Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 38>
Korisnik
Poruka
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 00:51
Za kraj jedan moj varganjčić.....
sutra je novi dan
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 07:27
Jagoda puno ti hvala na odgovoru. Baš sam smrckici na PP napisala da uopće ne poznam ljude koji su ih brali i neznam ništa o gljivama, a oni koji su nam donjeli su rekli da skuhamo.
Nisam znala ni koliko gljive mogu stajti pa sam odmah napravila sve prema uputama.
Stvarno ću te drugi puta zvati. Pa čak sam i mislila došetati na brzaka do tebe! Baš sam tužna.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 07:29
E i još nešto, ako su nakon kuhanja spužvaste - napravit ću paštetu - onu jagodinu Wink
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2009 u 03:48
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Jagoda puno ti hvala na odgovoru. Baš sam smrckici na PP napisala da uopće ne poznam ljude koji su ih brali i neznam ništa o gljivama, a oni koji su nam donjeli su rekli da skuhamo.
Nisam znala ni koliko gljive mogu stajti pa sam odmah napravila sve prema uputama.
Stvarno ću te drugi puta zvati. Pa čak sam i mislila došetati na brzaka do tebe! Baš sam tužna.
To drugi puta stvarno napravi ,jer ljudi koji su ti dali gljive nisu neki znalci kad su za djedove rekli da su varganji.Osim toga ono namakanje u vodi nije bilo potrebno...Javi se kad dobiješ slijedeču pošiljku.....Pozdrav
sutra je novi dan
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2009 u 13:32
Hvala, jagoda!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2009 u 14:13
Jagodica kod Hoje imaju dvije vrste vrganja u onoj skupini.

 Jedan je turčin i zove se po Božcu turski vrganj .

Druga gljiva je dedek ili vrganjica.

Obje gljive kod  mene u knjizi prikazane su u dijelu sa vrstama vrganja ( u knjizi ima oko 28 vrsta vrganja bez obzira kako su im podnazivi). I skoro svi su nekog latinskog naziva Boleus što je oznaka za vrste vrganja+ onaj nastavak po čemu se razlikuju. I slinavka je vrsta vrganja.

Sad će me Kordi nagalamitiLOL. Kordi si živ?????

Jučer sam krivo pročitala da je do 18 sati sajam gljiva, ja mislila od 18Cry
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 22:49
1. Preslica- pojedena, prvo prokuhana i odbačena voda






Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 22:50
2. Karčun- pojeden




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 22:52
3. Gnoištarke -tri bačene
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 22:54
4. Turčin ili ....








Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2009 u 22:57
Večera je bila od preslice, gnoištarke, karčuna i malo ovih vrganja nisam sigurna koji je. Okus božanski kao da sam dodala šunku, a nisam.
Sad čekamsmile224, prvi put sam jela ovu vrstu vrganja, gnoištarke i preslicu.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 00:46
Imam jedno pitanje. Upotrebljavaju li se stručci gnoištarke i preslice?

Još sam živaSmileTongueBig%20smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 03:00
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Imam jedno pitanje. Upotrebljavaju li se stručci gnoištarke i preslice?

Još sam živaSmileTongueBig%20smile
Tek sam sada stigla do foruma.Radim na albumu sa vjenčanja,pa nikad kraja....Vidim da ti redovno bereš gljive i jedeš ih.Dobro ti ide identifikacija i kako ti kažeš još si živa....Za gljive moraš biti 100 posto siguran što jedeš jer greške se plaćaju....Preslice su jedne od gljiva koje možeš pogriješiti ako nisi siguran...Možeš je zamjeniti sa pupavkama ako ne paziš,zato budi jako pažljiva.....Stručci gnojštarke i preslice se uglavnom ne jedu,jer nisu baš nešto,,,,WinkWinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 11:52
Hvala Jagodicasmile78. Odbacila sam stručke sinoć, bolje nego upropastit sav trud.

Znam da sam navalila Jagodica, ali već dvije godine sam gljivarila i brala samo prave vrganje i sunčanice. Uglavnom slabog ulova ili nekada nikakvog. MM ima neke fiks ideje , kad nema gljiva on ih traži, a sad ga moram moliti da idemo tražiti. Sada je preumoran od traženja za vrijeme suše, padne kap kiše a on trk u šumu. Sjećam se jednog dana kad smo 6 sati hodali i jedna gljiva koja je prestara bila ( sirovnjača). Još najgore kad me tjera da idemo na kraj dana tražiti gljive di su već hrpe ljudi prošle i pobrale
Neki dan sam se naljutila i nabrajala, čovjek neće da bere sad ka je sezona gljiva. To mu je obiteljska crta rade sve naopako i nikad ništa ne napave kako treba. Od sada ja preuzimam odluku kad ćemo brati, gdje i koje gljive. Zabranio mi je upoznavanje novih gljiva jer smo na putusmile224LOL Za sada je i ova brojka gljiva dovoljna, bitno da se štogod popapa.

Jagodica dugo sam preslicu promatrala i tek sada sam se odlučila. Znam da liči na panteru, ali kao odrasla je drugačija. I najznačajnije je što mi je onaj lovočuvar rekao da je jestiva, iako on ima svoj neki naziv. Ali mi je tako stručno odvojio sve gljive što nisu valjale, a nevaljale uzeo i bacio i nije dao ni da ih nosim poslikati. Bila sam tužna jer sam htjela slikati. Ja ih vratila, a on kaže " Jesam rekao to nevalja!" i ponovo ih bacio.

Dobro gledam i čitam karakteristike gljiva , a naravno i mirišem ihWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 20:54
Evo, sad stavim slike gljiva koje sam (opet) dobila, a ne znam što s njima. Pa prije nego li ih upropastim - znalci javite se:
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 21:30
To su sunčanice, ali si ih trebala poslikati i sa donje strane.Kad stavljaš sliku što više dijelova i pozicije gljive, presjek, to je bolje. Pričekaj da se Jagoda javiWink

Meni ovako izgledaju kao sunčanice. Prvo moraš znati zna li osoba išta o gljivama. Ako da, nebi trebao pogriješiti kod sunčanice. Ali je kod sunčanice bitan donji dio, koji se tu nevidi.

Otkloni stručak u potpunosti. Klobuk očisti lagano četkocom, isjeci ili čak rukom pokidaj na šnitice. To možeš dinatati pa napraviti kajganu na kapuli ( neki tako vole) ili ja znam na kapuli izdinstat pa sa vrhnjem i po želji malo brašna napraviti gljive u saftu. Takođe gljivama možeš dodati slaninu ili kobasice kod dinstanja, kako ti ukus nalažeWink

Stavit ću slikice mojih kad ih pripremim.

Bit će sunčanica Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 22:04

Ja sam dobar učenik. Sve slušam. Evo:

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 22:09
Jesu definitivno, a i onaj tko ti ih dade nije lud sigurnoWink

Stabljike ili stručke baci, nejestive su ( žilave) . Napravi po ukusu i želji. Ja bi to na jaja jer ih je malo i smanjiće se drastično. Dinstaj sa kapulom 5 min ili više dok se ne smanje.Ako su suhe možeš kod dinstanja dodavati malo vode ili vrhnja, poklopi i na srednjoj vatri. Prati da ne izgore. I napravi kajganu od togaWink. Dobar tekHug I začini po želji, kod mene bijeli luk obavezno.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 22:13
MOLIM IDENTIFIKACIJU je li ovo kovara ili zelenjača? ili jesmile224












Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2009 u 22:17
Ovo pretpostavljam da je goruščina plavulja ( rotkvičava tupavica, lat. hebeloma s.) Vjerojatno lagano otrovna. Miriše po rotkvi, cijeli mi je auto usmrdila.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.