Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vlatkich - moje carstvo nepoznatih
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vlatkich - moje carstvo nepoznatih

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vlatkich - moje carstvo nepoznatih
    Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 12:51
Volim kupovati one male slatke grün mixeve,a i često zaboravim ime posijanog ili pak ime na tegli nije potpuno... A imam i par meni dragih komada koje je još davnih dana baka donijela iz šume.
Budući da su mi imena problem, plan mi je napraviti male oznakice kraj svake biljčice :)
 
Molim pomoć znalaca smile143
 
Pa krenimo redom:
 
 
1. maleni zeleni grmićak je kupljen krajem travnja/početkom svibnja na tržnici pod nazivom pliea, pilea, tako nešto kaj ne daje nikakve korisne rezultate na googlu. jedino sam zapamtila da neće preživjeti zimu vani, nije cvalo (ne znam niti dal je trebalo). grančice su vodenaste, pdsječaju na sukulete. ''Listići'' mali, sitni, ful nježni.
 
*** Pilea microphylla
 
 
2. isto maleni grmić, drvenasta stabljika, tamno roza sitni cvijetići, sitno tamno zeleno lišće
 
*** Cuphea hyssopifolia
 
 
3. ova stablašica djeluje da je srodnik hibiskusa. Naraste visoko drvo, moja procjena je 4-5 m Stern%20Smile, cvijetovi su bijeli, promjera 5-6 cm, sredina cvijeta je ljubičasta. Uz matičnu biljku, tjeraju mlade biljčice, pa je po tom pitanju dosta invazivna.
 
*** Hibiscus syriacus
 
 
4. starinski naziv moga kraja ''škarnicli''. Gomolj/lukovica prezimljava vani, bijeli cvat, jedan cvijet je duljine cca. 4-5 cm, pri dnu spojene latice, plod u obliku trokrake mahune sa sjemenom unutra
 
*** Hosta plantaginea
 
 
5. ljubičasti zvončići - prezimljavaju vani, ako imaju mjesta šire se
 
 
*** Campanula poscharskyana??? - sumnjam, ali nisam sigurna
 
 
 
6. na mjestu posijanih turskih kličića (dianthus barbatus) je izašlo ovo. naizmjence cvatu od srpnja još i sad... Jel ovo turski klinčić u prvoj godini?
 
 
7. malena lukovica prezimljava vani, više jarko narančasto/crvenih cvijetića na jednoj stapci, cvate cijelo ljeto. Lišće: tamno zeleno, usko, visine 30-tak cm.
 
*** Crocosmia
 
 
8. paprat donesena iz šume prije 30-tak godina
 
 
9. ovo datira otprilike iz istog vremena, a mislim i staništa. Bijele žilice na dlakavom tamno zelenom listu, postojii neki ''cvijet'' ali nisam zapamtila kak je izgledao. Na dugačkom ''biču'' potjera male listiće i ako nađe malo zemlje zakorijeni se. Pretpostavljam da se razmnožava i sjemenom, jer imam i male tek niknule listiće u pokrajnjim teglama...
 
*** Saxifraga stolonifera
 
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 13:20
Ovo po svoj prilici spada u kaktuse i sukulente, ali sad koji je točno u pitanju...
 
 
 
10. uspješno pelcano i sličnom društvu :)
 
cvate povećim crvenim cvjetovima, grane plosnate ili trokrake
 
*** Epiphyllum 
 
 
11. ovaj veliki primjerak sam kupila mami za dan žena otprilike 1990. malo je u međuvremenu narasel, ali još uvijek ne znam kaj sam kupila Smile . Beba je sretno pelcana ovo proljeće.
 
 
12. ''viseći'' kaktus nam radi društvo već godinama... Ponekad nas i razveseli tamno ružičastim cvjetovima, ali rijetko.
 
*** Aporocactus flagelliformis
 
 
13. ovaj mu pravi društvo na prozoru i isto je star....JAKO
 
 
14. iglice na sve strane na najmanji dodir
 
*** Opuntia micodasys
 
 
15. bebači su crveni, a kasnije pozelene...
 
*** gasteria
 
 
16. jučer kupljeni minić
 
 
17. također jučer kupljeni, skoro pa savršeno okrugli ''bradavičasti'' pikavac
 
*** Echinocactus grusonii
 
 
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 13:49
I još samo nekoliko sobnih nepoznanica za kraj smile130
 
 
18. da li su ovo 2 chlorophytuma? Djeluju mi poprilično različito. Ili je desno dracena fragans?
 
 
19. nepoznanica od jučer
 
 
20. još jedna jučerašnja
 
 
21. jel moguće da je ovo mala dracena tricolor?
 
*** Dracena marginata tricolor
 
''Znam da ništa ne znam.'' Samo mi ovo sad hoda po glavi.
 
I nisam definitivno bila svjesna da imamo doma toliko kaktusa i sukulenata  Embarrassed
 
Ako mi možete pomoći dešifrirati vrste, bit ću vam jako zahvalna. 
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 14:26
1. pilea microphylla ?
2. cuphea (japanska mirta)
4. hosta
7. crocosmia
15. gasteria
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 16:45
Hvala Otoče Wink (a mislila sam da je to jedan od vokativa koje neću nikada koristiti :) )
 
Pogledala sam malo kaj se krije pod nazivima koje si mi sugeriala/-o, i neke sam malo nadopunila, ali da, to je to :)
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 17:27
9. saxifraga stolonifera
10epiphyllum
12. aporokaktus- zmijski kaktus
14. opuntia
belica,zagreb
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 20:26
Belica, hvala!
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 20:36
17. Ehinocactus grusonii ili Puničin jastuk
20. Syngonium ..koji ne znam...
21. Dracena Tricolor
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 20:40
Thnx, Monstera! Baš gledam u knjizi tu puničinu stolicu
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 20:45
Nema na čemu draga...meni su ti grussonci baš zakon, no kad bih negdje još našla onog kratkoigličastog i da su te iglice žute....ti su mi prekrasni....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:08
20. dvoumim se između syngoniuma i nephytisa.
 
Moram točno proučiti razlike.
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:10
ja sam ti na ovog naletila slučajno...nisam ni planirala kupiti kakus, ali kad ih je bilo tak puuuuno i tak su majušni...nisam mogla stat
 
A ovo zadnje bi onda bila Dracena Marginata tricolor, kaj ne?
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:10
Da sad i ja vidim da su te biljke jako slične...Hm? sad sam totalno zbunjena,imam dvije teglice,istih ili sličnih biljki....sad više ne znam što su....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:14
 ja mislim da su vam to dva naziva za jednu biljku!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:22
pa i meni tak djeluju kad pročitam ovo o održavanju, porezivanju kad je previsok, puno svjetla, ali ne direktno...
 
bez veze, samo me motaju smile101
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:23
Još bolje Lovrek ako je tako!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:26
No super, imam i svekrvin jezik i svekrvinu stolicu, samo nemam ''svekrivu'' LOL
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:43
Vlatkich, nemam je ni ja....moja nije među živima... ...nikad je nisam upoznala...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 21:47
Žao mi je draga
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
Vlatkich View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2012
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 262
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vlatkich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2012 u 14:54
A da ja probam na ''pokušajmo ponovo'' ili je prerano? Ermm ima li možda koji admin u blizini da savjetuje?
Think green, dream in colours!





Varaždin
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,228 sekundi.