Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium socotranum, somalense, . . .
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium socotranum, somalense, . . .

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
Korisnik
Poruka
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2015 u 19:11
Super su ispali Pinus Thumbs Up, jesi probao ručno oprašiti swazicum da dobiješ sjeme?

Neki dan sam pročitala jednu zanimljivost na fb u vezi A. socotranuma - da ako se nakalemi socotranum na obesum skraćuje mu se vrijeme do cvatnje za oko pola. Znači ne čekaš 10 već oko 5 godina (u tropskoj klimi, kod nas vjerojatno duže). Reznice socotranuma imaš, obesum imaš, što misliš da probaš? Big smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2015 u 21:52
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

. . . . jesi probao ručno oprašiti swazicum da dobiješ sjeme? 
Nisam ali još uvijek mi swazicumi cvjetaju. Alma, hvala za ideju,dobro da si me podsjetila,  probati ću ovih dana, možda uspije. Jednom sam pročitao da je oprašivanje swazicuma posebno komplicirano zbog skrivenog tučka duboko u grlu cvijeta. To je vjerojatno jedan od razloga zašto je sjeme swazicuma relativno skupo.  Teško ga je umjetno oprašiti. I to me malo brenzalo. LOL

Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Neki dan sam pročitala jednu zanimljivost na fb u vezi A. socotranuma - da ako se nakalemi socotranum na obesum skraćuje mu se vrijeme do cvatnje za oko pola. 
I to ću probati ali početkom ljeta. Uskoro će adeniumi ući u hibernaciju. Nema smisla da ih sada forsiram.

Bila je nedavno jedna zanimljiva debata o A socotranum na: FORUM on ADENIUM & PACHYPODIUM - Yahoo Groups. Između ostalog sam vidio i 7 god. stari  A.socotranum  u cvatu.

Kad već tipkamo o oprašivanju swazicuma čitam da oprašivanjem obesuma peludom swazicuma dobiješ vrlo cvjetni hibrid. U idealnim uvjetima navodno cvjeta  skroz kroz cijelu sezonu. Obesum nije tako teško oprašiti kao swazicum. I to ću dogodine isprobati, možda uspije, nikad se ne zna.

Vidim kod Tajlanđana sjeme swazicuma u prodaji 20 kom/ 20 $ plus poštarina. Od njih nisam ništa kupovao tako da ne znam ništa o njima, ali evo jednom si pitala :

Adeniumseeds.com

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2015 u 18:07
Pinus čula sam već da je teško oprašiti swazicum ali treba probati, evo ja ti držim palčeve. U baobabs-u sjemena nema već oko godinu dana pitala sam ih za sjeme odgovorili su mi da ponekad imaju ali da ne znaju kada će to biti ponovo. Hvala za ovaj link gore ali to nije pravi swazicum, to je baš ovaj hibrid o kojem pričaš swazicum x obesum, neću ga zasad kupovati duga je zima pred nama imam vremena smisliti što ću sijati na proljeće. Voljela bih imati od svih osnovnih vrsta adeniuma bar po jedan i pokoji lijepi hibrid, to mi je san. Big smile
Na vrh
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2015 u 20:48
Na e-bayju veliki socotranumi (sijanci) (navodni) kao suho zlato! A sjemena ima u dovoljnim količinama osim onih rijetkih vrsta. Ima Thai Socotranum, Swazicum, Mini-Size, i obični. Želim dobiti iz sjemena Dorset Horn ali do sada bez rezultata. Jedan bi možda mogao biti Dorset, a možda i nije...:) Prava lutrija....
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2015 u 10:29


Dorstenia gigas - Adenium socotranum

lijepa jesen pogoduje sukulentima. Studeni je ove godine posebno lijep, sunčan , bez vjetra. Baš im paše takvo vrijeme:

ps. nedavno je ciklon poharao otok Socotra

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2015 u 17:58
Wow Pinus ovo je fenomenalno, ne zna se što je ljepše, a sve sami rariteti. 

Socotru osim što je poharao ciklon je zadesilo još nevolja - ratuje se u Jemenu pod koji spadaju, pa nestašica plina i struje, stanovnici sjeku zaštićeno drveće za ogrjev i kuhanje, sada ovaj ciklon - užas živi, Alain Rzepecky pokušava neke akcije i skuplja donacije za pomoć Socotri ali koliko vidim po fb ljudi baš i nisu zainteresirani. 

Izgleda da će još dugo biti problem nabaviti sjeme socotranuma pa sam kupila biljčicu, stvarno je minijaturna iako je stara oko godinu dana.


Ovo je slikano kad sam ju tek dobila sada ima još dva lista. Nabavila sam sjeme arabicuma i multifloruma, jedva čekam proljeće da sijem. Big smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2015 u 23:18

Čitam da je otočka vlast zabranila izvoz sjemena i biljaka sa Sokotre. No, pretpostavljam da se ipak nešto malo sjemena prešverca jer turisti i dalje dolaze na otok. Nigdje ne vidim  sjeme a. socotranuma u prodaji ali malih sijanca a. socotranuma za sada još uvijek ima u prodaji. Zarada je veća.

Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Izgleda da će još dugo biti problem nabaviti sjeme socotranuma pa sam kupila biljčicu, stvarno je minijaturna iako je stara oko godinu dana. 
@Alma, i ja sam krenuo na isti način. Prvog a. socotranuma sam kupio od rarecacti.com. 
Ja ne radim razliku u uzgoju između sokotranuma i gigasica. Vidim da se na forumu strašno zamjera ako nekom dijeliš savjete. Ali nemogu iz svoje kože pa evo: Nemoj ga niti slučajno pincirati, čekaj drugu polovicu ljeta i onda možeš raditi sa njime što god želiš. Sada mu je za fotosintezu svaki list od presudne važnosti. Nemožeš ga tako malog uvesti u hibernaciju.
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

ratuje se u Jemenu pod koji spadaju, pa nestašica plina i struje, stanovnici sjeku zaštićeno drveće za ogrjev i kuhanje
Jadni ljudi. Nažalost tom vjerskom ratu između šiita i sunita kraj se ne nazire. Osjetimo taj rat i mi koji živimo blizu granice. Povremeno voze izbjeglice autobusima mimo kuće, i to u kolonama.

 
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2015 u 10:08
Pinus božesačuvaj da bih ikad zamjerila dobiti savjet. Meni su tvoji savjeti neprocjenjivi i hvala ti puno na tome, tko zna što bih ja napravila jadnim biljkama kad me lupi inspiracija LOL. Socotranum je putovao 15 dana iz Francuske i presretna sam bila kad sam vidjela da mu idu novi listići jer sam se bojala da neće preživjeti koliko je minijaturan. Ne diram ga dok ne ojača.Big smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2015 u 17:12
Ostao sam bez prvih sijanaca pseudolithos-a i p. brevicaule-a.  Mislim da je bila greška što sam ih preko zimskih hladnih noći držao na prozorskoj polici gdje se temperatura preko noći spustila do 15 C a možda i ispod toga. Moji prozori baš i ne dihtaju kako treba. Mislim da niske noćne temperature nisu dobre niti za male sijance socotranuma.

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2015 u 21:56
Slažem se Pinus, dok su male biljke jako su osjetljive, a pahići su čini mi se posebno komplicirani. Ja nemam puno biljaka tako da ih preko zime držim u dnevnom boravku, grijanje je podno što je sigurno za njih dobro, imam dva krovna prozora i balkonska vrata, južna strana je i svjetlosti ima stvarno dovoljno, kada je sunčano dobiju 4-5 sati sunca. Zgrada je dobro izolirana i temperatura rijetko pada ispod 20 C iako smanjim grijanje po noći na 18 C. Jedino mi prozorske police fale ali dosad je sve bilo ok, lani mi se i nisu previše izdužili adeniumi kako sam očekivala, tako da sam zadovoljna.

Imaš li možda Adenium multiflorum?  Oni čini mi se cvjetaju u jesen kada su bez lišća na nešto nižim temperaturama.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2015 u 09:11
O svjetlu smo dosta pisali ali o minimalnim temp. potrebnom za preživljavanje baš i nismo. Problem rade  sijanci koji moraju biti u vegetaciji skroz kroz cijelu godinu, znači vlažan supstrat. A neki od njih zahtijevaju i dosta toplote. Na to sam ja zaboravio.

Adenium multiflorum za sada nemam ali doći će i on na red za sijanje LOL

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 09:57


adenium swazicum, 27. 12. 2015 .  Od ranog jutra se kupamo u suncu Big smile
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2015 u 18:32
Dakle Pinus još uvijek su u cvatu i imaš mahunu, braaaavo čestitam, jesi ručno oprašivao?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2015 u 10:03
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Dakle Pinus još uvijek su u cvatu i imaš mahunu, braaaavo čestitam, jesi ručno oprašivao?
Alma, nisam pipnuo cvijet. Mahuna se razvila sama od sebe. No, mislim da neće biti ništa od klijavosti na taj način dobivenog sjemena. Ali ništa ne košta pa puštam da se mahuna razvije do kraja pa da vidim što će na kraju ispasti. Možda ovaj puta i bude nešto pozitivnoLOL

 Swazikum je bez lišća. Klorofila ima u stabljici i granama pa pretpostavljam da većinu energije potrebne za rast mahune  i cvijeća dobiva putem toplote ? Neobično mi je da za cvjetanje i rast mahune ne treba lišće ?

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2015 u 18:00
28. 12. 2015 a. swazicum
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2015 u 20:39
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

 Alma, nisam pipnuo cvijet. Mahuna se razvila sama od sebe. No, mislim da neće biti ništa od klijavosti na taj način dobivenog sjemena. Ali ništa ne košta pa puštam da se mahuna razvije do kraja pa da vidim što će na kraju ispasti. Možda ovaj puta i bude nešto pozitivnoLOL

 Swazikum je bez lišća. Klorofila ima u stabljici i granama pa pretpostavljam da većinu energije potrebne za rast mahune  i cvijeća dobiva putem toplote ? Neobično mi je da za cvjetanje i rast mahune ne treba lišće ?


Pinus pa to je onda prava sreća, baš mi je drago. Što se tiče lišća često viđam na fb adeniume, najčešće arabicume, bez lišća i s puno mahuna i ništa im ne fali, sunca ove zime ima dovoljno, bit će to super sjemenkice, ja u svakom slučaju držim palčeve. Big smile

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Prosinac 2015 u 16:36
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Pinus pa to je onda prava sreća, baš mi je drago. . . . . . bit će to super sjemenkice, ja u svakom slučaju držim palčeve. Big smile 
Alma, sreća je uvijek dobrodošla. Čitam da adeniumi nisu samooplodni zato sam malo skeptičan.
 A možda ga je kakav leptir izljubio dok nisam gledao LOL

Tokom godine je lijepo raskošno cvjetao. Jedini je on od mojih swazicuma razvio mahunu:  

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2016 u 10:27

18. 1. 2016 
Nadam se da će se nastaviti lijepo sunčano vrijeme. Fali mu još tako malo ....

 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2016 u 18:36

Smile
Big smile
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2016 u 22:10
Bravo, čestitam Pinus krasne sjemenke! Thumbs UpClap

Ne znam da li si izvadio sjemenke van iz mahune, ali ako nisi - strana sjemenki koja je okrenuta prema šiljastom dijelu mahune je "korjen strana", pa označi ako ćeš sijati vertikalno adeniume navodno tada  formiraju ljepši caudex jer ne gube energiju na podizanje. Ispričavam se ako to već znaš. Big smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.