Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 38>
Korisnik
Poruka
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 10:27
...pokušala  sam  odrediti gljivu  koja  mi  je  narasla na otoku, jug Hr, oko panja  masline...po  3,4  komada  zajedno...
 
 
 
 
...već  su  bile  malo  raskvasane  kišom  i  srednje  stare... 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 10:55
....ubrane su 2  dana  kasnije....vrlo  stare....
 
...evo  prerezi.....miriše  ugodno....gljivasti miris,  jak,   k'o  šampinjoni....
 
 
...lamele  su  dosta  široke,  idu  niz  stručak  i  plodno  meso  je  subjelasto,  vrlo  tanko,  kožica  klobuka  sjajna,  lako  se  diže....
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 10:58
...
 
...stručak  bio  šupljikav,  tamniji izvanka od klobuka...stručci  iskrivljeni...
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 11:02
...
 
...u  mraku  je  svjetlucala donja  strana klobuka....
 
...mislim  da  je  to  zavodnica......otrovna  gljiva....
 
....jedino  nisam  našla narančasto  mlijeko ( ??? )...biće  što  je  stara....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 14:08
To Mančice vjerojatno jeste zavodnica.

Stanište: zavodnice rastu busenasto na panjevima maslina, hrasta i bukve.

Prave jestive lisičice nikada ne rastu na panjevima, niti imaju tako živahnu boju i takvu veličinu kao zavodnica. Kad se nosi zavosnica u ruci, cijela ruka se oboji u narandžasto smeđe. ( Romano Božac)

Iz drugog izvora:
<>http://www.zurdana.com/default.aspx?str=red1&j=cro&t=0
Svojim izgledom i bojom podsjeća na lisičarku pa se neiskusnom beraču može potkrasti fatalna greška. Raste najčešće u busenu na trulom panju , ali ako je drvo jako trulo izgleda kao da raste iz zemlje . Na taj način može se pomisliti da se radi o lisičarki. No najlakše ju je otkriti ako se pogledaju listići ispod klobuka tzv. lamele. Lisičarka umjesto lamele ima određenu nervaturu koja izgleda kao rebra ili žile. Zanimljivost vezana za tu gljivu je da je
fluorescentna te svijetli u mraku ( tj.daje odsjaj svjetlu kojim je osvijetljena) . Posebnom foto tehnikom taj fenomen se može i snimiti.


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 14:52
...mislim  da  je  ima  dosta  na  otoku...to  ću  provjerit  za  vikend  i  slikat  mlađu....
 
....oduševilo me  kako  fluorescira u mraku....
 
...imam knjigu  R. Božac.....tamo  sam i  našla  jedno  4  vrste za  uži  izbor, a onda  kad  sam  je  ubrala i  proučila,   odlučila  se  za zavodnicu.....
 
....nije  smrtno  otrovna,  ali  izaziva  teške  probavne  smetnje u obliku proljeva , povraćanja i grčeva...
 
...čitala  sam  gljivarske  strane  na  netu i  kažu  da joj  boja  varira  od  zlatno  žute,  narančaste  do  smeđe...
 
...ime  joj  paše -  vrlo  lijepa  i  uočljiva  gljiva  -  prava  zavodnica LOL....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2009 u 14:59
Ima Mančice nešto što sam saznala u vezi  tih nesmrtnih, ali ipak otrovnih gljiva.

Otrov se akumulira u tijelu i neda se lako očistiti iz tjela te vremenom može praviti štetu na organima, ima i gljiva koja može izazvati leukemiju. Čini mi se da se najbolje držati čisto jestivih gljiva.

Ali ovo sam čula, možda i nije istinaWink
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2009 u 20:18
Molio bi vas da potvrdite moju današnju sreću. Nisam još brao martinčice pa nisam siguran da li su ovo ili nisu. Hvala i pozz


"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2009 u 21:15
Ostale slikice:

http://free-ka.t-com.hr/gljive/index.htm
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2009 u 23:26
ja nisam neki ekspert za gljive ( pogotovo detekciju po slici :) ali meni  izgledaju kao  martinčic koje ja berem :)
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 02:09
Agaricus bravo, našao si martinčice-CLITOCYBE GEOTROPA.Ja sam ih isto danas našla na otoku Krku sa još dosta drugih gljiva.Ja ih jako volim jesti i to uz kiseli kupus.Jedva čekam da sutra pripremim tu deliciju....ClapClapClap
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 02:27
Manči javljam ti da sam pogledala stranicu na netlogu koju si spomenula u svom postu.Filmić je jako zgodan.Pogledala sam cijelu stranicu i odmah se ulogirala i otvorila svoju temu sa slikama o gljivama..Možeš pogledati kad budeš imala vremena.Pročitala sam da ste ti i Smrcko diskutirale o ZAVODNICI .Po tvojoj slici ne može se gljiva prepoznati jer je stara, a po meni mogla bi biti PUZA ili eventualno ZAVODNICA.Ja sam danas bila na otoku Krku i vidijela sam puno puza i nekoliko zavodnica.Staviti ću ti slike pa pogledaj na koju ti liče te koje si našla na tvom otoku.....WinkWinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 03:24
Manči kao što sam napisala evo današnje slike sa Krka,ZAVODNICA
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 03:27
Ovo su  PUZE kojih na Krku ima puno,ali su uglavnom stare...
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 03:31
Evo i mojih MARTINČICA...
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 03:33
Evo i gro plana jedne od MARTINČICA....
 
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 03:38
Na kraju stol sa gljivama,posloženih po vrstama u čekaju termičke obrade....
sutra je novi dan
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2009 u 13:12
...Jagoda,  thanks  za  slike....ono  je  ipak  zavodnica...imam novih  slika  pa  ću  poslije  staviti....našla  sam  potpuno  mlade  i  imale  su  narančasto-smeđi  sok  koji  oboja  prste....
Na vrh
Rerin View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rerin Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2009 u 14:42
Pozdrav svima,
 rekla sam da ću staviti slike za neke koje nisam sigurna no u međuvremenu našla odgovor.
Jagoda možda se i sretnemo negdje u šumi na KrkuTongue
I pozdrav Grivicismile61
Na vrh
Željka23 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka23 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2009 u 18:49
 
Danas sam našla neke gljivice, no ova mi je totalna nepoznata.
raste u grupici, i ima intenzivan miris.
Slike su malo lošije, slikano mobitelom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.