Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 38>
Korisnik
Poruka
Gogosh View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogosh Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 18:54
Hvala. Slijedio sam ponuđene linkove i mislim da je zaista tako. Da li turkinju mogu propeći na luku i napraviti s jajima omlet?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 19:20
Originalno poslano od člana Gogosh Gogosh napisao:

Hvala. Slijedio sam ponuđene linkove i mislim da je zaista tako. Da li turkinju mogu propeći na luku i napraviti s jajima omlet?
 
Da, možeš ju upravo tako spremiti, a i na druge načine. Npr. napraviti umak, staviti u juhu, gulaš i slično...
Na vrh
Gogosh View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogosh Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 19:22
Evo još jedan link:
 
 
Autor upozorava na mogućnost zamjene sa otrovnom gljivom iz porodice Amanita (Muhara) odnosno Amanita viros (Bijela pupavka) .
 
 
 
Eto, i ostalima na znanje.
 
 
Na vrh
Gogosh View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogosh Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 19:30
Kao početnik želim prvo naučiti raspoznavati naše lokalne gljive (područje istočno od Osijeka, znači potez Aljmaš-Erdut) koje rastu u brojnim voćnjacima. To je brežuljkasto područje, a poznato je pod imenom Aljmaško-Daljsko-Erdutska planina.
 
Kod nas je inače vrlo teško kupiti (a kamoli pronaći) vrganj, ali znam da ga ima u izobilju u Kešinačkoj šumi, kod sela Kešinci (potez od Đakova i Semeljaca pa do Vinkovaca, a sama šuma se nalazi između Kešinaca i Mrzovića).  
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:03
Originalno poslano od člana Gogosh Gogosh napisao:

Evo još jedan link:
 
 
Autor upozorava na mogućnost zamjene sa otrovnom gljivom iz porodice Amanita (Muhara) odnosno Amanita viros (Bijela pupavka) .
 
 
 
Sasvim opravdano jer su prilično slične na prvi pogled. Međutim, Amanita virosa (smrdljiva pupavka) i Amanita verna (bijela pupavka) imaju na dnu stručka ovoj, jaje, tj. bijelu ovojnicu koja se pokida i iz koje gljiva raste, a ona ostaje na dnu stručka. L. leucothites nema tu ovojnicu, već samo zadebljalo dno stručka. Drugo, Amanita verna i Amanita virosa uvijek rastu u šumama, nikad po vrtovima i voćnajcima.
 
http://www.idsystem.cz/mushrooms/houbymesice/2006_02/amanita_virosa.jpg
 
http://digilander.libero.it/amblecce/immagini/Amanita_verna$.jpg
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:06
Originalno poslano od člana Gogosh Gogosh napisao:

Kao početnik želim prvo naučiti raspoznavati naše lokalne gljive (područje istočno od Osijeka, znači potez Aljmaš-Erdut) koje rastu u brojnim voćnjacima. To je brežuljkasto područje, a poznato je pod imenom Aljmaško-Daljsko-Erdutska planina.
 
 
Takav je pristup najbolji. Treba krenuti polako, postepeno i strpljivo, upoznati gljive koje su nam najbliže i s kojima se najčešće susrećemo.
 
Poslikaj i pošalji...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:19
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

... ima jedna gljiva donekle slična sunčanicama.... pa ako je prepoznatljiva preko slike i nema puno opasnih sestri.... može mi netko reći dal je jestiva? :o))
 
Na osnovu samo ove prilično loše slike ne mogu ništa zasigurno potvrditi. Mislim da su ovo gljive iz roda Agaricus, tj. pečurke ili šampinjoni, a većina njih je jestiva. Ne vide se dobro listići na slici tako da to nije sigurno. U odraslih pečuraka su listići najprije ružičasti, a potom sve više tamnoljubičasti i na kraju crni.



fala na odgovoru cordy! :))))))))) ... našla ju na području gdje ima najviše sunčanica ii šampinjona.... liči mi na njihov mix ... :o)))... listići su tamno zagasito rozasti prema nježno smeđoj boji...

... nema veze, ima drugih gljiva a samo jedan život... i crijeva :))))))))
Na vrh
Gogosh View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogosh Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:24
Super. Dobili ste novog člana. Dosta dugo sam se dvoumio ubrati gljivu koju ne poznam i pokušati saznati nešto toliko čvrsto da je mogu i pojesti. Evo, upravo sam pripremio one turkinje i sada se hlade. Ako se opet javim, živ sam... Thumbs%20Up a ako me nema...
 
Naravno, uvijek postoji prvi put. No, mora se nekako početi i nastojati biti siguran. Za ove gljive koje sam pripremio mislim da bi trebale biti OK. Oprao sam dno stabljike da provjerim imaju li čašicu. Nemaju. Razrezao sam ih oštrim nožem i ostavio kraće vrijeme da vidim hoće li promijeniti boju. Nisu. Meso je imalo lijepu bijelu boju, a miris je bio ugodan.
 
Kako rekoh, idem ih kušati. Javim se još večeras sa iskustvima.
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:29
smile55go for it!! :)
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:39
Originalno poslano od člana Gogosh Gogosh napisao:

Razrezao sam ih oštrim nožem i ostavio kraće vrijeme da vidim hoće li promijeniti boju. Nisu. Meso je imalo lijepu bijelu boju, a miris je bio ugodan.
 
Inače, mijenjanje boje mesa nema nikakve veze s otrovnošću. Npr. pupavke uopće ne mijenjaju boju mesa, a smrtonosno su otrovne. A vrganjevka tintar odmah nakon što ju prerežeš će poplaviti poput tinte i nakon toga pocrniti pa je jestiva.
 
 
 
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:41
Originalno poslano od člana Gogosh Gogosh napisao:

 
Kako rekoh, idem ih kušati. Javim se još večeras sa iskustvima.
 
 
Samo nemoj puno razmišljati kako će ti nešto biti. Jer ako budeš, onda ćeš osjećati nelagodu, a tada to zna prijeći i na trbuh i probavni sustav LOL
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:41
...e, cordy, ...kod mene bilo prije tih vrganja i nitko ih nije brao jer su kao teško probavljivi.... bla... ali da li imaju 2 vrste takvih vrganja koji poplave? ... i neki koji pocrvene...?... vrganji su mi mutnniiiiii  :))))
Na vrh
Gogosh View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogosh Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:48
Evo me. Večera je bila ukusna. Jednu manju gljivu sam ostavio razrezanu, sirovu. Zlu ne trebalo.
 
Ali nisu mi to prve gljive koje sam jeo a da nisu kupovne iz trgovine. Samo ih nisam nikad samostalno ubrao. Uvijek je ili bio netko pored mene, ili sam ih dobio pa sam ih pripremao s povjerenjem.
 
Ovih, na žalost, više nema. Ubrao sam ono što je bilo. Ali vidio sam u voćnjaku (inače se voćnjak redovito kosi, ali sada trava gotovo i da ne raste pa nisam kosio barem tri tjedna) male žuto-narančaste gljive. Ima ih puno. Sutra ću ih poslikati pa ćemo vidjeti koje su.
 
 
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:49
Evo ti još malo o turkinji na slovenskom:
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:54
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...e, cordy, ...kod mene bilo prije tih vrganja i nitko ih nije brao jer su kao teško probavljivi.... bla... ali da li imaju 2 vrste takvih vrganja koji poplave? ... i neki koji pocrvene...?... vrganji su mi mutnniiiiii  :))))
 
E grivice, kad bi samo bilo dvije vrste vrganja koji poplave onda ne bi bilo problema u određivanju. Ima ih zapravo na desetke koji poplave i gotovo svi su jestivi. Neki od njih jesu teže probavljivi (treba ih prije upotrebe prokuhati), ali tintar (Boletus pulverulentus) nije jedan od njih.
 
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:54
Evo me. Večera je bila ukusna. Jednu manju gljivu sam ostavio razrezanu, sirovu. Zlu ne trebalo.
 

mudro ali me nasmijalooooosmile96...jer me podsjetilo na mene ....pred cca 10-tak god...mama nabrala lisičarke...ali nekako mi se nisu sviđale... još su mi nekako... ne znam.... žute su!!:))))
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 20:58
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...e, cordy, ...kod mene bilo prije tih vrganja i nitko ih nije brao jer su kao teško probavljivi.... bla... ali da li imaju 2 vrste takvih vrganja koji poplave? ... i neki koji pocrvene...?... vrganji su mi mutnniiiiii  :))))
 
E grivice, kad bi samo bilo dvije vrste vrganja koji poplave onda ne bi bilo problema u određivanju. Ima ih zapravo na desetke koji poplave i gotovo svi su jestivi. Neki od njih jesu teže probavljivi (treba ih prije upotrebe prokuhati), ali tintar (Boletus pulverulentus) nije jedan od njih.
 
 




:O)))))))))))))))))))))))))))))))... na desetke kažeš ... :))))... dobro da sam ih se držala postrani.... plavi su!!! :O)))))))))))))))))....što se gljiva tiče u tanjuru osim jestivosti preferiram i neutralne boje :O)))....
... ne... onaj link nije onaj vrganj koji je rasao uokolo mene.... onaj je ima više nabubrenu spužvu, deblju stabljiku sa laganim zadebljanjem.... vučje nešto??... ne znam... ne znam pa ne diram....
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:02
...no cordy.... da li to znači da ako ikakvu vrstu vrganja koja plavi nađem u šumi - mogu jesti? :)))))))))))))))))).... nije da mi je milo... no, što poplave... dosta mi je kad mi čavlići i modrikaže zacrne tanjur... al kad se druge zalihe istroše..... :O))))))))))))))

...p.s. cijelo vrijeme gledam slike sa tvoje izložbe.... nemam riječi... , baš nemam riječi.....oooooooooooogroman broj gljiva..... stvarno ti se divim što ih raspoznaješ toliko puno...
Na vrh
Gogosh View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gogosh Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:04
Originalno poslano od člana cordyceps cordyceps napisao:

Evo ti još malo o turkinji na slovenskom:
 
Dobar članak. Jedna vrsta pocrveni kada se razreže (ako sam dobro preveo sa slovenskog).
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2008 u 21:12
cordy......  img_1973.jpg...slika sa izložbe ...ondje uokolo sunčanice al ne znam što je ono ljevo ... meni ovako mutno na daleko ne liči ni na jednu vrstu sunčanice koju znam..... jel to neka druga vrsta?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.