Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje gljive
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje gljive

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789>
Korisnik
Poruka
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 13:07
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

3.Ova mi djeluje zločesto.Confused
 
Ne, to je isto odlični jestivi šampinjon smo drukčije vrste od običnog poljskog šampinjona. Ovaj spada u grupu šaminjona (Agaricus) u kojima je najpoznatiji predstavnik Lipika (Agaricus arvensis). Tu još spadaju Agaricus macrosporus, Agaricus excellens, Agaricus macrocarpus, Agaricus silvicola, Agaricus abruptibulbus .... svi odreda jestivi i ukusni šampinjoni s jednom zajedničkom karakteristikom - imaju miris na anis, odnosno bademe (marcipan).
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 13:12
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

4.  Nadam se da su sve sunčanice???
5.   Mislili smo da je sunčanica???
 
Jesu i pod 4 i pod 5 su jestive sunčanice iz roda Macrolepiota. Ovo nisu Macrolepiota procera, već neka druga vrsta, vrlo moguće grbava sunčanica - Macrolepiota mastoidea.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 13:25
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

6.Za ovu smo mislili da je mladi poljski šampinjon???
 
Ovo je neka vrsta jestivog šampinjona (agaricus). Nisam siguran da li se radi o Agaricus campestris ili nekom od jestivih iz grupe u koju spada gore spomenuta lipika. Slike su nažalost preloše i premale.



Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:


Ovo je današnji ulov, koji nismo pojeli (suprug mi nije daoCryCry). Živa glava je bitnija, i dobra šetnja naravno.
 
Tako je, ako niste sigurni bolje se ne izlagati opasnosti. Koliko vidim na ovoj slici sve su unutar košarice jestive. Sa šampinjonima i sunčanicama je teško pogriješiti, no neiskusnima se i to događa.
 
Ako se radi o sunčanici ona je jestiva i mala i skroz velika. Ovo je upozorenje da dok su skroz male mogu se zamijeniti s nekim otrovnim vrstama kao što su to npr. skroz mlade pupavke. Ali pravi poznavatelji sunčanica sigurno ne mogu na taj način pogriješiti. Ovo je upozorenje za početnike. Ako su sunčanice skroz male i neotvorena klobuka ne bi ih ni trebalo brati jer nemamo neku preveliku korist od njih. Tek kad one izrastu i otvore klobuk koji tada može biti polukuglast ili skroz otvoren tek tada su one obilne, najbolje i najizdašnije!
 
Na ovim stranica sa ovog gore linka predstavljen je poljski šampinjon ili rudnjača, ali na slici nije on već jedna druga vrsta pečurke - Agaricus silvicola ili Agaricus abruptibulbus (također jestiva). Da, ne bi bilo zabune, to je greška na stranicama.
 

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:45
Hvala vam puno na odgovorima.Wink Žao mi je samo da sam pored gljiva ostala gladna i željna ih. Ali nema veze, ovako ću bar naučiti nešto.

Molila bih neku preporuku oko literature, što bi bilo najbolje za početnike. Ako znate naziv i autora bilo bi super. Još jednom hvala.Embarrassed

Slike su slikane mobitelom pa su takve, teško ih izoštriti i nisam baš najvještija. U planu je aparatić, bit će do iduće godine spreman.Embarrassed
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 23:15
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Molila bih neku preporuku oko literature, što bi bilo najbolje za početnike. Ako znate naziv i autora bilo bi super. Još jednom hvala.Embarrassed

http://www.skolska.com.hr/hrv/page.asp?item=061413&act=more
 
http://www.skolska.com.hr/hrv/page.asp?item=061473&act=more

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

U planu je aparatić, bit će do iduće godine spreman.Embarrassed
 
E to će biti onda ono pravo!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 23:55
...evo nekih zaostalih slika od ranije.... i vremenski uvjeti nekad.... :(((







ledenoooo... magla... za izgubiti se...

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 00:20
Hvala Kordi na informaciji. U prvi mah kad sam vidjela cijenu knjiga smile39, ali pretpostavljam da i vrijede toliko. 
Ima li kakva početnica od 5-10 osnovnih gljiva ( najsigurnijih i ne zamjenjljivih sa otrovnimEmbarrassed).
Koje su gljive najlakše za probavu i najmanje opterećuju jetru ( koristim stalno lijek za reumat. art.), te koje su ljekovite gljive i za šta su ljekovite ( znam za lisičarku,ali ne znam zašto je ljekovita) ?Smile

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 12:21
Da, skupe su, ali ove knjige svakako toliko i vrijede. No, evo nešto jeftinije i primjerenije onomu što tražiš:
 
 
 
 
Lisičice imaju određena ljekovita svojstva, no ne spadaju u one "najljekovitije" gljive. Npr. lisičice imaju značajne količine vitamina C.
Npr. sjajna hrastovka Ganoderma lucidum za koju me pitala griva je jedna od dokazano najljekovitijih gljiva, a o njoj si možeš pročitati na linku koji sam stavio u odgovor.  Nije se daleko došlo o spoznajama o ljekovitosti gljiva, ali svakim danom sve više o tome zna i za desetke vrste gljiva koje npr. prije 5 godina nisu uopće bile svrstane u ljekovite danas su dokazana kod njih upravo takva svojstva. Da ne duljim, ako te zanima, ovdje na hrvatskom možeš pročitati više o ljekovitosti gljiva i onim najpoznatijim ljekovitim vrstama -  http:// www.zdravljeizgljiva.hr/hrv/index.asp?p=ljekovitost_gljiva&sp=brosura
 
 
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 12:26
I da, lisičica zbog žilavog vlaknastog mesa spada u teže probavljive
 gljive, ali nisam nigdje pročitao da opterećuje zbog toga jetru.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2008 u 21:31
Hvala na odgovorima. Zadnja dva linka se ne mogu otvoriti. Uspjela sam nešto naći po riječima u linku.

Jedna mi stvar nije jasna. Može li se sjajna hrastovka naći u našim šumama?
I na koji način se može konzumirati (izuzev u alkoholu, imam alergiju na njega). Bi li se mogla staviti u med ili ulje, piti kao čaj ili se isključivo konzumira kao gotov proizvod?Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 13:47
Evo me opet, jučer sam se preforsirao izvlačeći drva, pa sam danas samo lutao po šumi i vidio na desetke vrsta gljiva. Jako mi je žao što nemam nekoga kao što je cordyceps, da mi barem svrsta gljive u neke rodove i skupine, da ne zurim u njih kao potpuna neznalica.
Od poznatih sam prepoznao preslicu u raznim stadijima nicanja, pa bih vas molio da mi kažete nešto o njenoj jestivosti i mogućnosti zamjene s otrovnima. U početku je tamno smeđa i zatvorena, da bi se laganim otvaranjem i poravnavanjem klobuka (bude potpuno ravan) i boja promijenila u svjetlosmeđu. Pretpostavljam da ni jedna slična gljiva nema guste crtice - reckice u krug po rubu klobuka.
Usput, enciklopedija gljiva me razočarala - 1. dio 450, 2. dio 600 kuna, a o svakoj gljivi tek po jedna slika i vrlo malo vrlo krupnog teksta. Za amatere baš i nije.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:28
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:29
Sjajna hrastovka se može piti kao čaj, a vjerojatno staviti i u med i ulje.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:32
Ima 20-ak vrsta preslica (pogledaj 1 dio enciklopedije) i sve su jestive. U sirovom su stanju otrovne, zato ih treba dobro termički obraditi prije jela da se otovi unište. Preporuča ih se prije samog pripremanja prokuhati 5 minuta u kipućoj vodi i nakon toga pripremati na željeni način. Inače, Božac ističe da su preslice odlične jestive gljive.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 14:33
Preslice se razlikuju od pupavki i muhara po tome što nemaju vjenčić na stručku!
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 17:04
Şvaka čast! Hvala na jezgrovitosti.
Probat ću za vikend poslikati ovo carstvo koje me okružuje, jer bez obzira na jestivost stvarno impresioniraju.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2008 u 21:57
Kordi hvala, hvala!! Ti si pravi biser foruma i naš učitelj.smile211
Ja sam se konačno najela sunčanica, slike ću stavit čim stignem i ako budemo živi. 
Svugdje preporučuju blanširanje prije zamrzavanja, a zašto nebi moglo dinstanje sunčanica i šampinjona. Imam još gljiva za 2 večere .Embarrassed Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:22
Evo neke stare slikice. I živa sam, hvala Bogu.
Puhara.


A što bi bilo ovo? Da nije sjajna hrastovka?








Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:30
Današnji plodovi.





Nemojte me kritizirati učimo se ( ja i MM), ubrali smo neotvorenu sunčanicu, sutra već nećemo.



Ove smo pustili drugima.







Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 01:39
Ostavljena.


Ubrana i pojedena.


Početak. MM nije želio ići u gljivarenje, a ja nisam krampati na teren.
Ipak mi je želja uslišana i kupljena je ukrasna vrećica za gljivice, papirnatu je nemoguće naći.


Punjenje.



Šampinjoni.













Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.