Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje gljive
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje gljive

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 17:27
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Možeš probati, pa javi rezultate. Ja s tim nisam eksperimentirao. Možda bi i moglo upaliti jer su pečurke saprofitske gljive (nisu strogo vezane uz domaćina, tj. neko stablo).


A iz kojeg razloga rastu uz određena stabla? Čak i nazive dobiju po stablima.Tongue
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 17:29
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...ok...onda ću ih probati vezati za sebe!! :O)))).... da iskopam micelij ili da i neku sakrivenu pustim ostariti zbog spora? šta bi bilo bolje? :o)


Zasadi malo stablo, možda i uspije.Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 17:53
 cordyceps, bila u berbi... vrlo uspješnoj :o))
stavim slike sutra... :o))
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 17:31
..no bile su to berbe u 2 dana ....ali evo malo više slika...puhare, pečurke, 1 mlada sunčanica i 1 kranj






Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 20:14
@griva1978
Odličan ulov! Ovo su trbušaste puhare (Calvatia utriformis) i poljske pečurke ili rudnjače (Agaricus campestris). Obje odlične jestive gljive. 
A što je to "kranj" to nemam pojma. Nikad čuo za taj naziv. Je li vidljiv na kojoj slici?
 
@smrcko
Neke gljive rastu uz određena stabla zbog obostrane koristi. Tj. kaže se za gljive stupaju sa drvećem u "mikorizu", tj. simbiozu gdje i gljiva i biljka imaju koristi od tog udruživanja. Micelij gljive se spaja sa vršcima korijenja drveća i tim putem razmijenjuju ono što im je potrebno za život. Gljiva obično osigurava stablu dodatne koičine vode i minerala otopljenih u vodi, a stablo gljivi za rast potrebne ugljikohidrate u obliku škroba i drugih šećera.
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 20:55
griva1978, promjeni ime u gljiva1978smile141
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 00:54
...e da sad vidjela na slici pa se sjetih da je bilo i par borovih čavlića....
...kranj je lako moguće neki lokalni naziv....sutra ću baciti pogled po knjigama pa javim službeni..... a to budu ogromne gljive veličine ovih odraslih  puhara ( koje su zapravo male ubrane)....a vrlo slične pečurkama ali sa mesnatijim i težim mesom, rozastih listića ( kao mlade pečurke), gletkog klobuka bijelog koji ponekad zna baciti nijansu u natruhama mrvicu na žućkasto-žlatkasto...ali vrlo malo po vrhu... sve u svemu vrlo slične mladim pečurkama a okus je isto tako blag kao kod njih ali sa jednom malom iskrom oštre note...kao npr 5% kako bude u puhara....
...no pogledam sutra pa javim :o)...nisam sigurna da se na slici vidi...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 03:09
Hvala na odgovoru cordyceps.
Nisam se uspjela dogovoriti sa kompom da mi instalira program za prebaciti slike sa mobitela, javlja mi grešku 1935 (Win XP), A na lapt. vista javlja da nije predviđen program za nju, ali naću ja način makar telepatski.
Danas smo išli u gljive, a završili planinareći na vrh brijega i nijedne gljive. Ali svejedno dobro uspinjanje, noge su mi se tresle na povratku.

Ljudi pazite se krpelja, znam 2 slučaja da su jedva preživjeli sa teškim posljedicama. Jedan je iz Opatije, možda Grivica zna za to.

Grivice imaš lijepu ruku i stoljnak kakav su naše mame heklale( neznam kako vi to zovete), i ja sam to učila. Napravila sam krasne pletene u krug, poklonila i kad sam krenula sebi šake nemogu više(art.).
Dosta gljiva poznaješ, mljac mljac.smile41
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 07:35
Kranj je onda vjerojatno isto vrsta pečurke ako ima rozaste listiće. Možda je to onda da je to naša najveća pečurka - kračun (Agaricus macrosporus)???:
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 11:27
... da stoljnjak je radila moja baka :o))))

...cordyceps, da pogledala kod božca....taj je, kračun, (Agaricus macrosporus a reče on i moell.et schff, pilat...što god da to značilo....
...al su kao na onim njegovim slikama , svijetliji nego tvoji ...bijeli ... :o)... na kupu gljiva je negdje tko zna gdje...al bio mlađahan pa ne toliko velik......
...nego, jel ono na slici prava košarkaška lopta!!!!!!!!! i usporedba za večličinu!!!!!!! smile181


cordyceps, znam da ćemo mi ostali smrtnici umrijeti od šoka... al ajde i ti nabaci koju sliku.... tek toliko da vidimo šta propuštamo :O)))
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 23:16
ljudi moji ja trebam znalca za gljive da hoda samnompokušala sam sa slikama ali mi ne uspjeva bojim se reakcije
poznajem vrganje,grmačice i pećurke a i njh sam upoznala tek kad sam se udalasmile96 mi ih nikad nismo brali ili ih nije bilo????!!!! bog zna, jedino mi je žao kaj je deda umrl davno a on je poznavao dosta gljiva,znam da je donosil iz šume i mi smo ko klinci uredno jeli bez problema, ali ni jedno njegovo dijete nema pojma ko ni ja tak da je moj stol skroman kaj se gljivarenja tiče ali neka bum već i ja na neke naišlasmile173
sutra je novi dan
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 00:35
meni su vrganji i pečurke naj njam!! :o).... a koje su to grmačice?..njih ne znan...
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 08:31
to su ti najčešće sad jesenske gljive rastu u skupinama neki ih zovu puze, panjevčice... a u Samoboru glivuši, mada su one sve one različite kad ih naberem ak bum imala fotić sa sobom stavim ili još bolje cordy imaš li ti koju sliku
sutra je novi dan
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 12:12
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

... da stoljnjak je radila moja baka :o))))


...nego, jel ono na slici prava košarkaška lopta!!!!!!!!! i usporedba za večličinu!!!!!!! smile181
 
Da, to je prava košarkaška lopta. Ovaj je kračun sa slike imao 27 cm promjera klobuka. Mogu narasti i preko 30 cm.

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


cordyceps, znam da ćemo mi ostali smrtnici umrijeti od šoka... al ajde i ti nabaci koju sliku.... tek toliko da vidimo šta propuštamo :O)))
 
Drugi tjedan ću staviti neke sa svoje izložbe...
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 12:23
Puze i grmačice su gljive iz roda Armillaria. Ima ih nekoliko vrsta.
 
Grmačica (Armillaria tabescens) nema prsten i najbolja je jestiva od njih sviju:
 
Puze imaju prsten i njih ima nekoliko vrsta. Sve su dobre jestive gljive. Sirove su otrovne pa se prije upotrebe moraju dobro termički obraditi. Preporuka je da se malo prije same pripreme prokuhaju u vreloj vodi (blanširaju).
 
Najpoznatija puza je Armillaria mellea:
 
Odrasli primjerci:
 
Mladi primjerci:
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 13:51
...a joj, znam te......tu armallariu....... bilo ih je kod nas jako puno po panjevima ali kako je u našam kraju bilo stvarno jako, jako puno gljiva mi ih nismo brali... ma samo jednom, pa u teglicu mlde...al..tu gdje ja živim je prije bilo toliko gljiva da smo svau zimu imali 1 dupkom punu škrinju gljiva ( doslovno!!) i to ne samo mi nego tako i većina ljudi u susjedstvu... ali kako su se šume i šikare raskrčile, napravile se široke staze i šetnice, gljive su nestale... a i ljekovito bilje.... a niti ne zamjeram im...ne bih niti ja voljela živjeti na mjestu gdje se stalno španciraju ljudi, a na svaki kvadratni metar bar jedan pseći drek... sa oproštenjem.... ali to me bezgranično ljuti....ako će se tko od ljubitelja zivotinja i eventualno sagnuti na cesti za nepodovštinom svog ljubimca, u prirodi im to ne pada na pamet... kao razradivo je...možda je bil razgradivo prije 50 god kada se psi nisu hranili isključivo umjetnom i najčešće suhom hranom.... ali sad mi se čini da je ta njiova nepodovština ne razgradiva već vječna!!smile101
..gdj ljudske noge kroče pustoš često nose....





.... cordyceps ....onaj kranj ( službeno kračun) ti je veeeeličanstven!!! :o))




Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 01:08
I meni treba vodič za gljivice u šumi. Možda bi najbolje bilo usvojiti medeka, on sigurno ne jede otrovne gljive. Šalim se, mede treba pustiti da žive svoj život. U šumi kod Klane (točnije iznad Lisca ,put pored velikog drveta Kraljica šume) sam vidjela hrpice gljiva za mede i životinje( porošle godine), mislim da ih ostavljaju ovi što brinu za šume. Dva puta sam išla u te šume (ima dosta pješačenja). Drugi put sam zbrisala, u daljini smo vidjeli medu( srećom na vrijeme). Nikad više u tom smijeru, a čula sam da tamo ima dosta gljiva.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 01:18
Ondau tu šumu treba ići u tenisicama.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 01:33
Ako si meni napisala komentar,ne samo jedne tenisice druge trebaju za bježanje. Ali ja još ne mogu vjerovati da sam vidjela to krasno  stvorenje.Voljela bi da sam mogla prići bliže, ali ne ne.
U Gorskom kotaru sam slušala priče o snazi medvjeda.
Predzadnji put sam u šumi čula šuštanje ( srećom  gospođa), i bila sam spremna penjati se na drvo( kao da bi mi pomoglo). U nekim šumicama ima i veprova. Dobro imam volje tražiti gljive, s obzirom da ih tražim na krivom mjestu i ništ ne nađem.
Početak je težak, treba upoznat prvo šume i nabavit neku literaturu. Bit će bolje...Thumbs%20Up
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 11:27
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

I meni treba vodič za gljivice u šumi. Možda bi najbolje bilo usvojiti medeka, on sigurno ne jede otrovne gljive. Šalim se, mede treba pustiti da žive svoj život. U šumi kod Klane (točnije iznad Lisca ,put pored velikog drveta Kraljica šume) sam vidjela hrpice gljiva za mede i životinje( porošle godine), mislim da ih ostavljaju ovi što brinu za šume. Dva puta sam išla u te šume (ima dosta pješačenja). Drugi put sam zbrisala, u daljini smo vidjeli medu( srećom na vrijeme). Nikad više u tom smijeru, a čula sam da tamo ima dosta gljiva.Smile




SMRČKO!!! kako poznaš okolicu Rijeke???!!! jesi iz rijeke???!! okolica lisca, klane i ona poljana  pod platkom - gumanac  su moja omiljena mjesta za berbu.... zato jer 15-tak god  idem tamo.... a ima osim puno medjvjeda i veprova i jelana koji dođu sve do ceste klana-lisac... čula ( brrrr) a neke i vidjela više puta....

...a ako tamo bereš gljive možda smo se i sreli!!!! :o)))

Smrčko, ako si mi iz županije ondak te pozivam u berbu, ja ću te voditi ( ako mi vjeruješ!!! :o)))))))))))))))))))))))))))))))))smile198
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.