Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Medunika i suručica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Medunika i suručica

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Medunika i suručica
    Objavljeno: 16 Rujan 2012 u 12:33
Medunika (Filipendula ulmaria) i suručica (Filipendula hexapetala) su srodne biljke iz familije Ruža. Višegodišnje su, zeljaste, imaju perasto deljene listove za koje je karakteristično da se između većih listića nalazi po jedan par manjih listića. Na vrhu, mnoštvo cvetova bele ili bledožute boje formira cvast koja podseća na oblak. Suručica je nešto niža biljka visine do nekih 80 cm, dok medunika može biti i 2 metra visoka. Prilično su rasprostranjene biljke. Suručica je još interesantna jer na korenu ima loptasta zadebljanja. Rastu na teritoriji Evrope i Azije. Medunika se često sreće pored potoka i na vlažnim livadama, dok je suručica stanovnik suvih livada. Suručica nekada može biti izuzetno brojna na lokacijama gde raste, pa čovek stekne utisak da puno malih oblaka lebdi tik iznad trave.

Od hemijskih sastojaka sadrže salicilate, flavonoide i tanine (od tanina najčešće potiče opor ukus nezrelog voća).

Postoje podaci da se medunika u terapiji koristi još od XVI veka. Ekstrakt medunike je u XVIII veku korišćen za dobijanje aspirina pa postoje mišljenja da je aspirin dobio ime upravo po ovoj biljci. Naime, medunika na latinskom osim naziva Filipendula ulmaria ima i naziv SPIRaea ulmaria. Aspirin je Acetilsalicilna kiselina. Pa kombinacijom A+SPIR+in=aspirin.

Medunika se koristi u terapiji reumatskih bolesti, giht-a i kod drugih zapaljenjskih bolesti što možda i ne čudi s obzirom na to da sadrži salicilate. Koristi se i za pospešivanje izmokravanja, za olakšavanje tegoba u prehladi (jer deluje kao dijaforetik tj. podstiče znojenje). Tradicionalno se koristi i kod problema kao što su čir na želucu i kod tegoba koja potiču od lošeg rada creva (u smislu usporenog rada).
Mnoge ugledne institucije prepoznaju meduniku kao lekovitu biljku.

Umalo da zaboravim , u terapiji se uglavnom koristi cvast, ili vrh u cvetu i to u obliku čaja, tableta ili tinkture. Za pripremu ovih oblika se dnevno koristi do 6 g cvasti, odnosno do 18 g vrhova u cvetu.

Ukoliko je osoba alergična na salicilate (npr. aspirin, diklofen, ibuprofen) ne treba da koristi meduniku. Neželjeni efekti nisu poznati.

Suručica se koristi slično kao medunika, ali o njoj ima mnogo manje podataka.
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2012 u 16:46
Cenarius, malo sam sam zbunjena Embarrassed :ja pod suručicom poznajem samo ovu biljku Aruncus dioicus /šumska suručica...Možda nije mjesto ali ipak postavljam pitanje, suručica ima više vrsta ili je ova što sam ja napisala nešto sasvim drugo Embarrassed? Vidim da im je stanište sasvim drugačije pa se pitam da li je to jedina razlika između ove suručice koju si ti naveo i ove "moje"  šumske
suručice ? 
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2012 u 22:34
To su dve različite vrste! Narodni nazivi mogu samo da zbune, tako da je najbolje ukoliko se obrati pažnja na latinske nazive. Nekada i prvu biljku (Filipendula ulmaria) u narodu nazivaju suručica Big%20smile...
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2012 u 23:00
Hvala na objašnjenju cenarius. Obje biljke koje si naveo su mi predivne i potrudit ću se i pronaći ih u prirodi, mada moram priznati da ih nisam primijetila u svojoj okolici pa ih i pokušati preseliti u svoj vrt...
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2012 u 23:28
Drago mi je da ti se sviđaju... Kasnije ću staviti i neke slike. Inače suručica (F. hexapetala) cveta 5. i 6. meseca. Medunika (F. ulmaria) od 6. do 8., mada se možda negde još uvek može naću u cvetu...
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2012 u 00:00
Bilo bi lijepo da staviš slike obadviju biljaka da i drugi znaju ili prepoznaju o čemu pišeš.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2012 u 01:01
Slike nisu moje.

Filipendula hexapetala:





Filipendula ulmaria:

Filipendula ulmaria i Digitalis purpurea




Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2012 u 01:10
I još dve lepe slike Smile






Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2013 u 17:49
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
mirnikolic View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Travanj 2014
Lokacija: loznica
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirnikolic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2014 u 18:19
Vec odavno tragam za lekovitom biljkom Medunika (Filipendula ulmaria), pogledah nekoliko fotografija ove biljke na nekim sajtovima i pomislih da znam koja je to biljka i odoh danas da je uberem na jednoj suvoj kamenitoj livadi. Ubrah jednu rukovet biljke odsecajuci celu biljku makazama do zemlje, a potom sakom zahvatajuci samo cvetove (svlacenjem sakom sa vrha stabljike) nabrah punu kesu cvetova, stavih u gajbe da ih osusim u hladovini, ali me zbunio izgled lista ove ubrane biljke, ciji su listovi visestruko perasto razdeljeni, slicni listovima hajducke trave, pa kada sam dosao kuci jos jednom na sajtovima pretrazih meduniku i vidim da su cvetovi medunike na fotografiji i ove ubrane biljke dosta slicni, a listovi se veoma razlikuju, pa plaseci se da nisam ubrao kakvu otrovnu biljku, bacih sve sto sam ubrao i stadoh da pretrazujem da bih video kakvu sam to biljku nasao i zahvaljujuci jednom sajtu nadjoh da bi ova moja biljka bila surucica (Filipendula hexapetala), a onda naidjoh na ovaj deo vaseg sajta i nadjoh pravi odgovor i objasnjenje. Moram da vas posebno pohvalim sto tako odgovorno pisete o biljkama, jer vi ne kazete kao na drugim sajtovima da su medunika, surucica, koncara razliciti nazivi jedne te iste biljke, vec lepo kazete da su medunika i surucica srodne biljke..., dajete veoma ozbiljna i odgovorna objasnjenja u vezi ove dve razlicite biljke i jako verne fotografije, sto je za svaku pohvalu i tako se upravo daje opis biljke bilo da je ona lekovita ili otrovna. Sada, kada znam sta je medunika, a sta surucica i kada znam njihove latinske nazive, ja mogu odmah sutra da odem na istu livadu da naberem dosta cveta surucice, jer je preplavila prirodnu livadu i kao sto kazete njihovi gusti i kitnjasti beli cvetovi su se izdigli na svojim tankim stabljikama visine do 80 santimetara i izdizu se iznad ostalih trava po livadi kao mali oblacici, ali opet kazem da najverovatnije necu otici da je uberem, jer nesto nisam siguran u njenu lekovitost, pa cu u junu potraziti po potocima i vlaznim livadama meduniku nadajuci se da ona raste u mom kraju, jer sada znam sta je medunika (Filipendula ulmaria). Bilo bi mi drago da ako neko zna da napise malo opsirnije o lekovitosti surucice, ukoliko i njeni cvetovi imaju kakvo lekovito dejstvo, jer upravo sada je u najvecem jeku cvetanja.
S duznim postovanjem,

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.