Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - crno bijela PE folija za malčiranje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


crno bijela PE folija za malčiranje

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: crno bijela PE folija za malčiranje
    Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 09:43
ove godine bi probala staviti crno bijelu foliju ispod paradajza i krastavaca., i imam dva pitanja:

1. gdje ju nabavljate?

2. kakva su vasa iskustva sa njom?

ja se ne mogu boriti vise sa travama i korovom, pogotovo sto ove godine necu ni biti toliko u mogucnosti boraviti u vrtu niti mu se toliko posvetiti, tako da stvano moram uciniti sve da vrt funkcionira sa sto manje mojih intervencija.

gledala sam na amazonu i ebayu za ove folije i stvarno nisu jeftine, a ako dodamo poštarinu, onda to bas prelazi sve moguce planove ..

meni treba samo nekoliko traka za cijeli vrt, neke tri trake od 1 x 10 metara bi zadovoljilo sve moje potrebe...

hvala na odgovorima!
Rijeka
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 10:07
pozzz Aphro066
 
nabaviti folije možeš u poljoprivrednim trgovinama. iako nisam sigurna za ovaku vrstu folije.
 
ja sam korisitio crnu obostranu foliju, trava ne raste, a folija je jako jeftina. stavi se crijevo kap na kap ispod i sve funkcionira savršeno. treba jednom ili dva puta popljeviti malo trave iz rupa što izbija i kasnije problema nema.
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 10:14
citala sam da je ta crno bijela folija odlicna za paradajze, a za njih mi je i najvaznije..

dali je nuzno potrebno staviti ipod folije navodnjavanje? negdje sam vec naisla da je kasnije ful tesko zaljevati preko folije

ps. kako se krecu cijene folija
Rijeka
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 11:19
ta crna tanka misli da nije ni 50 lp/m ne sjecam se tocno. to uglavnom ide na kg. oko 20 kn kg mislim da je bila. moguce da je skuplje ako se uzima na metre.
 
zeznuto je zaliti jer folija nije propusna pa voda može doći samo kraz rupe a rupe trebaju biti sto manje da trave ne raste( nekih 10 cm promjer. folija ne smije dirati biljku)
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 13:18
hvala na odgovoru!

znaci nemoram bankrotirati ako ju zelim postaviti, ajde super!

nego daj jos malo napisi ako ti nije tesko, na tu temu. mozda neki savijet o tome kako ju sto jednostavnije postaviti, dali si napravio neke pocetne greske i kako si ih ispravio.

sta se desi ako folija dotakne biljke?

svaki savijet je dobrodosao, jer kao sto rekoh, tada cu biti u nekim drugim obavezama ( ako bog da polovicom 6.mj ce nam se obitelj povecati za jos jednog clana :) ) tako da bas svi savijeti kako sa sto manje truda imati sto zdravije i bujnije povrce su stvaaarno Clap

ps. jeste pokusali na crnu foliju posuti neki malč kao koru drveta ili nesto tome slicno? osim sto je folija navodno vrlo korisna, meni je na zalost jako, jako ruzna u vrtu.. moj vrt je inace mjesavina povrca, cvijeca, zacinskog bilja.., eko vrt.. pa mi ova ideja sa folijom inace uopce nije oku privlacna Confused
Rijeka
Na vrh
Andrej View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andrej Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 13:51
Bit same folije je ne toliko suzbijanje korova koliko smanjenje isparavanja vlage iz zemlje pa je za zaljevanje ipak pozeljno navodnjavanje.

Kad ti vec folija nije privlacna i zelis je zamaskirati ukrasnom korom cemu se onda uopce gnjaviti s folijom - debeli sloj te kore ili slame i korova uglavnom nema, vlaga manje isparava, lakse je zaljevanje, te sam pokrov truljenjem prihranjuje tlo.
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 14:53
do sada sam prekrivala tlo sa pokošenom travom i sijenom, ali je korova svejedno bilo jako puno, pa se bojim da bi se isto to desilo i sa ukrasnom korom.. a muz ce mi popiti krv na slamku bude li opet đungla tamo LOL
Rijeka
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 18:11
Ja sam stavljala jednu vrstu folije koja propušta vodu. Dakle, nije od najlona, već kao neka imitacija tekstila sa puno sitnih perforacija. (Kupljena u Bauhausu). Pošto ružno izgleda, a i na suncu se jako grije, (pa se onda i brže ispari vlaga iz zemlje),  preko te folije stavljala sam malč od pokošene i prosušene trave. To je dobro funkcioniralo, jedino je problem kada ne padne obilna kiša, onda ništa ne uspije prodrijeti u zemlju kroz malč i foliju. Kada padne obilna kiša onda ona uspije prodrijeti kroz malč i foliju pa se i zemlja dobro napije vode i puno duže ostane vlažna nego kada nema folije i malča. U buduće neću više stavljati tu foliju već samo malč. Jest da kroz njega izbije tu i tamo nekakav korov, međutim to je tako malo da je zanemarivo i može se vrlo lako povremeno počupati.

Idealno je sprovesti navodnjavanje kap po kap i preko toga staviti foliju, međutim to zahtijeva ulaganje novca, a i povrtnjak ne smije biti daleko tako da se može imati kontrola navodnjavanja.
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2013 u 13:04
znaci tu rupicastu foliju ne treba stavljati.

meni je kroz malč od pokošene trave narasla citava šuma korova Confused
nije bilo ocisceno kako treba jer na tom mjestu nije bilo nikakvog vrta godinama prije toga, tako da je korov gotovo neiskorjeniv LOL

dali se i crna folija jako ugrije? po nekoj logici mora da bude jako vruca.. baz zato sam mislila da bi bilo bolje naci foliju koja je sa gornje strane bijela.

za sada sam jos u fazi proucavanja svih opcija., a foliju planiram staviti tamo negdje sredinom drugog mjeseca
Rijeka
Na vrh
Fanika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fanika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2013 u 20:01
Mi smo radili i sa crnom i sa bijelom folijom, za ranu proizvodnju povrća bolja je crna folija baš zbog toga što se bolje zagrije, a ispod obavezno natapanje kap po kap, ta crijeva sa rupicama su oko 40 lp/m, po foliji možeš staviti malo slame ili sijena zbog ljepšeg izgleda a to što pitaš da li biljka smije dirati foliju, smije i ne smeta joj
Let the sunshine, let the sunshine in...
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2013 u 09:50
hvala na odgovoru!

mislim da cemo mi na kraju ici sa crnom folijom, jer osim ovoga sto kazes da je za raniji uzgoj, bijelu foliju nisam nasla nigdje.

u bauhausu sam naisla na neku crnu foliju, ali mi se cini da je prilicno prozirna, a ako kroz nju prolazi i malo svjetlosti onda ona gubi svoju funkciju, sta ne?

nasla sam kasnije i jednu skroz ne prozirnu, ali je nesto i skuplja..

ps. koliko ranije bi bilo pametno da stavim foliju, da odumru svi dugogodisnju korovi prije nego zasadimo svoje biljke?
Rijeka
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2013 u 09:56
Originalno poslano od člana Fanika Fanika napisao:

ispod obavezno natapanje kap po kap, ta crijeva sa rupicama su oko 40 lp/m,


gdje nabavljate ta crijeva?
Rijeka
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2013 u 19:07
Originalno poslano od člana Aphro066 Aphro066 napisao:

  ... ... ps. koliko ranije bi bilo pametno da stavim foliju, da odumru svi dugogodisnju korovi prije nego zasadimo svoje biljke?

Dugogodišnje korove trebaš odstraniti kod obrade zemljišta (oranje ili štihanje)!
Ja bih foliju stavila prilikom sadnje tako da se sve do tada zemljište zagrijava. 
Na vrh
Aphro066 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 14 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aphro066 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2013 u 13:51
prosle godine smo prvi put obradili vrt, do tada je tamo rasla samo trava.. preorali smo i ( barem smo tako mislili ) detaljno počistili i povadili sve korove..
na ljeto nisi mogao prolaziti nigdje od cvijeca, trave i svacega ( mozda sam se i ja malo previse zanjela sa sijanjem svega po svuda.., ali svejedno )

stvarno se toplo nadam da ce ove godine biti bolje..

negdje sam procitala da dugogodisnji korovi odumiru ispod folije na maximalano 12 tjedana, pa zato pitam dali bi bilo jednostavnije prvo ih pobiti, pa onda posaditi biljke., jer ovo prosle godine je stvarno bilo strasno!

bili smo uzeli stajsko gnojivo, jedno 2 godine staro od jednog covjeka sa sela, samo sto smo ga sakupljali sa otvorene livade, tako da je i u  njemu dosla hrpa poljskog cvijeca i svacega :)

uf.. kako god okrenes ne gine mi cupkanje korova :/
Rijeka
Na vrh
Fanika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fanika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2013 u 16:44
Aphro, crijeva sa rupicama imaš za kupiti u svim većom poljoprivrednim centrima, crijeva su sa različitom gustinom rupica, na 10 cm, 20 cm, mislim da ima i sa više, mi koristimo ona više rupica po metru, biljke se brže zaliju, moraš paziti da crijevo okreneš tako da rupice budu na gornjoj strani, kad ga položiš na zemlju, na to ide crna folija, sa strane ostaviš kanal da imaš zemlje zagrnuti foliju da ti je vjetar ne diže, to sve možeš pripremiti kad ti uvjeti dopust, znači zemlja ne smije biti premokra, onda bi se sve ugazilo i kasnije zabetoniralo, to zavisi i kakvu zemlju imaš, mi nekad znamo pripremiti gredice i postaviti ih i mjesec dana prije sadnje, posljije samo bušiš rupe i sadiš sadnice
Let the sunshine, let the sunshine in...
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.