Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zlatnik - Asteriscus maritimus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zlatnik - Asteriscus maritimus

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zlatnik - Asteriscus maritimus
    Objavljeno: 10 Kolovoz 2012 u 19:30
Cvijet zlatnik je jednogodišnja vrtna biljka koja naraste maksimalno 30 cm u visinu i 30-tak cm u širinu. Porodica zlatnika je Asteraceae i dolazi sa sredozemlja i Kanarskih otoka.

zlatnik1.jpg

Cvijeta od kraja travnja pa sve do listopada i dolaskom hladnoća. Cvijet  biljke zlatnik je zlatno žute boje, asocira na sanvitaliju ( sanvitalia procumbens), bidens (bidens ferulifolia) ili malene suncokrete. A da bi se osigurala redovita i mnogobrojna cvatnja treba redovito biljku prihranjivati gnojivom za cvijeće, otprilike jednom tjedno bi bilo dovoljno. I naravno ukoliko imate vremena uklanjajte ocvale cvjetove kako bi biljka imala što više energije za stvaranje novih pupoljaka i novih cvjetova.

zlatnik12.jpg

Ukoliko želite razmnožiti ovu biljku to je jedino moguće putem reznica. Jer sjeme je nemoguće nabaviti a iako uspijete nabaviti sjeme jako teško i loše niče. Na svu sreće vrlo je lako napraviti nove sadnice putem reznica i to na sljedeće način: odrežite vršne reznice, bez cvjetova i stavite ih u vodu ili umočite u hormon za zakorjenjivanje i stavite u vlažnu zemlju za cvijeće. Ovo možete raditi cijelu jesen ili pred kraj ljeta kada budu niže temperature.

zlatnik123.jpg

A ukoliko želite sačuvati svoju sadašnju biljku spremite je na svijetlo mjesto (podrum ili garažu) gdje temperatura neće padati ispod 10 *C.

http://www.cvijet.info/ljetnice/cvijet_zlatnik___asteriscus_maritimus/48574.aspx



zlatnik1234.jpg
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 21:26
Latinski sinonim: Odontospermum maritimum.

Drugi trivijalni naziv za ovaj cvet je: Zlatni dolar.
Engl.: Golden dollar, Gold Coin, Sea aster, Sea daisy.

O biljci sa Wikipedia-e: http://en.wikipedia.org/wiki/Asteriscus_maritimus  i na nemackom sajtu ima vise: http://de.wikipedia.org/wiki/Asteriscus_maritimus
---------------------------------------------------

Odlicna je za kamenjare, ali moze rasti i u zardinjerama, ili visecim korpama (na balkonima)...
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 23:17
Kod mene nije jednogodišnja biljka, evo ga u vrtu već treću godinuu.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 06:50
konitinent i more .... koja prednost.
 
moguće je da preživi jer može podnjeti hladnije temperature ali ne ispod minus. na lošinju su ipak tople zime, još ako je negdje malo zaštičeno mora preživjeti...
 
sve u svemu svaka čast. daj nam postavi sliku toga starca da mu se divimo :o))
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 07:33

Moja raste u žardinjeri,svake godine kupim novu,nisu skupe,a cvatu cijelo ljeto

 
 
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 08:41
prekrasna ti je, ja kupila proljetos ali nije mi baš uspjela
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 09:03
kako se krecu cijene ??
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 11:10
Mislim da sam platila 5 kuna u Ludbregu na sajmu.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2012 u 23:54
Preslatka je!
Rijeka

Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2012 u 18:15
Ja cu je u pocetkom sledece godine pokusati sejati, jer su kod nas bile cene preko 1 evro za 1 sadnicu.
Ako ne nikne onda cu je kupovati, a i ostavicu ovu jednu koju imam da prezimi negde na svetlom i ne hladnom mestu, radi probe.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2012 u 14:12
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

konitinent i more .... koja prednost.
 
moguće je da preživi jer može podnjeti hladnije temperature ali ne ispod minus. na lošinju su ipak tople zime, još ako je negdje malo zaštičeno mora preživjeti...
 
sve u svemu svaka čast. daj nam postavi sliku toga starca da mu se divimo :o))


Evo slike, nije baš friška, to je bilo početkom ljeta, ali sada se ponovno otvaraju novi cvjetovi.


Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2012 u 15:23
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Moja raste u žardinjeri,svake godine kupim novu,nisu skupe,a cvatu cijelo ljeto

 
 


Bem ti miša, i senilnost, asterikus, nije mi moglo preči prek jezika, a znala sam da ima još neki naziv i ima veze s zlatnikom il dukatom !!!  MM, par vršnih grančica, bez cvijetan  da ukrasiš onu današnju kutiju !!Wink
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2012 u 02:02
Sada je vrijeme razmnožavanja, vi koji ga imate...
Rijeka

Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2014 u 23:11
Sta bi od razmnozavanja?

Da li je nekom uspelo? Iz reznica ili semena?

Moja je uginula, a vec naredne godine je nisam nasla na pijaci. Ni sledece...
Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2014 u 00:57
Divan cvijet, volim one koji imaju dugu cvatnju. Morat ću ju potražiti.
Sutra je novi dan.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2014 u 01:07
I ja cu to uciniti ! I meni se svidja !
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2014 u 10:38
...mislim da ga vrtlarija Šnajder ima  u ponudiSmile, 10 kn...
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
miska View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Travanj 2013
Lokacija: Kvarner
Status: Offline
Bodovi: 8574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2014 u 19:27
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Moja raste u žardinjeri,svake godine kupim novu,nisu skupe,a cvatu cijelo ljeto

 Prekrasna biljčica!I ja ću ju kupit ako ju nađemBig smile
 
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 09:39
I meni se sviđa jer dugo cvate. Moram reći da ga nisam vidjela na placu u ponudi.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2014 u 15:19
Ljudi moji, pa sta je ovo, misle li ti prodavci cveca na nas ljubitelje, ili prodaju samo sto se njima prohte i "isplati"?

Ne mogu verovati da nisu u stanju da uzgoje ili nabave sadnice ove prelepe biljke.

Setva je zaista pipava to svi ovde vec znamo, ali se moze razmnoziti na druge nacine.

Ja je ni ove godine nisam nasla na pijaci, a bas mi mi trebala za terasu na jugozapadu na kojoj sunce bas jako przi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,238 sekundi.