Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slavujev vrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slavujev vrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 115116117118119 282>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 5 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 08:13
zaslužile su biljke malo odmora ispod zaštitnog bijelog pokrivača, a nama ostaje da uživamo u bajkovitom prizoru!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 08:33
Onaj ljubičasti i bjeli valjda ukrasni luk ili kako se zove mi jesmile120
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 19:55
Originalno poslano od člana Miranda Miranda napisao:

Lijepo, sunčano jutro i uz njega ovako tople riječi Hvala Slavuj!
Miranda,
dobro došla u moj vrt.
drago mi je vidjeti vedre i pozitivne ljude kao što si ti.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 20:12
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

predivan vrt kao i obično i taman kada sam se zapitao da li u tvom vrtu još nema snijega pojave se dvije sličice koje su pod snježnim pokrivačem !!!!
hvala admine.
zimu ne volim, i sve zimske slike su mi iste.
draže mi je listati ljetne stranice i uživati u vrtu koji se tada stalno mijenja.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 20:32
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

zaslužile su biljke malo odmora ispod zaštitnog bijelog pokrivača, a nama ostaje da uživamo u bajkovitom prizoru!
...i čekamo proljeće s nadom da će ova zima biti blaga i da će se sve probuditi.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 21:04

4 vrste ukrasnog luka




Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 21:05



Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 21:07






Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 21:12
Originalno poslano od člana dmirce12 dmirce12 napisao:

Onaj ljubičasti i bjeli valjda ukrasni luk ili kako se zove mi jesmile120
i meni su prelijepi, a najdraži mi je bijeli na zadnjoj slici.
njega sam dobila kao gigantski grimizni luk, i posadila uz ogradu, među ostale visoke.
ponikao patuljak i to bijele boje.
Na vrh
miska View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Travanj 2013
Lokacija: Kvarner
Status: Offline
Bodovi: 8574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 21:35
Prekrasni lukiči
a bijeli,patuljasti je poseban
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 23:19



MAČJA METVICA    nepeta cataria

       "Ljudi se u ovu trajnicu uglavnom ne zaljubljuju na prvi pogled,
        jer ona nije diva prikladna za glavne uloge.
       Ona je pouzdan i nenametljiv partner koji uspješno popunjava cvjetnjak
       a da ga pri tom ne guši."

Nepeta je izdržljiva i prilagodljiva trajnica, baršunastih listova i usnatih cvjetova, koja podsjeća na svog srodnika-metvicu.
Najbolje uspjeva na suhim tlima i sunčanim položajima, cvjeta cijelu sezonu i nije joj potrebna nikakva njega osim orezivanja nakon cvatnje.
Razmnožava se djeljenjem korijena u jesen i proljeće ili reznicama u proljeće.

Nepeta je ljekovita i začinska biljka, a listovi i cvjetovi se beru u kolovozu kada je u punom cvatu.
Ima osebujan miris, sličan odoljenu, i mnogim ljudima nije ugodan.
Zbog kemijskog spoja, koji se nalazi u listovima nepete, neke mačke ju obožavaju.
Neke ju neće ni pogledati a neke će ju gurati, trljati se uz nju i ponašati se kao da im je neodoljiva.
Miris nepete djeluje opojno na mačke kao marihuana na čovjeka.


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 23:31


Mačja metvica(Nepeta cataria)


Na vrh
Betty Boop View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 24 Prosinac 2012
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 1660
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Betty Boop Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2013 u 14:56
Hvala ti što nam greješ dušu i srce ovim "toplim" sličicama i obogaćuješ naše znanje predivnim tekstovima Hug
Na prethodnoj stranici si nam slikom i rečju predstavila prelepu biljčicu,izop,koja mi je po izgledu jako slična biljci čije sam seme ja dobila pod imenom čubar.
Pošlo mi je za rukom da odgajim jednu biljku koja mi je jako draga...njeni mirišljavi listići su me osvojili,a tek ljubičasti,preslatki cvetići koje mi je podarila,da i ne govorim koliko...
E sad,pošto si zaista vrstan poznavalac začinskih i lekovitih biljaka molila bih te da mi pojasniš razliku između čubra (satureja hortensis) i izopa (hyssopus officinalis).
Kontam da je čubar jednogodišnja,a izop višegodišnja biljka,ali su meni izgledom potpuno iste...ima li i koja je vidljiva razlika?
Takođe me zanima i primorski vrisak (satureja montana) jer je iz istog roda (mislim da si nam i nju već prikazivala na svojim stranicama)
Baš bih volela da moju biljčicu imam i narednih godina...
Pozdrav Slavujčice Heart
The impossible is often the untried.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2013 u 19:54
Betty,
i ja sam puno istraživala kada sam dobila vrisak i naišla na puno pomješanih imena i biljaka.
Ovaj grmić koji imam u vrtu je PRIMORSKI VRISAK, satureja montana.
niži, trajni grmić, cvjeta bijelim cvjetovima u ljeto.
Pomutnju je izazvao njegov latinski naziv 'montana' što bi značilo- planinski.
PLANINSKI VRISAK, satureja subspicata je drugačija biljka iz iste porodice.

PRIMORSKI VRISAK   satureja montana



ČUBAR, satureja hortensis je jednogodišnja biljka koja cvjeta ljubičastim, roza ili bijelim cvjetovima.

Sve tri biljke spadaju u porodicu vrijeskova a po sastavu i primjeni su vrlo slični.
Uskoro ću opisati svojstva i upotrebu satureje montane.

Razlika između izopa i satureja je velika.
Izop je polugrm, puno je širi i višlji.
Razlikuju se po boji cvjetova, mirisu obliku listova.
Zajedničko im je da su obadvije biljke ljekovite, začinske,
da su poznate od davnina, da se takmiče koja će privući više pčela i pokloniti im više nektara i cvjetnog praha..
da su obadvije prekrasne biljke i dragi stanovnici moga vrta.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2013 u 22:29
Originalno poslano od člana miska miska napisao:

Prekrasni lukiči
a bijeli,patuljasti je poseban
miska
taj lukić bi bio lijep i u tvom burovitom vrtu dok bi visoki sigurno stradali.
Na vrh
miska View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Travanj 2013
Lokacija: Kvarner
Status: Offline
Bodovi: 8574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2013 u 12:07
Ne znam draga SlavujVk,možda bi mu lišće bura uništila
Na vrh
sarajka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 3644
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sarajka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2013 u 19:36
šetkam i uživam,divne slikice a naravno i cvijeće
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2013 u 10:16
Baš sam sad pisala u mom vrtu o tom primorskim vrisku, mi ga zovemo Dušica i koristimo ga obavezno za pranje i aromatiziranje bačvi tj čabra u kojem vrije grožđe. Skuha se kako mi kažemo brombul od kuša, dušice, listova i rozge od loze i listova breskve. Sa tom se vodom ispiru i aromatiziraju bačve - čabri.
Kod mene cvate sredinom septembra i najljepši su na groti koji izrastu iz samog kamena, nadam se da se nećeš ljutiti što sam stavila sliku Embarrassed, uz nju te i lijepo pozdravljam i uvijek te rado čitam Hug




Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2013 u 19:45
Originalno poslano od člana korijenko korijenko napisao:

Baš sam sad pisala u mom vrtu o tom primorskim vrisku, mi ga zovemo Dušica i koristimo ga obavezno za pranje i aromatiziranje bačvi tj čabra u kojem vrije grožđe. Skuha se kako mi kažemo brombul od kuša, dušice, listova i rozge od loze i listova breskve. Sa tom se vodom ispiru i aromatiziraju bačve - čabri.
Kod mene cvate sredinom septembra i najljepši su na groti koji izrastu iz samog kamena, nadam se da se nećeš ljutiti što sam stavila sliku Embarrassed, uz nju te i lijepo pozdravljam i uvijek te rado čitam Hug


Pročitala sam na tvojoj temi da ti na velikoj groti cvjeta Dušica, pa sam išla vdjeti i onda mi ništa nije bilo jasno,
sada vidim da vi vrisak tako zovete.

Za sliku se sigurno neću ljutiti, uljepšala mi je vrt i ravnicu i pokazala kako vrisku treba malo zemlje da bi rastao.
Kod mene vrisak procvjeta sredinom kolovoza, to je mjesec dana prije nego kod tebe,
nije mi jasno zašto.

Hvala korijenko!
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2013 u 20:00
Originalno poslano od člana sarajka sarajka napisao:

šetkam i uživam,divne slikice a naravno i cvijeće
sarajka, drago mi je, hvala!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 115116117118119 282>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,345 sekundi.