Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hibiskusna ruža - Hibiscus celia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hibiskusna ruža - Hibiscus celia

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Hibiskusna ruža - Hibiscus celia
    Objavljeno: 30 Kolovoz 2016 u 23:22
Pročitaj ovdje ili direktno kontaktiraj pravog stručnjaka g. Denisa Bojčića

http://mojcvijet.com/bilje/sobno-bilje/prezimljavanje-hibiskusa/
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Una View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2016
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Una Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2016 u 20:10
Hibiskus tema,daaaaavno završena...ali,možda se netko odazove na moje pitanje. I ja imam ovakav divan,crveni,dvostruki hibiskus koji predivno lista i obilato pupa...a onda redovito odbacuje svoje zdrave,lijepe pupoljke Zašto?
Na vrh
Slavonka1 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Slavonka1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 23:02
Ja sam postavila jučer neke slike ali sam zaboravila kako da postavim ovdje,molim pomoć?
Rajna
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 14:14
mislim da je jako teško ostati neoduševljen kraj cvijeta hibiskusa
 
ps. slavonko nemoj da dugo čekamo i da nas držiš dugo u iščekivanju
Na vrh
Slavonka1 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Slavonka1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 23:53
Imam ja 5-6 različitih hibiskusa,ja ih obožavam.Postavit ču slike koje su cvale do sada.
Rajna
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2012 u 15:53
Eto,rješen misteriLOL.Mogla bi se ova tema spojiti sa već postojećom o  hibiskusima r. sinesis..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2012 u 12:40
Nema na čemu. Ja ne znam, ali mister Gugl zna sve! LOL
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2012 u 00:53
@Andina, sad je sve jasnijesmile78hvala
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 23:35
Pogledajte ovdje:
http://davesgarden.com/guides/pf/go/134229/

Dakle:

Porodica: Malvaceae
Rod: Hibiskus
Vrsta: rosa-sinensis
Kultivar: Celia, Double Red


“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 12:26
Lavandablue,ovaj tvoj dupli  hibi imam i ja.Nisam neki stručnjak, ali sam sigurna da je to  hibiskus rosa sinesis..Ja imam par tropski i par ovih "običnih"..Guglala sam malo po  netu ovaj tvoj naziv celia,i opet dobijem podatke da je to r.sinesis...Vjerovatno celia je ime tog duplog hibija..
Nadam se da će se javiti neko stručniji sa hibijima da razrješi ovu dilemu :)
Evo i mog..

Evo malo i sa vikipedije..http://en.wikipedia.org/wiki/Hibiscus_rosa-sinensis
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 22:15
Originalno poslano od člana Lavandablue Lavandablue napisao:



I sad baš gledam temu o tom najčešćem Hibiscusu rosa sinensis, ali jos ne nalazim ovaj kao sa moje teme - duplih cvetova... Trebace mi vremena da pregledam slike tamo.


Kreni od posljednje stranice, lakše ćeš naći ono što tražiš
Pozdravsmile113
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 21:58
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

U pravu si, ali samo sam ti htjela ukazati gdje tog ljepotana možeš naći na ovom forumu.

Mea culpaEmbarrassed sorry


Ma ne znam ni ja najbolje, ne trebaš se izvinjavati jer svaka pomoć je dobrodošla, ali za ovaj znam koja je tačno vrsta (na latinskom jeziku).

Hibiskus svakako jeste, pa sam ga verovatno trebala onda kod tih tropskih biljaka staviti, nisam se setila.
Zamolicu zato moderatora da mi prebaci temu tamo.


I sad baš gledam temu o tom najčešćem Hibiscusu rosa sinensis, ali jos ne nalazim ovaj kao sa moje teme - duplih cvetova... Trebace mi vremena da pregledam slike tamo.

A i mislim da treba da postoji jedna odvojena tema o identifikaciji raznih hibija, jer nemaju svi isti latinski naziv, pa se prema tome i razlikuju...
Primećujem da zato tamo skoro svi postavljaju razne vrste Hibija sa slikama, iako nisu svi H. rosa sinensis.
Videcemo.


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 21:43

U pravu si, ali samo sam ti htjela ukazati gdje tog ljepotana možeš naći na ovom forumu.

Mea culpaEmbarrassed sorry
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 21:35
Originalno poslano od člana bebolina bebolina napisao:

Je, to je tropski hibiskusThumbs%20Up
Imamo temu o njemu na sljedećem linku.
 
To je toTongue


bebolina,
Ovaj poslednji cvet koji si postavila je isti kao ovi koje sam ja postavila, jer je dupli (to je i odlika ove vrste),
ali ovaj koji sam ja navela nije taj sa teme sa navedenog linka Klik na link jer je to vrsta Hibiskusa: Hibiscus rosa sinensis,
a ovaj koji sam ja navela je vrsta Hibiscus celia.

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 21:21
Je, to je tropski hibiskusThumbs%20Up
Imamo temu o njemu na sljedećem linku.
 
To je toTongue

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 21:15
Oprosti ak griješim,al kaj to nije tropski hibiskus?

Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 20:51
Samo da napomenem, sve prethodne slike i par narednih koje slede nisu moje, već su sa neta.

Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%28September%2017,%202005%29%20%20%20%20New%20growth%20after%20Hurricane%20Katrina. Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%20%28May%2013,%202005%29Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29>%20%20%28April%2013,%202008%29 Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%20%28May%2013,%202005%29 Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%20%28May%2013,%202005%29%20%20%20%20The%20beginnings%20.%20.%20. Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%20%28May%2013,%202005%29 Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%20%28February%2020,%202006%29 Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%20%28February%2020,%202006%29
Celia%20%28Double%20Red%29%20Hibiscus%20%28Hibiscus%20rosa-sinensis%29%20%20%28January%204,%202009%29
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 20:45
Naziva se još i: Kineski sljez ili Tropski sljez, ili Japanska ruža.
Latinski naziv: Hibiscus celia.

Izuzetno lepa i cvetna vrsta koja može da se gaji kao saksijska, ali i kao vrtna biljka u toplijim predelima. 

Potiče sa Dalekog istoka i u prirodi raste u tropskim i suptropskim šumama, gde su temperature i vlažnost vazduha znatno viši nego na našem kontinentalnom podneblju.

Najbolje ju je gajiti u saksiji jer ne podnosi hladnoću i mora da zimuje u zatvorenom prostoru.

Prilično je osetljiva na promene temperature, a dugi period mirovanja ponekad je dovede na samu ivicu opstanka.
U kasnu jesen, neposredno pre nego joj opadne ili kada joj opadne lišće, treba je premestiti na toplo, suvo i osunčano mesto da prezimi. Zastakljena terasa, hodnik ili soba bez direktnih izvora toplote (radijator, TA peć) biće idealni za njeno zimovanje. Nakon duge i oštre zime, biljka može izgledati ogoljeno i jadno, ali u proleće nakon kraćeg perioda prilagođavanja, treba je izneti na balkon.

Pre nego što olista, japansku ružu bi trebalo obnoviti i obogatiti supstratom. Treba prekopati zemlju oko biljke pazeći da se ne povrede korenčići, i zameniti gornji sloj, a po potrebi dodati i mineralno đubrivo i hranljive organske materije.
Ukoliko je potrebno pravi je trenutak i da se presadi u malo veću saksiju, a potom je ostaviti na svetlom mestu koje je zaštićeno od direktnog i jakog sunca, jer biljka ima tanke listove koji doslovce pregorevaju.

Zahteva redovno zalivanje, otprilike na 3-4 dana, da bi supstrat bio vlažan, ali ne i mokar, jer ova ruža ne podnosi previše vode oko korena.

Takođe ne treba je prskati vodom što se posebno odnosi na mlade biljke i one u cvatu, pošto su pupoljci osetljivi na tvrdu vodu i počeće da venu i otpadaju.

Ubrzo će biljka bujno olistati, a nedugo zatim pojavljuju se i prvi pupoljci.
Leto je njeno vreme, kada je u punom cvatu.

Na svakom mestu gde se na jesen oreže počeće da se šire nove grane koje će oformiti krošnju.

---------------------------------------------------------------------------------------------
Ne znam da li sam ovu temu svrstala na pravi podforum, ali kako ovo nije vrtna biljka jer ju je najbolje gajiti u saksiji, i jer ne podnosi hladnoću (mora da zimuje u zatvorenom prostoru), a nije ni striktno sobna biljka jer može leti rasti na balkonu u saksiji (čak je poželjno tada izneti je van), nadam se da sam je svrstala gde treba.

Ima li neko ovu lepu biljku?



Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.