ju odmah stavim u zemlju ili da cekam dok malo zacijeli taj dio sto sam odrezala? Gledala sam i ferminin savijet kako spasiti aloju od potrunulog korjena, ali moja nije trunula od dolje... Tako da mi nista korjena nije ostalo sad kad sam ovo odrezala...a i nemam cupre blau niti modre galice da ju umocim u to... Probat cu s tvojim savijetom, samo mi reci dali da sacekam malo ili da ju ubodem u zemlju odmah?
Sačekaj 2 dana,zamoči je u pepeo!Pa onda u zemlju!
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2012 u 19:56
Hitnooooooo pomoć!Moje su aloje bile izložene mrazu -8 Co,PROMRZLE SUU,Kako ih spasiti,listovi su omekšali i puni vode!!! Molim vas pomozite mi !!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2013 u 23:53
Ivmi, žao mi je, nisam prije vidila tvoj post.I žao mi je što ti se dogodilo s alojom.naravno da joj je korijen sagnjio od previše vode.Na sreću, može se spasiti.Trebaš skinuti sve što je smeđe, sve do zdravog bijelog dijela.
Ako joj je srce zdravo, makar i samo 2 listića imala, ona će se oporaviti.
Nakon skidanja bolesnog dijela ostavi da se rez osuši, 2-3 dana.Bilo bi dobro da stoji na suncu nekojiko dana.Ali kako je zima to nije izvedivo pa je  kad zasuši posadi ponovo u substrat za kaktuse i sada zimi zalijevaj vrlo malo.

Fiki, žao mi je, ali tvojim alojama se dogodilo najgore moguće.One jedva da prežive i 0°C.Možeš pokušati rezati listove dok dođeš do nečeg zdravog, makar i samo srce aloje.To što je ostalo pusti da se posuši a onda posadi ponovo.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2013 u 22:42
I da dodam, ova rasprava je trebala biti na Začinskom i ljekovitom bilju.Wink
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2013 u 10:45
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

I da dodam, ova rasprava je trebala biti na Začinskom i ljekovitom bilju.Wink
 
Fermina-Daza premjestila sam poruke iz prethodne rasprave u Začinsko i ljekovito bilje...
lijepo od tebe što nesebično djeliš savjete o ljekovitosti bilja, hvala tiHeart
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4142434445 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,391 sekundi.