Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Bonsai
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bonsai od vrbe
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bonsai od vrbe

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bonsai od vrbe
    Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 09:51
Otvaram ovu temu iz razloga što planiram praviti bonsai od vrbe ! Zašto baš vrba ? Jednostavno: vrba brzo raste tako da za mene nestrplivu je to super. Nadalje, vrba nam je dostuna svima, ima je kud god se okreneš. Posebno mi je zanimljiva ona frčkava vrba. Malo sam švrljala po netu i vidjela prekrasne primjerke bonsaia napravljenih od vrbe.
Proljetos sam si u dvorištu ubola nekoliko grana te frčkave vrbe i lijepo su se primile i narasle, tako da ću na proljeće imati već pripremljen materijal za oblikovanje.
Ako se pitate zašto sad otvaram ovu temu, evo odgovora: da se preko zime naučim kako se zapravo radi bonsai. Na prvi pogled se čini jednostavno, ali vjerujte mi da nije.
Pozivam sve zainteresirane da mi se pridruže na ovoj temi pa da zajedno smišljamo kako napraviti lijepe kreacije.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 10:04
evo npr jedana vrba, meni jako lijepa:


...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 10:11
a tek ova !!!


...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 10:59
Vjerujem da bi svatko od nas volio imati ovako nešto u svojoj kolekciji .
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 11:00
Slike su sa neta, da ne bude zabune, nisu moje, ali na proljeće ću i ja imati nešto slično !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 11:33
Ja ipak mislim da trebaju godine za tako lijepi bonsai makar je riječ o vrbi.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 11:56
Kao prvo MK, drago mi je da si se odazvala na ovu temu.
nadalje, u krivu si, a odmah ću ti reći i zašto: negdje na yuo- tubu sam vidjela kako lik iz odrezane grane frčkave vrbe napravi bonsai ! Samo je našao odgovarajuću granu, odrezao ju i posadio.......čim se primila, a to je bilo brzo, počeo ju je formirati. Dakle za 2-3 godine se može dobiti jako lijep bonsai !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 12:13
OK,želim ti uspjeha u tome!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
irenaidani View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 817
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje irenaidani Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 15:02
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Kao prvo MK, drago mi je da si se odazvala na ovu temu.
nadalje, u krivu si, a odmah ću ti reći i zašto: negdje na yuo- tubu sam vidjela kako lik iz odrezane grane frčkave vrbe napravi bonsai ! Samo je našao odgovarajuću granu, odrezao ju i posadio.......čim se primila, a to je bilo brzo, počeo ju je formirati. Dakle za 2-3 godine se može dobiti jako lijep bonsai !
ja sam isprobala pred godinu dana,ali vani,u teglici mi nije uspjelo...pokusat cu poslikat kad ova kisa prestane...Embarrassed
doduse,nije bas bonsai (tj.nije mini)ali sam plela grane pa je stablo zanimljivo  a visoko je oko 1.5m,a manje sam isprobala iz grane zapelcat vani u tegli i primilo se,sad samo da pocne rasti..
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 15:13
Super, daj slikicu, šta god imaš dobrodošlo je !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 15:45
odlična ideja
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 17:51
podržavam.jedna moja poznanica ima nekakvo drvo čudno ošišano.mislim da je vrba.poslikat ću ju.da vidite
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2012 u 12:43
Ajde Ajama slikaj nam. 
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 16:44
Danas sam malo prošvrljala pored Bosuta i malo bolje se zagledala u grane vrba( sve su bile žalosne vrbe); dakle mogu se naći lijepo razgranata grane pristojne debljine, koje bi zasigurno pustile korjenje nakon što ih se odreže i posadi. Nakon ožiljavanja slijedi oblikovanje krošnje i to bi bilo to što ja sebi zamišljam. Ako bude sve po planu, za par godina mogu imati super stabalce.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 20:36
Točno Glikice možeš imati stabalce, vrba se lako zakorijeni u vodi, zemlji, brzo raste, ali kako god ga rezala i smanjivala to nije bonsai. Taj naziv mogu nositi biljke tek nakon 8 godina, uzgajane po striktno određenim pravilima i postupcima od biljaka sitnog lišća. Zato i jesu skupi. Nije to baš tako jednostavno. Ima doduše i jeftinijih, instant bonsaia uzgojenih  brže, ali ne od žalosne vrbe. No i stablo nakon godinu dana je lijepo i ništa ne košta, a još si se i zabavila Smile Želim ti puno uspjeha.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 20:39
Vrba se lako prima,vjerujem da bi se mogla i malo podeblja grana ožiliti.Znam da se grana topole debela ko ruka ožili bez problema,sa vrbom nebi trebalo biti ništa teže.Treba samo izabrati komad grane sa zgodnom rašljom koji će se moći što prije oblikovati u bonsai stablo.Trebalo bi probati i sa margotiranjem takvog željenog komada grane.
Maslina je ok,nije se puno promijenila,pred proljeće će u rezidbu pa će biti i koja nova slika.
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2012 u 08:11
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

a tek ova !!!


Glikica,ova vrba izgleda jako lijepo!
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2012 u 08:22
glikice sretno, vjerujem da ćeš ostvariti što god zamisliš

na youtubeu ima film o toj temi, kao i općenito o bonsaiu

http://www.youtube.com/watch?v=OdWFBbOCrI0
http://www.youtube.com/watch?v=kyNINh-8Ji8

http://www.youtube.com/watch?v=5nFM2Q3PDnw


Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2012 u 11:39
ne slazem se. bonsai, ili pun sai u kineskom originalu, doslovce znaci drvo u posudi, ne "drvo u posudi nakon 8/18/88 godina". Takodjer, drvca se vrlo vrlo rijetko uzgajaju od sjemena, najcesce se krece sa materijalom koji je stariji ali pokazuje potencijal za bonsai oblikovanje:

All bonsai start with a specimen of source material, a plant that the grower wishes to train into bonsai form. Bonsai practice is an unusual form of plant cultivation in that growth from seeds is rarely used to obtain source material. To display the characteristic aged appearance of a bonsai within a reasonable time, the source plant is often mature or at least partially grown when the bonsai creator begins work. Sources of bonsai material include:
Propagation from a source tree through cuttings or layering.
Nursery stock directly from a nursery, or from a garden centre or similar resale establishment.
Commercial bonsai growers, which, in general, sell mature specimens that display bonsai aesthetic qualities already.
Collecting suitable bonsai material in its original wild situation, successfully moving it, and replanting it in a container for development as bonsai. These trees are called yamadori and are often the most expensive and prized of all Bonsai.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bonsai

sto se striktnih pravila tice, ona postoje ali istovremeno nisu uklesana u kamen:
Within the Art of Bonsai, there are a number of rules or guidelines that are intended to help both the viewer and practitioner understand or learn what makes a good or 'bad' bonsai design. To the novice, a bonsai will be simply a tree in a pot; to the more experienced enthusiast, a good bonsai will have certain features that makes it better than a poor bonsai.

The beginner has to understand these rules in the same way that one has to learn what makes a Leonardo de Vinci painting better than a child's.

These rules are not set in stone. Most classic bonsai will break ‘rules’; this helps to make them unique. However, until these basic rules are learnt, understood and mastered, it is difficult to break them with success.



dakle, iako pravila treba nauciti da bi ih se razumjelo, svako drvo ce na pocetku svoga razvoja cak i kod najboljeg majstora i dalje biti "drvo u posudi" a tek onda ce se razvijati u nesto vise. to ne znaci da pocetnik ne moze krenuti sa iste tocke kao i majstor, mozda nece sa prvim drvetom doci do jednako kvalitetnog rezultata (sto je za ocekivati) ali ce i dalje imati bonsai. kako bi taj bonsai prosao na natjecanju je pitanje, puno ovisi i o kvaliteti pocetnog materijala.
zbog toga bih osobno Glikici preporucila da uz ove vrbice ode u sumu sad po zimi i pronadje koji dobar yamadori, ili da baci oko po vrtnim centrima jel ima koje drvo na prodaju koje bi se moglo oblikovati u bonsai.

za kraj, evo jedna slika drva kojeg nijedan majstor nije taknuo, tko zna koliko je dugo tu gdje je,ali ne moze se poreci da to zaista jest bonsai:

velika gorica
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2012 u 15:46
Ni ja se ne slažem. Ako zaboravim fikus zalijevati, uzgajam ga u siromašnoj zemlji, bit će mali, kržljav, bit će "drvo u posudi", ali nikad bonsai, kao što nije i ovo na slici, kao što nije ni bor star stotinjak godina, visok 50-tak cm izrastao na apsidi crkvice sv. Petra i Pavla u Nerežišću. Pravila nisu uklesana u kamen, sve u redu, ali postoje: malo znanja o biljkama, supstratu, zalijevanju, posudama, kada presaditi, kako orezivati i usmjeravati grane, upotrijebiti specijalni alat, ipak je to umjetnost,  za koju osim navedenog treba mnogo strpljenja i vremena, pa bi bilo dobro početi od nekih poznatih premisa, pogotovo početnici. Nikako se ne slažem da je isto je li "drvo u posudi 8/18/88 godina". S godinama njihova vrijednost itekako raste, a tim i cijena. U Japanu se vrijedni primjerci prenose iz generacije na generaciju, a njihova vrijednost je neprocjenjiva. To ne znači da se Glikica ne može zabavljati s vrbama, ako ne bude bonsai imat će "drvo u posudi" ili u vrtu, kad ga tamo presadi..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.