Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sijamska ruža, (Etlingera corneri ) Siam
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zatvorena temaSijamska ruža, (Etlingera corneri ) Siam

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
SolarWindKiss View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 100
Direktni link do posta Tema: Sijamska ruža, (Etlingera corneri ) Siam
    Objavljeno: 25 Rujan 2012 u 21:31
Na internetu sam naisla na prodavnicu koja se bavi prodajom sjemena egzoticnog, cvijeca, grmlja i drveca i to ovdje u BiH, izmedju ostalog u ponudi imaju doticnu egzoticnu Sijamsku Ruzu.

Evo nekih osnovnih informacija: Sijamska ruza je vrlo rijetka i posebna biljka iz porodice Gingera. Dolazi iz Malazije i Tajlanda a njegova ljepota se ne može opisati riječima. Stabljika s listovima raste zasebno i može narasti do visine od 2-3m, a cvijet na svojoj stapci koja je bez listova i raste do visine od 1m . Daje jedinstveni crveni cvijet nalik ruži od voska, promjera 15-20 cm. Biljka izbacuje više cvijetnih stapki istovremeno i brzo se širi. Vrlo lagan za uzgajanje. U našim krajevima prezimljava unutra. Podnosi do - 2 C . Klimatska zona 9-11 . Ne podnosi jaku hladnoću ni mraz. Držati na polu sunčanom mjestu (jako sunce može spržiti listove), zahtijeva vlažno tlo (ne smije se osušiti između zaljevanja), voli bogatu i prousnu zemlju (Ph 6-6.5) te je treba gnojiti redovito.

Cvijet me naprosto ocarao svojom originalnoscu....zanima me da li je iko ikada vidio ovu biljku u zivo ili mozda bio te srece da dodje do sjemena i uzgoji je sam???







Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2012 u 13:48
Ima već tema o ovoje biljci negdje na forumu,pa potraži.Ja sam sijala prije par godina ali bez uspijeha.I gledala sam sjeme to koje prodaju u BiH,ali cjene su im papreno visoke.To sjeme možeš naći na e bayu puno jeftinije...Uglavnom,ono što ja znam o toj biljci(ono što sam pročitala i saznala),je to da je to jedna egzotična biljka koja traži egzotične uslove.Znači zahtjeva ono što joj ja sa svojom kontinetalnom klimom ne mogu dati,a vještačku nemam živaca praviti :D
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
SolarWindKiss View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 100
Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2012 u 20:05
Trazila sam na forumu ali ne nadjoh...imas li link? A mislim da bi kod mene u ovim vrucim predjelima extra uspjela...topline ima koliko joj drago a ja joj mogu dodati i vode koliko joj drago da bas dobije jedno tropsko okruzenje
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2012 u 08:23
pogledaj ovdje (klik)
 
 
ovu temu zaključavam, raspravu nastavljamo na već otvorenoj temi
 
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.