Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Potunia - petunia spp
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Potunia - petunia spp

 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Potunia - petunia spp
    Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 21:38
Potunia je nova vrsta vrtnog cvijeća koja će zasigurno naći mjesto u  vašem vrtu. Potunija je jedna posebna vrsta petunije, čak bi se usudili reći poboljšana verzija petunije a isto tako i surfinije.

Potunija je biljka koja voli svjetlo, sunčano ili pak polusjenovito mjesto. Voli redovito zalijevanje i vrlo rado voli dobiti i gnojivo za cvijeće i to čak i dva puta tjedno.


potunia1.jpg


Habitus ili oblik biljke potunie je grmolik i okrugao, te pravi savršenu rascvjetanu kuglu sa bezbroj cvijetova. Cvjetovi od potunije su skoro isti kao i kod petunije, trubastog oblika. Cvate od travnja pa sve do mrazova i hladnoća, kada i sama biljka umire.

Ukoliko želite uzgojiti biljku iz sjemena to je gotovo nemoguće jer je jako teško doći do sjemena. Zato se potunije uzgajaju iz reznica. Ukorjenjuju se tijekom ožujka, kako bi sredinom i krajem travnja mogle ići na svoje mjesto u vrtu.


potunia1234.jpg


Iako ih često ljudi zamjenjuju za petuniju, potunija se ne mora uzgajati kao vrtna biljka i saditi samo u vrt. Potunija odlično izgleda i kao balkonsko cvijeće u visećim cvjetnjacima i košaricama. Ukoliko ju sadimo na takav način stvoriti će prekrasnu cvjetnu kuglu ali za razliku od surfinije koja joj je isto tako rođak, neće biti tako dugačka jer se grane neće objesiti tako dugo ali neće ni ostaviti prazninu iznad cvjetnjaka kakvu surfinije znaju napraviti.


potunia123.jpg


I još jedna prednost potunije u odnos na petuniju i surfiniu je ta da iako se malo zanemari, neće vam biti zlopamtilo i još dugo vas opominjati na to. Kod potunije listovi lakše ostaju zeleni i lakše je biljku održati lijepom tijekom ljetnih vrućina i u maloj posudi.

Još jednom napominjemo: da treba biljku redovito zalijevajte i davati joj puno hranjiva, a ona će vam uvelike vratiti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 21:47
evo, ovo moje je onda to!?
Lijepa bogata cvijetovima i  buci-buci...mislim...grmolika!




Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 21:55
Sad se kajem što je proljetos nisam kupila... Hoću-neću i na kraju odustanem, koja šteta..
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2012 u 21:59
Admine,ima nešto jako slično za kupiti na Ebay-u,mislim prodaje se sjeme,zar to onda ne bi bilo to?
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 06:48
Dadinica ne treba vam bitižao, pa ima još godina u kojoj ćete uređivati vrt i balkon, tako da će biti prilike i za kupovinu potunija.
 
Monstera stvarno neznam na koju biljku mislite na ebayu jer je tamo izbor zbilja velik, pošaljite nam link pa da možemo provjeriti ili stavite samo sliku.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 07:30
prekrasna je, stvarno izgleda i zvuči ko da je pobrala samo najbolje od obe vrste
ako dogodine naiđem na nju, sigurno je uzimam, baš da vidim kako će se snaći kod mene
sa surfinijom nemam puno uspjeha, a petunije nisam ni pokušala sijati u vrt
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 09:06
ja sam bio isto dosta skeptičan na početku i nismo ih odmah uzgajali kada se pojavila na tržištu ali onda nakon dvije godine gledajući rezultate kod ljudi ukazala se kao jako dobra.
 
konkurenska firma je napravila songunu (po mom mišljenju konkurenciju za potunije) ali se nije pokazala kao dobra biljka.
 
ali potunije su odlične... tako da nagodinu definitivno povečavam raznovrsnost ove biljke
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 10:09
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Dadinica ne treba vam bitižao, pa ima još godina u jojoj će te uteđivati vrt i balkon. tako da će biti prilike i za kupovinu potunija.
 

Monstera stvarno neznam na koju biljku mislite na ebayu jer je tamo izbor zbilja velik. pošaljitenamlink pada možemo provjeriti ili stavite samo sliku.


Stavim sliku ili link samo dok ih nađem. Ne znam na kojoj su stranici,ali potrudit ću se naći ih i staviti ovdje,gotovo sam sigurna da se radi o toj biljci iako oni pišu petunia.

http://www.ebay.com/itm/Pack-of-50-Purple-Petunia-Seeds-NICE-/251123954557?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7827737d#ht_500wt_949
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 10:14
Moje iskustvo s potunijama je jako dobro čak i bolje od surfinija. Prije dvije godine tražila sam surfinije crvene (iako sam sumljala da ih ima)pa mi je prodavačica na tržnici prodala potunije (crvene i blago žute) pod surfinije. Cvijetale su cijelo ljeto obilno stvarajući kuglu. Grane nisu bile toliko dugačke ali zato nije nikad ogolila što se dešava sa sufrinijom.Ove godine ih nemam ali dogodine definitivno ih kupujem ako ih nađem.
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 10:22
Evo,ispričavam se ako sam malo pretjerala s linkovima,ali htjela sam samo da vidite,jer mislim da bi ove sve biljke mogle biti potunie,a ne petunije ili surfinije,meni izgledaju totalno drukčije,više su kao grmolike baš kako su opisane potunie...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 10:24
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 11:35

nisu to potunije. slično je ali nije potunija.

Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 11:40

Orginalne i kvalitetna sadnice prodaje vrtko doo.

Vrtko.hr
01 331 5513
ako stupate u kontakt obavezno im naglasite da ste dobili preporuku sa cvijet.info portala :o))
 
 jako su ljubazni i profesionalni jedni nisma siguran da li mogli naručiti manje količine sadnica.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 12:27
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

nisu to potunije. slično je ali nije potunija.



Šteta, ja sam baš mislila da je to ta biljka... No dobro,nema veze i tako će ih sigurno biti negdje po placevima na proljeće.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 12:29
Znate li onda možda Admine što su te biljke,ako nisu potunie,petunije,surfinije? Zanima me jer si neke od tih mislim posijati na proljeće....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 14:00
to su bile petunije.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 14:05
Ok,puno Hvala!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 20:25
Kad mi je prodavač ove godine na osječkoj tržnici umjesto surfinija peporučio narandžaste POTUNIE, bila sam vrlo skeptična, ali kako me boja očarala, odlučila sam se i kupila. Naše cure s foruma potvrdile su mi da nisam prevarena, nego da je to nova vrsta petunije. Bilo kako bilo ja kupila i prezadovoljna sam. A kako ne bih bila, pogledajte:




Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 21:04
Divne,za izlozbu su....Clap
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 22:11
nisu tako dugačke kao surfinije ali zato naprave masu iznad cvjetnjaka i stvore predivnu cvjetnu kuglu
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.