Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vermikulit - korištenje pri uzgoju biljaka
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vermikulit - korištenje pri uzgoju biljaka

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Dalmatinka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmatinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vermikulit - korištenje pri uzgoju biljaka
    Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 08:44

Citajuci jucerasnju problematiku ,odlucila sam se za otvoriti novu posebnu temu da se jasno može saznati ca jeVermikulit  i kako ga koristiti.

a o perlitu već postoji tako da ne trebanova tema: klikni ovdje za perlit 
 
 
 
 
Što je to Vermikulit?


Vermikulit je gološko ime dano za skupinu minerala. Kod naglog zagrijavanja na visokoj temperaturi se voda pretvara u paru koja razbije ljuskaste kristale u oblik pahulje, što se više ne mogu stisnuti.
Tako dobijemo ekspandirani vermikulit koji sadrži bezbrojno malih slojeva zraka.
Upravo ti zračni slojevi daju vermikulitu dobre izolacijske sposobnosti i malu specifičnu težinu.
Nalazišta vermikulitne rude su u Sjevernoj i Južnoj Americi, Rusiji, Južnoj Africi, Keniji, Zimbabveju. Egiptu, Indiji i Kini.
Glede mineralnih supstanci je vermikulit Mg Fe Al silikat sa zeolitskom vodom koja je zatvorena između posamičnih ljuskastih kristala.

OPČE ZNAČAJKE
ne stari
ne trune
100 % negoriv (otporan na vatru)
zdravstveno i ekološki besprijekoran
bez mirisa, ne nadražuje osjetila
ne sadrži azbest
otporan na kiseline i lužine
netopljiv u vodi
bez praha, steriliziran neposredno poslije ekspandiranja
dobar apsorbent tekučina
može zadržati i otopljene materijale, primjerice, vosak, asfalt, sitni prah...

KEMIJSKA ANALIZA
SiO2 34-46%
MgO 16-35%
Al2O3 10-16%
TiO2 1-3%
Fe2O3 6-13%
K2O 1- 6%
CaO 1- 5%
Drugo 0,2-1,2%

TEHNIČKI PODACI
temperatura tališta ; 1315°C
temperatura sinterovanja 1260°C
specifična težina 70 - 130 kg/m3 (ovisno od frakcije)
pH neutralan
toplinska vodlijivost 0,049 do 0,072 W/mK
specifična toplina ; ; 0,8 do 1,1kJ/KgK (0,2-0,26 kcal/kg/K)
mijenjanje kationa ; ; 50 do 150 me/100g
sposobnost primanja vode 220%-235% glede težine
glede zapremine od&nbs p; 60 do 90%

SVESTRANA PRIMJENA:

Primjena vermikulita i proizvoda od vermikulitnih mješavina veoma je rasprostranjena.
Primjenjuju se svagdje gdje se poštiva tehnologija pogodna čovjekovu okolišu, a koja u prvom redu koristi prirodne materijale

HORTIKULTURA:
supstrat za sjetvu
supstrat za hidroponsko gajenje rastlinja
dodatak mješavinama za gajenje lončanica
za pokrivanje zemlje poslije sjetve u multipločama
za učvršćenje korjena rastlinja
za gojenje i razmnožavanje gomolja
za prijenos mikroorganizama
održava zemlju rahlom i prozraćnom
povećava kapacitet zraka i vode
zadržava zrak,hranjive tvari i vlagu, te ih ispušta kada biljka zatreba
sposoban je izmjenjivati katione pa samim tim omogućava biljkama lakši dostup do kalija,kalcija i magnezija
ne napadaju ga glodavci i insekti,ne pljesnjivi,ne ruzinavi,ne trune te je postojan i trajan
pogodan za sadnju vanjskog i unutarnjeg raslin
 
 
ekipa slobodno se pridružite i napišite svoja iskustva!!!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2012 u 19:11
@Dalmatinka, hvala za post.

U četiri godine koliko se bavim sukulenatima kao dio supstrata za sukulente upotrebljavao sam : tenisit (drobljenu ciglu), perlit, pomice i vermikulit.

Uzmimo za primjer adeniume. Za 50 % supstrata upotrebljavam uvijek stari odležani kompost a za drugu polovicu sam upotrebljavao gore navedene materijale. Same ili u kombinaciji. Nisam primijetio nikakvu razliku u izgledu , brzini rasta ili zdravlju svojih adeniuma. Po meni su to sve jednako vrijedni materijali . Ali svejedno sam s vremenom prvo izbacio tenisit. Razlog je previše praha. Skoro pola vreće je sam prah kojeg uvijek izbacim iz supstrata. To čišćenje praha uzima previše vremena.
Perlit ne volim jer kvari izgled supstrata. Želim imati i vizualno lijepe tegle.
Pomice i vermikulit su mi za sada idelna kombinacija. Fino, se daju izmiješati sa kompostom i daju jednu homogenu i na oko meni lijepu smjesu.
Bilo bi dobro da otvorimo diskusiju o tim materijalima i da me upozorite na greške u razmišljanju.
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2012 u 14:32

Gdje se u Hrvatskoj može kupiti vermikulit u maloprodaji?

Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
oseloth View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oseloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2012 u 22:46
Ja znam u osijeku firmu pseno.hr oko 200kn 100L
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2012 u 22:00
Euro-Brod doo, to je veleprodaja, ali se može kupiti i po jedna vreća, ja danas u Sl Brodu kupila vreću od 100 L. Inače je firma u ZG. 
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 02:55
Koliko je cijena u euro-brodu?
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 09:42
Vreća od 100 L košta 149 kn.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
oseloth View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oseloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 10:28
Gdje je točno Euro-brod koja je adresa? Ako je to negdje oko đure dobro opišite. To bi mi više odgovaralo jer su iz mog grada :)

I cijena je 50kn manja.

Hvala
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 11:19
Uđeš na glavni ulaz u "Đuru" i tamo se obrati zaštitaru na ulazu neka te uputi dalje. Ali oni to nemaju stalno na lageru nego prema dogovoru ti iz ZG dovezu.
035-452-581
7.30-15.30
nazovi i dogovori se.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
oseloth View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oseloth Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 12:05
hvala
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.