Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 38>
Korisnik
Poruka
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2008 u 11:01
Da, to je više-manje stvar ukusa. Meni su npr. kiseljene mrke trubače pomalo bezlične što se arome tiče iako su i takve dobre. Jer kisele gljive više manje imaju svaka sličan okus - kisele su Big%20smile
A što se knjige tiče, sve u svoje vrijeme.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2008 u 20:10
Sunčanice redovito berem na riječkom području i obično nisam u dilemi, ali danas sam ih prvi put brala u ogulinskom kraju, pa ako može netko po slikama potvrditi.
 
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2008 u 21:24
...Triša, sunčanica definitivno :O)))))) i to moja omiljena :))) samo papaj!! :O)))

...koliko ja znam ... al ipak definitvno treba pitati cordycepsa jer je daleko veći znalac ....sunčanica koje ja berem ima 4 vrste ...i zapravo im niti ne znam službena imena..... ono gdje je meni najkritičnije je "mala livadna" sunčanica...ovo isto vjerojatno nije službeni naziv.... jer je ta mala livadna miča...do cca 10-12 cm....a ponekad i samo 5 ... a ima jedna otrovna "sunčanica", tj. ne- sunčanica a zove se haringača..... kako ja imam osjetljiv nos detektiram ju nosom i blagim varijantama u boji i izgledu  klobuka.... nisam ju vidjela već 2-3 god....i čini mi se da nema prsten i ima rjeđe listiće..... al nos me nikad ne vara pa njušim!!! :O)))))

...kako je miris dio okusa.... možete probati pojesti jednu "krpicu" sa vrha sunčance i vidjeti ćete da ima onaj karakterističan okus i mitis.......    oooooobožavam te krpice :O)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
....

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2008 u 20:15
... ima jedna gljiva donekle slična sunčanicama.... pa ako je prepoznatljiva preko slike i nema puno opasnih sestri.... može mi netko reći dal je jestiva? :o))


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2008 u 21:15
Imam knjigu od Božca, jako dobro ilustriranu, pa po tvojoj slici ima puno sličnih, ali većina ih je ili otrovnih ili ne jestivih, ali znaš i sama da se po slici teško može reći nešto više.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
sirius View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sirius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 15:40
pretpostavljam da su ovo olovaste rudoliske i da su otrovne !! Da li netko može provjeriti ??
 
za ovo sam poprilično siguran da su lisičice ali ipak...
 
Hvala unaprijed
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 16:02
sirius dobro nam dosao...  mislim da si u pravu za ove druge gljive... lai ipak trebaš sacekati ostale strucnjake za gljive... u ovome podrucju sma jako slab...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 20:40
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Imam knjigu od Božca, jako dobro ilustriranu, pa po tvojoj slici ima puno sličnih, ali većina ih je ili otrovnih ili ne jestivih, ali znaš i sama da se po slici teško može reći nešto više.


...znam...imam ju i ja.... al našla jednu livadu gdje ih je hrpa... pa se nadala smile59smile184
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 20:43
...sirius... tko će ih znati.... mogu biti i mlade maglenke i još jedne isto jestive al kojima ne znam ime a ne berem sama.....  kod  vrlo mladih maglenki...miris jako pomaže... karakterističan je...
....al na temelju slike te ja ne znam...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 20:49
...ni lisičice ne berem nikada sama pa ne bih htjela govoriti.... pretpostavke.... opasne su to stvari... :)
Na vrh
sirius View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sirius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 23:04
ja ću riskirati s lisičicama.Tongue Ali baš me zanima da li su ove olovaste rudoliske? izgledaju jako lijepo i mirišu dobro (vrlo su slične šampinjonima), al izgleda da su otrovneThumbs%20Down
 
Inače imam još jedno pitanje sa capicama kojih sam dosta nabrao, ali Cordyceps je prije napisao da ih se ne može dobro prepoznati samo sa slike, pa ne znam koliko ima smisla ...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 23:07
... ja ti capice isto ne berem samostalno pa ti ni tu ne bih ništa rekla.... jer berem samo ono (svaku pojedinačnu gljivu) u koju sam 110% sigurna....


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2008 u 23:10
...a nemoj risikirati.... jest da nije bijela, zelana pupavka ili muhara....ali gljive stravno nisu stvar sa kojom se treba riskirati.... riskiraj bolje sa par piva .... :o)))) ...mada bile neotrovne one gljive koje su teškoprobavljive i zato se ne jedu ( većinom, od većine ljudi)...mogu zbog toga čak izazvati oštečenja jetre kod ljudi slabije, bolesne i sl jetre.... tako čuh... ne znam dal je istina...al tako čuh...
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 12:24
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

... ima jedna gljiva donekle slična sunčanicama.... pa ako je prepoznatljiva preko slike i nema puno opasnih sestri.... može mi netko reći dal je jestiva? :o))
 
Na osnovu samo ove prilično loše slike ne mogu ništa zasigurno potvrditi. Mislim da su ovo gljive iz roda Agaricus, tj. pečurke ili šampinjoni, a većina njih je jestiva. Ne vide se dobro listići na slici tako da to nije sigurno. U odraslih pečuraka su listići najprije ružičasti, a potom sve više tamnoljubičasti i na kraju crni.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 12:34
Originalno poslano od člana sirius sirius napisao:

 
pretpostavljam da su ovo olovaste rudoliske i da su otrovne !! Da li netko može provjeriti ??
 
Ne, ovo su maglenke - Clitocybe nebularis, jestive. Pročitaj moj post s ovog foruma (na kojem vidim da isto sudjeluješ) kako ih razlikovati -
http://www.gdnasice.hr/index.php?option=com_fireboard&Itemid=31&func=view&catid=13&id=2395#2395
 
Evo copy/paste teksta:
Olovasta rudoliska ima prirasle listiće, a maglenka silazne kao ove na slici. Miris je također skroz različit, maglenka ima onaj prodoran svojstveni miris kojeg možeš prepoznati među stotinama drugih gljiva, a olovasta rudoliska ima miris koji podsjeća na brašno. Najbolji dokaz je naravno otrusina koja je u maglenke kremžućkasta, a u olovaste rudoliske ružičastocrvenkasta. I teško je vjerovati da ćete olovastu rudolisku naći u ovakvim količinama kao što možete naći maglenke koje rastu po šumama u velikim krugovima, polukrugovima ili linijama.
 
Međutim, ako se prvi puta susrećeš s ovom gljivom onda ti ne preporučujem konzumaciju. Najprije ju dobro upoznaj ispitaj boju otrusine na bijelom papiru što ti je najbolja garancija o kojoj se od ove dvije vrste radi. I dok ju par puta sretneš, uzmeš doma i svaki put se uvjeriš da je to maglenka, onda si spreman i probati je. Ja znam da je ona jer sam ju stotinu puta vidio. Mogu je prepoznati i da je ne vidim - po mirisu. Jedna od najčešćih gljiva naših šuma u jesen, može se nakupiti u enormnim količinama na nekim staništima, a olovasta rudoliska je prilično rijetka i treba imati "sreće" naići na nju.
 
 
Originalno poslano od člana sirius sirius napisao:

 
za ovo sam poprilično siguran da su lisičice ali ipak...
 
 
Jesu, definitivno!
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 12:42
Originalno poslano od člana sirius sirius napisao:

Inače imam još jedno pitanje sa capicama kojih sam dosta nabrao, ali Cordyceps je prije napisao da ih se ne može dobro prepoznati samo sa slike, pa ne znam koliko ima smisla ...
 
Capica se bolje drži postrani kako ti griva savjetuje. Pogotovo ako si početnik. Iako ne uzrokuju jaka trovanja, najčešće samo probavne smetnje i grčevi, ne isplati se sa njima zezati.  Neki ih konzumiraju ( i to najčešće lokalno stanovništvo koje ne zna puno o gljivama) bez posljedica i to sve vrste, a nekim može biti loše i od onih koje se smatraju jestivima. Zato bolje ih je ostaviti na ukras šumi jer su stavrno lijepe gljive.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 12:44
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 16:29
cordyceps, tvoje je naukovanje i opisi i podrška u mom slučaju urodilo prodom, sada sam sigurna samo u sunčanicu i berem samo sunčanicu, ne upuštam se u branje drugih, ali tko zna možda jednog dana.
MM i ja smo penzići, odlično nam dođe šetnja šumom, branje gljiva je rekreacija, a papanje gljiva je ušteda na kućnom budžetu, pa tko bi htio više.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Gogosh View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogosh Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 17:04
Pozdrav svima. Novi sam na forumu. Forum sam zapazio neki dan dok sam pretraživao nešto sasvim drugo. Danas smo supruga i ja u dvorištu primjetili pregršt mladih gljiva. Mislim da spadaju u pečurke, ali kako se ne bavim gljivama (osim tamanjenja svježih šampinjona i bukovača), molim vas da mi pomognete oko ovih gljiva.
Slike su ovdje:
 
 
 
 
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 18:38
Originalno poslano od člana Gogosh Gogosh napisao:

Pozdrav svima. Novi sam na forumu. Forum sam zapazio neki dan dok sam pretraživao nešto sasvim drugo. Danas smo supruga i ja u dvorištu primjetili pregršt mladih gljiva. Mislim da spadaju u pečurke, ali kako se ne bavim gljivama (osim tamanjenja svježih šampinjona i bukovača), molim vas da mi pomognete oko ovih gljiva.
Slike su ovdje:
 
 
 
 
Lijepi pozdravSmile
 
Imaš dvije vrste na slikama. Na zadnje tri je jedna vrsta, a na ostalima je druga vrsta.
 
Ova na zadnje tri je jestiva turkinja ili bjelkasta pečurkovica -Leucoagaricus leucothites: http://www.hlasek.com/leucoagaricus_leucothites_a7464.html
 
Ove ostale su gljive iz roda šampinjona, odnosno pečuraka (Agaricus). Smatram da je to korjenasta pečurka - Agaricus romagnesii (=Agaricus radicatus) jer po slikama se vidi da na kraju stručka ima korjenasto produženje koje seže u tlo. Ona nije jestiva jer se pokazalo da u nekih ljudi uzrokuje probavne smetnje.
http://digilander.libero.it/sunflower45/agaricus/agaricusromagnesii.jpg
 
http://www.fungoceva.it/tav_agaricus_radic.htm
 
 
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.