Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium socotranum, somalense, . . .
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium socotranum, somalense, . . .

 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Adenium socotranum, somalense, . . .
    Objavljeno: 31 Siječanj 2013 u 21:54
12. 10. 2012

30. 1. 2013

Adenium socotranum, endem sa otoka Socotra. Jedna od vrste adeniuma koja se u uzgoju potpuno razlikuje od pripadnika svoje vrste iz prirodnog staništa. Vidim da u uzgoju AS obično formira okrugli kaudeks i vrlo dugi vrat. U svom prirodnom staništu izgleda potpuna drugačije. Zašto je to tako pojma nemam. Za druge vrste adeniuma ta razlika u izgledu nije tipična. Inače o njemu čitam sve u superlativima. Prozvali su ga i Sveti gral među adeniumima.
Nabavio sam i par sjemenki sokotranuma. Male sijance ako prokliju namjeravam pinicirati. Ovoga sa slike za sada ne. Možda će sam, bez moje intervencije krenuti pravim putem. Tko to zna?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 10:06
Iza stakla južnog prozora, iznad radijatora uz optimalnu količinu vode i adekvatnog gnojiva pravilo mora vrijediti za sve adeniume.  Da skratim za rast trebaju:  sunce – toplotu – vodu – gnojivo. Sunce je dirigent a sve ostalo reguliramo mi sami ali po pameti.  Prilagođavamo se veličini tegle, hranjivim komponentama u supstratu, . . . itd.

Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2013 u 18:02
Nevjerovatno puno je narasao u skoro tri mjesecaBig%20smile

Vidio sam razliku između divljih i uzgojenih primjeraka, koja razlika majko moja. Ali kad pogledaš razliku između primjerice divljih i uzgojnih primjeraka P. namaquanuma shvatiš da koliko god se trudili nemogu se pružiti optimalni uvjeti tim biljkama u našem podneblju. pretpostavljam da su na Socotri u stalnoj vegetaciji. Zašto se govori o svetom graalu adeniuma' Zbog rijetkosti?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2013 u 21:01
Nešto je adenium narastao a približno za 1/2 cm sam ga dignuo iz supstrata. Koliko čitam na Socotri imaš kišno i sušno razdoblje. Najhladniji je siječanj sa 21 C prosječnom temp. i bez kiše. A. Socitranumi su tada na otoku bez lišća. U uzgoju vidim da je uvjetno zimzelen. Ako ga držim na svjetlom, toplom mjestu i zalijevam adenium je u vegetaciji. Ne želim mu uskratiti vodu sada preko zime, premali je. Iskreno rečeno strah me je da ga ne uspavam za stalno.
Otok Socotra je dugo vremena bio u izolaciji. Na njemu su Sovjeti imali vojne baze. Niti kao turista nisi mogao na otok. Po raspadu SSSRa su Ruse u vojnim bazama zamijenili Amerikanci. Sam otok je sada otvoren za turizam i do sjemena se lakše dolazi.

Ps. Tajlanđani su jedan svoj hibrid nazvali Thai socotranum i to stvara pomutnju na trgu.

Adenium socotranum kod Plumeria2U
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2013 u 08:42

Adenium socotranum,približno dva tjedna nakon nicanja. Sijao sam 1. ožujka, 5 mjeseci staro sjeme. Od 9 posijanih sjemenki proklijale su njih 8. Skroz ih prati za njih slabo vrijeme, nema dovoljno svjetla-sunca za pravilnu rast. Sada vidim da je početak travnja idealno vrijeme za sijanje adeniuma za nas koji živimo u unutrašnjosti. Ako se sada izduže mogu ih samo baciti. Povratka na za njih idealni habitus: niski ,debeli ,zdepasti više nema.
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2013 u 09:10
ne bacati adeniumice...
napravi klijalište:
zatvorena kutija: kartonska, stari akvarij, prenosna kutija za pse, stari frižider... rasvjeta: t5; t8, led diode, posuda sa vodom u kojoj je grijač i rastu ko ludi, ne izdužuju se, imaju i toplinu i vlagu. Možeš staviti tajmer i ventilator...
Meni je za sklapanje toga trebalo cca pola sata. U jednoj su adeniumi u drugoj su frangipani
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2013 u 10:19
MD, neću ih baciti. No ljut sam na sebe što nisam još malo počekao i sve bi bilo 100% u redu. Ovako sve visi u zraku možda će biti sve OK a možda i neće, zavisi od vremena. Klijalište je odlična ideja. No proljetno sijanje isto tako. Početak travnja je idealno vrijeme za sjetvu adenium sjemena za sve nas koji živimo u unutrašnjosti.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2013 u 17:38
adenium somalense nova - prije pinciranja
a.s. nova – poslije pinciranja

Adenium somalense nova. Prije i poslije pinciranja. Karakteristično za novu je debeli kaudeks. Da bi adeniumu pomogao da lakše formira taj debeli   kaudeks odrezao sam vrh na nekim klijancima. Jedan dio adeniuma sam pustio ne pinciran. Niti sam nisam siguran što je bolje. Što vi mislite koji način uzgoja a. s. nove je bolji ? pincirati ili ne pincirati ovako male klijance?
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2013 u 20:02
dugo sam gledala i uspoređivala i neodlučna sam! moram napomenuti da je meni uvijek žao pincirati ili rezati adeniuma (zato i imam onakve, neugledne)
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 09:13

Adenium somalense nova – mjesec dana nakon pinciranja. Dva mjeseca stari sijanci.

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 09:40
izgledaju razgranato, daj slikaj bočno, bolje će se vidjeti kaudex i grančice.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 09:48

Ja krenem odmah na prvu loptu. Počinjem prihranjivati  nakon prvog para listića sa vrlo slabom koncentacijom gnojiva.  Čep Coca cole na dvije litre vode ali gnojim prilikom svakog zalijevanja.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 09:55
nemogu vjerovati, za 20-ak dana da su toliko narasli!
vrijedi li takav način prihrane kod obesuma i arabicuma. ili misliš na prvi par listova kao pinciranih!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 10:06
Iza stakla južnog prozora, iznad radijatora uz optimalnu količinu vode i adekvatnog gnojiva pravilo mora vrijediti za sve adeniume.  Da skratim za rast trebaju:  sunce – toplotu – vodu – gnojivo. Sunce je dirigent a sve ostalo reguliramo mi sami ali po pameti.  Prilagođavamo se veličini tegle, hranjivim komponentama u supstratu, . . . itd.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 10:23
Antonija sory, čitam i vidim da nisam odgovorio direktno na tvoje pitanje.  To pravilo je sigurno univerzalno i vrijedi za sve adeniume.  Ovu turu adeniuma sam počeo prihranjivati vrlo rano, nakon prvog para lističa.

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 11:04
Da, primjetila samWink, ali, isto sam zaključila odgovor iz gore napisanoga! sad sam sigurna!Smile
nego, gledam ovog tvoga sa početka teme, slika 31.01.2013., kakav je sada.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 11:15
Taj je spori kao puž. Sporo raste i  treba cijelu vječnost da procvjeta.  Može se na prste jedne ruke prebrojiti  broj socotranuma  koji  su  procvjetali  u uzgoju.  Nove slike nemam. (za sada LOLLOLLOL)  U međuvremenu je  narastao za koji mm i isto toliko se udebljao.

 

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 11:37
malo sam proguglala, zanimljivog je oblika! a ako ne cvjeta, neću se upuštati u tu avanturu!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 12:04
Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

malo sam proguglala, zanimljivog je oblika! a ako ne cvjeta, neću se upuštati u tu avanturu!

A nije sve u cvijetuSmile
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 12:17
Već kad je ovo tema za somalense i socotranume tu ću pisati o mom somalense var. crispumu, makar sam o njemu već pisao na temi o obesumu.

ovakav je bio pred mjesec dana


A ovako danas izgleda (s dviju strana snimljen)





Fama koja ga prati izgleda da je istinita - znači usprkos svijetlu i prihrani sporo raste, a naborani listovi slijede tek kasnije.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2013 u 16:18
Pinus, al ih toviš !!! Tako i treba, dobri su.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.