Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 38>
Korisnik
Poruka
Resavac71 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Studeni 2009
Lokacija: Austria
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Resavac71 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 10:59
Originalno poslano od člana sampjer sampjer napisao:

Pozdrav Resavcu.
Hvala na pomoći. Evo još jedne od jučer, pa ako je moguće odrediti o kojoj gljivi je riječ. Unaprijed hvala



 
Jedna Tricholoma, a koja nisam bas siguran, ima ih dosta tako sličnih,  vrlo opasna grupa koja nije za eksperimentisanje, jer ima dosta otrovnica.
 
Pozdrav Žarko od Resavu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Resavac71 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Studeni 2009
Lokacija: Austria
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Resavac71 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 11:02
Originalno poslano od člana sampjer sampjer napisao:

Pozdrav Resavcu.
Hvala na pomoći. Evo još jedne od jučer, pa ako je moguće odrediti o kojoj gljivi je riječ. Unaprijed hvala



 
Jedna Tricholoma, a koja nisam bas siguran, ima ih dosta tako sličnih,  vrlo opasna grupa koja nije za eksperimentisanje, jer ima dosta otrovnica.
 
Pozdrav Žarko
Na vrh
Resavac71 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Studeni 2009
Lokacija: Austria
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Resavac71 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 11:46
Originalno poslano od člana boka boka napisao:

http://i45.tinypic.com/16a15co.jpg
 
Evo sada su sve stavljene. Hvala
 
 
Neku sigurnu determinaciju ne bih mogao dati, moja sumnja mozda u pravcu Lepista flaccida (Clitocybe inversa, Lepista inversa), mada je ona češća u Crnogorici, ali raste i u listopadnoj šumi,
 
Ja sam je skoro nalazio u jednoj Šumi blizu mog mesta stanovanja,
 
 
 
Na vrh
sampjer View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sampjer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 18:55
Danas sam ovu obrao u Splitu, uz cestu par metara od bora. Bila je samo ova jedna. Molim da mi neko kaže jeli ovo neka rujnica i koja. Na rezu je pustila narančasto-crvenkasto mlijeko.

Unaprijed zahvaljujem.
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 19:37

Pozdrav,
ubrana ispod bora, narančasto mlijeko - najvjerojatnije (jedna od) rujnica i jestiva dok je u dobrom stanju (mlada).

Jako je bitno da ispušta narančasto mlijeko, jer identično izgleda lažna rujnica (Lactarius chrysorheus) koja ispušta bijelo mlijeko i nije jestiva.

Pogledaj si detalje ovdje i ovdje ...

A.




"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 20:09
Evo me malo ovdje,nisam stigla javiti se prije...Vidim slike gljiva kojih još uvijek ima,jer uvjeti su dobri...Moj kolega gljivar našao je prošle nedjelje čak 2 lijepa zdrava varganja.SAMPJER tvoje gljive su lijepi primjerci i to LACTARIUSA i TRICHOLOME.Jedna i druga gljiva ako su rasle u crnogoričnoj šumi su jestive...Po meni TRICHOLOMA TERREUM odnosno Mišek je onaj stariji post i to ako je rastao u crnogorici i ako ima šupalj stručak, ali preko slike nikad ne mogu tvrditi 100 posto.....Ona novija slika je LACTARIUS DELICIOSUS ili neka druga Rujnica zavisi o boji mlijeka koje pušta (narančasto,crveno poput krvi ili kombinacija narančasto pa crveno,ali nikako bijelo!!!) naravno i  da je rasla u crnogorici.Sve rujnice su jestive  ako puštaju narančasto ili crveno mlijeko i nema straha od greške....
RESAVAC 71 vidim da i ti znaš dosta o gljivama,da li je to teorija ili praksa ili jedno i drugo zajedno?smile62WinkWink
sutra je novi dan
Na vrh
Resavac71 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Studeni 2009
Lokacija: Austria
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Resavac71 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2009 u 23:05
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

RESAVAC 71 vidim da i ti znaš dosta o gljivama,da li je to teorija ili praksa ili jedno i drugo zajedno?smile62WinkWink
 
Gljivama se bavim već 20 gidina, naravno sve je počelo sa željom da se upozna neka više jestiva Gljiva, u medjuvremenu sam probao skoro sve jestivo, ponešto i nejestivo, i još sam živ LOL 
 
I ko jednom udje u tajni svet Gljiva, to obično traje do kraja života, tako su mi sada i gljivice od 2 mm interesantne, što je gljiva redja radost je veća.Ono što je interesantno ali možda malo i paradoksalno je da što više znam o Gljivama, sve sam nesigurniji u odredjivanju gljive,  ponekad ni Mikroskop ne pomaže.
 
Što se tiče determinacija, želim uvek da pomognem koliko je to u mojoj moći, ponekad se plašim da nekog početnika i ne ohrabrim suviše i možda dovedem u opasnost.
 
Pozdrav Žarko.
 
 
 
Na vrh
sampjer View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sampjer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 16:47
Pozdrav svima,
jutros sam samo povirio u borovi šumu, vidit ima li koja gljiva i našao sam cijelu hrpu ovih bijeli. Gotovo su skroz pokrivene iglicama i rastu u busenima. Trusište je u obliku bodljica. Krte su i pucaju. Evo nekoliko slika.






Unaprijed zahvaljujem na pomoći u identifikaciji.

Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 23:32
Sampjer da ti odmah odgovorim, ubrao si PROSENJAKA odn HYDNUM REPANDUM. To je dobra jestiva gljiva.Najbolja je na salatu, a može se i kiseliti.Ako je misliš jesti(a možeš) treba sa nožem ostrugati iglice odn bodljice i skuhati.Na salatu napraviti sa dosta kapule koja mora malo odstajati....Dobar tek....smile50
sutra je novi dan
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2009 u 00:09
 
 
 
 
 
 
 
Žarko odn Resavac ovo što si napisao je živa istina i u potpunosti se slažem s tobom,jedino što ja još nisam krenula na male gljivice...Još mi nisu toliko zanimljive kao tebi, ali ima vremena, ti se ipak vremenski duže družiš sa gljivama od mene...Znam da jedan gospodin iz Slovenije koji dolazi kod nas determinirati gljive poludi kad nađe neku malu gljivicu koju ne nađe svaki dan...Tako ću i ja možda jednog dana, ali za sada još ne.Čitam da si u Austriji.Kako je tamo sa gljivama, je li slobodno branje ili treba imati dozvole koje se plaćaju, kao što u zadnje vrijeme traže i kod nas? Pozdrav i do tipkanjasmile154
sutra je novi dan
Na vrh
Resavac71 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Studeni 2009
Lokacija: Austria
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Resavac71 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2009 u 18:20
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

 
Čitam da si u Austriji.Kako je tamo sa gljivama, je li slobodno branje ili treba imati dozvole koje se plaćaju, kao što u zadnje vrijeme traže i kod  nas
 
U Austriji je to jednostavno regulisano 2kg gljiva po osobi za jedan dan. Što je po meni i više nego dovoljno, nikakve zabrane ne postoje bez obzira dali su privatne ili državne šume. U mojoj blizina ima dosta Šuma, pa ne mora daleko da putujem za gljive, a ponekad i poseta nekom parku se isplati. Jedino je u jednom delu Austrije(Kärntner),mislim da je na našem to Koruška, preprošle godine su četiri vlasnika koji su jako Bogati i poseduju Velike šume uveli neke naplate za branje, što je izazvalo jako veliko ogorčenje pa su mnogi turisti masovno otkazali letovanja u tom kraju, pa su oni brže bolje povukli naplatu, inačeno oni su to najviše uveli zbog Italijana, koji su po pričama pravi pljačkaši šuma, Na sreću moje Šume su im i suviše daleko. LOL
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2010 u 09:42
Dobro nedjeljno jutro,

da malo oživim priču o gljivama kroz link na knjigu za ove kišne dane:
http://chestofbooks.com/flora-plants/mushrooms/American-Fungi-Mushrooms-Edible-Poisonous/index.htm

Pozdrav
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2010 u 09:16
Godinama ovuda idem na posao, međutim ovo je prvi put da su na tom panju izbile gljive.Doduše ne pamtim tako kišnu zimu...
 
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2010 u 16:25
Pozdrav Kiko-ko,

zbog vremena i mjesta rasta - gotovo sigurno Baršunaste panjevčice (zimske panjevčice) Flammulina velutipes.
No da bi bili sigurni, reci nam koju riječ više ako možeš - pretpostavljam primorje kad govoriš o kiši (kod nas na kopnu snijeg) - i slikica listića i stručka. :)

Naime, da bi bili sigurni, stručak mora biti baršunast, po čemu je dobila ime, a listići moraju biti svjetliji od klobuka (F. velutipes ima bijelo-krem otisak spora).
Obzirom na kišu, klobuk mora biti (pomalo slinavo) ljepljiv ...

Pozdrav
A.
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2010 u 20:04
Upravo sam se vratila sa gljivarenja, i nabrala sam nešto, a ne znam kaj je to. Molim identifikaciju. Za orjentaciju, raslo je na grabu tek desetak cm iznad zemlje. Slijede slike:









Ne bum jela, bojim se da me ne odnese . Samo me interesira kakva sam to čudovišta dome donesla.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 01:07
Meni to liči na zavodnicu.Embarrassed

<>http://www.google.hr/images?hl=hr&q=zavodnica%20gljiva&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1024&bih=551

Ovo ti je zavodnica ili lažna lisičica, otrovna. Dosta trovanja bude jer ljudi pobrkaju sa lisičicom. Izgledom je vrlo primamljiva. Ova gljiva raste na panjevima ili uz panjeve, lisičica ne. Lisičica nema tako intenzivnu boju kao zavodnica, niti lisičica dostigne veličinu zavodnice. Ako se zavodnica drži u ruci cijela ruka se oboji u narandžastosmeđe

Trovanje zavodnicom je lakši oblik trovanja



Ovo ti je lisičica jestiva s kojom se zavodnica zamjeni.



Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 01:08
Pored ovih navedenih razlika i listići sa donje strane klobuka upućuju na zavodnicu.Embarrassed
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 10:04
Najljepša hvala!
Na vrh
limun View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2010
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 97
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje limun Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2010 u 08:36
Lisičice fino mirišu ( pomalo na marelice) ne znam kako mirišu ove otrovneWink
Na vrh
Westerner View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Westerner Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 20:14
Prekrasan forum. I koristan nadasve.

Molio bih identifikaciju ove gljive:







Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1718192021 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.