Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Plave ruže
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Plave ruže

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
faster_stronger View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje faster_stronger Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Plave ruže
    Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 13:19
Pa ja imam pitanje u vezi o plavim ružama.

jel postoje uopče plave ruže?
Ja sam iz Japana naručio sjemenke za plave ruže pa me samo zanimalo jel to postoji da nebi bilo da su me prevarili,nisu koštale puno 24kn 20 komada.
Piše da sjemenke treba držati u vodi temperature 35-40 stupnjeva celzijusa,sadit ih u običnu humus zemlju i temp. zraka treba biti od 25 minimalno do 40 stupnjeva.
Pa me samo zanimalo da li je to pravo?

Znam da nepostoji baš baš prava plava ruža nego samo genetski modificirana bijela u kojoj je dodan plavi pigment.

Hvala na svim budučim odgovorima
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2012 u 16:38
ma nemas s plavu ruzu....pogledaj si malo kod nasih vrtlarija: Hotvat ili Virag ruze koje su najblize plavoj boji...ali plave, zao mi je ali nema, bar ne jos...
 
inace, dobrodosao na forumWink
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 13:21
Plava ruža ne postoji,to je varka.Ovo što se prodaje po netu sjeme tkz. " plave ruže" čista je prevara,kao što ne postoje ni one duginih boja.One takve ruže boje bojama za jelo i nekim specijalnim tintama.Na netu ima  dosta o tome,kako se to radi,to bojenje..

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
faster_stronger View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje faster_stronger Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 15:33
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Plava ruža ne postoji,to je varka.Ovo što se prodaje po netu sjeme tkz. " plave ruže" čista je prevara,kao što ne postoje ni one duginih boja.One takve ruže boje bojama za jelo i nekim specijalnim tintama.Na netu ima  dosta o tome,kako se to radi,to bojenje..





Ja se ne bi složio s tim,
Japanski znanstvenici uspjeli su 2004. godine u bijelu ružu dodati pigment plave boje i uspjeli su,pa su dodali i zelenu i crnu i onda su se prilikom pokusa i pomiješale te boje,ali to su genetski modificirane ruže i po karakteristici su bijele i tretiraju se kao bijele samo imaju pigment plave,crne itd. Baš ću postaviti sliku sjemena što budem dobio :)
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 21:29
   Meni su upravo niknule dvije sjemenke navodno plave ruže!
Faster to što ti piše da ih treba potopiti u vruću vodu Krivo!

Da bi ruže uopće niknule trebaju period hladne stratifikacije....no taj period je za strpljive..treba im maskimalno 3mj. stratifikacije da bi proklijale....Evo ja sam se držala onoga što sam našla već na par stranica na netu...Isplatilo se čekati...nisam puno sijala, htjela sam najprije vidjeti kako će biti s malo...Od njih 10 niknule dvije,ali nadam se da će i ostale niknuti..također od nekih mojih šatiranih ruža, niknula 1 sjemenka...
Još bi nešto primjetila, rekao si da si sjeme platio oko 24kn..Moram priznati da je to dosta skupo i onda sam ja još super prošla!    
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 21:36
Originalno poslano od člana faster_stronger faster_stronger napisao:

Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Plava ruža ne postoji,to je varka.Ovo što se prodaje po netu sjeme tkz. " plave ruže" čista je prevara,kao što ne postoje ni one duginih boja.One takve ruže boje bojama za jelo i nekim specijalnim tintama.Na netu ima  dosta o tome,kako se to radi,to bojenje..





Ja se ne bi složio s tim,
Japanski znanstvenici uspjeli su 2004. godine u bijelu ružu dodati pigment plave boje i uspjeli su,pa su dodali i zelenu i crnu i onda su se prilikom pokusa i pomiješale te boje,ali to su genetski modificirane ruže i po karakteristici su bijele i tretiraju se kao bijele samo imaju pigment plave,crne itd. Baš ću postaviti sliku sjemena što budem dobio :)


Ovdje se spominju Japanci, ali ako malo pogledate i Kineze, ja se pitam ,što li je njima uopće nemoguće? Nisu li i oni maheri za takvo nešto?
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 21:37



Ovo sam sijala...


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2012 u 21:43
Ali ako baš bude i bijela, neću se ljutiti..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 00:28
Plave ruže ne postoje i dalje tvrdim,bar ne plave kao na slici od monstere.To što im ubacuju pigment kratko traje.Pa zar vi mislite da će vam iz sjemena nići ista ruža kao matična biljka i sve da je to sjeme plave ruze?U svom predhdnom postu sam  rekla da ih boje,stavljaju pigmente ali to je kratkotrajno.Ja sam hobist ne profi uzgajivač,ali puno sam naučila o ružama za ovih 10-tak godina koliko uzgajam ruže u svom vrtu.Imam ih popriličan broj,ali još nikada i nigdje nisam našla dokaz da postoje plave ruže,plave kao kod monstere,to je photoshop.One nafilovane bojom,bude plave  u prvoj cvatnji i to je to..Nađite mi plavu ili ružu duginih boja,kod bilo kojeg poznatog uzgajivača ruža i možda vam povjerujem!Ovo što prodaju po netu ,sjeme  to je varka..Niste vi prvi koji ste nasjeli na to,mnogi su kupovali sjeme tkz:plave ruže,pa ja još uvijek ne vidim te cvjetove,a da su u prirodnom okruzenju a ne sredjene u photoshopu..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 07:08
Uza sve ove ljepote što nam je priroda dala, zapitam se da li nam je stvarno toliko potrebna i plava ruža.
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 09:18

nemojte nasjedati na neke oglase tipa plava i zelena ruza misleci da su to uistinu tako jake i intenzivne boje....

imam zelenu ruzu, i da, zelenkasta je zapravo njezno-zelenkasta...
plave stvarno pogledajte kod nasa dva najjaca uzgajivaca ruza....slike svojih plavih i zelenih cu staviti iducu sezonu....
 
ne znam jel smijem staviti linkove sa horvatovih stranica??
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 11:02
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Plave ruže ne postoje i dalje tvrdim,bar ne plave kao na slici od monstere.To što im ubacuju pigment kratko traje.Pa zar vi mislite da će vam iz sjemena nići ista ruža kao matična biljka i sve da je to sjeme plave ruze?U svom predhdnom postu sam  rekla da ih boje,stavljaju pigmente ali to je kratkotrajno.Ja sam hobist ne profi uzgajivač,ali puno sam naučila o ružama za ovih 10-tak godina koliko uzgajam ruže u svom vrtu.Imam ih popriličan broj,ali još nikada i nigdje nisam našla dokaz da postoje plave ruže,plave kao kod monstere,to je photoshop.One nafilovane bojom,bude plave  u prvoj cvatnji i to je to..Nađite mi plavu ili ružu duginih boja,kod bilo kojeg poznatog uzgajivača ruža i možda vam povjerujem!Ovo što prodaju po netu ,sjeme  to je varka..Niste vi prvi koji ste nasjeli na to,mnogi su kupovali sjeme tkz:plave ruže,pa ja još uvijek ne vidim te cvjetove,a da su u prirodnom okruzenju a ne sredjene u photoshopu..





Alisa ja također znam da je to sve sjemenje koje se kupuje u svim tim nemogućim bojama, prevara, ne radi se tu samo o ružama, nego npr. i plavi božuri ili bilo koja druga biljka koju možemo reći da nikad takvo nešto u životu nismo vidjeli. Kao što sam rekla, meni je totalno nebitno kakva će ta ruža biti, ali da ne bi svi mislili kako će iz tog sjemena dobiti bilo koju drugu boju i da će biti prekrasna, nažalost moram vas sve ružoljupce razočarati...Ruža iz sjemena je isto što i divljak i ako želimo imati nešto lijepo, morat ćemo na tu sadnicu dobivenu iz sjemena ipak kalemiti reznicu kvalitetne sorte kultivara ruže kakvu želimo dobiti. Toliko o mom saznanju i onome što sam pročitala o uzgoju ruža iz sjemena.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 11:14
Znam da ne spada ovdje,ali moram spomenuti, isto je s adeniumima. Ljudi su poludjeli za sjemenjem, pošto vide na slikama razne prekrasne primjerke kultivara, a ne znaju da iz tog sjemena koje kupe, mogu dobiti biljku, ali također divljaka koji će u najboljem slučaju procvjetati, ali samo u nijansama roze ili bijele boje...Sve ostale moguće i nemoguće prekrasne varijante boja zapravo se dobivaju kalemljenjem reznica kultivara na sijance..Unaprijed se ispričavam što sam ovo stavila ovdje, ali htjela sam samo reći da i neke druge biljke ne postoje u svim mogućim bojama, osim ako se ne kaleme na neki dobar kultivar.. Da ne bi pomislili nešto krivo,ovo nije usporedba s ružama i vjerojatno kultivar plave ruže niti ne postoji. Moja tvrdnja je ako se i može dobiti nešto jako blizu plavoj ruži onda je to u svakom slučaju neki dobar kultivar lila boje i ništa više od toga... A pošto ja imam takav kultivar, znači preostaje mi samo čekati hoće li te biljkice preživjeti i uspjeti odrasti za kalemljenje...
   
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 12:24
Eto,upravo to si napisala,iz sjemena nema šanse da bude ista kao matična biljka i naravno biti će divlja ruža,kako onda da očekuješ da bude plava?Mogla si sijati bilo koje sjeme ruže,koje imaš u svom vrtu i onda kalemiti neku sortu za koju misliš da bi dala  boju na plavo..Imaš već tih ruža koje bojom"vuku" na plavo jednu od tih sam ja imala Topalovicku blueprfem,ali nije to ni priblizno plavo kao ovo sto je na tvojoj slici..
Ovdje pričamo o plavim ruzama kao na slici koju si stavila..Takve ne postoje!
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 12:55
Alisa, možda na početku i jesam povjerovala u to da te plave ruže postoje, neću poricati.. Ali onda sam išla googlati svugdje po netu i svugdje sam naišla na isti ili približno isti odgovor, plave ruže ne postoje, samo kako i ti kažeš nešto što približno "vuče" na plavo, ali daleko je to od plave boje. A za ovo što kažeš da sam mogla sijati svoje ruže..Nažalost moje ruže nemaju ne znam koliko sjemena da bi ih mogla sijati..Kako sam i rekla, po prvi puta sam uspjela uzeti sjeme od jedne svoje ruže i posijati..I to svega 5 sjemenki je uspjelo dozreliti..Ovo što sam kupila pod "plavom ružom" bilo je jako puno sjemena za neke sitne novce, zato sam ih uzela.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
faster_stronger View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje faster_stronger Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 13:02
Monstera i svi ostali,postoje te ruže i ovo što je Alisa rekla da pigment kratko traje,šta je tu neobično?
Oni su umjesto bijele boje stavili plavu i to bude dosta svijetla skoro pa bijela.

Ja neću više ništa pričati,monstera ako ti bude cvjetala samo stavi sliku,ja ču kad dobijem sjeme uslikati i staviti na forum i posaditi i slikat što je izraslo

Tako da ja se nadam da će to ispasti sve u redu
Na vrh
faster_stronger View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje faster_stronger Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 13:03
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Alisa, možda na početku i jesam povjerovala u to da te plave ruže postoje, neću poricati.. [IMG]smileys/smiley9.gif" align="middle" /> Ali onda sam išla googlati svugdje po netu i svugdje sam naišla na isti ili približno isti odgovor, plave ruže ne postoje, samo kako i ti kažeš nešto što približno "vuče" na plavo, ali daleko je to od plave boje. A za ovo što kažeš da sam mogla sijati svoje ruže..Nažalost moje ruže nemaju ne znam koliko sjemena da bi ih mogla sijati..Kako sam i rekla, po prvi puta sam uspjela uzeti sjeme od jedne svoje ruže i posijati..I to svega 5 sjemenki je uspjelo dozreliti..Ovo što sam kupila pod "plavom ružom" bilo je jako puno sjemena za neke sitne novce, zato sam ih uzela. [IMG]smileys/smiley1.gif" align="middle" /> [IMG]smileys/smiley9.gif" align="middle" />

Ja nisam ni reko za baš plave ruže da su,i da imaju baš plavu boju,nego su više svijetlo plave skoro bijele.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 13:12
Originalno poslano od člana faster_stronger faster_stronger napisao:

Monstera i svi ostali,postoje te ruže i ovo što je Alisa rekla da pigment kratko traje,šta je tu neobično?
Oni su umjesto bijele boje stavili plavu i to bude dosta svijetla skoro pa bijela.

Ja neću više ništa pričati,monstera ako ti bude cvjetala samo stavi sliku,ja ču kad dobijem sjeme uslikati i staviti na forum i posaditi i slikat što je izraslo

Tako da ja se nadam da će to ispasti sve u redu


Ooooo, daleko je to još do bilo kakve cvatnje!
Najprije se trebaju izboriti za opstanak i odrastanje..daleko je to.....I još sve u povojima, a o nesigurnosti opstanka da i ne govorim..zima je jedno od najgorih mogućih opcija za male biljke..nadam se da je svima poznato ono izduživanje malih biljaka i na kraju nezaobilazno polijeganje flanaca što zbog manjka sunčeve svjetlosti, što zbog uvjeta u zatvorenom prostoru...moram priznati da tu rijetko kad imam sreće s bilo kakvim kasnosijanim flancima bilo kojih biljnih vrsta...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 14:52
Monstera,sretno sa sijanjem.To je stvarno dug proces od sjemena do biljke,naravno ako  voliš više da ostane divlja ,rosa canina,onda je nećeš morati kalemiti..Kod mene sjemena bi bilo na ružama puno ali ja kidam procvjetale cvjetove da ne crpe snagu na pravljenje sjemena nego da mi daju lijepe cvjetove..Lakše je uzgojiti ružu iz reznice,ona uvijek daje cvjet ,onakav kakav je na matičnoj biljci sa koje su uzete reznice,ili kupiti već kalemljenu ružu,nego sijati.Ipak,mi vrtlari smo čudni ljudi volimo da sami stvaramo,i zato te razumijem,razumijem tvoj trud!
Faster,ti i dalje vjeruj u plave ruže ja tu ništa ne mogu.Ovo što sam napisala na temi bilo je samo kao dobronamjeran savjet ništa više..
Pročitaj malo bolje moje postove,pa češ shvatiti da iz tog sjemena nikada neće nići ruža plava!I sve da imaš sjeme tkz.plave ruže,ruže iz sjemena su divlje ruže i ne daju cvjetove kao što im mama ruža daje.Rekli smo da pigment boje traje samo kod prvog natjeranog cvjetanja,kasnije se ruža vraća u svoj pravi oblik.Sledeće cvjetanje je onakvo kakva ruža zaista jeste..Uvjerit češ me u postojanje plave ruže,onda kada vidim sliku cvjeta koje nije urađeno u photoshopu!
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 14:58
Dobro kažeš Alisa! Moram se malo dobronamjerno nasmijati...Smijem se što kažeš mi vrtlari smo čudni ljudi i slažem se potpuno s tobom!.. Znam da bi mi bilo prije uzgojiti ružu iz reznice, ali to nije toliko izazovno kao nešto uzgojiti iz sjemena..A ja jako volim eksperimentirati sa sjemenkama svega i svačega, pa što ostalo, što propalo..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.