Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Aucuba
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Aucuba

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Aucuba
    Objavljeno: 09 Prosinac 2007 u 19:41


Nisam primijetila da ste pisali o aukubi, a jako je zastupljena pri uređenju javnih površina, dvorišta...
Vrlo je zahvalan grm za sjenovita mjesta.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2007 u 19:44
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2007 u 19:45
kod mene uglavnom sve u suncu pa se nikada ne bih nekih biljaka (kao što je ova) sjetila Embarrassed
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2008 u 16:11
 Zimzelena (dvodomna) biljka koja dostize visinu i do 3m,sa sjajnim,kozastim listovima,pogodna za polusenovita mesta u vrtu (na jakom suncu "pregore" listovi),voli redovno zalivanje,razmnozava se iz reznica,dobro podnosi zagadjen vazduh,pogodna i za gajenje u saksiji.
 Evo je u decembru na temperaturi ispod nule,sveza i zelena kao usred leta
 
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 19:47

Dobar dan i vama ovdje. Eto ja nova i odmah upadam posvud s pitanjima.

Imam 4 grma aucube, veliki, lijepi. Tri su izložena suncu (Rijeka), i svakog ljeta počinje lišće smeđiti, crniti. Pitali smo "vrtlare",pa smo dobivali savjete za špricanje (ne pitajte s čim...)i ništa. Kako je četvrti grm u polusjeni, odnosno nije izložen suncu baš cijeli dan i nema toga, zaključili smo da im smeta jako sunce. Napominjem da su na istom mjestu  naizmjence grmovi hortenzija, koji uz dobro zalijevanje sasvim lijepo preživljavaju.

Dakle, zna li netko je l' kriv
 položaj - previše sunca (znači iskopati, presaditi) ili je to neko oboljenje koje se ponavlja.
I kako s orezivanjem. Kako imam popriličan vrt to svako prvo proljetno uređenje, orezivanje učine stručni vrtlari (recimo, stručni!). Jedni kažu prorijediti granje, drugi kažu obrezati samo izvana...
Molim vaša iskustva, kako bi se spremili za slijedeću sezonu. Hvala!Smile
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 20:14
Pozdrav baka, vidim da si nova i iz Rijeke, pa te pozdravljam sa dobrodošla susjeda - ja sam na Kozali, nažalost o aucubi nemam pojma.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 23:56
.....moja isto zna zacrniti, a raste u sjeni.....sunce sigurno smeta, a ovo crnjenje mislim da je ipak bolest....
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 07:43

Hvala cure ... bit ce ipak bolest ,ali koja hvata ljeti. Jer i na ovoj gore na prvoj slici vidim na nekim listovima pocetak.

Inace Kozalčanko ja sam sa suprotnog brijega - Sušak!Smile

Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 08:13
Ne mora znaciti da je bolest.Moja se nalazi u blizini hortenzije pa kako hortenziju cesto zalivam pa prsne voda i na aucubu i kada sunce usija listovi ostanu kao sprzeni, smedji.Ima sunca jutarnje.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 07:46
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Ne mora znaciti da je bolest.Moja se nalazi u blizini hortenzije pa kako hortenziju cesto zalivam pa prsne voda i na aucubu i kada sunce usija listovi ostanu kao sprzeni, smedji.Ima sunca jutarnje.
  Vau! Da li to znači da aucube treba manje zalijevati? Jer kod mene idu redom hortenzija - aucuba i tako dalje?
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 08:32
Ne mora se manje, ali je problem sto kada zaljevamo uzmeno kabal sa vodom pa raspali, i po listovima.kada sunce usija onda listove spali. E tako je kod mene.Naravnoo ne treba zemlja da bude suhaa ali njoj manje treba vode nego hortenziji.
Na vrh
Albicia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Albicia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 14:59
Što se aucube tiče listovi crne zbog i isključivo od prejakog sunca. Imamo ih preko 20 godina i listovi nam ljeti crne samo onima na suncu i to listovi najizloženiji suncu, a što se zalijevanja tiče uopće ih ne zalijevamo (visoka zona -nestašica vode i dr. općina Opatija bajna). Veliku aukubu prorjeđujemo po vlastitom nahođenju, male to su one na suncu ne diramo, a spaljeno im lišće uredno svako ljeto odstranimo jer ostala tri godišnja doba su ok, lijepe i dekorativne. Maćehinski odnos je zato što se lako zakorjenjuju u vodi, u zemlji ali uopće ne vole sunce.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 15:11
....ali moja nije na suncu, ispod zida i ispod limuna, na nju ne dođe sunce, a bome ni voda jer se ne brinem previše o njoj.... a uvijek ima crnih listova!
Na vrh
Albicia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Albicia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 15:44
Ja sam primjetila da na mojima koje jesu u polusjeni neki listovi svejedno budu bar dva tri sata na suncu i oni su crni , odnosno ti grmovi su mi uvijek na vrhu crni samo s lijeve strane na kojoj ih kači direktno sunce ni dva sata i zato ja optužujem sunce. I još nešto ova moja na suncu je ispod trešnji i ispod zida ali zakači ju sunce dok grm koji je visok oko dva metra i jako širok je u totalnom hladu sa svih strana i on je bez crnog lišća i raste u tlu koje je zbog hlada jako vlažno. Aukube na suncu i polusjeni rastu mi puno sporije nego ona u hladu. Nisam stručnjak nije ni moja svekrva koja mi je zbog bolesti dodijelila ogroman vrt sa gomilom vrsta s kojima se već tri godine natežem ali još nisam ništa ubila jednostavno preselim, a što se aukube tiče njih puštam tamo di jesu i eventualno ih razmnožim za negdje drugdje.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2011 u 12:00
moja se dobro drži
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 23:48
Mojoj sunce uvijek sprži listove, zimi je lijepa, ali stalno je nešto jede, mislim da su to skakavci, jer zimi nema ni puževa ni gusjenica.
život je more
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2012 u 07:14
Ove zime,pocrnjeli listovi aucube,
sve porezala,a sada ima mlado lišče.
EB,tvoja je lijepa i zdravaClap,
Što će biti ovo ljeto,draga Lantana,ako ne bude iole malo kiše?kukci će nam sve pojesti!?
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2012 u 11:38
Originalno poslano od člana Lantana Lantana napisao:

Mojoj sunce uvijek sprži listove, zimi je lijepa, ali stalno je nešto jede, mislim da su to skakavci, jer zimi nema ni puževa ni gusjenica.


Aukuba je biljka za polusjenovite i sjenovite položaje koji su zaštićeni od hladnog vjetra. Dosta dobro podnosi jutarnje sunce, ali joj podnevno redovito sprži listove.

To su dvodomne biljke - ženska biljka ima neugledne sitne cvjetiće koji (ako ih oplodi partner muška biljka) stvaraju crvene bobice pa biljka kroz cijelu zimu vrlo dekorativno izgleda.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2012 u 12:13
ja sam moju sa prethodne slike posadila za zaštićeni položaj upravo zbog sunca lijepo mi je napredovala ali ova zima ju je dosta uništila, listovi pocrnili, orezala sam ju ali mislim da je ona preosjetljiva za moje podneblje što jedne godine potjera druge moram orezati i nikako na zelenu granu 
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2012 u 20:57

Pronađi joj zaštićen položaj. Ona minuse dosta dobro podnosi, ali ju hladni zimski vjetar  "sredi".
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.