Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 38>
Korisnik
Poruka
fabich View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2013
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fabich Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2013 u 00:24
pozdrav ljudi, može li mi netko pomoći s ovim gljivama? prilično sam sigurna da je jestiva sunčanica, ali možda među vama ima netko stručniji? :D




Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2013 u 15:45
...moj ti je općeniti  savjet da ne bereš i ne konzumiraš gljive za koje si "prilično sigurna".
Što se tiče gljive na fotki provjeri prstenčić na stručku...ako se miče onda je sunčanica. Inače samo si vrsni poznavatelji gljiva mogu dozvoliti da uberu mladu sunčanicu koja je oblika mikrofona jer postoji velika mogućnost zabune i zamjene vrlo sličnom otrovnicom. Budi oprezna!!!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2013 u 15:53
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2013 u 23:24
Hvala. Ima toliko gljiva kod mene na ranču. Nije mi cilj pojesti jestive, a pogaziti nejestive i otrovne, nego iskreno uživam u njihovoj raznolikosti. No ipak bih volio neke koje ne znam identificirati. Ako vam se da, odite na moju stranicu na facebooku - ranč fala, pa pogledajte album: gljive.

Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2013 u 18:54
Originalno poslano od člana prepelica prepelica napisao:

Hvala. Ima toliko gljiva kod mene na ranču. Nije mi cilj pojesti jestive, a pogaziti nejestive i otrovne, nego iskreno uživam u njihovoj raznolikosti. No ipak bih volio neke koje ne znam identificirati. Ako vam se da, odite na moju stranicu na facebooku - ranč fala, pa pogledajte album: gljive.



Pogledala sam album s gljivama, a i ostale fotke...zaista prekrasno imanje...ima tu poslaSmile...svijet gljiva na ranču je posebno brojan,  raznolik i naročito živopisan no nisam toliko stručan poznavatelj gljiva da bih se usudila ovako preko fotki sa potpunom sigurnošću identificirati ih sve...možda u nekom neobaveznom razgovoru da, ali ovako bih teško preuzela takvu odgovornostSmile..lijepi pozdrav i sve dobro želimSmile
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2013 u 20:12
Hvala. Evo stavit ću nekoliko novih slika gljivica. Uvijek ste dobrodošli na stranicu ranča.

Na vrh
frane101 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Studeni 2013
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frane101 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2013 u 23:32
Dragi poznavatelji prirode,

nedavno smo nekoliko prijatelja i ja planinarili po Velebitu i odlučili slikavati gljive na koje naiđemo da saznamo koje su jestive a koje nisu. Zaista nas zanima učiti o jestivom samoniklom bilju pa počinjemo od gljiva. Ukoliko prepoznajete gljive sa slika bit će nam drago da podjelite znanje s nama. Big smile

1.


Na vrh
frane101 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Studeni 2013
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frane101 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2013 u 21:33
Izgleda da mi za početak netko treba objasniti kako uploadati slike :D
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2013 u 08:01
Kako staviti slike, pogledaj ovdje  (klik)....ako negdje zapne samo pitaj, dobrodošao na CIF
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
Biofil View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Biofil Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2014 u 22:14
Pozdrav drugari. Nov sam u svetu gljiva. Interesuje me o kojoj gljivi se radi. Da li je jestiva?
Na vrh
Biofil View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Biofil Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2014 u 22:36

Ista gljiva. Unaprijed hvala
Na vrh
Biofil View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Biofil Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2014 u 22:39
Na vrh
Biofil View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Biofil Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 20:38
Aloooooooooooooooooo. Ima li koga_
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 23:23
Biofil, sad i nije neka sezona gljiva tako da vjerujem da stručnjaci s ovog foruma ne prate ovu temu kao dok je sezona gljiva.

Vjerujem da će se javiti sa svojim mišljenjem ali će ti ta gljiva već propasti.
I nitko ti neće napisati da li je jestiva- to zaboravi!
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Biofil View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Beograd
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Biofil Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2014 u 00:10
Hvala Covjece. :-) Jestiva/ ne jestiva, to cu lako pronaci ako znam o kojoj gljivi je rijec. Gljiva je vec propala, ali ce ih na tom lokalitetu biti i sledeci put pa bih zelio znati da li da na nju racunam ili ne. U svakom slucaju, puno ti hvala. Zvanicno, od kad do kad traje sezona gljiva? I jos nesto, kupio sam knjigu Kljuc za gljive od Ivana Fochta. Jel to ok za pocetak?

Veliki pozdrav
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2014 u 11:19
Za knjigu ti ne znam reći ama baš ništa.
Probaj si uguglati gljiva pa potraži po slikama, ima dosta foruma i baza gljiva.
I ja sam tako tražila da budem sigurnija ali sam ipak od nekih odustala jer je mala razlika između jestivih i otrovnih, tako dok god neću imati nekog eksperta sa sobom u berbi sve puštam za što nisam 100% sigurna.
I još nešto, izbjegavaj vrećice pod obavezno- uzmi pletenu košaru ili kartonsku kutiju ili ih jednostavno smjesti u svoju majicu ako pri ruci nemaš ništa drugo.
LP
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2014 u 22:26
Nemoj tako barti gljive ako ih ne poznaješ.

To može ličiti na slike
-olovaste rudoliske -smrtonosna
-maglenku - bila jestiva više nije (koliko se sjećam došlo je do izmjene)
-kijačasta grlašica- ima slučajeva trovanja

I prepoznavanje gljiva po knjigama je opasno, slike mogu biti jako različite od gljiva u našim krajevima. A može se desiti da hrpa otrovnih gljiva nije u knjizi, a da ti liče na neku od slika.
Dobra je za početak od Romama Božca GLJIVE (morfologija sistematika toksikologija)

Njabolje je ići s početka sa gljivarima koji su iskusni ili preko gljivarskog društva.

Sezona gljiva je cijelu godinu, ovisi o klimi, kraju, gljivama....
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sone972 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2014
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sone972 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2014 u 18:37
Pozdrav svim ljubiteljima gljiva i prirode. Evo neke od  fotografija koje sam lično napravio tokom branja. http://www.zaslike.com/viewer.php?file=jzcv7jovhxf1vi9ygwv.jpg                                   http://www.zaslike.com/viewer.php?file=l3lpm4htywyowkiz00qo.jpg
Na vrh
sone972 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2014
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sone972 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2014 u 18:46
Ja imam dosta literature, ali Ivan Foht je odlično obradio dosta gljiva i rodova pa tako i iskusnim gljivarima nije zgoreg da malo ponove gradivo.  Predlažem što više literature, svaki izdavač opisuje gljive na svoj način pa tako više literature pomaže boljem opisu to je iz mog ličnog iskustva. Lijep pozdrav
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 22:29
Pozdrav i dobro došao nam forum nadam se da se dugo tipkamo i da ćeš nam prenesti svoje znanje o gljivama.

ps- pogledaj temu Kako staviti slike!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.