Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vodena palma - Cyperus alternifolius
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vodena palma - Cyperus alternifolius

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
Poruka
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 20:07
Njoj korijen mora biti mokar uvijek,inače listovi žute i propadaju.Ja sam svoju skoru ubila,time što sam joj uskračivala vodu.Onda sam počela prvo u tacnicu da joj sipam vodu,a sada kako je toplije sipam u tu ukrasnu keramičku saksiju,ali ne zalijevam je odzgo.Samo vodu sipam u duplu saksiju,d akorijen ima dovoljno vode.A zemlju skoro pa i ne zalijem sedmicama...Sutra slikam svoju pa da vidite.Tačno se vide listovi koji su bili požutili i novi koji rastu kao ludi..I sad kako ima više vode,ne lomi se,dok se ,prije čim malo naraste list slomi na pola...Sad nemam tih problema..
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tweety View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 529
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tweety Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2009 u 21:33
Evo i moje, slusam vase savjete, da nisam citala ovdje ne bi obracala paznju za vodu u pjatu.. Sad pazin:)

Na vrh
Tweety View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 529
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tweety Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2009 u 17:40
Evo mene opet, nesto me muci, pa da vidim moze li netko pomoc.. naime, ciperus mi se dobro razrastao, ali mu je korijenje izvirilo vani kroz rupice pitara...Ne znam sta da radin, smijem li ga presadit sad, malo mi je cudno da je toliko izaslo, jer nije mal pitar.. a mozda i je? Ako neko ima ideju, samo recite! Hvala unaprijed..
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 13:14
Evo vidim da ova tema "spava" već 2 godine, pa da je malo osvježimo. Mislim da vodena palma to zaslužuje.
Moj savjet je da biljka treba imati 3 važne stvari:
vode, vode i vode.
A onda izgleda ovako (zanemarite nered, slika je napravljena u jesen prilikom orezivanja i unošenja brugmansija):


Stolica je tu samo radi poređenja, da se može stvoriti prava slika o veličini biljke.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 21:14
Makk,može pitanje u vezi vodene palme? Imala sam jednu koju sam dobila kao već dosta veliku (staru), formiranu biljku.Narasla je skoro dva metra, bujala, pred kraj zime se znala malo istrošiti i onda bi se opet oporavila preko ljeta vani na balkonu.Bila je toliko bujna da sam ju jedva unosila u kuću...Ali onda mi je počela cvijetati (ja ne znam kako bih to drugačije nazvala) i iz listova bi joj rasli novi listovi...to se događalo izvjesno vrijeme a onda se počela sušiti dok nije na kraju sva otišla...E pa moje pitanje je da li ove palme imaju neki svoj životni vijek jer ja naglašavam da ne znam koliko je moja bila stara prije nego sam ju dobila. Nije mi jasno ni dan danas što joj se desilo jer sam slijedila osnovno pravila, znači voda, voda i samo voda a osim toga kod mene je rasala nekih 5 godina prije toga i ništa joj nije nedostajalo do tad...
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 21:43
ja imam tu palmu ako se tako zove al manjeg rasta... i znam da ju moja mama i ja već godinama imamo i uvijek se zimi recimo uništi i onda najednom počinje tjerati... voda joj sigurno ne smeta  a ako se pocne lagano susiti,postucaj ju i potjerat ce mlade...a zapelcaj od odrezanih granćica i evo nove biljkice...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 21:45
makk super izgleda ovako u kanti
mislim da sam čitala o tome na tvom blogu - stvarno idealno rješenje
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 22:04
ivna ne znam što joj bi
ali kod nas u dalmaciji ova biljka raste na otvorenom i ne unosi se
naravno zimi joj naštete bura i hladnoća pa izgleda neugledno
ali orezivanje rješi stvar i ona do ljeta opet pokaže svu svoju ljepotu

možda je i nju trebalo orezati da se obnovi ili joj je  falilo prostora - znam da se šire s vremenom
(ne znam kolika joj je bila posuda i da li se presađivala)




Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 22:24
Za ivnu
nije mi poznato da vodene palme imaju određeni životni vijek. Moja cvjeta svakog ljeta. Ponekad joj se počnu sušiti vrhovi listova (u nedostatku vode), ali ja to odrežem i ona raste dalje. Ćula sam od jedne drage forumašice da je njenu uništio crveni pauk. Ja nemam iskustva s tom štetočinom, pa o tome ne mogu ništa reći.
Ja sam mislila da je ova biljka neuništiva.

Hvala natalija, drago mi je da ti se sviđa.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2010 u 22:38
Očito da je kod mene i nemoguće :moguće! Ne znam što bih mogla reći, ova palma je bila moja maza, nikad nisam primjetila nikakve štetočine, ogromna tegla, ma sve je godinama funkcioniralo Confused.Sva sreća da sam toliko njenih pelcera podijelila da ću u proljeće moći žicati da mi je vrate...
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 08:00
a jel ima onda kadidata ko će mi udjelit list, pelcer, mladicu - bilo što samo da je imam  Ermm
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 10:08
Nato, strpi se još malo, ja ću probati iskamčiti višak pelcer pa ćeš ju i ti imati!
Mislit ću na tebe kad budem žicala palmicu koja je kćer moje bivše palme Wink
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2010 u 21:36
Moja je palma stara godinu dana ,držim je u hodniku
 
Ima dosta vode i svjetla ,nisam znala da je vi iznosite van.
 
I moja je počela propadati
 
Žute joj i venu listovi
 
Neznam što da radim da se oporavi ?
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 08:04
Originalno poslano od člana nata07 nata07 napisao:

a jel ima onda kadidata ko će mi udjelit list, pelcer, mladicu - bilo što samo da je imam  Ermm


nato imenjakinjo, ako je ne nabaviš prije - ja ću ti odrezati par glavica kad porastu
(a možda ih uspijem  iščupati s korijenjem, ali tek nakon što izađu iz zemlje)
kod mene ih ima, ali ih je uništila zima - naravno, samo nadzemni dio
pa mi se javi ako budeš trebala
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 08:09
Anči, meni je isto vodena palma propala nakon dugo godina iako ja nisam vidjela neki očiti razlog (moja kuknjava je na prednjim stranicama Wink), a da ti nju presadiš?! Pobrini se da u podlošku uvijek ali uvijek ima dosta vode i kad malo otopli stavi ju u van u sjenu i nadam se da će se oporaviti.Moja je dugo godina tako funkcionirala da je bila skoro do stropa, stavljala sam bambus i vezala ju da joj se krhke stapke ne bi slomile .
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 08:48
dobila sam od ivne par glavica i neki dan vidim da je potjerala samo jedna, a možda i druge još budu ....
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 20:52
ivna draga,pročitala sam tvoje prijašnje poruke u kojima piše da ti je vodena palma bila prekrasna i da je na žalost propala.
moja je u ukrasnoj tegli koja je do pola puna s vodom
zapatila sam si ja mladu vodenu palmu
ali mi je isti slučaj bio prije par godina pa sam se naljutilasmile203 i sve bacila
za to me i zanima u čemu griješimsmile42
samo ovaj put sam malo pametnija pa sam si zapatila novu palmicu da ne ostanem bez nje
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 07:40
E viš sad sam i ja pametnija, sad i ja opet imam "kćerkicu" od moje stare i nikad mi se neće dogoditi da nemam više rezervu Thumbs%20Up.Ne znam glupo je reći ali mojoj kao da je "prošao rok trajanja" LOL jer niti ja ne znam ni dalje u čemu sam pogriješila, jednostavno kao da se iscrpila, dugo je venula i što god sam pokušavala, nije joj bilo spasa Confused.
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 16:18
moram je kupiti druge mi nema baš baš mi se sviđa
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2011 u 22:24
Pozdrav svima.Vodene palme ili ciperus biljka koju obožavam moja je bila visoka oko dva metra dok je nije napala neka bolest,ali još je živa,ali dosta propala.Neznam,ali ja je neokrenem naopako kad je ožiljavam.Nisam čuo ni da propadne kad cvjeta bar kod mene nije,a sve u svemu jako je zahvalana i lako se održava bar kad joj dajete dosta vode.
Možda i ovaj mali savjet ja ih sadim kad budu dosta dugo u vodi i to dok nebudu već formirane male palmice.Nadam se da sam nekom sad pomoga
pri daljnjem uzgoju ove biljkice.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,257 sekundi.